Kojící polštáře (těhotenské polštáře)

Říká se, že těhotenství je nejkrásnějším obdobím v životě ženy. A tak si mnoho nastávajíc maminek může několik měsíců užívat bolesti zad a kyčlí a únavy, protože se kvůli stále zvětšujícímu bříšku nemůže pohodlně vyspat.

Těhotenský a kojící polštář však využijete i v případech, kdy je vaše těhotenství opravdu bezproblémové. Mnoho těchto polštářů je multifunkčních a lze používat v období těhotenství, tak i během kojení. Polštáře mají i další využití a mohou být vaším nepostradatelným pomocníkem celý první rok vašeho miminka.

Těhotenské a kojící polštáře poznáte snadno, od těch běžných se liší především tvarem a velikostí. Možná si myslíte, že vybrat kojící polštář není žádná věda, je však několik věcí, které musíte při výběru vyřešit. Důležitá je zejména správná velikost a vhodná volba náplně. Co všechno tedy tyto polštáře nabízí a jak vybrat ten správný?

Porovnat ceny kojících polštářů

Nejlepší kojící polštáře

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Sensillo Carero Kojenecký polštář bílý 96 % 205 Kč Zobrazit 4home.cz
2. Scamp Kojící polštář mouse 95 % 599 Kč Zobrazit Pilulka.cz
3. Ceba Baby kojící polštář Cebuška PHYSIO 95 % 977 Kč Zobrazit Feedo.cz
4. WOMAR Univerzální kojící polštář z Minky 93 % 959 Kč Zobrazit Alza.cz
5. NEW BABY kojící polštář ve tvaru C hvězdy 88 % 802 Kč Zobrazit Nejbaby.cz

Využití polštáře

Kojící polštář slouží zejména jako opora během kojení, které bude vaší hlavní činností zejména první 3 měsíce života miminka. U novorozených dětí může být jedno nakojení zdlouhavou záležitostí a může trvat i 30 a více minut. Malé děti jsou často unavené a u kojení usínají. Kojit je navíc potřeba alespoň každé 3 hodiny, některé děti však vyžadují častější krmení a v tomto případě se vám bude zdát, že vlastně neděláte nic jiného.

Pro správné využití je důležité znát rozdíly mezi těhotenským a kojícím polštářem

Těhotenský polštář

Těhotenský polštář je velkých rozměrů, aby poskytoval oporu hlavě a zároveň také kyčlím. Tvarem připomíná nejčastěji písmeno J, ale k dostání jsou i jinak tvarované typy. Díky podložení nohou uvede klouby do roviny a poskytne tak oporu páteři a celému tělu.

Polštář je jak už jeho název napovídá určený především těhotným ženám, poslouží však komukoli, kdo má potíže s bolavými zády. Lze je používat také jako relaxační pomůcku pro dlouhodobě ležící pacienty.

Kojící polštář

Kojící polštář bývá menších rozměrů a slouží zejména jako opora pro miminko a maminku během kojení. S jeho pomocí je pro kojící matku snadné zaujmout vzpřímenou polohu, tím uleví zádovým i břišním svalům. Polštář lze použít i při kojení vleže a také při bočním kojení.

Malé děti mají rády doteky a jsou spokojené v těsném objetí. Pomocí polštáře můžete pro dítě vytvořit měkké hnízdečko, kterému se často říká umělá děloha, ve kterém může nerušené odpočívat. Použít ho můžete také jako zábranu a starším dětem poslouží jako opora při sezení.

Náplň

Polštáře jsou plněny několika typy náplní, tu lze v některých případech doplňovat nebo naopak ubírat. Tuto možnost neposkytují všechny polštáře, pokud se však pro investici do tohoto pomocníka rozhodnete, volte takový výrobek, který tuto přednost má.

Další výhodou pak je snímatelný pratelný povlak nebo možnost zakoupení náhradního povlaku. Povlaky na polštáře jsou vyrobené nejčastěji z bavlny nebo v kombinaci z bavlny a fleecu. Materiálů však může být i více, klaďte však důraz na to, aby byl materiál potahu kvalitní a atestovaný.

EPS kuličky

Zkratka EPS je spojení slov Expandovaný Pěnový polystyren. Hlavní výhodou tohoto materiálu jsou výborné tepelné izolační vlastnosti. Další výhodou je to, že se v něm nemnoží mikroorganismy, nehnije a neplesnivý. Kuličky jsou pak zdravotně nezávadné.

Pěnová hmota se skládá z asi 2% polystyrenu a 98% vzduchu, což zaručuje stálé tepelné izolační vlastnosti. Velký podíl vzduchu má však neblahý vliv na sléhavost kuliček, kdy se vlivem tlaku a mechanické zátěže ničí vnitřní vzduchové buňky. Vzduch se tlakem vytlačuje a kuličky se deformují.

To jak moc se kuličky časem slehnou, závisí na jejich velikosti. V podstatě platí, že čím větší kuličky, tím bude deformace větší. Polštáře plněné EPS kuličkami jemně šustí, což může být problém v případě miminka citlivého na hluk. K výhodám patří, že se tato náplň krásně přizpůsobí vašemu tělu a také tělu miminka.

PES kuličkové duté vlákno

Tato náplň patří k vůbec nejoblíbenější variantě. Duté vlákno, je typ syntetického textilního vlákna s dutým vnitřkem.

Oproti EPS kuličkám je duté vlákno odolné vůči slehnutí. Vlákno je lehké a v tomto případě se nemusí bát ani šustění.

Polštáře s touto náplní můžete prát v pračce, vlákno je antialergenní, takže si nemusíte dělat starost s roztoči. Stejně jako kuličky, můžete i duté vlákno libovolně doplňovat.

Pohankové a špaldové slupky

Jedná se o méně využívané přírodní materiály. V obou případech se náplň přizpůsobí tělu a neztrácí objem, pohankové slupky jsou pak o něco vzdušnější. Nevýhodou těchto náplní je vyšší hmotnost. Celková hmotnost polštářů se tak podle jejich velikosti může pohybovat mezi 1,5 – 5 kg.

Rozměry a tvar

Jak již bylo řečeno těhotenské a kojící polštáře se liší velikostí a tvarem. Kojící jsou menší a těhotenské jsou vyráběny ve větších rozměrech. Jestliže si pořídíte těhotenský polštář, nemusí to automaticky znamenat, že budete potřebovat zakoupit také polštář kojící.

I s pomocí většího polštáře můžete miminko pohodlně nakojit, jen je třeba polštář správně napolohovat. Pokud však chcete opravdu maximální pohodlí a nemůžete nebo nechcete kupovat oba typy polštářů, je velikost tím prvním, co byste měla zohlednit.

Na co tedy budete polštář používat?

 • Pouze na kojení – v tomto případě vybírejte z menších typů, a věnujete pozornost tomu, jestli je polštář vybaven na svých koncích tkaničkami, které vám pomohou polštář bezpečně uvázat kolem pasu.
 • Jako pomůcku v těhotenství, popřípadě jako multifunkční – potom doporučujeme sáhnout spíše po větších typech těchto výrobků, které vám uleví zejména při odpočinku.

Těhotenský polštář

Aby vám poskytoval dobrou oporu ve spánku, měla by jeho celková délka odpovídat velikosti vaší postavy. Polštáře mají různý tvar, nejčastěji svým tvarem připomínají písmeno J. Tyto polštáře jsou také oproti těm kojícím širší. Jejich délka se pohybuje v rozmezí 150 – 220 cm.

Kojící polštář

Kojící polštáře jsou o něco kratší, vyrábějí se délkách od 120 – 155 cm a jsou také užší. Tvarem připomínají písmena C, U a V, díky těmto tvarům je můžete obtočit kolem těla. Některé polštáře jsou opatřeny šňůrkami, nebo knoflíky díky kterým můžete svázat konce k sobě.

Multifunkční polštáře

Kompromisem mezi předchozími dvěma typy jsou polštáře multifunkční, které jsou dlouhé a úzké. I tyto polštáře vám poslouží během těhotenství i kojení a jsou příjemné i pro obyčejné lenošení.

Cena

Cena polštářů se pohybuje v rozmezí od 800 – 2 500 Kč. Vybírat můžete z mnoha barevných provedení, tvarů a velikostí. Při výběru zohledněte možnost doplňovat vnitřní výplň a celkovou údržbu. Tedy je-li možné vyprat celý polštář nebo alespoň jeho potah. Praktické jsou taky šňůrky, knoflíky nebo suchý zip, které umožňují konce polštáře spojit k sobě.

Cena není vysoká, a umožňuje koupit i oba typy těchto pomůcek. Jestli máte pocit, že je to zbytečná investice, věřte, že polštář bude oblíbený u celé rodiny. Je skvělý na lenošení ale i jako rehabilitační pomůcka.

 • Od 300 – 1000 Kč – již první cenové skupině koupíte jak těhotenský, tak kojící polštáře. Menší kojící polštáře seženete v různých velikostech, tvarech a můžete vybírat také náplň. Těhotenské polštáře jsou zde zastoupeny v menším množstvím a k dostání jsou menších velikostech.
 • Od 1000 – 2500 Kč – druhá skupina nabízí všechny typy polštářů dostupné na trhu a výběr je opravdu velký. Za tuto cenu lze koupit i multifunkční typ nebo jak těhotenský, tak kojící polštář.

Značka

I v tomto případě je nabídka velká, tyto polštáře nabízí i některé české značky, které mají velkou oblibu a zastoupení, a na které není od věci upozornit.

Matýsek

Matýsek je česká značka a nabízí mnoho univerzálních těhotenských a kojících polštářů. Polštáře jsou k dostání ve dvou základních velikostech a využijete během těhotenství i po dobu kojení a poslouží také jako pomůcka pro miminko.

Polštáře MAXI má délku 205 cm, je tedy vhodný pro všechno ženy a je praktický také při kojení dvojčat. Polštář s označením Standard nemá tak široké využití jako první typ. Má délku 170 cm a je doporučován pro ženy, které měří maximálně 160 cm. Tento menší polštář je však výborný na kojení.

Milkie

Také Milkie je česká rodinná firma. Polštáře této značky jsou oproti jiným typům dražší, protože jsou plněny extra kvalitním rounem z dutého kvalitním rounem z dutého vlákna. Specifické jsou však i tvary polštářů.

Další krásné polštáře jsou k dostání od Ceba Baby, Medela, Esito a další.

Spaní v těhotenství

Odpočinek v těhotenství je pro nastávající maminku velmi důležitý. K těhotenství však často patří poruchy spánku, a to hlavně vlivem hormonálních výkyvů, stresu a svůj podíl na tom má i velké břicho.

Ohledně spánku v těhotenství navíc koluje celá řada rad a doporučení. Mezi nejdiskutovanější patří poloha při spánku.

Uvádí se, že ženy by měly spát ideálně na levém boku, aby nebylo miminko v bříšku vystavené možnému nebezpečí. Co na tuto informaci ale říkají odborníci?

Gynekologové se shodují na tom, že v případě pohodového těhotenství, není potřeba spát pouze na levém boku a žena může využít i jinou pro ni příjemnou pozici. A právě při libovolném polohování vám bude těhotenský polštář velkým pomocníkem.

Ale zpátky ke spaní na levém boku. Tato poloha zlepšuje krevní oběh miminka a také jeho výživu, která se k němu dostává přes placentu. Na pravé straně těla matky vede dutá žíla, která odvádí krev z dolní poloviny těla. Při spaní na pravém boku nebo na zádech může dojít u přiškrcení této žíly a tím ke zpomalení odtoku krve z placenty.

Poloha na levém boku je však výhodná i pro budoucí maminku, v jejím případě napomáhá ledvinám odvádět škodlivé látky z těla.

Závěr

Při výběru tohoto polštáře se zaměřte především na kvalitní provedení. Tuto skutečnost vám zaručí zejména výrobky ověřených značek. Polštáře budou sloužit velmi malým miminkům a hlavním kritériem výběru by tak neměla být jejich cena, ale kvalitní ušití, vhodná náplň a atestovaný potah.

Výhodnější polštáře jsou takové, které můžete celé vložit do pračky. Výhodou je také možnost přidávat náplň, část polštáře, která je tomu přizpůsobená by měla zaručit, že nedojde k otevření a náplň se nebude sypat.

Kojící polštáře můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.mall.cz, www.polstarnakojeni.cz, www.polstar.cz, www.gadeo.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (45 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

19 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Těhotenský polštář jsem sháněla dlouho, ale nakonec jsem vybrala naprosto perfektní exemplář. Je jím Scamp Těhotenský polštář přesýpací hodiny Little Heart, z kterého jsem naprosto nadšená, protože nabízí skutečně velké pohodlí, navíc je měkký, jemný, zkrátka super.

 2. Koupila jsem si kojící polštář když jsem měla prvního prcka. Teď mám už tři a stále ho používám, i když už nekojím, protože se s ním perfektně usíná. Rozhodně na něj nedám dopustit.

 3. Ten, kdo vymyslel kojící polštář by měl mít svatozář, protože je to naprostá pecka. Člověku se moc uleví, když ho začne používat.

 4. Koupila jsem si kojící polštář Scamp a musím uznat, že sem to měla udělat už dávno. Ta úleva v zádech je nepopsatelná.

 5. Reply
  Kristýna Černá 17.6.2022 v 16:53

  Tak kojící polštář je naprostá pecka. Co ho mám, spím jako na nějakém obláčku, byla to po těch bolestech zad neskutečná úleva. Pro jistotu jsem si koupila dva, abych ho měla i na chalupě.

 6. Měla jsem už skoro odrovnaná záda, ale co jsem si pořídila kojící polštář, mám po problémech. Hodně mi pomohl a hrozně ulevil bolavým zádům, rozhodně doporučuji všem maminkám.

 7. Nedávno jsem si pořídila kojící polštář Matýsek a nemůžu si ho vynachválit. Opravdu se s ním parádně relaxuje a je pohodlný. Nejvíc se mi líbí, že má fakt maxi rozměry, takže poskytuje fakt super odpočinek.

 8. Používám teď nově kojící polštář, protože moje mimiko je čím dál těžší a tahle věc je k tomu ideální, aspoň mi nebolí ruce. :D

 9. Po porodu s ním rád spí i můj manžel :D

  • Můj přítel na něm taky rád spí :DD Je to vtipný ho vidět s tímto polštářem. :D

 10. Kojící polštář je velmi praktický a super pomocník, když máte malé dítě. Jinak váš článek je moc pěkně napsaný.

1 2

Přidat komentář

Recenzer
Logo