Nosítka

Nošení k miminku patří od nepaměti, v každé době bylo třeba nějakým způsobem kojence přenášet z místa na místo. Jako pomůcky sloužily nejčastěji kusy látky, které si matka ovázala kolem těla, a dítě se do úvazu umístilo.

Na našem trhu nebyla nosítka v dřívějších letech příliš známá, v dnešní době jsou pro mnohé maminky neocenitelnými pomocníky. Mají velké množství výhod, jsou praktický a pohodlná.

K hlavním výhodám patří především volné ruce a nejste tedy nijak omezovaná v pohybu a můžete vykonávat běžné práce jako vaření a úklid, které byste s kojencem na ruce vykonávala s obtížemi.

Nosítka jsou výborná i na cesty v MHD, kdy nemusíte bojovat s kočárkem, využít je můžete také při nákupech nebo při různých pochůzkách, kam se s kočárkem nedostanete. Miminko se v nosítku zabaví pozorováním okolí nebo se v něm může prospat.

Nosítka jsou velmi prospěšná také pro zdraví fyzický i psychický vývoj dítěte. Děti milují pevná objetí, která jim dávají pocit bezpečí. Již v bříšku trávilo celou dobu za uklidňujícího zvuku tlukotu srdce a uspávalo je houpání chůze.

Pokud je miminko odloženo do postýlky, kde je samo, může plakat strachem a osaměním. Dřívější metoda nechat dítě vyplakat však již v moderním světě příliš nefunguje, za což naši nejmenší vděčí právě šátkům a nosítkům.

Porovnat ceny nosítek

Proč nosit děti?

Důvodů, proč děti nosit, je celá řada, mezi hlavní a pro čerstvé rodiče ten nejzákladnější je, že nošená miminka méně pláčou. Bylo prokázáno, že miminka, které se často nosí, jsou klidnější, lépe prospívají a dobře spí.

Vhodně zvolené nosítko nebo šátek přispívá i ke správnému vývoji kyčlí, díky tomu, že nožičky zaujímají polohu do písmene M. Proto bývají nosítka doporučována také ortopedy.

Díky nošení miminka lépe zvládají také koordinaci pohybu, protože se musí vypořádat s častou změnou polohy, maminka se s miminkem různě předklání, mění rychlost i styl chůze. Díky tomu si dítě neustále cvičí zádové i břišní svaly.

Nejlepší nosítka

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Tula Toddler Discover 100 % 3 469 Kč Zobrazit Feedo.cz
2. Deuter Kid Comfort Pro midnight 95 % 7 007 Kč Zobrazit Insportline.cz
3. Corazon Panda červená 88 % 4 590 Kč Zobrazit Bagalio.cz

Typ nosítek

Nosítka přináší do rodiny s novorozencem řadu výhod, ale také při výběru tohoto výrobku je třeba dobře zvážit některé parametry. Stále jsou totiž k dostání nosítka, které jsou pro vývoj dítěte zcela nevhodná.

Ergonomické nosítko

Ergonomická nosítka dovolují při nošení miminku zaujmout správnou polohu tzv. na žabičku. Mezi hlavní rysy patří především zakulacená záda do písmene C a důležitá je taká správná poloha nožiček. Ty musí být roztažené a zároveň lehce pozdvihnuté v kolenou, aby zaujímaly tvar písmene M.

Důležité je i to, aby byly kolínka o něco výš než zadeček. Jak jsme již zmínili, je tato poloha vhodná pro správný vývoj kyčlí. Ergonomická nosítka poznáte i podle toho, že nemají vyztuženou zádovou opěrku.

Šátek

Druhou variantou je nošení dítěte v šátku. I tyto pomůcky mají stejné výhody jako ergonomická nosítka. Šátky jsou vhodnější pro nošení novorozenců a mladších kojenců. Miminko je v šátku lépe fixované a šátek lépe podpírá hlavičku.

Pro některé maminky může být zejména na začátku obtížné poradit si s úvazem šátku. Poté, co tuto techniku zvládnou, pak může být šátek oproti klasickému nosítku oblíbenější.

Nosítko neboli visítko

Tato nosítka jsou pro nošení miminek nevhodná, protože dítěti neumožňují zaujmout správnou polohu při nošení, tedy umístění nožiček do polohy M.

V tomto nosítku dítě spíše visí za rozkrok. Neergonomické nosítko poznáte také podle vyztužené zádové části, která neumožňuje zakulacení zad do písmene C.

Rozdělení podle věku

Nosítka lze rozdělit také podle toho, pro jak velké děti jsou určeny. Širší využití nabízí rostoucí nosítka, která je možné používat do cca 2 let věku. Jednovelikostní nosítka využijete pouze několik měsíců.

Novorozenci

Nejmenším dětem jsou určeny především šátky, vhodná jsou také šátková nosítka. Tyto nosítka umožňují látku obtáhnout přesně podle malého tělíčka miminka a poskytnou mu tak bezpečnou a správnou polohu při nošení, a také bezpečnou fixaci hlavičky.

K dostání jsou také nosítka, která jsou vybavena novorozeneckou vložkou, díky které lze podle výrobce v nosítku nosit i 3,5 kilogramové miminko. Ani tato nosítka však nejmenším dětem neposkytnou potřebnou fixaci.

Pokud tedy nemůžete investovat nejprve do šátku a posléze pořídit nosítko, používejte šátek i k nošení starších dětí nebo počkejte, až vaše miminko trošku povyroste a pořiďte vhodné nosítko.

Od 4. měsíců

Vesměs všechna nosítka jsou doporučována pro používání od 4. měsíců věku. Jejich nosnost je v rozmezí 7 – 20 kg, díky čemuž je můžete používat až do 2 a více let dítěte. Nosítka s velkou nosností umožňují nastavit výšku předního dílu a ramenních popruhů.

Pokud koupíte nosítko s menší nosností, jedná se o jednorázový typ, který využijete pouze několik měsíců. Poté budete muset s nošením přestat, nebo investovat do dalšího nosítka.

Tato nosítka mají ve většině případů kapsu, ve které je ukryta kapuce určená pro lepší fixaci hlavičky. Je vhodná při nošení spícího miminka, ale použít ji můžete i ve špatném počasí.

Batolecí

Pro větší děti jsou určena batolecí nosítka, jejichž nosnost je 30 a více kg. Tato nosítka nejsou na trhu příliš rozšířená a jsou určena především pro zapřisáhlé nosiče, kteří chtějí dětem poskytnout veškerý komfort i pohodlí.

Typické jsou u těchto nosítek především široké ramenní pásy a kvalitní polstrování, které má přinést pohodlí dítěti i tomu, kdo ho nese. I přesto jsou vhodné spíše pro fyzicky zdatné jedince.

Šátková nebo látková

Nosítka jsou vyrobena ze dvou základních materiálů. Podle toho je lze rozdělit na šátkové nebo látkové. To, který typ upřednostníte, závisí především na tom, pro jak staré dítě je miminko určeno a jak často budete nosítko využívat.

Šátková

Šátková nosítka stále ještě patří k oblíbenějším typům. Jsou pružnější a obecně vhodnější zejména pro nejmenší děti, zejména díky tomu, že jsou také velmi jemná. Dík tomu je tento materiál příjemný i tomu, kdo miminko nese.

Nevýhodou je pak rychlejší opotřebení, na nosítku se mohou časem tvořit žmolky a potrápit vás mohou i vytahané nitky. Pokud tedy upřednostníte šátková nosítka, věnujte pozornost materiálu, ze kterého bude vyrobeno. Je vhodné, aby materiál vydržel časté praní a umožňoval praní i při vyšší teplotě.

Látková

Látková nosítka jsou odolnější a patří k levnějším. Snadněji se udržují a lze je prát i při 60°C.
Nevýhodou je horší přizpůsobivost a vyšší tuhost nosítka. Jsou tedy vhodnější pro starší děti.

Materiál

Také materiál má velký vliv na tom, jak dlouho nosítko vydrží a jak pohodlné nošení bude vám i miminko.

Bavlna

Patří k oblíbeným materiálům. Její předností je prodyšnost. Bavlna je měkká, dobře saje pot a lze ji snadno udržovat. Z tohoto materiálu je vyrobeno mnoho nosítek i šátků. Bavlnu je možné prát na 40°, a je možné ji také žehlit.

Hedvábí

Je velmi jemné, tenké a má malou hmotnost. Tento materiál je velmi příjemný, dobře saje pot a patří k funkčním materiálům, v zimě vás zahřeje a létě ochladí. Z tohoto materiálu se vyrábí především nosící šátky.

Hedvábí se hůře udržuje, lze je prát pouze v ruce nebo na šetrný program a vyžaduje také méně agresivní prostředky. Tento materiál není možné ždímat ani sušit v sušičce.

Len

Je pevný a odolný, vyznačuje se především velkou životností. I tento materiál je lehký a prodyšný, na těle působí chladivě a je příjemný zejména v letních měsících. Nevýhodou je jeho vysoká mačkavost, lněná nosítka je možné prát i na vyšší teplotu, ale vyžaduje ždímání na nižších otáčkách.

Tencel

Patří k ekologickým materiálům a vyznačuje se dobrou savostí, je příjemný k pokožce a velmi jemný. Jeho výhodou je nemačkavost, i tento materiál vás v létě ochladí a v zimě naopak zahřeje.

Tencel je možné prát na 30°C při použití šetrného pracího prostředku a není možné používat aviváž. Ždímání je možné na nízké otáčky a sušení je možné pouze na vzduchu.

Bambus

Je jemnější a prodyšnější než bavlna. K jeho výhodám patří i to, že bambusové nosítko nebude zapáchat ani pří dlouhodobém používání díky látce, kterou obsahuje a která je odolná proti množení bakterií. Bambus chrání před UV zářením a vyniká schopností odvádět od těla vlhkost. Opět se jedná o ekologický materiál.

Bambusové nosítko je vhodné prát otočené naruby při 40°C. Ani v tomto případě není možné používat aviváž a sušení je možné pouze na vzduchu.

Konopí

Je velmi pevné, ale zároveň jemné. Má schopnost ničit plísně a nemnoží se v něm bakterie. I tento materiál zadržuje UV záření a má termoregulační schopnosti. Konopí je antistatické a odpuzuje nečistoty.

Lze je prát obrácené naruby při teplotě maximálně 40°C, díky náchylnosti k lámavosti vláken je možné ždímání při nízkých otáčkách. Pří údržbě nosítek a šátků z konopí nepoužívejte aviváž ani sušičku.

Polstrování

Polstrování je u nosítek pouze v ramenních popruzích a bederní části. Příjemnější nošení vám poskytnou širší popruhy, které jsou také příjemnější k nošení. Některá nosítka vyžadují křížení popruhů kolem krku, což nemusí každému vyhovovat.

Bederního pás musí být pevný a dostatečně dlouhý, aby ho bylo možné použít u všech typů postav. Nosítka mají dvě polohy uchycení ramenních popruhů. Ty mohou v prvním případě vést k bedernímu pásu. Ve druhém jsou přichyceny do poloviny zádové opěrky.

Značka

Nosítek je k dostání velké množství, spolehnout se můžete na značku TULA, Kinderhop, Lenka, Manduka, Ergobaby, LennyLamb, MoniLu a další. Šátky jsou k dostání od Liliputi, Little Frog, MAM, Moby, Jožánek, ByKay a jiné.

Cena

Nosítka je možné koupit za cenu v rozmezí 2 000 – 5 000 Kč, což není úplně zanedbatelná cena. V tomto cenovém rozmezí je možné pořídit všechny dostupná nosítka od kvalitních výrobců. Levnější jsou šátky, které je možné pořídit od cca 600 – 1500 Kč.

Porovnat ceny nosítek

Otázky a odpovědi

Je možné využít nosítko i na delší túry?

Pro delší nošení a zejména turistiku je možné zakoupit krosnu na dítě. Vyplatí se vám v případě, že patříte k aktivním sportovcům, kteří vyrážejí často na túry. Krosny jsou však vhodné až pro samostatně sedící děti. Lze je tedy použít až v cca 8 měsících věku dítěte.

Je lepší nosítko nebo šátek?

Na tuto otázku není jednoznačná odpověď, protože každému vyhovuje něco jiného. Některé maminky se nošení v šátku vyhýbají ze strachu, že nezvládnout miminko do šátku správně uvázat.

Do nosítka se miminko umístí snáze a rychleji, ale pokud zvládnete uvazování do šátku, mohou vám právě tato nosítka vyhovovat více. Kompromisem mezi těmito výrobky jsou šátková nosítka.

Závěr

Pořízení nosítka není úplně levnou záležitostí, vyplatí se investovat do modelu, který využijete delší dobu. Některé děti nošení v nosítku odmítají, než tedy pořídíte nosítko domů, je vhodné tento výrobek nejdříve vyzkoušet.

Pomoci vám může nějaká jiná maminka, ale tyto výrobky je možné také na určitou dobu zapůjčit přímo od výrobců. Pro nošení nejmenších dětí upřednostněte šátky, i tyto nosítka mají velkou nosnost a lze je využít i k nošení starších kojenců a batolat.

Podobný článek, co by vás mohl zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.mall.cz, www.malvik.cz, www.isatky.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (65 hodnocení)
​​

Eliška Vachková – autor článku

Eliška Vachková – autor článku

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás | Spolupráce a kontakt

7 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Velmi zajímavý článek, který mě přesvědčil, že nosítka jsou jedna z věcí, které budeme potřebovat. S manželem totiž rádi chodíme na pěší túry, ale jít s kočárkem na delší trasu a do kopců, to se nám rozhodně nechtělo, což byl také důvod, proč jsem začala hledat něco vhodného, co kočárek nahradí a my budeme moci brát naše dvojčata s sebou kamkoliv. Nakonec jsem narazila na váš článek, kde jsem zjistila, že to, co potřebujeme, jsou nosítka a hned objednala dvakrát Tula Ftg Linen Sand ve špičkové kvalitě.

  2. Vybrala jsem a objednala ergonomické nosítko, aby měl prcek maximální pohodlí. Dokonce je schopen i během cesty usnout jako špalek.

  3. Požádala jsem manžela, aby sehnal vhodná nosítka, no nakonec jsme je spolu vybírali přes internet a byl to naprostý horor. Naštěstí jsme vybrali Tula Ftg Discover a za mě super.

  4. Díky moc za pěkný článek, konečně jsem si věděla rady, jaká nosítka vybrat pro sestru a její první miminko. Pro mě je to neznámé teritorium.

  5. Už je konečně čas chodit na výlety a kočárek se mi nechce věčně tahat. Nosítko je pro mě ideální na výlety. Je velmi praktické a miminko se cítí pohodlně i já.

  6. Díky, skvělý přehled, stručně, jasně. Já jsem nosila dcerku od narození v ergonomickém nosítku Rischino Flexible a byla jsem moc spokojená.

  7. Tyto informace mi velice pomohli s výběrem. Děkuji.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo