Brusky

Nejoblíbenější typy brusek

V každé domácnosti je třeba čas od času něco obrousit nebo opracovat. K tomuto účelu slouží bruska. Výběr brusky není nijak jednoduchý, tento stroj je na trhu zastoupen v mnoha různých podobách a velikostech. Při výběru brusky tak musíte vědět, k jakému účelu ji budete používat.

K nejuniversálnějších patří úhlová bruska, která je vhodná pro řezání i broušení. K dalším typům patří bruska pásová, excentrická, kombinovaná nebo sanační. Ke speciálním patří brusky na sádrokarton nebo řetězy. A také ženy si přijdou na své, koupit si mohou speciální kosmetickou brusku vhodnou pro broušení pat.

Porovnat ceny brusek

Nejlepší brusky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Makita GA9050R 94 % 2 715 Kč Zobrazit Mironet.cz
2. Makita GA5030R 93 % 1 307 Kč Zobrazit Alza.cz
3. Bosch GWS 7-125 0.601.388.108 92 % 1 200 Kč Zobrazit Dek.cz
4. Black & Decker MT300KA 88 % 2 084 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Güde GUS 650 74 % 531 Kč Zobrazit Datart.cz

Typy

Koupit můžete mnoho typů brusek, které jsou určeny pro broušení různých velikostí a druhů materiálů:

Úhlová

Vůbec k nejoblíbenějším patří právě flexa, jak se tyto brusky běžně nazývají. Úhlovými bruskami můžete řezat i brousit různé materiály. Použít ji můžete na opracování betonu, kovů, dřeva, plastů nebo keramiky. Jednotlivé materiály můžete řezat nebo brousit různými kotouči, které jdou velmi snadno měnit.

Kotouče jsou k dostání v různých velikostech, přičemž platí, že větší kotouč potřebujete, tím větší by měl být výkon brusky. V opačném případě může dojít k přetížení motoru. Nejmenší kotouče mají velikost 115 mm a vystačíte si s bruskou o výkonu 600 W. Naopak největší kotouče velikosti 230 mm, potřebují výkon brusky 2 200 – 2400 W.

Chybět by neměla v žádné dílně, je běžnou výbavou profesionálů. Úhlová bruska je k dostání ve dvojím provedení, vybírat můžete mezi elektrickou a akumulátorovou.

Elektrická bruska se vyznačuje mnohem větším výkonem, při práci s ní se však neobejdete bez elektrické energie. Do míst, kde není možné připojení k síti tak můžete vyrazit s méně výkonnou akumulátorovou bruskou.

Vibrační

Především pro práci se dřevem jsou určeny vibrační brusky. S jejich pomocí můžete obrousit i plast nebo kov, potřebovat však budete speciální brusný papír.

Vibrační bruska materiál opracovává pomocí kmitů a koupit můžete opět dva různé typy. Na větší plochy využijete spíše obouruční brusku a na drobné jednoruční. Výkon těchto brusek se pohybuje v rozmezí 180 – 650 W.

Největší výkon je určen spíše profesionálům, pro častější domácí broušení si vystačíte s bruskami s výkonem 300 W. Tyto brusky nejsou určeny k broušení sádrokartonů, jemný prach, který při broušení vzniká, může zničit ložiska motoru. Využít je však můžete při broušení parket či odstraňování různých nátěrů.

Excentrická

Tyto brusky vibrují všemi směry a jsou vhodné pro broušení různých zaoblených, ale i rovných povrchů. Nevyužijete ji však na broušení rohů. U těch oceníte větší plochu, kterou zvládnou obrousit.

Excentrické brusky mají kruhovou brusnou desku, rotační pohyb je však mírně vyosený. Díky tomu se předejde kruhovým stopám po broušení. U excentrické brusky oceníte také rychlost broušení, která je oproti ostatním typům až 2x vyšší.

Pásová

Pásové brusky se používají při opracovávání velkých ploch různých materiálů, nejčastěji se však používá na dřevo. S její pomocí rychle odstraníte nátěr z desek nebo prken, ale hodí se i pro hrubší opracování.

Nevýhodou pásových brusek jsou stopy po broušení, které na materiálu zůstávají. Využijete je tak pouze na hrubou úpravu, na dokončovací práce využijete vibrační brusku.

Kombinovaná

Za pomoci kombinované brusky obrousíte měkké kovy, dřevo i plast. Díky speciálním kotoučům můžete brusky využít také k broušení tvrdých kovů. Využít můžete také brusné kartáče, které se postarají o finální úpravu broušených materiálů.

Koupit můžete stolní brusku, kterou uchytíte k dílenskému stolu. Výhodou je její nižší cena, tato bruska se častěji používá v běžných dílnách. Druhou variantou je stojanová bruska, která se používá při sériové výrobě. Tato bruska má vlastní pracovní stojan, je cenově náročnější, ale broušení je kvalitnější.

Při výběru kombinované brusky vás bude zajímat výkon. Ten se pohubuje od cca 350 – 1 000 a více W. I pro občasné domácí broušení, byste měli volit brusky s výkonem alespoň 450 – 700 W, poloprofesionální brusky mají výkon od 750 – 1 000 W a profesionálové upřednostní brusky s výkonem 1 000 a více W.

Dalším parametrem je průměr kotouče, který určuje šířku obrobku a bývá u nejmenších brusem 125 mm, největší stroje mají kotouč o průměru 180 mm.

Kromě kotouče budete vybírat také šířku pásu. Pro drobné práce si vystačíte s pásem o šířce 6 – 20 mm, běžné broušení vám umožní pás 20 – 50 mm a je oblíbený díky své rychlosti. Brusky vhodné pro hrubé broušení mají pás široký až 105 mm.

Na sádrokarton

Sádrokarton je materiál, který při broušení výrazně práší a není vhodné ho brousit jinou než speciální bruskou určenou právě tomuto materiálu. Sádrokartonová bruska je vybavena odsávací hadicí a často ji koupíte v kombinaci s teleskopickou tyčí. Díky ní můžete brousit stěny i stropy.

Sanační

Sanační brusky obrousí betonové podlahy, asfalt, kámen, žulu a ostatní podobné materiály. Sanační brusky trochu připomínají robustní úhlovou brusku a využijete ji především při různých rekonstrukcích, ať už domu nebo třeba koupelny. Brousit budete pomocí diamantových nebo tvrdokovových kotoučů. Výkon se pohybuje od 1,5 – 1,8 kW. Brusná plocha je v rozmezí 20 – 50 cm.

Sanační bruska je vodná na broušení spíše menších ploch. Na velké betonové plochy, kamenné podlahy a jiné budete potřebovat speciální brusku na beton, které dosahují velkých výkonů.

U těchto strojů si budete muset poradit s náročnějším ovládáním a velkou hmotností. Dřevěné podlahy pak obrousíte pomocí velké brusky na parkety. I tyto stroje dosahují velkých výkonů, větší je i jejich hmotnost, ale vyznačují se snadnějším ovládáním.

Přímé

Přímé brusky jsou určené pro jemné broušení, gravírování nebo vrtání. Přímé brusky mají malý rozměr a vejdou se prakticky kamkoliv. Při práci ve stísněných prostorách oceníte především i jejich nízkou hmotnost. Přímé brusky lze koupit v kombinaci s dalším příslušenstvím.

Výkon se pohybuje v rozmezí 120 – 500 W, tato velikost je vhodná pro občasné i časté využití domácích brusek. Profesionálové pak sáhnou po brusce s výkonem větším než 500 W.

Na řetězy

Speciální brusky určené k broušení řetězu u motorových pil. Řetěz můžete brousit pomocí ručního pilníku, který je prodáván ve více velikostech. Broušení pilníkem je poměrně náročné, postupovat musíte podle určitých pravidel a brousit musíte postupně všechny zuby, což je zdlouhavý proces.

Elektrická bruska je sice dražší, ale práce s ní je rychlá a přesná. Tato bruska je vhodná i na větší otupení. Upíná se na dílenský stůl a díky otočné hlavě nemusíte při broušení řetěz obracet.

Na paty

Zapomenout nesmíme ani na malé kosmetické brusky určené pro starost o chodidla. Tyto malé elektrické nebo akumulátorové brusky disponují dvěma různými nástavci a je tedy vhodná pro muže i ženy. Stejně jako holící strojky ji můžete použít pro mokré i suché broušení.

Funkce

Jednotlivé brusky mají své vlastní specifické funkce, co vás bude zajímat vždy je způsob ovládání. Většinu brusek budete ovládat oběma rukama, což je hlavně z důvodu bezpečnosti. Pokud budete brusku držet oběma rukama, nemůže se stát, že při práci dojde k poranění. Kromě ovládání si u brusky vyzkoušejte způsob výměny brusného papíru nebo kotoučů.

Aby byla práce s bruskou pohodlná, měla by mít ergonomický tvar držadla. A hodit se bude i funkce, která je schopná tlumit vibrace.

Mezi časté funkce brusek patří také bezpečnostní pojistka, možnost odsávání prachu, ochrana před přetížením motoru, možnost regulovat otáčky nebo zpětný ráz.

Značka

Všechny typy dílenských brusek koupíte od výrobců Bosch, Festool, Makita, Matabo, Extol, Powerplus, Einhell, Deprag, Rupes a další.

Cena

Nejvíce jsou na trhu zastoupeny úhlové brusky, jejich cena se pohybuje kolem 1 000 Kč. Za méně než 1 000 Kč koupíte brusky s nižším výkonem vhodné spíše pro občasné použití. Kvalitní brusku koupíte od 2 – 3 000 Kč.

V tomto cenovém rozmezí koupíte prakticky všechny typy brusek. K dostání jsou samozřejmě i levnější nebo naopak dražší stroje. Při výběru zvažte výkon, který budete potřebovat, dle něho a případných funkcí se pořizovací cena odvíjí.

Porovnat ceny brusek

Otázky a odpovědi

Kdy koupit pneumatickou brusku?

Ve většině případů je možné koupit elektrickou nebo akumulátorovou brusku. V menší míře jsou zastoupeny pneumatické brusky, které jako pohon využívají stlačený vzduch. Tlak vzduchu můžete jednoduše ovládat pomocí knoflíku či spouště. Koupit můžete pneumatickou pásovou nebo vibrační brusku.

Pásové brusky jsou vhodné pro odstranění rzi nebo kovových střepů. Ale poradí si také s barvou. Lehčí vibrační brusky jsou vhodné pro jemné broušení. Využijete je při opravě karosérií nebo opravu nábytku.

Co je universální kotouč?

Tyto kotouče je možné koupit k úhlovým bruskám. Univerzálnost tkví v možnosti použít jeden kotouč k broušení různých materiálů. Tím ušetříte čas, který byste jinak ztratili výměnou jednotlivých kotoučů, ale šetřit budete také peněženku. Výhodou universálních kotoučů je i možnost použití při broušení či řezání.

Co je oscilační bruska?

Jedná se o excentrickou brusku, která bývá označována i výrazem oscilační a to díky kruhovému broušení. Oscilační bruska je vhodná pro konečné opracování nebo vyhlazení dřevěných materiálů. Koupit můžete klasickou ruční podobu, ale také velké brusky vhodné pro broušení i opravy podlah.

Závěr

Jestliže vybíráte vhodnou brusku do dílny, pro kterou nemáte primární určené, volte universální úhlovou brusku. Tu využijete mnoha různými způsoby. Pro práci se dřevem, kdy je třeba opracovat velké plochy, budete potřebovat vibrační brusku.

Pro práci s tvarovaným dřevem nebo na autoklempířinu jsou určené excentrické brusky. Pro jemné broušení nebo broušení v méně přístupných místech je třeba zakoupit přímou brusku. Na broušení sádrokartonu jsou určené pouze speciální brusky s odsáváním prachu a řetěz na pile rychle a správně nabrousíte pomocí speciální brusky na řetězy.

Brusky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a 4home.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.hornbach.cz, www.az-hobby.cz, www.mall.cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.7/5 (67 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

8 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Za mě je velkým pomocníkem bruska Parkside PWS 125 G6, za kterou jsem dal necelou tisícovku, ale jsem s ní velmi spokojený. V tomto případě platí, že za málo peněz hodně muziky. Pracuje se s ní moc dobře, takže za mě super.

  2. Já tedy většinou značky neřeším, ale když už mi na strýčku Googlovi vyskočil váš článek, tak jsem si ho nejen přečetl, ale také zkusil dát na vše rady. Vybral jsem si podle hodnocení na Heurece brusku značky Makita a musím uznat, že je super. Moc dobře padne do ruky, skvěle se s ní pracuje a funguje přesně podle mých představ.

  3. Brusku jsem kupoval nedávno a bral jsem Boschku jako obvykle. Prostě s jinou značkou nejsem spokojený, na tuhle jsem si jednoduše zvykl a každé nářadí, které kupuji, beru od stejného výrobce.

  4. Vždycky jsem používal značku Bosch, ať šlo o jakékoliv nářadí. Před časem jsem zkusil brusku od značky Black & Decker a musím uznat, nic moc. Určitě se zase vrátím zpět k původnímu výrobci, i když bych rád vyzkoušel i značku Makita, tak uvidím.

  5. Ještě jsem nečetl, tak dobře zpracovaný článek o bruskách.

  6. Dobrý den. Potřeboval bych sundat starý nátěr z plechové střechy. Můžete mi prosím poradit, jaký typ a značku brusky použít. Předem děkuji za Vaši odpověď.

    • Úhlová bruska ideál 180ka (vyšší otáčky ale stejný nebo větší výkon brusky oproti brusce na 230 kotouč)
      Hrnkový kotouč s vlnitými dráty – ne copánkový. Ideál na větší plochy 10cm tento kotouč.
      Ideální typ brusky Bosch gws 22-180 nebo gws 24-180 případně levnější varianta od Narexu – ebu 18-25
      Kotouč vydrží přes 2hod broušení rovných ploch plechů střechy pokud se nezajíždí zbytečně do krajů plechu mezi sebou.
      Spoje, kraje plechu – jakákoliv menší bruska ale ne vrak obchodu s rohlíky na velikost kotouče 125. Do ní čelní drátěný kotouč s vlnitým drátem (samozřejmě takový co se shoduje s max otáčky dané úhlové brusky)
      Za mě luxusní je Bosch gws 14-125.

Přidat komentář

Recenzer
Logo