Chrániče páteře

Chránič páteře spadá mezi ochranné pomůcky, které se doporučuje používat při pohybu na sjezdovce. Zatímco lyžařská helma se stala standardním vybavením, chrániče páteře jsou pro mnohé naprostou novinkou. Chránič páteře, známý též jako páteřák vás však může ochránit před vážným zraněním, které je při lyžování nebo snowboardingu velmi běžné.

Chránič páteře není určen pouze lyžařům, použít ho můžete v mnoha situacích. Multisport chrániče lze používat při mnohých sportovních aktivitách a nosit ho můžete i při jízdě na motorce. Trochu jinou podobu mají chrániče určené cyklistům. Jedná se o více větrané modely, které můžete nosit i s ohnutými zády. Páteřáky na lyže a na snowboard jsou lépe zateplené. Tuto ochrannou pomůcku můžete používat i při jízdě na koni.

Při výběru je tedy nutné zvážit, pro jakou aktivitu páteřák potřebujete. Aby chránič sloužil tak jak má, musíte zvolit správnou velikost. Velmi důležité je, aby měl páteřák potřebnou certifikaci. Tato certifikace chrániče páteře rozděluje do 2 tříd ochrany. Koupit můžete páteřák s nornou EN 1621, nebo EN 1622, přičemž se páteřáky 2 třídy vyznačují lepšími vlastnostmi.

Porovnat ceny chráničů páteře

Nejlepší chrániče páteře

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Hatchey VEST AIR FIT 93 % 1 699 Kč Zobrazit Boardstar.cz
2. tape Spine 90 % 1 169 Kč Zobrazit 4camping.cz
3. Etape – Junior Pro 85 % 999 Kč Zobrazit Sportisimo.cz

Výhody

Chrániče páteře mají pouze ochrannou funkci. Jsou dostatečně kvalitní, aby vás ochránily před nárazy, či tvrdými pády. Chrániče mohou zabránit různým pohmožděninám či odřeninám zad, rozdrcení obratlů nebo zlomeninám žeber.

Páteřáky se používají při mnoha sportovních aktivitách, doporučuje se používat při snowboardingu, lyžování, jízdě na kole nebo motorce, ale také jízdě na koni.
Na lyže, na snowboard – postará se o kompletní ochranu zad. Zimní páteřáky jsou více zateplené.

  • Na kolo – je naopak velmi prodyšný a lehký.
  • Na motorku – tyto páteřáky bývají našité na vestě popřípadě cyklistické bundě. Tyto chrániče tak chrání nejen záda, ale i jiné části těla.
  • Na koně – velmi lehké páteřáky nejsou zpravidla zateplené, nijak vás tedy nebudou omezovat v pohybu. Výhodou je i to, že není nijak vidět pod oblečením.

Provedení

V největším zastoupení jsou na trhu páteřáky doplněné o popruhy a bederní pás. Kromě nich však najdete i několik dalších variant, které vás mohou při výběru zaujmout více. Všechny tyto výrobky poskytují spolehlivou ochranu zad.

  • Běžný chránič páteře – jsou malé a patří k nejoblíbenější. Pořídit je můžete dětem, ženám i mužům. U těchto typů je velmi důležité jejich správné zafixování na těle. Součástí páteřáku jsou i nastavitelný bederní pás a ramenní popruhy.
  • Vesta – velmi snadno se nasazuje a je i více pohodlný. Jedná se však o další vrstvu oblečení. A nevýhodou je i vyšší pořizovací cena.
  • Batoh – chránič páteře může mít podobu batohu, jeho součástí je i úložný prostor. Tyto typy však poskytují nejmenší stupeň ochrany, zpravidla se nepřipevňují přímo na tělo.

Materiál

S ohledem na výrobní materiál se chrániče páteře dělí na tvrdé nebo měkké.

  • Tvrdé – tyto chrániče mají vnější vrstvu vyrobenou z tvrdé plastové skořepiny. Tato skořepina je obvykle rozdělena na několik ne zcela zpevněných segmentů. Díky tomu při jeho nošení nedochází k omezování pohybu. Nevýhodou tvrdých páteřáků je nižší pohodlí při nošení a větší hmotnost.
  • Měkké – vyrábí se ze speciální hmoty, která je za běžných podmínek poddajná a dokonale se přizpůsobí tvaru těla. Pokud dojde k nárazu, je tato hmota schopná okamžitě ztvrdnout a pohltit energii úderu. Měkké páteřáky jsou mnohem pohodlnější a mají nižší hmotnost.

Délka

Délku páteřáku je nutné přizpůsobit výšce postavy. Prakticky u každého chrániče páteře je uvedeno, pro jakou výšku postavy je daný výrobek určen. Obecně lze říct, že horní část správně zvoleného chrániče páteře, musí sahat do úrovně ramen a končit by měl cca 5 – 10 cm nad kostrčí. Delší chránič by zasahoval do úrovně kalhot, což by komplikovalo jednotlivé pohyby.

Způsob oblékání

Chránič páteře má stejně jako batoh popruhy. Způsob oblékání je tak velmi podobný. Aby se na těle nijak neposouval, je jeho součástí také nastavitelný bederní pás.

Normy

Každý kvalitní chránič páteře musí splňovat potřebné certifikace. Právě podle certifikace poznáte kvalitní chránič od chrániče nekvalitního. Značkové chrániče páteře procházejí před uvedením na trh testováním.

  • EN 1621 – méně kvalitní chrániče 1 třídy.
  • EN 1622 – kvalitnější chrániče páteře 2 třídy.

Chránič páteře pro koňáky

Při jízdě na koni můžete použít bezpečnostní vestu nebo chránič páteře. Tuto ochrannou pomůcku využijí začátečníci a doporučuje se ji používat o při skákání nebo rychlé jízdě. V některých jezdeckých disciplínách je jezdecká vesta dokonce povinnou výbavou.

Stejně jako jiné chrániče, musí i ty jezdecké projít testováním a chybět jim nesmí certifikace.

  • Chránič páteře – EN 1621-2. I zde chrániče spadají do třídy ochrany 1 a 2.
  • Bezpečnostní vesta – EN 13158-2000, EN 13158-2009. Vesty spadají do třídy ochrany 3.

Značka

Chráničů páteře je na trhu velké množství. Mezi kvalitní patří značka Uvex, POC, Scott, Dainese. Stormred nebo Salomon. Tito výrobci nabízí páteřáky vhodné pro zimní sporty nebo jízdu na kole. Chránič páteře na koně koupíte od Fouganza. Na motorku můžete vyrazit s chráničem značky Emerze, Zandona, MBW nebo Acerbis.

Cena

Cena chráničů páteře není nijak vysoká. Levnější tvrdé páteřáky koupíte za cca 700 – 1 200 Kč. Kvalitnější chránič vyjde i na 3 000 Kč. Výhodou těchto dražších páteřáků je především mnohem lepší prodyšnost. Tyto chrániče skvěle odvádí pot a jejich používání je opravdu komfortní.

Porovnat ceny chráničů páteře

Údržba

Údržba je velmi jednoduchá, chránič postačí umýt vodou případně mýdlovým roztokem. Touto šetrnou údržbou zabráníte možnému poškození výrobního materiálu. Páteřák se doporučuje skladovat na suchém tmavém místě. Naopak se ho nedoporučuje vystavovat slunečnímu svitu.

Před použitím je vhodné chránič zkontrolovat. Najde-li nějaké poškození, je rozumné koupit chránič nový. Jakékoliv poškození totiž ovlivňuje funkčnost při rozkladu energie nárazu.

Otázky a odpovědi

Lze koupit i levný chránič páteře?

K dostání jsou levné i drahé chrániče. Pokud budete chránič používat spíše příležitostně, vystačíte si i s levnějším modelem. Vždy se však ujistěte, že vámi zvolený chránič splňuje potřebné certifikace. Tyto levnější páteřáky se vyrábí z méně prodyšných materiálů a ve většině případů bývají tužší, což se odrazí na méně komfortním nošení. Avšak i levné páteřáky plní svoji ochrannou funkci svědomitě a vždy je lepší použít levnější výrobek, než nemít ochranu žádnou.

Je nutné pořídit páteřák dětem?

Nejmenší děti, které se učí jezdit v lyžařské školce, chránič páteře ve své podstatě potřebovat nebudou. Ve chvíli, kdy se dítě dostane na sjezdovku je naopak chránič páteře nutností. Děti patří do nejvíce ohrožené skupiny a v případě, kdy do nich na sjezdovce ve vysoké rychlosti narazí dospělí lyžař nebo snouwwbordista, jim může páteřák doslova zachránit život.

Jak je řešeno odvětrávání?

Odvětrávání je běžné u měkkých i tvrdých páteřáků. K tomuto účelu mají chrániče různý počet mřížek nebo otvorů. Drahé chrániče navíc disponují měkkou vrstvou, která je vyrobena z funkčních materiálů. Ty se starají o kvalitnější odvod potu.

Závěr

Chrániče páteře mají mnoho podob a lze je koupit dětem i dospělým. Kromě toho se dělí na dámské a pánské. Při výběru se vždy řiďte určením chrániče, protože pro muže a ženy mají odlišnou konstrukci. Je to dáno odlišnou stavbou těla. Páteřáky pro muže mají širší ramenní část a užší pas. Dámské chrániče mají přesně opačnou stavbu. Páteřáky pro děti jsou universální a liší se pouze jejich velikost.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.mastersport.cz, www.4camping.cz, www.lyze-radotin.cz, www.lyzelyze.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (45 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Koupil jsem POC VEST VPD 2.0 Spine a fakt super. Přesně tento chránič splnil moje očekávání, i když mě vyšel téměř na 4 tisíce korun, neměnil bych.

  2. S přítelem jsme si chránič páteře pořídili kvůli jízdě na snowboardu a je to super vychytávka. Člověk se cítí mnohem bezpečněji.

Přidat komentář

Recenzer
Logo