Nejoblíbenější typy mikrovlnek
V dnešní uspěchané době, kdy vaříme o volných chvílích klidně i na pár dní dopředu si život bez mikrovlnné trouby neumí řada z nás ani představit. Děti přijdou ze školy ohřejí si oběd, který mají nachystaný v lednici, přijdete o pár hodin později z práce ohřejete si svojí porci.
Zapomněli jste včas vyndat maso z mrazáku? Můžete jej v mikrovlnné troubě rozmrazit. Mikrovlnka nám prostě nabízí mnoho výhod a přesně proto je skoro v každé kuchyni.
Nejlepší mikrovlnné trouby
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | Sencor SMW 1817BK | ⭐ 94 % | 1 489 Kč | Zobrazit | Tipa.eu |
2. | Sencor SMW 1717WH | ⭐ 93 % | 1 699 Kč | Zobrazit | Spořílek.cz |
3. | Eta 0208 | ⭐ 92 % | 1 699 Kč | Zobrazit | Expert.cz |
4. | Mora MT 120 W | ⭐ 91 % | 1 689 Kč | Zobrazit | Mall.cz |
5. | Samsung F300G MS23F301TAS | ⭐ 90 % | 2 490 Kč | Zobrazit | Alza.cz |
Jak vybrat mikrovlnnou troubu?
Ať už stará mikrovlnka dosloužila nebo si zařizujete nové bydlení, hned po sporáku se řada lidí dívá po mikrovlnné troubě. Ačkoli její výběr není nijak složitý, měli byste se zaměřit na několik parametrů, abyste s mikrovlnou troubou byli později spokojeni.
Typy podle umístění
Při výběru mikrovlnné trouby bychom si měli nejprve zodpovědět otázky, ohledně jejího umístění. Zde se bude jednat o volně stojící mikrovlnou troubu nebo vestavěnou. Každá z nich má své výhody i nevýhody.
Volně stojící
Pokud se rozhodneme pro volně stojící mikrovlnou troubu více nás zajímá její design a barva, ale nejsme zpravidla tolik omezeni jejími rozměry. Navíc můžeme volit i rozličné tvary mikrovlnné trouby, třeba i rohovou mikrovlnnou troubu.
Vestavěná
Vestavěná mikrovlnná trouba je na druhou stranu velmi elegantním řešením, pokud si zařizujete celou novou kuchyň. Na vestavěnou mikrovlnnou troubu potřebujete speciální skříňku a zpravidla již nemůžete změnit její umístění v kuchyni, takže se musíte rozhodnout na pevno.
Typy podle počtu funkcí ohřevu
Před nákupem mikrovlnné trouby bychom si měli rozmyslet, jak často a k čemu ji budeme využívat. Pokud si v ní potřebujeme jen párkrát za týden či měsíc ohřát jídlo stačí nám základní ohřev.
Jestliže si přejete, aby mikrovlnná trouba doplňovala některými funkcemi vaši stávající troubu je vhodné volit dražší modely.
Monofunkční
Základní a nejlevnější jsou mikrovlnné trouby monofunkční, které nabízejí základní funkci ohřevu a rozmrazování. Monofunkční mikrovlnná trouba je tak vhodná pro lidi, kteří používají mikrovlnku jen sem tam třeba k ohřevu večeře.
Bifunkční
Velmi oblíbené jsou pak mikrovlnné trouby bifunkční, které kromě ohřevu a rozmrazování nabízejí také funkci grilu. Bifunkční mikrovlnná trouba je skvělým řešením, pokud nemáte funkci grilu u vaší běžné trouby.
Multifunkční
Mikrovlnné trouby multifunkční jsou pokročilejším modelem, který kromě ohřevu, rozmrazování a grilu nabízí také možnost ohřevu horkým vzduchem. Multifunkční mikrovlnná trouba je tedy vhodná třeba k zapékání či dopékání pokrmu.
Kombinované
Zvláštním a nejpropracovanějším typem jsou pak mikrovlnné trouby kombinované. Kombinovaná mikrovlnná trouba je totiž kombinace mikrovlnné trouby a klasické trouby, můžete si tak zvolit, zda chcete použít mikrovlny nebo pokrm upéct jako v běžné troubě.
Objem
Objem mikrovlnné trouby je vhodné vybírat podle toho, na co budete chtít mikrovlnnou troubu používat a také podle toho kolik členů má vaše domácnost. Jestliže máte v plánu používat mikrovlnnou troubu pouze pro ohřev jídla, vystačíte si s nižším objemem.
Pokud však chcete v mikrovlnné troubě i grilovat nebo rozmrazovat třeba kačenu doporučujeme volit objem větší. S objemem mikrovlnné trouby pak souvisí i další ukazatel a tím je průměr otočného talíře. Samozřejmě, že s rostoucím objemem mikrovlnné trouby se úměrně zvětšují i její rozměry.
Objem mikrovlnných trub se nejčastěji pohybuje v hodnotách od 15-45 l, průměr otočného talíře pak činí 25 cm a více. Objem okolo 15 litrů je běžně dostačující, jestliže chcete ohřívat jednotlivé porce jídla.
Na druhou stranu z našich vlastních zkušeností víme, že připravit si třeba popcorn v papírových sáčcích je v takto malých mikrovlnných troubách velmi problematické.
Jestliže si chcete bez problémů rozmrazit nebo ugrilovat kuře, doporučujeme volit mikrovlnky s objemem alespoň 20 l. Větší objemy jsou pak vhodné, pokud si chcete v mikrovlnce připravit třeba pizzu.
Mikrovlnné trouby s objemem větším než 45 l jsou zpravidla troubami kombinovanými, tedy troubami vhodnými pro běžné pečení s přídavkem mikrovln.
Výkon
Pří výběru nové mikrovlnné trouby je velmi důležitým parametrem její výkon. Výkon mikrovlnné trouby je vždy udáván ve W. Výkon mikrovlnky nám říká, za jak dlouho bude jídlo ohřáté.
- U monofunkčních mikrovlnek se výkon pohybuje mezi 600 až 1 200 W. Přičemž nižší výkon se zpravidla využívá pro rozmrazování a vyšší výkon pak pro ohřev.
- Mikrovlnky, které jsou již vybaveny grilem a bude fungovat správně nemohou mít nižší maximální výkon než 1 000 W.
- Multifunkční mikrovlnné trouby, které disponují třeba i vařením v páře pak mají výkon okolo 2 000 W.
Při výběru mikrovlnné trouby a jejího výkonu je vhodným parťákem energetický štítek výrobku. Je samozřejmé, že s rostoucím výkonem výrobku bude růst i příkon elektrické energie, což značí vyšší spotřebu. Důležitým ukazatelem tak je energetická účinnost, která nám vyjadřuje poměr mezi spotřebou a výkonem.
Material a design
Mikrovlnnou troubu zpravidla vybíráme i podle jejího materiálu a designu, a to v i v případě, že volíme vestavěný model. U vestavěných mikrovlnek je to samozřejmě vždy jednodušší, protože nás zajímá jen design přední strany – tedy průzoru do mikrovlnky, jejího displeje a ovládání.
V případě volně stojících mikrovlnek se pak zajímá celkově o její design a materiál a třeba i kudy vyvedené odvětrávání, jestli standardně nahoru nebo třeba do boku.
Na trhu je dnes opravdu velké množství mikrovlnných trub, v rozličných barvách. Stálicí jsou však bílé mikrovlnné trouby a mikrovlnné trouby nerezové.
Při výběru designu a materiálu by vás také mělo zajímat, na jakou stranu se otevírají dvířka, abyste měli k mikrovlnce pohodlný přístup.
Vestavěné mikrovlnné trouby pak mohou mít i výklopná dvířka, zde je však nutné si dát pozor na správnou výšku umístění mikrovlnné trouby, aby dvířka nepřekážela při vkládání pokrmu. Pokud by totiž byla mikrovlnná trouba příliš vysoko museli byste do ní vkládat pokrmy ze strany, což je nepohodlné.
Ovládání
Dnešní mikrovlnné trouby mají ovládání buďto mechanické, což jsou různá otočná kolečka či knoflíky. Střední třída mikrovlnných trub má ovládání elektrické, které oceníte zejména u bifunkčním a multifunkčním mikrovlnných trub. Nejmodernější modely pak mají ovládání dotykové.
U dotykového ovládání je však důležité se zamyslet nad tím, že pokud máte ruce mastné nebo mokré, nemusí se vám podařit mikrovlnku zapnout. Což není při vaření zrovna praktické. Na druhou stranu, aspoň nebudete muset často otírat mikrovlnnou troubu od mastnoty.
Funkce
Dnešní rozšířené funkce mikrovlnných trub označují výrobci často rozdílnými názvy, jedná se však obecně o tyto funkce
Gril
O funkci grilu jsme mluvili již výše, i když základním parametrem pro to, abychom mohli mikrovlnnou troubu nazvat bifunkční troubou, výrobci udávají gril jako samostatnou funkci navíc.
Quartz Gril
Je funkcí, kdy je u grilu provozní teplota vyšší, než je u běžné grilovací funkce. Grilování je tak rychlejší a efektivnější.
Otočný gril
Je funkcí jen těch nejpropracovanějších modelů, pokud mikrovlnka disponuje otočným grilem většinou se v reálu, již jedná o troubu s mikrovlnami, tedy o kombinovanou troubu.
6. smysl
Je velmi praktickou funkcí, protože v mikrovlnné troubě se šestým smyslem jsou čidla vlhkosti a teploty, které upraví nejen výkon, ale i optimální dobu ohřívání či grilování. Díky 6. smyslu tak mikrovlnná trouba lépe nakládá s použitou elektrickou energií.
Jet menu
Je poměrně nová funkce mikrovlnných trub, která má usnadnit přípravu mražených pokrmů.
Funkce Quick Heat
Se stará o opravdu rychlé rozehřátí mikrovlnné trouby na požadovanou teplotu, jedná se vlastně o funkci převzatou od běžné elektrické trouby.
Auto Reheat
Je automatizovanou funkcí ohřevu pro různé pokrmy nebo například mléka.
Jet Start
Je také automatizovanou funkcí ohřevu. Funkce Jet Start slouží pro rychlý ohřev potravin s vysokým obsahem vody. Jedná se tedy především o polévky, omáčky nebo dětskou výživu.
Forced Air
Je speciální funkcí mikrovlnné trouby, za použití horkého vzduchu s touto funkcí připravíte dokonalé zákusky nebo opravdu chutné drůbeží maso.
Jet Defrost
Je velmi praktická funkce pro každodenní použití. Díky funkci Jet Defrost rychle rozmrazíte různé pokrmy jako je drůbež nebo chleba. Na rozdíl od běžného rozmrazování je tato funkce automatizovaná tak, aby došlo k rovnoměrnému rozmrazení.
Steam/AutoSteam
Jsou v současné době velmi oblíbené funkce, protože dnešní trendy v kuchyní přejí zdravému způsobu přípravy jídla. Právě funkce Steam, případně AutoSteam označují možnost vaření potravin v páře, což je tím nejzdravějším druhem přípravy pokrmů. Při vaření v páře si totiž pokrmy zachovají největší podíl vitamínů a dalších zdraví prospěšných látek.
Crisp
Je zajímavou funkcí, protože díky ní mají pokrmy ze všech stran křupavou kůrčičku. Tohoto efektu dosáhnete v mikrovlnné troubě s funkcí Crisp rychleji než třeba v běžné elektrické troubě. Pro používání této funkce však potřebujete speciální talíř do mikrovlnné trouby.
Cena
V případě mikrovlnných trub se ceny pohybují v řádu jedné tisíci koruny po modely za skoro třicet tisíc korun, které jsou již troubami kombinovanými.
Do 1 500 Kč
Nejlevnější mikrovlnné trouby najdete v akčních nabídkách v ceně okolo 1 200 Kč, ale můžete natrefit i na levnější modely. Tyto modely bývají malé s nízkým výkonem a zpravidla se jedná o monofunkční mikrovlnné trouby volně stojící.
Od 1 500 Kč do 3 000 Kč
V této cenové relaci již seženete i základní modely vestavěných mikrovlnných trub. Zde již můžete samozřejmě očekávat modely mikrovlnných trub s grilem, ale už i odpovídajícím výkonem, aby gril plnil svoji funkci.
Od 3 000 Kč do 5 000 Kč
Mikrovlnné trouby jejichž cena začíná na 3 000 Kč pak už mohou být i multifunkční. Třeba s horkým vzduchem. Samozřejmě, že se do této cenové hladiny ještě nevejdou všechny povedené větší modely třeba i s dodatkovými funkcemi, ale mikrovlnné trouby v této ceně již potěší i náročnější zákazníky.
Od 5 000 do 10 000 Kč
Poslední velmi bohatou skupinou jsou pak mikrovlnné trouby jejichž pořizovací cena začíná u 5 000 Kč, jedná se o ty nejlepší modely v oblasti multifunkčních mikrovlnek.
Od 10 000 Kč
Zde se obecně již jedná o kombinované trouby, které nahradí klasickou elektrickou troubu. Cena těchto mikrovlnných trub se může vyšplhat i na několik desítek tisíc, podle objemu, designu funkcí a výrobce.
Značky
Jak jsme si již výše uvedli současné portfolio mikrovlnných trub podle jejich užitných vlastností je opravdu velmi široké, a nejinak je tomu i u řady výrobců. Velmi oblíbenou značkou volně stojících monofunkčních mikrovlnek jsou Sencor, ECG, AEG, ale také Samsung, LG či ETA.
Širší nabídku bifunkčních mikrovlnných trub, tedy mikrovlnných trub s grilem pak má Samsung, Whirlpool, LG, Electrolux, Eta či Philco.
Mezi multifunkčními mikrovlnnými troubami pak vynikají značky Electrolux, Whirlpool, Caso, Gorenje či Concept.
Kombinované mikrovlnné trouby, které jsou těmi nejdražšími na trhu jsou pak známé značky jako Siemens, Samsung, Brandt či Whirlpool.
Údržba
Aby měla mikrovlnná trouba, co nejdelší životnost a fungovala, jak má, je důležité dbát i na její správnou údržbu. Mikrovlnou troubu čistíme zevně i vnitřně.
Při vnějším čistění, čistíme mikrovlnou troubu vlhkým hadříkem a zvláštní pozornost věnujeme zejména částem, kudy mikrovlnná trouba odvětrává.
Pro snadnější vnitřní čistění používáme při ohřevu jídel poklop, aby nebyla mikrovlnka zbytečně poprskána. V případě, že na něj zapomeneme, je vhodné mikrovlnku ihned zevnitř otřít vlhkým hadříkem, aby nečistoty nezaschly. Pro čistění používáme jemný hadřík s vodou s jarem nebo octem. Přičemž voda s octem má i dezinfekční účinky.
Pokud potřebujete odstranit větší zaschlou nečistotu použijte prostředek určený pro čištění trouby. Nikdy nepoužívejte hrubé houbičky nebo drátěnku, protože můžete nenávratně poškodit vnitřní povrch trouby a poškodit tak její funkčnost.
Jestliže chcete mikrovlnou troubu zbavit nepříjemného zápachu doporučujeme použít vodu s citrónem, kterou v mikrovlnné troubě ohřejete. Efektu páry můžete samozřejmě využít i při samotném čištění mikrovlnky.
Nejčastější dotazy
Lidé se nejčastěji ptají, jaké nádobí mohou použít do mikrovlnné trouby. Obecně platí, že můžete použít nádobí z kameniny, ale i porcelán.
Co se týče plastů, musí být plastové nádobí odolné deformaci teplem. Plastové nádobí vhodné do mikrovlnky je zpravidla označené symbolem mikrovln na svém dně. Do mikrovlnné trouby můžete používat také skleněné nebo silikonové nádobí, rovněž můžete ohřívat i potraviny v mikrotenových sáčcích či ubrouscích.
Z keramického nádobí můžete použít pouze glazurované kousky, ale pozor na kovové zdobení. Tím se také dostáváme k tomu, že do mikrovlnných trub zpravidla nedáváme žádné kovové nádobí nebo alobal.
Mikrovlny reagují na hliník a může dojít k vážnému a nenávratnému poškození mikrovlnky. Ačkoli tak mikrovlnné trouby reagují pouze hliník nikdy si nemůžete být jistí, zda se v daném kousku nádobí nějaké procento hliníku nevyskytuje a když začne mikrovlnka jiskřit je zpravidla pozdě.
Mikrovlnné trouby můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Allegro.cz
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Varné desky
- Mini trouby
- Nejlepší trouby
- Nejlepší sporáky
- Zavařování v troubě
- Jak vybrat konvektomat?
- Mikrovlnné trouby s grilem
Zdroje: www.expert.cz, www.alza.cz, www.okay.cz, www.wikipedia.org
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Nedovedu si představit, že bych v kuchyni fungovala bez mikrovlnné trouby, protože na ohřívání jídla, přípravu hrníčkových moučníků nebo dokonce na polevy atd. je pro mě naprosto nepostradatelným pomocníkem. Momentálně používám Silvercrest SMW 700 D3 a jsem moc spokojená. Dělá přesně to, co by dělat měla, pracuje se s ní moc dobře a v kuchyni díky elegantnímu designu skvěle zapadne.
Já mám doma mikrovlnnou troubu značky Sencor z té jejich barevné kolekce v zeleném odstínu. Je prostě dokonalá, na kuchyňské lince se skvěle vyjímá, a dokonce jsem s ní sladila i topinkovač a rychlovarnou konvici. Mám moc ráda tyto barevné varianty, zvlášť když ještě pracují, jak mají. Za mě je tato mikrovlnka super kvalita.
Dobrý den,
prosím o radu, kde seženu skleněný talíř do microvlnky, který jsem při mytí upustil na zem, a samozřejmě se rozbil. Děkuji za info, Jirka
Objednala jsem mikrovlnnou troubu v retro designu a je skvělá. Dokonce má funkci rozmrazování, což hodně ulehčí ohřívání jídla, když ho zapomenete vyndat z mrazáku.
Mikrovlnná trouba je u nás hojně používaná. Ohříváme v ní úplně všechno a dobré jsou i hrníčkové dezerty, které jsou hotové během chviličky.
U mikrovlnné trouby značku moc neřeším, protože jednou máme Beko, pak zase Samsung a momentálně zrovna LG. Zajímají mě hlavně funkce a kolik mě její provoz bude stát.
Má někdo zkušenosti s touto mikrovlnkou? Běko MOB 20231 BG? Předem děkuji za vaše informace.
Dobrý den, poprosím o radu. Koupila jsem si koláčovou žáruvzdornou skleněnou misu, kterou podle písemného návodu lze použít na zapekání do trouby i do mikrovlnné trouby. Moje otázka zní, jestli je možné ji použít i na zapekání do mikrovlnné trouby s použitím funkce Crisp. Crisp talíř totiž nevlastním. Děkuji za odpověď. S pozdravem Schnitzerová
Nikdy jsem nečetla tak kvalitně zpracovaný článek o mikrovlnkách.
Děkujeme. Jsme rádi, že se článek líbí.
Mikrovlnku LG MH6535GIS máme sice krátce, ale zatím jsme spokojení.