Pokud jde o bazary, je to ideální místo, kde se dá prodat to, co již nepotřebujeme, a naopak koupit něco potřebného téměř za hubičku. Někdo chce prodat svou sbírku knih, známek, starší notebook, ojeté auto nebo třeba oblečení, které už je malé. Zkrátka je to místo pro nabídku a poptávku všeho možného.

Existuje mnoho druhů bazarů, ať už jsou to kamenné prodejny či internetové portály. Jsou to bazary s oblečením, respektive zbožím tzv. z druhé ruky (second hand). Hovorově se takovému obchodu říká sekáč. Dávno už ale neplatí, že může být jen second hand s oblečením. Dnes to může být také elektronika, různé nářadí, fitness přístroje atd.

Nechybí ani autobazary, které patří ke specializovaným obchodům, kde je sortiment tvořen tzv. ojetinami, tedy ojetými motorovými vozidly. Zcela samostatnou kapitolou jsou bleší trhy (blešáky), které jsou pořádány venku.

V dnešní době se však největší oblibě těší bazary umístěné na jednotlivých inzertních portálech. Jejich prostřednictvím je možné podávat inzerát, publikovat fotky i videa. Kromě inzerátu je možné prodávat v aukci. Jedná se v podstatě o dražbu, kdy přihazujeme různé finanční částky. Největší míru prodávaného zboží tvoří elektronika, oblečení, automobily, ale i potřeby pro domácnost, zahradu a mnoho dalších. Nejprodávanější je jednoznačně dětské oblečení.

Proč nakupovat v bazaru?

Hlavním důvodem je pořízení starých i nových kousků zboží za super ceny. Ve většině případů je cena každého prodávaného produktu předem a pevně stanovena. Prodávající si řekne takovou částku, na jakou si daný předmět cení. Kupující se pak rozhodne, jestli mu bude cena i kvalita vyhovovat.

Na prodej je dnes vlastně vše, takže není výjimkou, když je v nabídce vedle klasického nábytku, zahradní nábytek, stavební materiál, ale také třeba lego, kočárky pro naše nejmenší, gastro pomůcky a mnoho dalšího. Vy tak máte daleko větší výběr a můžete se lépe rozhodnout, co koupit a možná nakonec i vzít něco navíc, když je to za opravdu hodně výhodnou cenu.

Všeobecné bazary

Pokud se týká tohoto druhu bazarů, jsou to v podstatě internetové portály, kde seženete prakticky cokoliv. Může to být zánovní PC, klasická kola, elektrokola, ale bez problémů se dá narazit i na traktory.

Oproti běžným kamenným bazarům je zde rozdíl v tom, že provozovatel takového internetového prostoru nevykupuje, ani nic nenabízí. Díky tomu jsou ceny bez případné provize, kterou by si za běžných okolností připočítal. Naopak jsou zde prodávány předměty mnoha různých majitelů, kteří se tak zbaví všeho nepotřebného. Rozdílnost prodeje má za následek nízké provozní náklady, což v praxi znamená, že jsou bazary na internetu ve většině případ daleko levnější než ty kamenné.

Jediné negativum je možná v tom, že si nemůžete zboží fyzicky prohlédnout, tak říkajíc osahat, zjistit případné závady atd., ale spoléháte se na to, že informace, které jsou v inzerátu uvedeny, odpovídají skutečnosti. Pojďme se teď spolu podívat na jednotlivé bazary.

Nejlepší internetové bazary

1. Bazoš – jedná se o nejoblíbenější a hlavně nejnavštěvovanější online bazar, kam měsíčně zavítá více než 1,2 milionu návštěvníků. Do provozu byl uveden v roce 2003. Hned jak stránku nahodíte, narazíte na přehled kategorií a věřte, že nabídka je hodně bohatá.

Dá se říci, že tu koupíte auta, moto, karavany, čtyřkolky, SUV, také dodávky a nechybí dokonce ani nabídka lodí. Kromě již zmiňovaného sortimentu tu je i elektro, nábytek, oblečení, mnohé nemovitosti a nabídka různých služeb či práce.

Všechny produkty je možné hledat podle názvu, typu rubriky, kategorie, případně podle místa, to znamená dle kraje či města a vzdálenosti v km. Je možné si nastavit, aby vyhledávač zobrazil jen nabídky, které jsou například do 25 km od vaší polohy.

Inzerát obsahuje popis předmětu v prodeji i kontakt na prodejce Nechybí ani kontaktní formulář k vyplnění. Stránky Bazos.cz lze spustit nejen v běžném počítači, ale i na tabletu a chytrém telefonu.

2. SBazar – tento online bazar snad ani není nutné blíže představovat, neboť je provozován společností Seznam již od svého vzniku v roce 2004. Patří k největším bazarům v internetovém měřítku a měsíčně sem zavítá přes 1 200 000 uživatelů/nakupujících/prodávajících.

Filtrování inzerátů by ještě chtělo vylepšit, protože jsou kategorie, co obsahují tisíce inzerátů, bez možnosti členění, ale nabídka je přesto velmi bohatá.

Však také můžete hledat v množství kategorií (Auto-moto, Dětský bazar, Dům, byt a zahrada, Elektro a počítače, Hudba, knihy a hry, Nemovitosti, Oblečení a obuv, Služby, Sport, Starožitnosti, Hobby a umění, Zdraví a krása i Zvířata). Hledat se dá dle názvu, kategorie, města i kraje.

3. Bazar.cz – je inzertní služba fungující od roku 1999, která od svého vzniku zprostředkovala prodej nepřeberného množství produktů. Nákup i prodej probíhá v podstatě ihned.

Může se pochlubit rychlostí, jednoduchým vyhledáváním, možností přístupu z mobilního zařízení, ale i blesková kategorizace. Lze vložit svůj vlastní inzerát nebo procházet inzeráty jiných uživatelů.

4. Annonce – portál, který v ČR působí ze všech nejdéle. Historie se datuje od roku 197. Každý měsíc tento internetový online bazar navštíví cca 180 tisíc aktivních uživatelů.

Hlavní stránka je rozvržena do 20 kategorií, přičemž mezi ty hlavní patří (mezi Auto a moto, Nemovitosti, Nabídky práce a služeb, Elektro a bílé zboží, Dětské zboží a věci do domácnosti, Móda, Zvířata, Sběratelství, Seznamka a erotické služby). Grafika je sice u Annonce.cz velmi chudá, ovšem ovládání a vyhledávání je na jedničku.

5. Hyperinzerce – jde se o velmi obsáhlý inzertní portál, který spatřil světlo světa v roce 2003. Jeho vlastníkem je společnosti HyperMedia, a.s. a jeho průměrná návštěvnost činí cca 500 tisíc návštěvníků každý měsíc.

Je velmi přehledný a hned na úvodní stránce můžeme narazit na dobře zpracovaný seznam kategorií, které jsou rozděleny do dalších jednotlivých oddělení. V každé kategorii je pak možné filtrovat všechny inzeráty podle cen, regionů, stáří inzerátů, případně se dá zadat i hledaný výraz, tedy to, co konkrétně hledáme.

Z celé plejády kategorií je dobré zmínit Auto-moto, Elektro, Práce a služby, Nemovitosti, Sběratelství, Móda, Dětské zboží, Zvířata, Zájezdy, Hobby a sportovní potřeby a mnoho dalších. Je dobré zmínit, že stránky nejsou příliš vhodné k procházení na tabletu či mobilních telefonu.

6. Avizo.cz – je jednoduchý inzertní server určený pro soukromé inzeráty. Inzerce není nijak omezována počtem znaků, ani fotografií, navíc je zdarma. Možná si vzpomenete, že v letech 1990 – 2020 pravidelně vycházely inzertní novin, které byly dokonce distribuovány i do schránek.

Opět zde najdeme mnoho kategorií, ať už je to auto-moto, dětské potřeby, elektronika, oblečení a doplňky, erotika, sport nebo třeba sport a seznamka.

7. Vinted – je ideální způsob, jak může fungovat online second hand, tedy bazar oblečení. Vinted byl založen v roce 2008, aby tehdy své zakladatelce pomohl s prodejem přebytečného oblečení při stěhování.

V současnosti zde pracuje více než 700 lidí a bazar působí na 15 trzích. Najdete jej ve Španělsku, Francii, Lucembursku, Belgii, Nizozemsku, Německu, Rakousku, České republice, Polsku, Litvě, Spojeném království, Itálii, Portugalsku, USA a v Kanadě. Kanceláře pak jsou v Praze, Berlíně, Vilniusu a Utrechtu.

Můžete zde prodávat vše co už nenosíte nebo nepotřebujete. Ostatně komunita lidí, kteří zde něco nabízí a prodávají představuje již přes 45 milionů lidí.

8. OdKarla – tento bazarový online e-shop se těší stále větší oblibě, už jen díky obsáhlé nabídce vhodných kategorií. Jednotlivé kategorie je možné dělit do podkategorií, produkty pak vyhledávat podle kategorií nebo názvů.

Zároveň s tím si vše můžete filtrovat dle ceny, značky a stavu v jakém zboží je. Najdete zde spoustu kategorií, například notebooky bazar, elektro bazar, foto, knihy, oblečení bazar, ale také třeba dětské zboží, mobily a PC bazar.

9. Mimibazar – tenhle online bazar patří k největším, nejnavštěvovanějším a nejvyhledávanějším. Je to zároveň i diskuzní portál, kde se schází zejména maminky, ale je samozřejmě určen úplně pro každého.

Mimibazar zahájil svůj provoz v roce 2004, přičemž v současnosti je provozovatelem společnost Affectio, s.r.o., která je zároveň i jejím vlastníkem. Co se týká sortimentu, tak v největší míře jej tvojí zboží pro maminky a děti, ale je tu i nábytek, sportovní potřeby, kosmetika, elektro, knihy, šperky, nabídky práce atd.

10. Aukro – obchodní portál, kde je možné prodávat a nakupovat přímo, nebo nakoupit prostřednictvím přihazování v aukci. K jeho vzniku došlo v srpnu 2003. Majoritním vlastníkem je od roku 2019 Pale Fire Capital.

Na Aukro je kolem 3,5 milionů spolehlivých kupujících, ročně je dokončeno více než 4 miliony prodejů. Na Aukro.cz můžete prodávat úplně všechno, včetně starých hraček, retro elektroniky, starých modelů mobilních telefonů, ale i vánoční ozdobí ze staré doby či sbírku známe.

11. eBay – nejznámější americká internetová aukční síň, které svou činnost provozuje ve více než 30 zemích světa. Jakmile se zaregistrujete, můžete začít ihned obchodovat. Navíc se u jednotlivých nakupujících dají přidávat komentáře, a to buď kladné, záporné či neutrální.

Nabídka zboží je obsáhlá a prodejců je zde opravdu hodně. Díky tomu lze na eBay sehnat prakticky cokoliv, na co si vzpomenete. Tuto největší nákupní galerii světa a aukčního obra v jednom založil v roce 1995 Pierre Omidyar.

12. Csbazar.cz – Csbazar nabízí bezplatnou inzerci s širokou škálou možností, jak oslovit inzerující osoby a firmy. Web je přehledný a intuitivní, takže se na něm snadno zorientujete, ať už jste zkušený inzerent nebo začínáte. Kromě klasické inzerce nabízí i pokročilé funkce, jako je například zvýraznění inzerátu, a také blog plný užitečných tipů a rad. Ať už chcete prodat starý mobil, najít vysněné bydlení nebo získat novou práci, Csbazar vám pomůže dosáhnout vašich cílů.

Specializované bazary

V případě těchto internetových bazarů je běžné, že propojují obchodníky a zákazníky ze stejné oblasti. Zřejmě tou největší skupinou, která do této kategorie patří, jsou bazary s dětským zbožím.

Obě skupiny tvoří maminky. Na straně jedné jsou maminky nabízející to, co už jejich dítko nepotřebuje nebo z čeho vyrostlo. Druhou stranu pak tvoří maminky, které naopak vykupují vše potřebné za co nejlepší cenu.

Autobazary

V podstatě jsou to prodejny automobilů podobně jako ty značkové, jen s tím rozdílem, že neprodávají nová auta jen té dané značky, ale ojeté, zánovní, zkrátka ne úplně nová či ta, která zrovna vyjela z výrobní linky.

Prodávají se zde auta po prvních majitelích, ale klidně můžete koupit ojetinu třeba po pátém majiteli. Jsou to jednoduše auta, se kterými někdo už jezdil a něco pamatují. To ovšem neznamená, že zde nemůžete narazit i na nové auto, co se u svého majitele ohřálo jen krátkou chvíli a kvůli finančním problémům byl nucen jej prodat.

Ojeté vozy, ojetiny, tak přesně jsou tato vozidla označována. Největší výhodou je rozhodně nižší pořizovací cena než u nového vozu. Jak víme, hodnota vozu se snižuje s každým dalším ujetým kilometrem. Takže čím víc má automobil najeto, tím levněji se dá teoreticky pořídit.

Samozřejmě, že to není jen o prodeji ojetých vozů, ale také o jejich nákupu, a to nejen v rámci České republiky, nýbrž i ze zahraničí. V některých případech dokonce autobazary vykupují havarované vozy nechají je na své náklady opravit a poté je dají do prodeje jako běžný ojetý vůz. Nechybí ani možnost tzv. komisního prodeje, kdy je auto vystaveno, nabídnuto k prodeji a až když se prodá, zašle autobazar finanční prostředky prodávajícímu.

Někdy se také stává, že se některé autobazary snaží vůz prodat co nejrychleji a neřeší jeho skutečný stav. Takže vůz prodají, aniž by byl jeho opravdový stav popsán podrobněji a kupující tak po ujetí několika desítek kilometrů zjistí ve chvíli, kdy dojde k poruše, že asi něco nebylo tak úplně v pořádku. Bohužel však úhrada takové závady zůstává ve většině případě na novém majiteli vozu.

Pokud jde o jednotlivé autobazary, bylo by asi na dlouhé lokte představit vám každý samostatně, ale ty dobré poznáte tak, že mají v nabídce zařazeny pouze prověřené a kvalitní automobily.

Tyto autobazary rovněž nemají problém uvést podrobně a férově případné závady, které se na vozidle vyskytují a na které je třeba si dát pozor, i kdyby to měl být například jen odřený nárazník.

Naopak nespolehlivé a často i podvodné autobazary se snaží vůz prodat za každou cenu a vady skrývá. Nikdy neuvedou skutečný stav vozu a mnohdy i stáčí kilometry na tachometru, aby to vypadalo, že automobil ve skutečnosti taková ojetina vůbec není.

Je dobré, zaměřit se na reference zákazníků jednotlivých autobazarů, jedině tak lze poznat ten kvalitní.

Nejznámější autobazary

 1. Auto ESA
 2. AAA Auto
 3. Auta Super
 4. AutoPalace
 5. Louda Auto
 6. Carvago
 7. Davo Car
 8. Auto Opat
 9. Mama car
 10. Mototechna
 11. Sauto

Bazary s oblečením

V případě bazarů s oblečením můžete narazit také na název second hand, tedy oblečení z druhé ruky. Sekáče, jak se těmto obchodům lidově říká, se těší velké oblibě a dá se tam sehnat v podstatě jakékoliv oblečení. Nemusí to však nutně být jen to nošené, naopak zde můžete pořídit i nové kousky za maximálně příznivé ceny.

Populární jsou second handy nabízející anglické oblečení, které je kvalitní, módní, a i použité oděvy jsou ve velmi zachovalém stavu. Nejvíce se v rámci online sekáčů vyplácí nákup a prodej dětského oblečení.

Jak děti rostou, jejich šatník je nutné pravidelně obměňovat a je fakt, že některé děti oblečení vůbec nezničí a vzhledem k tomu, že se u nich svým způsobem dlouho neohřeje, není problém jej nabídnout k prodeji, aby posloužilo dalšímu dítku.

Díky nízkým cenám je pro rodiče mnohem výhodnější koupit dětem oblečení v takovémto obchodě, než třeba ve značkové prodejně nebo na tržnici. Existuje mnoho obchodů, kde lze zakoupit nejen dětské oblečení, ale i pro dospělé. Stačí jen dobře hledat a sledovat různé diskuze či recenze.

Online bazary pro děti

 1. Mimibazar.cz
 2. Drobecek.cz
 3. Detskevecicky.cz
 4. Baby-secondhand.cz
 5. eMimino.cz
 6. Bazarpavoucek.cz (zde je i oblečení pro dospělé)
 7. Brumla.cz
 8. Secondhandslunicko.cz
 9. Babyburza.cz

Nejzajímavější online bazary s oblečením pro dospělé

 1. Merchino.com
 2. Mimibazar.cz
 3. eMimino.cz
 4. Lonky.cz
 5. Vinted.cz
 6. Second-hand.cz

Bazary s hobby produkty

Když se řekne hobby, každý hned myslí na své oblíbené záliby a koníčky. Proč však zbytečně utrácet za nové věci, když nám mohou klidně posloužit ty z druhé ruky, které už sice nejsou nové, ale přesto mají ještě co nabídnout.

Pořídit lze věci na hunting (lovení, honitba, myslivost), ale jsou tu i bazary zbraní nebo airsoft. Na své si v bazarech přijdou i milovníci veteránů.

Samozřejmostí jsou hudební bazary, případně lze pořídit kytary, lyže, potřeby na golf či levné knihy. Podívejme se teď na výběr zajímavých bazarů, kde můžete koupit třeba i první vydání svých oblíbených pohádek, pomůcky na snowboarding, nebo i použité autodíly, kola atd.

Nejzajímavější bazary na hobby produkty

 • Baza.hunting-shop.cz
 • Lovbazar.cz
 • Zbrane.cz
 • Huntingbazar.eu
 • Samopal.cz (Bazar.cz)
 • Cyklobazar.cz
 • Rajveteranu.cz
 • Mrk.cz/bazar
 • Strojirenstvi.cz/bazar
 • Modelbazar.cz
 • Bagry.cz

Bazary na hudební pomůcky a kytary

 • Hudebnibazar.cz
 • I-bazar.cz
 • Alexim.cz
 • Muzikus.cz
 • Harfa.com
 • Bazarhudebnin.cz

Kde sehnat lyže z druhé ruky?

 • Lyzebazar.cz
 • Sport.bazos.cz/lyze
 • Snow.cz/bazar

Sekáče pro golfisty

 • Levnygolf.cz
 • Amgolf.cz (kategorie bazar)
 • Bestgolf.cz/golfovy-bazar

Kde koupit bazarové knihy?

Další typy bazarů

Facebook Marketplace

Tržiště, které spustil Facebook snad ani není nutné představovat. Tato služba jednoduše zprostředkuje prodej jakéhokoliv zboží mezi prodávajícím a kupujícím, v tomto případě jsou to uživatelé sítě Facebook.

Fyzické osoby, podobně jako na Aukro.cz, nabízí různé produkty za přijatelné ceny. Dříve bylo běžné, že se takové zboží prodávalo v rámci jednotlivých prodejních skupin, které si uživatelé zakládali a zvali do nich ostatní uživatelé, aby si mohli nakoupit.

Dobré je, že se dá nastavit filtr, díky němuž si zobrazíte nabídky z vašeho blízkého okolí, takže třeba koupíte použitý mobil od uživatele, který bydlí prakticky za rohem. Nabízí se zde elektronika, oblečení, ale také třeba produkty ze zahrádky jako brambory, mrkev, ořechy atd.

Antikvariáty

Jsou to kamenné i online obchody, kde se dají zakoupit i prodat zejména použité knihy, ale i mapy, pohlednice, různé bankovky, časopisy a mnoho dalšího. Existují mnohé antikvariáty, některé odkupují i celé pozůstalosti, například celou knihovnu/sbírku knih.

Prodej na sociálních sítích

Závěrem lze říct, že sociální sítě jsou v současnosti hojně využívaným prostorem pro nákup a prodej čehokoliv. Najdete zde stovky různých skupin, které mají určité zaměření a pořídíte zde věcičky z druhé ruky.

Narazíte na bazar nabízející produkty Ikea, Aliexpress a mnoho dalších. Vždy jen stačí zadat slovo bazar a název obchodu, jehož produkty vás zajímají.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (133 hodnocení)
​​

Kateřina Horáková

Kateřina Horáková

Práce s texty je nejen mou profesí, ale zároveň celoživotním koníčkem. Je to má vášeň stejně jako kvalitní čokoláda. Mám ráda výzvy a baví mě hrát si se slovy tak, aby byl výsledek dokonalý a přesně podle představ klienta. Mám více než 25 let praxe. Kromě toho moc ráda vařím i peču, vymýšlím recepty a stále zkouším něco nového. Ve volném čase si ráda přečtu dobrou knihu, tvořím videa a věnuji se své malé domácí ZOO.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Mám stejnou zkušenost. Pokud něco chci prodat hned, tak jedině Aukro. Na Bazoši je možná hodně lidí, ale málo kdy se někdo ozve. A když, tak divné typy nebo podvodníci. SBazar skoro to samé. Občas dávám věci na lokální bazary na Facebooku. To se také často někdo ozve. Ale nesmím to zveřejnit zároveň na tom jejich Marketplace, to mi píše deset lidí denně a všichni posílají falešné odkazy na Zásilkovnu, kde se vyplňují platební karty.
  Poměrně dobrý je i Bazarexpress, ale tam není tolik věcí.

 2. Já mám tedy nejlepší zkušenosti s Aukro, na to nedám dopustit, i když mě tedy rozčiluje, že jsou lidé schopni mnohdy vyhnat cenu na daleko vyšší hodnotu, než je skutečná cena daného zboží. Ovšem dají se tu často sehnat skvělé kousky, které v normálním obchodě už nenajdete, zejména pak retro porcelán a různé drobnosti, jako hračky a podobně.

Přidat komentář

Recenzer
Logo