Nejoblíbenější typy běžek
V posledních letech jsou na našich horách vzhledem k mírnějším zimám lepší podmínky pro běžkaře. Právě tato skutečnost má vliv na zvýšenou poptávku po běžeckých lyžích. Jízda na běžkách bude vyhovovat všem, kdo nechtějí trávit dlouhé minuty ve frontě na vlek, ale raději podnikají delší vyjížďky, během kterých mohou objevovat krásy zimní krajiny.
Při výběru běžeckých lyží hraje nejdůležitější styl jízdy. K dostání jsou totiž 2 typy lyží, jedny jsou vhodné pro klasické běžkování, druhé pro bruslení. Pokud patříte k začátečníkům, kteří nemají s jízdou na běžkách žádnou zkušenost, mohou vám v začátcích více vyhovovat combi běžky.
Typy
Běžecké lyže jsou dostupné ve 3 typech. Začátečníkům a méně zdatným sportovcům jsou určeny běžky na klasiku, zdatnější běžkaři, kterým již klasické lyže nevyhovují, mohou přejít na běžky na bruslení.
V nejmenším počtu se na trhu objevují tzv. combi běžky. Při výběru lyží je třeba zvážit, zda patříte mezi rekreační nebo naopak aktivní lyžaře. Právě to k jak zdatným lyžařům se můžete přiřadit je druhým velmi důležitým kritériem při výběru běžeckých lyží.
Klasické běžky
Běžky na klasiku jsou ideální na jízdu ve stopě a patří k nejvíce prodávaným běžeckým lyžím. Tento typ lyží by měli volit začátečníci. Jízda není tak náročná a i méně zdatní sportovci na těchto lyžím zvládnou ujet poměrně velkou vzdálenost. Tyto lyže jsou nejdelší a poznáte je i podle vyšší špičky. Lyže mají výraznější klenutí v úrovni vázání. Tuto část při odrazu prošlápnete, díky stoupacímu vosku dojde k odrazu lyže.
Běžky na bruslení
Tyto skate lyže jsou oproti klasickým běžkám kratší, jádro je tvrdší, protože se budete odrážet jiným způsobem. Tyto lyže jsou vhodné pro aktivní, fyzicky zdatnější sportovce. Běžky na bruslení mají také vždy hladkou skluznici. Ošetřovat parafínem tak budete celou plochu skluznice.
Combi běžky
Jsou vhodné pro ty, kdo nemají jasno, který styl jízdy je pro ně vhodnější. Combi běžky vám však nenabídnou tak kvalitní svezení jako předešlé typy lyží.
Tyto typy lyží jsou velmi podobné lyžím na klasickou jízdu, liší se však tvrdším jádrem. Právě tvrdší jádro vám umožní klasickou jízdu i bruslení. Jak však již bylo zmíněno, ani jeden styl jízdy není ideální a combi běžky jsou na trhu díky menší oblibě zastoupeny v menším počtu.
Úroveň
Běžecké lyže je možné rozdělit i na základě úrovně lyžaře.
Rekreační
V této kategorii jsou dostupné pouze běžky určené ke klasickému stylu jízdu. Lyže jsou široké, jejich šířka je v rozmezí 50 – 55 mm. Tato šířka vám poskytne dobrou stabilitu. Konstrukce stoupací komory je měkčí, odraz je tak snadnější. Rekreační běžky jsou často doplněny o stoupací pásy nebo šupiny.
Sportovní
Jsou určeny zkušenějším běžkařům na amatérské úrovni. Lyže jsou o něco užší, šířka je v tomto případě 44 – 48 mm. Jádra jsou lehká, skluznice kvalitnější.
Závodní
Běžky nabízí ty nejlepší jízdní vlastnosti, skluznice patří k tomu nejkvalitnějšímu, jádra jsou velmi lehká. Vybírat můžete mezi běžkami vhodnými pro klasické lyžování i bruslení.
Kvalita terénu
Také to, kde budete běžky používat má určitý vliv na jejich výběr. Největší výběr máte v případě, kdy budete běžky používat na upraveném terénu. V případě, kdy se budete pohybovat ve volném terénu, jsou pro vás vhodnějším back country běžky.
Back country
Tyto běžky jsou konstrukčně odlišné. Na rozdíl od lyží do upravené stopy jsou o něco širší, šířka je v rozmezí 60 – 80 mm. Větší šířka má vliv na lepší stabilitu, lyže jsou také pevnější a pohodlné.
Pro jízdu v neupraveném terénu jsou vhodné zejména lyže, které mají ocelové hrany. Ty vám umožní pohyb i po zmrzlém povrchu. Na back country běžky však budete potřebovat jiný typ vázání, obuvi i hůlek.
Délka
Důležitá je i délka lyží, ta se odvíjí od tělesné výšky. V tomto případě se můžete řídit obecným pravidlem, které říká, že klasická lyže by měla být o 20 – 30 cm delší než je výška lyžaře. V případě lyží na bruslení je to cca 10 cm.
S výběrem správné délky vám poradí ve specializovaných prodejnách. Ti, kdo preferují výběr přes internetové obchody, mají k dispozici praktické tabulky.
V obou případech budete při výběru délky lyží vycházet i ze své tělesné hmotnosti. Ta ovlivňuje zatěžování lyží během jízdy. Vaše hmotnost ovlivňuje i tvrdost lyže. Veškeré tyto parametry mají kvalitní prodejci zahrnuty v tabulkách, ze kterých budete při výběru vycházet.
Skluznice
V případě, kdy vybíráte klasické běžky, bude hrát při výběru roli i typ skluznice.
Klasická
Obyčejná skluznice je určena amatérským běžkařům. Skluznice je doplněna o mazací komoru, do které se aplikuje stoupací vosk.
Šupiny
Jsou umístěny nejčastěji na turistických běžkách. Jedná se o speciální výstupky připomínající kapří šupiny, které jsou vylisované po celé délce mazací komory. Díky šupinám nemusíte skluznici mazat. Běžky můžete používat v různých povětrnostních podmínkách a nemusíte řešit výběr vhodného vosku.
Mikrokontaktní
Tuto skluznici nebude ošetřovat voskem, část skluznice tvoří povrchová úprava, kterou je možné přirovnat k jemnému smirkovému papíru. Tuto část je nutné pravidelně smirkovat a sprejovat. Tyto skluznice jsou vhodné pro teploty okolo 0°C, kdy navíc sněží a čerstvý sníh leží i ve stopě.
Skin běžky
V oblasti mazací zóny je něco jako kožíšek. Jedná se o speciální mohérové pásy umožňující stoupání bez použití vosku. Lyže jsou ideální pro turistiku, kdy nemusíte řešit mazání. Využít je můžete prakticky ve všech povětrnostních podmínkách.
Hole
Při jízdě na běžkách se neobejdete bez lyžařských holí. I ty jsou rozděleny do dvou kategorií.
- Klasické – kratší hůlky. Při výběru hraje opět hlavní roli výška jezdce. Hůlky by měly být cca o 30 cm kratší než je výška postavy.
- Bruslení – delší hůlky. Tyto hůlky by měly být asi o 20 cm kratší než je vaše tělesná výška.
- Z hlediska výrobního materiálu máte na výběr mezi hliníkovými a karbonovými holemi.
- Hliníkové – jsou těžší, jízda je tedy namáhavější. Jejich předností je vyšší životnost a nižší pořizovací cena. Vhodné jsou pro rekreační běh.
- Karbonové – hole jsou lehké, jízda je komfortnější. Hole jsou však křehčí, snadněji je zlomíte. Jsou vhodné pro výkonnostní běh a jsou dražší.
- Poutka – běžkařské hole mají i jiný styl poutek. Některá poutka se utahují pomocí suchého zipu, oblíbenější jsou přezky.
Boty
Také vhodnou obuv budete vybírat na základě stylu jízdy. Rozdíl je i v tom, jestli se řadíte k rekreačním nebo sportovním běžkařům. Velmi důležitá je kompatibilita s vázáním. Nejrozšířenější jsou 2 typy vázání, kromě těchto typů je možné narazit i na starý typ vázání 75.
- Vázání SNS – Pro tento systém je typický 1 výstupek. Ten zapadne do vodící drážky boty. Vázání je k lyži přivrtané, spoj je poměrně šetrný a montáž jednodušší.
- Vázání NNN – Typ vázání se 2 výstupky. Vázání je možné k lyži navrtat nebo namontovat na NIS desku. Ta je přímo součástí běžecké lyže.
- Rekreační – Tyto boty mají lyžaři přinést potřebný komfort. Boty jsou větší, lépe zateplené. Podrážka je poměrně měkká. Skateové boty pak mají o něco více zpevněnou oblast kotníku.
- Sportovní – Boty jsou kvalitnější, důraz je kladen na celkovou konstrukci, která vám má především dopomoci k co nejlepším výkonům. Boty jsou celkově užší, podrážka pevnější. Běžným materiálem, ze kterého jsou vyrobeny zpevněné části, nebo podrážka je karbon.
Značka
Před výběrem kvalitních lyží si nejprve ověřte, zda vám prodejce poskytne i potřebný servis, nutné seřízení a další služby. Pokud jde o samotné značky, můžeme jmenovat například Rossignol, Kästle, Fisher, Madshus nebo Salomon.
Cena
Cena běžek se opět odvíjí od toho, zda patříte mezi rekreační nebo sportovní lyžaře. Ty nejlevnější běžky je možné sehnat do 3 000 Kč. Kompletní set, který obsahuje vázání, hole i boty můžete pořídit do 5 000 Kč.
Aktivní sportovci však mohou pouze za lyže zaplatit i 15 000 Kč. Celá výbava je může vyjít i na 25 a více tisíc Kč. Pořizovací cena by však neměla mít při výběru hlavní slovo.
Otázky a odpovědi
Jaký systém vázání je vhodnější?
To jaké vázání nakonec zvolíte, záleží spíše na tom, jaký způsob připevnění vám bude více vyhovovat. Vhodné je oba typy nejdříve vyzkoušet. Co se týká provedení, jsou oba typy stejně kvalitní a vidět je můžete na levných rekreačních i vysoce kvalitních sportovních lyží.
Jaké další příslušenství pořídit?
Kromě samotných lyží je velmi důležité správné oblečení. To vám poskytne potřebný tepelný komfort i pohodlí. Správný oděv by měl být hřejivý, větru i vodě odolný. U sportovního oblečení oceníte také prodyšnost a schopnost odvádět pot od těla. Velmi důležitá je také pokrývka hlavy, rukavice a k dostání jsou i speciální ponožky.
Z čeho jsou běžky vyrobené?
Jádro běžek může být dřevěné nebo kompozitové. V případě dřevěného jádra může být konstrukce lepená nebo frézovaná. Nejkvalitnější běžky mají jádro lehké a to díky velkému množství vzduchových kanálků.
V případě kompozitového jádra určují kvalitu další materiály. Ty se používají jako výztuha a ve většině případů je na bázi polyuretanu. Závodní lyže mohou mít karbonový oplet, oplet ze skelného vlákna nebo je polyuretan nahrazen akrylem.
Závěr
Při výběru lyží hraje důležitou roli vaše hmotnost a výška. Každý výrobce má pro svoje výrobky speciální tabulku, která vám v tomto případě výběr velmi usnadní. Tabulkou je vhodné se řídit zejména v případě, kdy vybíráte běžky v online obchodem. Při výběru v kamenném obchodě vám v případě potřeby poradí kvalifikovaní pracovníci.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Brýle na běžky
- Běžecké vázání
- Lyžařské bundy
- Jak vybrat běžecké hole?
- Jak vybrat vosk na běžky?
- Jak vybrat dětské běžky?
- Jak vybrat lyžařské rukavice?
Zdroje: www.decathlon.cz, www.sportisimo.cz, www.alza.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Rozhodli jsme se vyrazit na běžky, ale já jsem bohužel žádné neměla. No naštěstí jsem narazila na váš článek, který mi moc usnadnil nakupování. Nakonec jsem vsadila na značku Rossignol a udělala jsem dobře.
Článek mi hodně pomohl s výběrem.
Dobrý den, potřebovala bych pomoci s výběrem vhodných turist.běžkových lyží, dámských.Jsem začátečník, važim 66kg a měřím 165cm.Děkuji za pomocnou radu a hezký den.I.Wolfová, Zábřeh