Kávovary

Nejoblíbenější typy kávovarů

Nejoblíbenější značky kávovarů

Káva je celosvětově velmi oblíbený nápoj. Lze ji připravovat na mnoho způsobů. Nejjednodušší způsob je obyčejné zalití kávové směsi horkou vodou. Tento způsob je stále nejběžnější, ale tento nápoj není možné považovat za kvalitní kávu.

Poctivou kávu připravíte pomocí kávovaru. Mnoho uživatelů si pod pojmem kávovar představí různě velký a drahý přístroj, což však není pravda. Dobrou a poctivou kávu připravíte tak pomocí moka konvičky, překapávače, džezvy atd.

Při výběru vhodného kávovaru je třeba zohlednit čas, který budete moci přípravě kávy věnovat, důležitý je i způsob přípravy a samozřejmě účel kávovaru. Některé typy zvládnou připravit pouze poctivé espresso, pomocí jiných pak přepravíte větší množství kávových nápojů.

Jednotlivé typy kávovarů je možné pořídit za velmi různou pořizovací cenu a neopomenout byste měli ani potřebné příslušenství, bez kterého se při přípravě kvalitní kávy neobejdete.

Porovnat ceny kávovarů

Nejlepší kávovary

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Aerobie AeroPress 96 % 559 Kč Zobrazit Mall.cz
2. DeLonghi Dinamica ECAM 350.55.B 95 % 12 939 Kč Zobrazit Mall.cz
3. DeLonghi ETAM 29.660.SB 95 % 12 012 Kč Zobrazit Mironet.cz
4. DeLonghi ECAM 22.110 B 94 % 7 349 Kč Zobrazit Tera.cz
5. Krups Essential EA810B70 92 % 5 979 Kč Zobrazit Mall.cz

Druhy kávovarů

Kávovary se dělí podle druhu nápoje, které můžete za jeho pomoci připravit, a to na espressovače a na kávovary určené pro přípravu filtrované kávy. S pomocí espressovače připravíte silnou černou kávu, a také mnoho mléčných nápojů.

Druhý typ kávovaru je určený na přípravu méně aromatické a ne tolik silné kávy. Filtrovaná nebo také překapávaná káva je řidší nápoj s vyšším obsahem kofeinu. Tato káva je však zdravější než klasická turecká káva.

Espresso je možné připravit pomocí kapslového, pákového a automatického kávovaru. Jednotlivé typy se způsobem přípravy, chutí i cenou.

Kapslové kávovary

Výhodou kapslového kávovaru je především nižší pořizovací cena. Jednoduchá je také příprava. Ta spočívá pouze ve vložení kapsle do přístroje a poté stiskem jednoho tlačítka připravíte jednu porci kávy.

Pomocí kapslového kávovaru je možné připravit větší množství kávových nápojů nebo třeba dětem různou příchuť čokolády. Stačí si pouze vybrat z velké nabídky jednotlivých příchutí. Součástí dražších přístrojů může být také tryska na mléko, která je určená na přípravu mléčné pěny.

Kapsle mají dlouhou dobu trvanlivosti a aroma kávy je uchováváno v ochranné atmosféře. Nevýhodou kapslí je však výrazně vyšší cena, dle jednotlivých značek připravíte 1 šálek kávy za cca 10 – 24 Kč. Kapslové kávovary představují díky kapslím velké množství odpadu.

Kapslové kávovary je možné rozdělit na několik několik typů

  • Do první skupiny je možné zařadit kávovary, které připraví pouze espresso a lungo. Tyto kávovary nedisponují tryskou na mléko. Mléčnou pěnu tak musíte připravovat samostatně.
  • Do druhé skupiny se řadí multidrinky. S jejich pomocí připravíte velké množství teplých i studených nápojů s mlékem i bez mléka. Připravit si můžete ledový čaj nebo horkou čokoládu. Ani s pomocí těchto kávovarů není možné připravit kvalitní mléčnou pěnu.
  • Poslední typ kávovarů je vybaven šlehačem mléka nebo parní tryskou. Díky tomu připravíte cappuccino nebo třeba caffe latte s našlehanou mléčnou pěnou.

Pákové kávovary

Pákové kávovary jsou určené pro skutečné milovníky kávy a kávových nápojů, kterým nevadí náročnější způsob přípravy. Příprava kávy vám zabere více času, kávu je třeba namlet a pomocí pěchovadla napěchovat do sítka. Poté přístroj připraví kávu, na vás je však ruční příprava mléčné pěny.

Součástí přístrojů je tryska na mléko, pořídit však budete muset konvičku na mléko. Jestliže budete chtít používat zrnkovou kávu, nevyhnete se investici do mlýnku na kávu.

Je možné používat také mletou kávu, s její pomocí však nikdy nedosáhnete toho pravého aroma. V případě, že budete investovat do tohoto kávovaru, byla by škoda nevyužít všechny jeho přednosti, mezi které bezesporu patří čerstvě namletá káva.

Pákové kávovary jsou běžné zejména v komerčních zařízeních. V domácnosti patří tyto typy vzhledem k zdlouhavé a náročné přípravě k méně oblíbeným. Příprava kávy vám může zabrat i 10 minut, při seznamování se s přístrojem pak může být příprava delší. Pomocí pákového kávovaru připravíte velmi kvalitní espresso, ale také další mléčné nápoje s espresso základem. Výhodou je chuť kávy, která je bezesporu tou nejlepší.

DeLonghi EC 685.M

Ukázka pákového kávovaru: DeLonghi EC 685.M

Automatické kávovary

Výhodou automatických kávovarů je jednoduchá příprava, která spočívá pouze ve vložení kávových zrn do přístroje. O vše ostatní se po stisku tlačítka postará samotný přístroj. Cena výsledného nápoje je minimální, připravit můžete mnoho různých kávových nápojů.

Součástí přístroje je zabudovaný mlýnek i tryska na horkou páru, určená ke šlehání mléka. Pomocí trysky můžete připravit také čaj. Přístroje vybavená zásobníkem na mléko pak připraví bez vaší pomoci i mléčnou pěnu.

Výhodou automatického kávovaru je i nulová údržba, protože k přídavným funkcím patří propláchnutí, odvápnění i čištění vnitřních částí. Díky nastavitelné výšce výpustě budete moci používat různě vysoké hrnečky nebo sklenice.

Nevýhodou je vyšší pořizovací cena i větší rozměr přístroje. Ani s pomocí automatického kávovaru nepřipravíte tak lahodnou kávu, jakou zvládne pákový kávovar. Je to dáno především větším zásobníkem, do kterého se sype větší množství kávy, která se postupně zahřívá a ztrácí tak na kvalitě.

DeLonghi ECAM 46.860.B

Ukázka automatického kávovaru: DeLonghi ECAM 46.860.B

Filtrovaná káva

Také filtrovaná káva je velmi oblíbená, k přípravě se používá mletá káva. Výhodou těchto přístrojů je výrazně nižší cena přístroje i samotného nápoje.

Chemex CM-6A 6

Ukázka konvice (překapávače) na filtrovanou kávu: Chemex CM-6A 6

Moka konvička

Pomocí moka konvičky připravíte silnou kávu s vyšším obsahem kofeinu. Moka konvice je velmi oblíbená zejména v Itálii, kde nechybí téměř v žádné domácnosti. Její předností je velmi líbivý design a jednoduchá a rychlá příprava.

Výrobním materiálem je nerez nebo hliník, hliníkové konvice do sebe po čase natáhnou aroma kávy, což má vliv na ještě lepší chuť kávy.

Konvice se skládá ze tří částí. Do spodní se naleje voda, do prostřední části se sítkem nasype káva. Voda je pak během ohřívání vytlačována přes sítko s kávou do horní části, kde získává podobu hotového nápoje.

Moka konvice jsou k dostání ve dvou typech, první je určena na přípravu kávy na klasické plotýnce. K dostání jsou také konvice vhodné na indukční desky. Druhou skupinu tvoří elektrické konvice, ty jsou samozřejmě dražší. Mezi funkce patří především možnost udržet nápoj po nějakou dobu teplý a také oceníte funkci automatického vypnutí.

Jednoduchá je i údržba, která spočívá v pouhém vypláchnutí vodou, moka konvice se nesmí umývat s použitím čistících přípravků a nelze ji vkládat do myčky.

Bialetti Moka Express 6

Ukázka moka konvičky: Bialetti Moka Express 6

French press

Také french press připraví velmi dobrou filtrovanou kávu. Výsledný nápoj je chuťově velmi dobrý a téměř se vyrovná pravému espressu. Příprava je opět velmi jednoduchá, v tomto případě stačí nasypat mletou kávu do nádoby, zalít horkou vodou a po cca 4 minutách stlačit píst. Tímto způsobem se oddělí sedlina od kávy, poté již můžete servírovat.

French press TESCOMA TEO 0,6 l

Ukázka french pressu: French press TESCOMA TEO 0,6 l

Překapávač

V případě překapávače stačí kávu nasypat na papírový filtr nebo sítko a zalít horkou vodou o teplotě nejlépe 93°C. Voda bude přes kávu pozvolna překapávat. Překapávače je možné koupit jako jednoduché nádoby nebo jako elektrické spotřebiče.

Jejich výhodou je možnost připravit více kávy najednou a tu pak libovolně ohřívat. V případě elektrických překapávačů můžete využít funkce jako časovač, světelná signalizace nebo funkci Drip Stop, díky které předejdete nežádoucímu odkapávání během nalévání.

Sencor SCE 7000BK

Ukázka překapávače: Sencor SCE 7000BK

Džezva

Džezva na kávu je známá zejména v Turecku. U nás není příliš populární. Káva v tomto případě obsahuje sedlinu, která je v mnoha případech v nápoji nežádoucí. Do kávy se přidává různé koření.

Orion YAPRAK 0,33l

Ukázka džezvy: Orion YAPRAK 0,33l

Příslušenství

Pokud se rozhodnete pro některý kávovar, který je určen na mletou kávu, a nebudete se chtít ochudit o pravé aroma, bude se vám hodit mlýnek na kávu. Mlýnek je k dostání v ruční i elektrické podobě. Mlýnek můžete využít také k mletí bylinek nebo koření.

Napěňovače mléka jsou určené k přípravě mléčné pěny. Opět jsou k dostání v ruční i elektrické podobě. Ruční napěňovače vyžadují mléko před přípravou ohřát, elektrický připraví pěnu z teplého i studeného mléka. Nejlepší pěnu bez námahy připravíte pomocí automatického napěňovače.

Funkce kávovarů

Jednotlivé funkce se týkají víceméně automatických kávovarů.

Nastavení hrubosti mletí

Pokud je součástí přístroje zabudovaný mlýnek, bude se vám hodit funkce, která umožňuje nastavit hrubost mletí. Tato funkce není běžná u všech kávovarů, proto si ji v případě zájmů ověřte.

Nastavitelná výška výpusti

V tomto případě tuto možnost najdete téměř u všech kvalitních automatických kávovarů. Díky ní budete moci používat různě velké nádoby.

Pěnění mléka

Součástí kávovarů jsou i pěniče mléka. Využít můžete automatické pěnění, které přístroj provádí sám, poloautomatické šlehání, kdy si můžete pěnu vyrobit sami dle svých představ nebo její výrobu opět přenechat přístroji.

Automatické čištění a odvápnění

Opět je součástí mnoha kávovarů. V tomto případě se jedná o zásadní funkci, která se postará o vyčištění celého přístroje. Tam kde tuto funkci nenajdete, přichází na řadu ruční čištění. V tomto případě je třeba nechat skrz přístroj protéct čistou vodu. Postup je nutné opakovat tak dlouho, dokud nevyteče čistá voda.

Odvápňování

Odvápňování je pro chod přístroje zásadní. Výhodou je opět funkce odvápnění, kdy se o vše postará kávovar sám. V tomto případě vás na nutnost odvápnění také upozorní.

V případě, že tuto funkci kávovar nenabízí, měli byste odvápňovat ideálně každý měsíc. Opět se nejedná o nic složitého. Stačí použít vhodný přípravek, ideálně ten, který doporučuje výrobce a přístroj pak odvápnit pomocí roztoku, který dle návodu připravíte.

Časovač

Díky časovači si můžete nastavit dobu, na kterou má být káva připravena.

Ohřev šálků

Kávovary s touto funkcí jsou vybaveny vyhřívanou plochou. V předehřátém šálku káva tak rychle nevychládne a stálejší bude i připravená pěna.

Značka

Kapslové kávovary koupíte od značek Tchibo, Krups, Bosch, Sogo, Tassumo, Phillips nebo Jura. Pákové a automatické jsou k dostání od značky De’Longhi, Ariete, Catler, Sencor, Eta nebo Rohnson.

Moka konvičky koupíte od značky Tescoma, Bialetti, Kaffia nebo Pezzetti. French press nabízí značky Tescoma, Lamart, Banquet nebo Orion. Překapávače pak značky Sencor, Philco, Catler, Tristar, Hario nebo Esperanza.

Cena

Nejlevněji připravíte kávu pomocí moka konvice, překapávače nebo french pressu. Tyto kávovary vás vyjdou od 500 – 2 000 Kč. Cena závisí především od toho, zda se jedná o klasickou konvici nebo elektrický spotřebič. Dále se odvíjí také od velikosti a tedy toho, kolik šálků kávy může konvice připravit.

K levnějším patří i kapslové kávovary, ty je možné koupit od cca 1 – 3 000 Kč. Cena pákových a automatických kávovarů se pohybuje od 5 – 20 000 Kč. Opět záleží na velikosti, množství různých funkcí atd.

Porovnat ceny kávovarů

Otázky a odpovědi

Jak se připravuje espresso?

Espresso připravíte ze 7 gramů mleté kávy. Kávou proteče během 20 vteřin voda pod tlakem 9 barů. Tímto způsobem se připraví 30 ml silné kávy. Espresso je možné pít jako hotový nápoj, nebo může tvořit základ pro přípravu dalších nápojů cappuccino nebo caffe late.

Jaký je výkon kávovaru?

Výkon je pro přípravu kávy zásadní. Minimální výkon by měl být 9 barů, většina dostupných kávovarů pak splňuje výkon o velikosti 15 barů, který je považován za ideální.

Jaký dopad májí kapsle na ekologii?

Mezi výhody kapslových kávovarů se řadí rychlost přípravy kávy. Stačí vložit kapsli a zmáčknout knoflík. Použitá kapsle pak putuje do koše. Za jeden den se dle výzkumů tímto způsobem vyprodukuje cca 12 12 milionů tun kávového odpadu.

Většina kapslí je vyrobena z plast a hliníku. Pokud tedy nechcete zvyšovat množství tohoto odpadu, zaměřte se na výrobky značky Nespresso, která vyrábí celohliníkové kapsle, které jsou recyklovatelné.

Závěr

Příprava kávy a kávových nápojů je běžná v mnoha domácnostech. Jestliže chcete pít opravdu kvalitní kávu, pořiďte si domů jeden z kávovarů. Jejich výběr je obrovský a uspokojí potřeby všech spotřebitelů. Aby byla káva opravdu čerstvá a nepřišli jste o její aroma, neopomeňte ani nákup mlýnku, který vám poslouží i při mletí jiných surovin.

Kávovary můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Allegro.cz, Mall.cz a Expert.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.biano.cz, www.mall.cz, www.alza.cz, www.datart.cz, www.dokonalakava.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.5/5 (119 hodnocení)
​​

Eliška Vachková – autor článku

Eliška Vachková – autor článku

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás | Spolupráce a kontakt

7 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Stále kupuji dárky pro ostatní členy rodiny, tak jsem se tentokrát rozhodla, že si udělám radost a koupím si jednou i něco pro sebe. Kdykoliv jdeme nakupovat, tak doslova slintám nad kávovary, takže bylo jasné, co bude volbou pro můj narozeninový dárek. Objednala jsem si DeLonghi Eletta Cappuccino Evo ECAM 46.860.B a je naprosto dokonalý, krásný, praktický, kávička je úžasná a já mám obrovskou radost, že jsem si jej koupila.

  2. V naší domácnosti upřednostňujeme takové spotřebiče, které pracují co nejvíce samostatně. To byl také důvod proč jsme si jako milovníci lahodné kávy pořídili automatický kávovar, kterému doplníte jen suroviny a on se o všechno postará sám, což nám naprosto vyhovuje.

  3. U nás jsme maniaci na kapslovou kávu, takže jsme si koupili kávovar Krups. Káva je super, příprava rychlá a přístroj nezabírá ani moc místa. Takový praktický prcek.

  4. Já miluju kávovary DeLonghi, protože s nimi to ranní kafíčko chutná opravdu úžasně. Nedám na ně dopustit.

  5. Váš článek se mi hodně líbí a také mi pomohl s výběrem správného a kvalitního kávovaru.

  6. Dobrý den. Rád bych si pořídil tento kávovar: Klarstein Passionata Rossa 15, espresso kávovar, 15 barů, červený. Mělo by to mít automatizované čištění. Zajímá mě ovšem, zda máte někdo zkušenost s tím, zda je lepší na to vyčištění od vodního kamene a usazenin použít ještě nějakou speciální chemikálii? Máte s tím někdo zkušenost, prosím? Odpověď uvítám.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo