Eliptické trenažéry (Orbitreky)

Eliptické trenažéry umožňují oblíbenou formu domácího tréninku. Díky pravidelnému tréninku podporujete redukci tělesné hmotnosti. Dále pak zlepšíte tělesnou kondici, rozvíjíte kardiovaskulární systém, snížíte krevní tlak, rychleji detoxikujete organismus od špatných zplodin a snížíte hladinu cholesterolu. Výhodou tohoto cvičení je možnost zapojení horních i dolních končetin, čímž zlepšíte stabilitu a koordinaci pohybu a zpevníte svaly.

Eliptické trenažéry se dělí do několika skupin, zejména podle frekvence využití. Při jejich výběru je třeba zohlednit i váhu a výšku nejtěžšího člena rodiny nebo toho, komu je přístroj určen. Menším postavám mohou stačit levnější stroje, uživatel, který má vyšší typ postavy a větší hmotnost, bude muset zvolit robustnější a dražší stroj.

Porovnat ceny trenažérů

Nejlepší eliptické trenažéry

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. inSPORTline Atlanta Black 91 % 12 590 Kč Zobrazit Insportline.cz
2. Fitness King Orbitrek Klasik 91 % 3 999 Kč Zobrazit Sport365.cz
3. HouseFit MOTIO 80 87 % 15 990 Kč Zobrazit Mastersport.cz
4. HouseFit MOTIO 50 87 % 13 990 Kč Zobrazit Fitham.cz
5. Fitness King Orbitrek Platinium 75 % 4 199 Kč Zobrazit Sport365.cz

Rozdělení podle způsobu ovládání

  • Mechanické trenažéry – vyžadují regulovat velikost zátěže ručně pomocí zátěžového kolečka, které je umístěno na rámu trenažéru.
  • Elektrické trenažéry – jsou vybavené ovládacím panelem. Zátěž si tak můžete nastavit na ovládacím panelu, který je umístěný na řídítkách trenažéru.

Rozdělení podle umístění pedálů

Trenažéry je možné rozdělit do několika skupin podle umístění setrvačníku a pedálů.

Setrvačník vzadu

Tento typ je nejlevnější, setrvačník je umístěn v zadní části a vedle setrvačníku se nachází pedály. Výhodou jsou především menší rozměry trenažéru.

Nevýhodou je, že nášlapy jsou od sebe ve větší vzdálenosti a i tvar kroku má méně přirozený tvar. To stíží cvičení zejména lidem s drobnějším typem postavy. Dražší modely však nabízejí při cvičení větší komfort.

Setrvačník vpředu

Tyto setrvačníky vám poskytnou lepší a přirozenější krok a jsou šetrné na klouby i záda. Jsou vhodné pro všechny typy postav. Tyto stroje jsou větších rozměrů a zaberou více místa.

Nášlapy umístěné před setrvačníkem

Poskytují příjemnou a přirozenou ergonomii kroku. Stroje mají masivní konstrukci a jsou tak vhodné i pro těžší osoby a větší zatížení.

Variabilní krok

Umožňují nastavit krok a tím se přizpůsobí každému. Díky možnosti změnit krok můžete při cvičení simulovat krok i běh, běžky i stepper. Jsou k dostání v omezeném množství, především kvůli ceně, která šplhá k 50 000 Kč.

Konstrukce

Při výběru vhodného stroje byste měli zohlednit především typ postavy. Eliptický trenažér je třeba vybírat podle výšky, váhy, nosnosti a hmotnosti stroje. Stroje o hmotnosti 30 – 40 kg jsou určeny pro drobnější postavy a poslouží vám zejména pro kondiční šlapání.

Stroje o hmotnosti 50 – 60 kg mohou posloužit celé rodině pro pravidelné cvičení. A stroje, jejichž hmotnost je v rozmezí 70 – 80 kg využijí těžší osoby zejména pro silové šlapání.

Konstrukce stroje by měla být robustní a při výběru se zaměřte na kloubní spoje. Klouby mohou být vyrobeny z plastu nebo slitiny, kvalitní stroje mají spoje ložiskové.

Délka kroku

Pohodlí při cvičení je dána délkou a výškou kroku, tu je možné u dražších modelů měnit. Levné stroje mají výšku kroku kolem 30 cm, což není vhodné, pokud má trenažér sloužit i majiteli vyšší postavy.

Stroje střední třídy mají krok kolem 40 cm. Tato výška je již vhodná pro všechny typy postav. Čím je krok nižší a delší, tím poskytuje trenažér při cvičení přirozenější pohyb.

Nejdražší stroje umožňují nastavit i výšku pojezdu nášlapů a změnu tvaru kroku. U elektrických trenažérů pak můžete krok měnit i během cvičení, aniž byste museli trénink přerušit. U těchto strojů navíc získáváte možnost simulace různých druhů pohybu.

Šlapací střed

Šlapací střed je důležitá součástka, která má vliv na životnost stroje. Levnější trenažéry mají miskový systém, který poznáte podle jednodílné ohnuté kliky pedálů. Tento mechanismus má sklon k rychlejšímu opotřebení a vyžaduje občasné seřizování. Po čase u těchto strojů dochází ke zvýšení hlučnosti a nakonec k nutnosti výměny.

Pokročilejší trenažéry jsou vybaveny ložiskovým systémem. Ložiskový šlapací střed je ve dvojím provedením, s klikami na čtyřhranu nebo s pedály přímo na tácu stroje. Kvalitní stroje s ložisky se vyznačují tichým a bezúdržbovým chodem. Díky tomu mají tyto stroje delší životnost.

Brzdný systém

Dalším důležitým prvkem eliptického trenažéru je brzdný systém, který je zodpovědný za velikost odporu při šlapání. Nastavit ho můžete manuálně nebo elektronicky.

Páskový brzdný systém bývá součástí těch nejlevnějších modelů. Takové stroje mají omezenou životnost a častým problémem je i hluk, který se u nich může po čase objevit. Nejsou tedy vhodné pro pravidelné používání a je lepší se jim vyhnout.

Magnetický brzdný systém je u těchto strojů nejběžnější. Pracuje na principu přibližování a oddalování magnetů od setrvačníku. Má vliv na tichý chod stroje a v kombinaci s dobře zvolenou váhou setrvačníku také plynulý chod.

Indukční brzda je méně rozšířená. Je vhodná pro komerční využití, umožňuje terapeutické účely, ale také výkonnostní trénink. Výhodou je zde především velmi přesné ovládání, nevýhodou jsou pak dražší opravy v případě poruchy.

Setrvačník

Čím těžší má eliptický trenažér setrvačník, tím je chod stroje komfortnější. Setrvačníky o hmotnosti do 4 kg nejsou vhodné, a proto se těmto strojům raději vyhněte. Pro domácí šlapání s malou zátěží postačí stroje, které mají hmotnost setrvačníku v rozmezí 5 – 7 kg.

Klasické domácí využití vhodné pro všechny členy rodiny vám poskytnou setrvačníky o váze 10 – 15 kg. A setrvačníky o hmotnosti vyšší než 15 kg využijete i pro sportovnější trénink.

Ovládací panel

Ovládání je u těchto strojů manuální nebo elektronické. U levnějších strojů je manuální ovládání většinou řešeno otočným regulátorem. Stroje vyšší třídy mají k dispozici ovládací panel, který umožňuje vybírat z množství funkcí a také typů tréninku.

U těchto strojů je také často možnost připojení s telefonem nebo tabletem a v synchronizaci s Google maps nasimulovat délku skutečné tratě. Nejlepší modely pak pracují s videoaplikacemi, kde vás cvičením provádí trenér.

Tepová frekvence

U moderních strojů je při cvičení možné sledovat tepovou frekvenci. Levnější stroje mají k tomuto účelu v madlech zabudované dotykové senzory. Toto řešení však není moc přesné ani pohodlné.

Větší komfort vám tak poskytne hrudní pás, který je propojen s displejem trenažéru. Hrudní pás se umísťuje pod prsní sval a vysílá bezdrátově.

Záruka a servis

U těchto velkých strojů je dobré dávat pozor také na délku poskytované záruky. Některé značky nabízí pouze základní dvouletou záruku. Jinde máte možnost záruku prodloužit na 3 – 5 let.

Pozornost věnujte také možnosti případného servisu. Výhodnější samozřejmě je, pokud k vám do bytu v případě poruchy dorazí servisní technik a stroj opraví na místě. V opačném případě budete muset stroj rozebrat a poslat na adresu výrobce.

Značka

Mezi nejzásadnější kritéria výběru patří při výběru vhodného stroje značka výrobce. Kvalitní výrobce vám poskytne potřebný servis přímo u vás doma a máte také šanci sehnat potřebné náhradní díly, což je v případě tohoto drahého stroje zcela zásadní věc.

Proto orbitreky vybírejte u specializovaných prodejců, kteří vám poradí s výběrem a zodpoví všechny otázky. Eliptické trenažéry je možné pořídit od Housefit Motio, Nordictrack, Tuntiri nebo inSPORTline.

Cena

První trenažéry je možné pořídit do 5 000 Kč. Tyto výrobky však nemohou zaručit dlouhodobý a pohodlný chod. Základní modely vhodné pro nenáročné a občasné použití, jsou k dostání za cenu v rozmezí 6 – 10 000 Kč.

Kvalitní stroj je možné koupit za cenu v rozmezí 10 – 15 000 Kč. Modely s kvalitní konstrukcí a komfortním krokem, které jsou vhodné i pro pravidelný sportovní trénink vás vyjdou na 20 a více tisíc korun.

Porovnat ceny eliptických trenažérů

Údržba

Trenažéry je vhodné po každém cvičení otřít a zbavit tak případného potu, který může některým částem škodit. Je třeba chránit zejména ovládací panel přístroje.

Kvalitní stroje nevyžadují téměř žádnou údržbu. Je však vhodné čas od času zkontrolovat všechny spoje a v případě potřeby povolené šrouby dotáhnout. Levnější typy však mohou být po nějaké době hlučnější.

Pokud tedy během cvičení uslyšíte skřípání, promažte všechny potřebné části univerzálním mazivem. V případě, že toto povrchové promazávání problém se skřípáním nevyřeší je třeba stroj rozebrat a promazat zevnitř nebo na pomoc povolat servisního technika.

Cvičení

U pohybu na eliptickém trenažéru rozlišujeme tři základní typy chůze:

Pohyb s držením pevných madel

Tento pohyb je nejvhodnější pro začátečníky. Díky pevným madlům budete mít pevnou stabilitu horní poloviny těla. Pro začátečníky je vhodný plynulý a lehký pohyb.

Hodnota tepové frekvence by měla být převážně na úrovni 60 – 80 % tepového maxima. Důležité je při cvičení správné držení těla, trup je rovný a vzpřímený.

Pohyb s držením pohyblivých madel

Pohyb, který je určený pro mírně pokročilé uživatele, kteří mají jistotu ve stabilitě. Díky pohybu horních končetin zapojíte do cvičení i svaly horní poloviny těla.

Pohyb bez držení madel

Tento pohyb je určený zejména pro pokročilé uživatele. Díky pohybu bez držení a balanci zapojíte i hluboké stabilizační svaly a zároveň posilujete střed těla.

Při cvičení na trenažéru dodržujete následující body:

  • Dbejte především na správné držení těla a techniku kroku.
  • Přizpůsobte intenzitu zátěže podle vaší tělesné kondice.
  • Nezapomeňte na měření teplové frekvence
  • Před samotným tréninkem se nezapomeňte rozcvičit a rozehřát.
  • A po cvičení si dopřejte ještě lehký strečink

Otázky a odpovědi

Jaká je nosnost jednotlivých trenažérů?

Nosnost není u těchto strojů příliš často uváděná. Nosnost však určuje robustnost a hmotnost konstrukce. Nejlevnější stroje mají hmotnost 30 – 40 kg a jsou určené pro lehčí a menší postavy a pouze pro občasné použití.

Stroje o hmotnosti 50 – 60 kg mohou být používány klasické kondiční šlapání. Stroje o váze 70 – 80 kg mohou využít osoby vážící cca 100 kg váhy, nebo aktivní sportovci.

Z jakého materiálu má kvalitní orbitrek vyrobené klouby?

Výrobní materiál kloubů je velmi zásadní pro správný chod stroje. Klouby jsou při cvičení neustále zatěžovány. Levné stroje mají klouby řešeny pouze kluznými pouzdry z plechu nebo plastu. Ty je třeba často promazávat. Kvalitní klouby jsou vyrobené z kovových slitin nebo teflonu a nevyžadují žádnou údržbu.

Závěr

Patříte mezi náročné sportovce a berete cvičení opravdu zodpovědně? V tomto případě investujte do dražšího stroje, který splní všechna vaše očekávání. Tyto stroje jsou elektronicky ovládané, čímž vám poskytnou i mnoho doplňkových funkcí a mezi příslušenstvím pak mají často hrudní pás na měření tepové frekvence.

Jestliže vybíráte stroj spíše pro pohodlné domácí cvičení, pamatujte, že mezi nejdůležitější parametr patří typ postavy, tedy výška a váha nejtěžšího člena rodiny.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.insportline.cz, www.mastersport.cz, www.fitham.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (42 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

10 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Eliptický trenažér jsem si vyzkoušela ve fitness centru a byla jsem z něj nadšená, takže jsem si objednala domů svůj vlastní, abych nikam nemusela. Pořídila jsem inSportline Atlanta Black a je super, jsem s ním velmi spokojená. Dokonce ho i pravidelně používám, což třeba o rotopedu říci nemohu.

  2. Dlouho jsem vybírala vhodný eliptický trenažér, až už jsem myslela, že to vzdám. No nakonec jsem objednala HouseFit motio 15 a jsem velmi spokojená. Dokonce i cena byla velmi přívětivá.

  3. Vsadil jsem na eliptický trenažér značky Nordictrack a jsem velmi spokojená. Původně jsem sice chtěla úplně jinou značku, ale nakonec jsem šla do této a udělala jsem dobře.

  4. Značka InSportline je fakt dobrá na eleptické trenažery, jsou kvalitní, splní vše, co jsem očekávala od tohoto produktu a jsou cenově dostupné.

  5. Raději cvičím doma než ve fitku, proto jsem si pořídila tento přístroj a je super. :)

    • Nápodobně taky ráda cvičím doma než v posilovně. Doma mám tento přístroj a ještě rotoped.

  6. Já jsem si koupila domů tento stroj: inSportline Atlanta a jsem s ním velice spokojená.

  7. Článek mi pomohl vybrat domů kvalitní a za dobrou cenu eliptický trenažer.

    • Děkujeme. Jsme rádi že článek pomohl.

    • Dobrý den, prosím jakou značku jste si zakoupila a v jaké ceně orbitrek a jak dlouho ho máte? Podle čeho jste ho vybírala? Děkuji Bernovská

Přidat komentář

Recenzer
Logo