Vodní dýmky

Vodní dýmka umožňuje kouření speciálního tabáku přes hadici, které se běžně říká také šlahoun. Do těchto dýmek je možné koupit řadu různých nikotinových nebo také bez nikotinových tabáků.

Kromě tabáku je možné používat minerální kameny, perly nebo bylinné směsi. Při nákupu máte k dispozici vodnice z různých materiálů, díky kterým bude plnit také dekorativní funkci.

Porovnat ceny dýmek

Typy

Pokud se rozhodnete pro nákup vodní dýmky, budete vybírat mezi mnoha klasickými dýmkami, které umožňují kouř vdechovat přes hadici.

Přestože jsou na našem trhu zastoupeny převážně tyto výrobky, je třeba alespoň zmínit elektronickou vodní dýmku, na kterou můžete také narazit. Tyto dýmky se zásadně liší vzhledem, velikostí i způsobem používání a lze je koupit spíše ve specializovaných e-shopech.

Klasická

Klasická vodní dýmka je často k vidění v čajovnách, na dovolených a její používání je oblíbené především na různých akcích v kruhu přátel. Hlavní částí dýmky je váza, do které se lije voda. Další částí dýmky je tělo, korunka a hadice.

Tabák se umístí do korunky, který rozžhavuje uhlík. Po nasátí vzduchu přes hadice je tabák vysušován a spalován, čímž vzniká různě ochucený dým. Ten pokračuje do těla a dále do vázy s vodou, kde je ochlazován. Poté se přes hadici dostane do plic kouřící osoby.

Elektronická

Elektronická vodní dýmka se vzhledem podobá elektronické cigaretě. Je tedy určena pouze jednotlivcům, její používání je snadnější. Elektronická dýmka vám umožní vychutnávat různé příchutě kouře, aniž by se její používání nějakým způsobem podepsalo na vašem zdraví.

Žádná z příchutí neobsahuje škodlivý nikotin. Dýmka se zahřívá díky baterii a při používání nebudete své okolí obtěžovat zápachem.

Velikost

Vodní dýmky se značně liší svojí velikosti. Podle jejich výšky je lze rozdělit do 4 skupin. Nejmenší dýmky jsou ideální cestovní variantou, ty velké pak plní i dekorační funkci.

Při výběru velikosti dýmky je třeba zvážit, kdo a kde bude dýmku používat. Zcela vyhnout byste se měli nejmenším dýmkám, potřebnou stabilitu vám poskytnou dýmky s větší a širší vázou.

Mini dýmky

Pumpkin je označení pro opravdu malé dýmky. K nákupu vás mohou nalákat líbivým vzhledem, z hlediska funkčnosti vás však nijak nenadchnou. Kvalita dýmu není ideální, což je dáno nedostatečným chlazením.

Malé dýmky

Malé dýmky mají velikost vázy do 50 – 54 cm a jsou ideální pro jednotlivce a zároveň patří k nejprodávanějším. Dýmky, které mají sice krátkou, ale širokou vázu může využívat i větší množství osob. Malé dýmky je možné díky jejich kompaktnosti obstojně přenášet. Výhodou je i jejich vysoká stabilita, dobrá kvalita dýmu a příznivá cena.

Střední dýmky

Střední dýmky již využije více osob, velikost vázy může být až 65 cm. Střední dýmky je ještě možné převážet, avšak častěji se používají spíše na jednom místě.

Velké dýmky

Velké dýmky plní dekorativní funkci, jejich velikost může být až 90 cm. Využít je mohou jednotlivci i větší počet osob.

Části dýmky

Vodní dýmka se skládá z několika částí. Základnu tvoří váza, hlavní částí je tělo, následuje tácek a korunka. Ke kouření je k dispozici hadice. Tyto hlavní části jsou spojeny těsněním.

Váza

Váza nebo také karafa tvoří více či méně stabilní základnu. Karafa je nejčastěji skleněná, z materiálů je však zastoupena také keramika, porcelán a ty nejlevnější mohou mít vázu plastovou. Jak již bylo zmíněno, karafa by měla být co nejvíce stabilní, kromě této funkce plní také funkci chlazení a filtrování.

Tělo

Další částí je tělo vyrobené z hliníku, nerezu nebo mosazi. Při výběru dýmky se jako nejvhodnější materiál jeví nerez, u kterého nemusíte řešit případnou oxidaci. Tento materiál nemá vliv ani na chuť. Úkolem těla je vést kouř do vázy s vodou, kde je kouř ochlazován. Ten pak putuje dále do části označované jako srdce a poté je nasáván do hadice.

Součástí těla je také zpětný ventil, určený k vypouštění nekvalitního kouře. Tělo se na vázu nasazuje pomocí šroubovacího závitu nebo je jeho částí těsnění. V tomto případě je tělo do vázy pouze zasunuto.

Korunka

Korunka má opět svůj druhý specifický název, najít ji můžete i pod označením Hagar. Korunka je část, do které se umísťuje tabák nebo cokoliv jiného, co je určené ke kouření. Na tabák se umístí žhavý uhlík, který korunku zahřívá.

Tímto způsobem vzniká hustý dým. Korunky jsou vyrobeny z několika materiálů a to skla, kameniny nebo kovu. Kovové korunky mají nejvíce výhod, kromě delší životnosti je to i rovnoměrnější ohřev, díky kterému dochází k lepšímu spalování tabáku.

Hadice

Známá také pod označením šlauch je část, kterou se kouř nasává. Hadice má dvě koncovky, díky první je zasunuta do těla dýmky a druhá koncovka je určena k samotnému kouření a má tedy podobu náustku. Hadice je vyrobena z papíru, PVC a luxusní dýmky mají hadici z velbloudí kůže. Pokud je hadice z papíru, je její povrch obalený textilií nebo obtočený pružinou.

Koncovky jsou vyrobeny z plastu, kovu a nejvíce jsou zastoupeny koncovky ze dřeva. Jednotlivý výrobci mají vlastní podobu a tvar koncovek. Pokud bude dýmku používat více osob, je vhodné každému zakoupit hygienický nejčastěji plastový náustek.

Hadice je místo, kde se usazují nečistoty, a i v případě, že vám materiál hadice umožňuje její vymývání, je doporučeno ji cca 1 za rok vyměnit.

Uhlíky

Aby dýmka fungovala, nevyhnete se ani nákupu uhlíků. Vybírat můžete mezi klasickými uhlíky a uhlíky rychlozápalnými.

Klasické

Uhlíky nebo také brikety mají delší výdrž a nepředají kouři žádnou nežádoucí příchuť. Tyto uhlíky neobsahují žádné chemické složky. Klasické uhlíky jsou k dostání ve dvou typech. Ekologickou variantou jsou kokosové uhlíky, které vynikají výbornou výhřevností.

Během žhnutí se nerozpadnou a je pro ně typické opravdu malé množství popela. Briketa může žhnout přes 2 hodiny a během spalování nedochází k uvolnění zápachu ani kouře. Nevýhodou uhlíků je nutnost nechat je rozžhavit na nějakém vhodném žhaviči. Může to být gril nebo plynový sporák atd.

Rychlozápalné

Tyto uhlíky snadněji zapálíte za pomoci zapalovače nebo sirky. Nevýhodou je však zápach, který uhlík při zapalování vydává, je tedy vhodné ho nezapalovat v obytných místnostech, ale spíše někde venku.

Přestože můžete na tyto uhlíky slyšet mnoho negativního, nemusíte se jejich nákupu bát. V současné době se prodávají velmi kvalitní rychlozápalné uhlíky bez chemické chuti a s velmi malým množstvím síry, což je složka, kterou uhlík z důvodu snadného a rychlého žhnutí obsahuje.

Pozor si však musíte dávat při rozfoukávání uhlíku, to se u těchto typů vůbec nedoporučuje, protože síra v něm obsažená může při rozfoukávání vyprsknout.

Náhradní díly

Vodní dýmku byste měli vybírat také podle toho, zda vám výrobce umožňuje dokoupit náhradní díly. Mezi ty nejběžnější patří karafa, hadice, korunka.

Tyto části by měli být k dostání na všechny kvalitní dýmky, náhradní váza a hadice je pak často kompatibilní s více dýmkami. Někteří výrobci vám umožní také dokoupit štětku na čištění těla i vázy, tarbuš, náustky nebo sítko.

Značka

Výrobci vodních dýmek jsou značky Aladin, Sahara Smoke, King Hookah, Kaya, Al Fakher, Khalil Mamoon, Top Mark, Mitsuba, Mya a další.

Cena

Vodní dýmky kvalitních značek koupíte od 500 Kč. I tyto levnější dýmky jsou na první pohled atraktivní a dýmka tak může plnit i funkci dekorace. Levnější dýmky mají menší velikost, ale koupíte i dýmku se dvěma hadicemi, kterou využije více osob.

Nejvíce jsou k dostání větší dýmky s cenou od 1 – 2 000 Kč. Tyto dýmky jsou určené pravidelným i náročnějším uživatelům. Vodní dýmky však mohou vyjít i na 2 – 5 a více tisíc Kč. Vyšší cena je dána především výrobním materiálem.

Porovnat ceny dýmek

Údržba

Vodná dýmky vyžadují pravidelnou údržbu. Vše kromě hadice je možné propláchnout vodou. Ideální je používat pouze vodu, ačkoliv se můžete setkat i s názorem, že mytí je možné i běžnými saponáty. Ty však mohou zanechat nepříjemnou pachuť. Také korunky vyžaduje důkladnou péči, některé materiály je možné vyvařit, jiné můžete očistit za pomoci houbičky nebo drátěnky.

Nikdy není možné proplachovat hadici, ta obsahuje spirálu z kovu, která by mohla vlivem vody korodovat a rozpadnout se. Hadici je tedy možné pouze profouknout ústy, nebo pomocí kompresoru. K dýmkám je možné zakoupit speciální štětečky určené k čištění těla i vázy.

Otázky a odpovědi

Je kouření vodní dýmky škodlivé?

Kouření vodní dýmky v kombinaci s klasickým tabákem je škodlivé. Podle mnohých studií je dokonce škodlivější než kouření běžných cigaret. Dým, který dostanete do těla je díky filtrování vodou studený a množství nikotinu je vyšší.

Výhodou vodních dýmek je skutečnost, že jsou méně návykové než cigarety. Kouření této dýmky v kombinaci s tabákem by tak mělo být spíše příležitostnou záležitostí, dle různých studií byla prokázáno vyšší riziko rakoviny i neplodnosti. Zdravější alternativou k tabáku jsou bylinkové tabáky nebo minerální tabáky.

Co jiného použít jako alternativu tabáku?

Do vodnice je možné koupit minerální kamínky nebo valorizační pasty či gel. Minerální kamínky neobsahují nikotin a mají velkou schopnost absorbovat aromatickou tekutinu.

Milovníci tabáku mohou vyzkoušet kombinaci obou variant, dno korunky lze zaplnit tabákem a horní část doplnit kamínky. Zdravou alternativou jsou také gely a pasty. Obě varianty lze koupit v mnoha dlouhotrvajících příchutích.

Jaký použít alobal?

Alobal odděluje uhlík od tabáku a použít ho tak musíte pokaždé. Nejprve je třeba napěchovat korunku tabákem a poté ji důkladně obalit alobalem. Na horní stranu se poté udělá pomocí špendlíku nebo párátka několik dírek.

Na alobal se položí sítko, které je součástí vodnice a na ně žhnoucí uhlík. Alobal je možné používat kuchyňský, ale koupit můžete i speciální alobal vhodný právě pro vodní dýmku, který je pevnější i kvalitnější.

Závěr

Kouření vodní dýmky je něco jako rituál. Tato činnost je běžná pro skupinu přátel nebo při různých slavnostních příležitostech. Při výběru se tak zaměřte na velikost a počet osob, které budou dýmku nejčastěji používat.

Nejvíce jsou zastoupeny dýmky s jednou hadici, ale koupit můžete i variantu se dvěma hadicemi. Kouření tabáku není nijak zdraví prospěšné, kromě běžného tabáku můžete vyzkoušet zdravější variantu v podobě gelů nebo minerálních kamínků.

Podobný článek, co by vás mohl zajímat


Zdroj: www.wkipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (48 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Pořídil jsem nám s kamarády Black Leaf Skleněný bong 32 cm s Drum perkolátorem a je fakt luxusní. Rozhodně za ty peníze stála, pokud takovým věcem fandíte, můžu doporučit tento model na 100 %.

  2. Vodní dýmku si koupil manžel a používá jí vlastně každý den. Já jsem tomu nikdy nepřišla na chuť. Pokud jde o značku, má nějakého Aladina.

  3. Informace byli pro mě velmi užitečný.

Přidat komentář

Recenzer
Logo