3D tiskárny

3D tiskárny jsou zařízení, jejichž obliba neustále roste. Dříve byly 3D tiskárny používány zejména pro komerční účely, i dnes se stále častěji používají ve stavitelský, lékařství, automobilovém i leteckém průmyslu a dalších odvětvích. V současné době je na trhu mnoho výrobků, které je možné díky menším rozměrům a přijatelné pořizovací ceně možné zakoupit také do domácnosti. V tomto případě se jedná o takzvané stolní tiskárny.

3D tiskárnu je možné koupit dospělým i dětem. Děti tiskárnu využijí na výrobu různých populárních postav z pohádek, komiksů a s její pomocí mohou vyrobit i různé hračky. Dospělí ji využijí pro výrobu dekorací, šperků, různých zmenšenin i modelů. Kutilové si mohou vyrobit náhradní díly, součástky a mnoho dalšího.

3D tiskárny nepoužívají při tisku barvy, tisknutý model je vytvářen tavením plastových vláken, které jsou nanášeny dle předchozího digitálního 3D modelu, který je třeba nejprve nakreslit za pomoci speciálního programu, například CADu či jiného.

Před nákupem je třeba zvolit vhodný typ, zohlednit materiál, který je tiskárna schopná zpracovat. Zajímat by vás měla velikost plochy tisku i kvalita tisku.

Porovnat ceny 3D tiskáren

Nejlepší 3D tiskárny

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Creality ENDER-3 92 % 4 999 Kč Zobrazit Botland.cz
2. XYZ da Vinci 1.0 Pro 90 % 15 754 Kč Zobrazit Mironet.cz
3. Creality Halot One CL-60 60 % 5 199 Kč Zobrazit Alza.cz

Typ

Stolní tiskárny jsou vyráběny ve dvou základních typech. První jsou tzv. FDM tiskárny a druhý přestavují SLA tiskárny.

FDM

V tomto případě je materiál taven při teplotě kolem 200 °C na základě používaného materiálu v jednotlivých vrstvách. Jednotlivé vrstvy je možné na hotových výrobcích vidět. Mezi klady patří možnost používat různé materiály filamentů.

Díky tomu můžete využít výhody jednotlivých materiálů. FDM tiskárny patří k levnějším a kvalita tisku je pro běžného uživatele dostačující. U levnějších tiskáren je však třeba počítat s delší dobou tisku a ne příliš přesnými detaily.

SLA

Tento typ tiskárny vytváří tisknuté 3D objekty za pomoci ultrazvukového laserového paprsku. K tisknutí se pak používá pryskyřice. Díky tomu je tisk velmi přesný a oproti prvnímu typu také rychlejší. Nevýhodou je však vyšší pořizovací cena tiskárny i materiálu. Pro běžné a občasné domácí použití je volba této tiskárny na zvážení.

Souřadnicový systém

Souřadnicový systém má vliv na pohyb hlavy tiskárny. K dispozici je několik systémů.

Kartézský

Kartézský patří k nejpoužívanějším a je velmi podobný jako v případě klasických tiskáren. Hlava se v tomto případě pohybuje vertikálně a podložka horizontálně. Tento systém je vhodný pro tisk spíše menších modelů.

Delta

Souřadnicový systém delta je vhodný pro tisk vysokých, tenkých výrobků. Pro tisk jsou využívány tři ramena. Tyto tiskárny jsou schopné tisknout rychleji, jejich pořizovací cena je však vyšší.

Polar

Polar hlava se pohybuje ve dvou osách. Podložka pak v rotační ose, tato technologie je vhodná především pro tisk vázovitých tvarů.

Scara

Nevýhodou je vysoká cena, výhodou pak dobré vlastnosti a snadné sestavení. Scara využívá kloubové popřípadě dvě robotická ramena.

Konstrukce

Dle konstrukce je možné tiskárny rozdělit na otevřené a uzavřené. Oba typy je možné využívat v domácím prostředí. Otevřené nejsou vhodné do prašného prostředí. Oba typy jsou stejně kvalitní, v případě uzavřených tiskáren nemáte přímí přístup k tisku a počítat musíte z mírně zhoršeným výhledem.

Díky ochrannému sklu však není možné tisk narušit ani znehodnotit. Otevřené tiskárny umožňují lepší nákup náhradních dílů.

Materiály

U 3D tiskárny je třeba znát matriály, které se pro tisk používají. Jednotlivé materiály se liší v použití i vlastnostech. Každý materiál pak má svoje výhody a nevýhody.

PLA

PLA se řadí mezi jednoznačně nejoblíbenější materiály. Lze ho použít téměř ve všech 3D tiskárnách. Mezi výhody lze zařadit skutečnost, že se jedná o ekologický a cenově dostupný materiál. Nevýhodou je pak jeho menší odolnost a není tak vhodný pro výrobu namáhaných předmětů. PLA měkne při teplotách nad 50 °C. Teplota zpracování PLA je v rozmezí 180 – 220°C.

ABS

Opět se jedná o oblíbený a hojně používaný materiál. Oproti předešlému je ABS odolný vůči mechanickému i tepelnému poškození. Při používání ABS však vznikají škodlivé výpary.

PET

Tento materiál spojuje výhody obou předešlých materiálů. Nevýhodou je v tomto případě vyšší pořizovací cena.

Nylon

Nylon se vyznačuje značnou tepelnou odolností. Materiál je velmi tvárný a houževnatý. Mezi jeho nevýhody patří především vyšší pořizovací cena.

LAYWOOD

Jedná se o speciální materiál, jehož výhodou je lepší vzhled. Opět se jedná o dražší materiál.

Kvalita tisku

V případě kvality tisku se budete dle parametrů zajímat o minimální tloušťku vrstvy. Nejkvalitnější tisk nabízí tiskárny s co nejmenší tloušťkou, která já v tomto případě udávána číslem 0,01 mm. Díky této tloušťce lidské oko vnímá tisknutý model jako jednotný celek.

Čím větší bude tloušťka, tím více budou jednotlivé vrstvy viditelné. Tiskárny umožňují tisknout při tloušťce v rozmezí 0,01 – 0,15 mm. Na kvalitu tisku má vliv také šířka trysky, použitý materiál a rychlost tisku.

Rychlost tisku

Jednotlivé tiskárny nabízí různou rychlost tisku. Svou roli má také složitost tisknutého objektu i použitý materiál. Z tohoto hlediska není možné specifikovat přesnou hodnotu, kterou by měla kvalitní tiskárna tisknout. Obecně se udává, že je vhodnější vybírat tiskárnu s menší rychlostí tisku, s vyšší rychlostí klesá kvalita tisku.

Velikost tiskové plochy

Velikost tiskové plochy je třeba vybírat s ohledem na to, k čemu nejčastěji budete tiskárnu používat. V tomto případě je rozhodování jednoduché. Čím větší modely budete tisknout, tím větší plochu budete potřebovat. Při výběru velikosti plochy zohledněte skutečnost, že v případě větších výrobků bude horší kvalita tisku. V současné době patří k nejoblíbenějším tiskárny, jejich tisková plocha má velikost kolem 20 mm.

Trysky

U velkého množství tiskáren narazíte pouze na jednu hlavu. Tyto tiskárny jsou dostačující pro běžné domácí použití. K dostání jsou však také tiskárny, které disponují větším množstvím trysek. Díky nim můžete kombinovat více různých materiálů nebo tisknout více barvami. Tyto tiskárny patří k těm dražším.

Značka

Stolní 3D tiskárnu nabízí značky jako Creality, Prusa. Tyto značky patří k velmi oblíbeným, tiskárny jsou kvalitní i cenově dostupné. Z dalších neméně kvalitních značek můžeme jmenovat Anet, Gembird, Sindoh, Monoprice a další.

Cena

Cenová hladina tiskáren je široká. Před výběrem je vhodné zohlednit, jak často a jakým způsobem chcete tiskárnu využívat. V případě občasného použití si vystačíte s tiskárnami, jejichž cena nepřekročí 10 000 Kč. S jejich pomocí vytvoříte mnoho různých výrobků. Pokud tolik nelpíte na přesnosti, budou pro vás tím pravým.

Náročnějším uživatelům, kteří budou tiskárnu využívat pravidelně, budou více vyhovovat výrobky v cenovém rozpětí 10 – 20 000 Kč. Tyto tiskárny tisknou s větší přesností, díky čemuž je možné vyrobit detailnější výrobky.

Dražší tiskárny vynikají vysoce kvalitním tiskem, disponují více hlavami a umožňují tak používat různé materiály. V domácím prostředí je využijí skuteční nadšenci, vhodné jsou pak především pro komerční využití.

Porovnat ceny 3D tiskáren

Otázky a odpovědi

Jsou tiskárny hlučné?

Hlučnost se u jednotlivých výrobků liší. Hlučnost však není nijak zásadní a tento parametr není u jednotlivých výrobků ve většině případů uváděn. Jestliže je pro vás hlučnost důležitá je třeba si tento parametr před nákupem zjistit u výrobce.

Jak je tisk finančně náročný?

To na kolik korun vás vyjde jeden vytisknutý model, záleží na spotřebě a typu materiálu. V případě levnějších materiálů jako ABS nebo PLA je možné říct, že výroba několikacentimetrového modelu může vyjít na cca 100 Kč.

Kde je možné sehnat 3D modely?

Na výrobu modelů je možné využít programy, mezi které patří AutoCAD, Blender atd. V případě, že chcete vytvářet svoje vlastní modely, je vhodné se s programy nejdříve seznámit. Využít můžete také hotové modely, které jsou dostupné na internetu.

Závěr

Vlastnit 3D tiskárnu není ničím neobvyklým. Není však vhodné k výběru přistupovat nezodpovědně zejména pouze s ohledem na cenu. Na začátku si ujasněte, k jakému účelu budete tiskárnu využívat.

Tento výrobek vám bude při správném používání sloužit řadu let, je tedy vhodné zohlednit i plány do budoucna. Pro běžné domácí použití si vystačíte s levnější tiskárnou, u které však nedosáhnete takové kvalitu tisku. Pro detailnější tisk a dlouhodobé a pravidelné používání je vhodné zakoupit dražší avšak kvalitnější výrobek. Pokud by pro vás byla 3D tiskárna drahou záležitostí, tak se podívejte ještě na 3D pera.

3D tiskárny můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.alza.cz, www.datart.cz. www.prusa3d.com

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (61 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

5 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Manžel si moc přál 3D tiskárnu, ale stále nevěděl, jestli to není zbytečná investice. Rozhodla jsem to tedy za něho a pořídila mu XYZ da Vinci 1.0 Pro, ze které měl radost jako malé dítě. Používá jí dost často a neustále si na ní něco kutí.

  2. anžel si moc přál 3D tiskárnu, ale stále nevěděl, jestli to není zbytečná investice. Rozhodla jsem to tedy za něho a pořídila mu XYZ da Vinci 1.0 Pro, ze které měl radost jako malé dítě. Používá jí dost často a neustále si na ní něco kutí.

  3. Já mám Bambu Lab P1P a je docela slušná, jsem s ní velmi spokojen. Pokud jí ovšem nepoužíváte pravidelně, pak je to dost velká investice, protože mě stála skoro 23 tisíc.

  4. Z legrace jsem nechal na 3D tiskárně vyrobit vázu a bylo to super. Jinak jsem si pořídit Creality Ender 5 a je dobrá.

  5. Přečetla jsem si váš článek. Sepsala jsem si ty nejdůležitější věci na, který si dát pozor a objednala jsem si fakt dobře, děkuji za vaší pomoc.

Přidat komentář

Recenzer
Logo