Snowboardy

Nejoblíbenější typy snowboardů

Nejoblíbenější značky snowboardů

Snowboardy jsou velmi oblíbená prkna, které jsou typické pro sjezdovky a snowparky. Vybrat správný snowboard není úplně jednoduché, zaměřit se musíte hned na několik parametrů. Při výběru hraje důležitou roli především to, zda se řadíte mezi začátečníky, středně pokročilé nebo profesionály.

Při výběru správného snowboardu není rozumné šetřit, ale zaměřit se spíše na parametry, které ovlivní vaši jízdu, snadnou ovladatelnost. Pokud se rozhodnete vyrazit na hory nebo parku, nevystačíte si s nákupem samotného prkna. Vybírat budete také způsob vázání a pochopitelně vhodnou obuv.

Porovnat ceny snowboardů

Styl jízdy

To jaký styl jízdy preferujete, je jedním z nejdůležitějších parametrů výběru. Styl jízdy však nehraje žádnou roli v případě začátečníků, kteří by měli vybírat spíše typ, který není určen pouze pro jeden styl jízdy.

Mezi nejběžnější patří Freestyle, All Mountain a Freeride prkna, kromě nich můžete narazit na Alpine snowboard, Boardcross snowboardy, Pig collection snowboardy a další.

Freestyle

Tyto snowboardy jsou vhodné do snowparků. Jsou určené k provádění mnoha triků, jako jsou polety, rotace. Prkno je oproti jiným kratší a širší. Kratší špička vám umožní provádět různé rotace, Freestyle prkna patří k měkčím.

All Mountain

Univerzálnější prkno, které je určené k větším skokům. Prkno je o něco tvrdší a oproti Freestyle prknu je méně vykrojené. Toto prkno je vhodné do snowparku, ale použít ho můžete i běžně na sjezdovce nebo v prašanu.

Toto prkno poznáte i podle delší špičky a kratší patky. Typická je pro ně rockerová nebo hybridní konstrukce a jsou tedy ideální pro začátečníky.

Freeride

Jedná se tvrdší a méně vykrojená prkna. U těchto prken je často použita hybridní konstrukce. Tato prkna se liší tvarem špičky, ta může být více kulatá nebo naopak špičatá. Špička je delší a širší než patka a prkno je tedy ideální pro jízdu ve volném terénu.

Profil

U snowboardových prken si můžete všimnout různého prohnutí. Nejběžnější jsou 3 tvary, které si přiblížíme o něco více. Kromě nich však narazíte i na různé atypické tvary, které jsou určené zkušeným jezdcům.

  • Rocker – určeno pro tzv. hravější styl jízdy. Tento tvar je možné použít v případě, kdy se řadíte k začátečníkům i středně pokročilým. Při položení na rovný podklad se prkno dotýká celou střední části a mírně zvednutá je špička a zadní část.
  • Camber – klasický tvar prkna, který je ideální pro pokročilejší jezdce. Při položení na zem se prkno dotýká špičkou a patou, střední část prkna je ve vzduchu.
  • Flat – rovné prkno, při jízdě budete více cítit kontakt se sněhem. Tento tvar je vhodný spíše pro pokročilejší jezdce.

Výška, váha a velikost nohy

Při výběru snowboardu jsme se doposud zabývali úrovní jezdce, mezi další důležité skutečnosti patří i fyziologické parametry jezdce. Mezi ně patří právě výška postavy, hmotnost a velikost nohy.

Výška postavy

Pro výběr správné délky snowboardu musíte zohlednit také výšku vaší postavy. Dříve bylo pravidlem, že snowboard by měl dosahovat po bradu, nebo mezi bradu a nos. Dnes se však doporučuje přihlédnout i k vaší úrovni.

  • Začátečníci – začátečníkům se doporučuje volit spíše kratší prkna. Prkno by mělo dosahovat do úrovně klíční kosti a ohryzku na krku.
  • Pokročilí – pokročilejší jezdci se již pohybují rychleji a potřebují se tedy do snowboardu pořádně opřít. Tito jezdci mohou vybírat mezi prkny, která jim dosahují od ohryzku po bradu. Pokročilý mohou délku přizpůsobit samotnému stylu jízdy:
  • Snowpark – prkna do parku je kratší, dosahovat by mělo mezi klíční kost a ohryzek
  • Skoky – pro provádění skoků jsou vhodné snowboardy, které vám budou dosahovat po ohryzek.
  • Sjezdovka – pro pokročilejší jízdu na sjezdovce volte tvrdší snowboard s délkou po bradu.
  • Prašan – ti, kdo preferují jízdu v prašanu, mohou zakoupit snowboard, který jim sahá po nos, avšak možné je dlouhé prkno, které přesahuje vaši výšku.

Šířka

Celkovou šířku snowboardu ovlivňuje velikost boty. Co se týká šířky, budete vybírat mezi klasicky širokými a tzv. Wide prkny, které jsou značeny písmenem W.

Po umístění vázání s botou, by měla bota v přední i zadní části přesahovat cca 1 – 3 cm. Při větším přesahu, budete pravděpodobně drhnout při oblouku o sníh. Při menším přesahu budete prkno hůře držet na hraně.

Hmotnost

Hmotnost jezdce ovlivňuje tvrdost snowboardu. Tvrdost snowboardu je při výběru často opomíjeným parametrem, při výběru je však také velmi podstatný, protože tvrdost udává jízdní vlastnosti snowboardu. Většina výrobců udává váhové rozmezí svých snowboardů v rozpětí i 20 kg, tedy například od 60 – 80 kg.

Pokud by toto prkno používal jezdec s hmotností cca 90 kg, nedojde ke zničení prkna, ale prkno se bude chovat jako měkčí prkno. V případě, že toto prkno koupí osoba s cca 50 kg, bude se prkno chovat jako tvrdší a bude tedy hůře ovladatelné.

Boty

Na snowboardu se projedete teprve ve chvíli, kdy budete mít zkompletovanou celou výbavu. Při nákupu snowboardu se můžete setkat s názorem, že v první řadě je třeba zakoupit právě vhodnou snowboardovou obuv. Při nákupu vhodné obuvi se vám rozhodně nevyplatí šetřit.

Snowboardové boty jsou k dostání v mnoha velikostech a designech, tím nejdůležitějším, na co byste se měli zaměřit je však tvrdost boty.

Měkká bota

Pokud se vám podaří botu zmáčknout a tzv. zdeformovat, lze ji zařadit mezi měkké boty. Měkké boty jsou určeny začátečníkům, nebo těm, kdo preferují spíše pomalejší jízdu a nepotřebují rychle přenášet váhu z nohy na nohu.

Středně tvrdá bota

Středně tvrdá bota je tužší a zmáčknout ji je velmi obtížné. Lépe je zde řešeno také utahování, to je mnohdy řešeno předním kolečkem, která se postará o stejnoměrné utahování. Druhé utahovací kolečko byste měli najít po straně boty. Toto utahování je určeno zpevnění kotníku. Středně tvrdá bota je určena pokročilejším snowboardistům.

Tvrdá bota

Tyto boty jsou vhodné především na jízdu. Typický by pro ně měl být plastový jazyk. Díky němu bota vlivem tepla neměkne, což se běžně stává u měkkých i středně tvrdých modelů. Opět byste měli najít přední a boční utahování.

Vázání

Vázání ovlivňuje styl jízdy a při výběru tak opět narazíte na více typů. Vázání je část, kde je možné i ušetřit a to díky různému výrobnímu materiálu. Vázání je vyráběno z plastu, kovu nebo v kombinaci obou materiálů. Materiál závisí i na tom, kde budete snowboard používat, jiná vázání jsou vhodné na sjezdovku a jiná do snowparku.

Měkké vázání

Toto vázání je vhodné pro jízdu ve snowparku nebo při Freestyle jízdě. V případě měkkého vázání rozlišujeme dvoustrapé s horním nástupem, speed entry a našlapovací.

Středně tvrdé

Toto vázání je vhodné při provádění různých skoků a vydrží i větší zatížení na tvrdém povrchu.

Tvrdé vázání

Volit by ho měli lidé s vyšší tělesnou hmotností, ti, kdo milují především rychlou jízdu na sjezdovkách. Vázání umožňuje i různé způsoby upínání a nástupu. Podle toho, jak je vázání komfortní.

  • Klasické dvoustrapé – jedná se o nejpoužívanější vázání. Toto vázání se skládá z patky, jedno nebo dvoudílné platformy a ze dvou strapů neboli přezek. Vázání je vhodné pro začátečníky i pokročilé a je nejlevnější.
  • Speed entry – do vázání se nastupuje přes odepínací patu, tuto část můžete libovolně polohovat. Tento způsob vázání je rychlejší a je ho možné provádět ve stoje. Oproti prvnímu typu je však dražší.

Značka

Samozřejmostí by měl být nákup kvalitního zimního vybavení od prověřených výrobců. Ty své výrobky prodávají na internetu, avšak vhodnější je zajít přímo do specializované prodejny, kde si můžete vše vyzkoušet. Mezi přední výrobce patří Arbon, Burton, Capita, Gravity, Nitro, Jones nebo Endeavor. Od těchto výrobců koupíte samotné prkno, vázání i boty.

Cena

Cena tohoto vybavení je poměrně velká. U snowboardu se doporučuje vybírat každý komponent zvlášť, což cenu ještě více zvedne. Levnější variantou je možnost zakoupení celého kompletu.

Tyto možnost nabízí i přední výrobci, které byste měli zejména v tomto případě upřednostnit. Cena Kompletů začíná na necelých 5 000 Kč a končí nad 20 000 Kč. Nejoblíbenější je rozpětí 8 – 12 000 Kč, které nabízí poměrně značný výběr.

Samostatná prkna vyjdou od 2 500 – 15 000 Kč, přičemž nejoblíbenější je kategorie 5 – 7 000 Kč. Cena vázání se pohybuje od 1 5 00 – 8 000 Kč a boty koupíte od 1 – 10 000 Kč.

Porovnat ceny snowboardů

Otázky a odpovědi

Co je BOA systém?

Jedná se o šněrovací systém, který je typický pro mnoho typů obuvi. Bota je utahována pomocí manipulačního kolečka a šněrovacího lanka. Jedná se o rychlý, pohodlný a precizní způsob utahování, na který je v případě kvalitních výrobců poskytována celoživotní záruka, což svědčí o vysoké kvalitě.

Jediné, co budete muset po několika letech používání provést je výměna lanka. S tou vám mohou pomoci prodejci ve specializovaných sportovních prodejnách.

Jak vybrat vázání?

Vázání je vyrobeno z různých materiálů. Výrobní materiál má vliv na cenu i způsob používání. Vázání je složeno z několika částí a to, platformy, patky, přezek, ráčnách a nášlapu. Vázání je většinou vyrobeno v kombinaci různých materiálů.

Platforma může být vyrobená z plastu, kovu, sklolaminátu nebo karbonu. Důležitější částí je však patka, ta je buď plastová, nebo vyrobena z kombinace různých materiálů. Plastová patka je měkčí, používá se u levnějšího vázání nebo u Freestyle vázání. Plast/sklolaminát vám poskytne pevnější patku, která vydrží i náročnější jízdu. Patka vyrobená z karbonu vydrží i extrémní zatížení.

Jak vybrat snowboard pro začátečníka?

Jestliže patříte k úplným začátečníkům, budete spíše vybírat měkčí nebo středně tvrdé prkno, které bude snadnější na ovládání. Za ideální se povařuje prkno s prohnutím Rocker nebo Hybrid Camber. Délku prkna poté přizpůsobte výšce vaší postavy. Řiďte se jednoduchou radou, že prkno by vám mělo sahat mezi bradu a nos.

Závěr

Snowboardové prkno vybírejte podle své úrovně. Začátečníkům jsou určena měkčí prkna, pokročilejší budou vybírat mezi tvrdými prkny. Rozdíl mezi začátečnickým a pokročilým prknem je i v samotné skluznici.

Skluznice začátečnických prken je jednodušší na údržbu, tvrdší skluznice pokročilých prken vám poskytne rychlejší jízdu, vyžaduje však častější údržbu. Před samotnou jízdou nezapomeňte ani na vaši bezpečnost, k základnímu vybavení patří také kvalitní helma a hodit se mohou také chrániče.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.decathlon.cz, www.snowboard-zezula.cz, www.snowbitch.cz, www.boardstar.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (41 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

6 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Já byl loni celý rok hodný, tak jsem si pod stromeček udělal fakt velkou radost a pořídil jsem si set Gravity Sirene + vázání Fastec FT360 23/24. Naprostá spokojenost, protože jsem sehnal parádní kvalitu za velmi slušnou cenu. Rozhodně mohu tento set doporučit, je senzační.

  2. Osobně si nemohu vynachválit snowboardy Gravity, protože co jsem jeden z nich dostal k narozeninám, jsem z nich nadšený. Jezdí se na něm parádně, je dost kvalitní, pěkně zpracovaný a celkově působí parádním dojmem.

  3. Naposledy jsem investoval do snowboardu značky Burton a je to pecka. Má skutečně vynikající kvalitu a parádní design. Jsem moc spokojený a doufám, že mi dlouho vydrží.

  4. Koupila jsem manželovi k narozeninám freestyle snowboard a měl z něj velkou radost. Doufám, že mu dlouho vydrží, protože to nebyla zrovna levná záležitost.

  5. Sháněla jsem vhodný snowboard jako dárek, až jsem nakonec objednala Gravity Bandit. Cena byla dobrá, kvalita super a oslavenec byl nadšený.

  6. Nedávno jsem si pořídil snowboard Gravity Adventure 22/23. Fakt super provedení a velmi dobrá kvalita, jsem spokojen.

Přidat komentář

Recenzer
Logo