Boby a sáně

Bobování a sáňkování je oblíbenou zábavou dětí i dospělých. Kromě těchto bezpečnějších výrobků je možné koupit sáňkovací talíře, plastové lopaty nebo jiné klouzáky. Z hlediska bezpečnosti jsou však vhodnější právě sáně nebo boby, které lze využívat už v případě batolat. U samotných dětí jsou oblíbenější lehčí a modernější boby, rodiče malých dětí zase zpravidla upřednostňují sáně, které nabídnou jejich potomkovi při pobytu venku větší teplotní komfort.

To jaký výrobek bude pro vaše dítě vhodnější, závisí i na tom, kde a za jakým účelem budete sáně či boby používat. Jestliže budete tento výrobek využívat spíše při cestě po městě či vesnici, kde se nevyhnete pohybu na posypaných chodnících, bude vhodnější zvolit odolnější sáně, jejichž kluznice jsou vyrobeny z oceli. Pro jízdu z kopce či v přírodě pak můžete využívat obou možností.

Výběr tohoto zimního vybavení není nijak složitý. Poté co zvolíte výrobek, který vás osloví vzhledem i barvou postačí zvolit správnou délku, vybrat kvalitní a odolný materiál a svou roli hraje i nosnost.

Porovnat ceny bobů a sání

Nejlepší sáně

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Plastkon Sáně Neon grip mystic 99 % 719 Kč Zobrazit Sparkys.cz
2. Rolly toys snow max bob modrá 94 % 1 299 Kč Zobrazit Penta.cz
3. Acra A2043 Kamzík 90 % 675 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Plastkon A2047 Firecom 87 % 379 Kč Zobrazit OBI.cz
5. Sulov TATRA 120 cm 86 % 1 890 Kč Zobrazit Mastersport.cz

Sáně

Sáňky se řadí mezi přepravní prostředek, který se po sněhu pohybuje klouzáním. V dřívějších dobách nesloužily sáně k zimním radovánkám, ale plnily plnohodnotnou funkci dopravního prostředku. Pomocí sání se převážely potraviny, dřevo či krmivo pro zvířata.

Používaly se především v horských oblastech, kam přišly ze severských zemí. Své využití však měli i v létě, stačilo ke konstrukci přidat dřevěná kolečka. Dnešní sáně mají především dělat radost dětem i dospělým.

Nevýhodou sání je horší ovladatelnost, zatáček a brzdit budete muset pomocí nohou, což může být pro děti obtížnější. Kromě klasických sání je možné koupit i sportovní sáně, které mají odlehčenou konstrukci a lze je snadněji ovládat.

Materiál

Tradiční sáně jsou vyráběny ze dřeva, ale koupit můžete také sáňky v plastové podobě.

Dřevo

Dřevěné sáně jsou mnohonásobně kvalitnější. Jsou trvanlivější a mají delší životnost. Nevýhodou je vyšší hmotnost i pořizovací cena.

Sedadlo dřevěných sání je vypleteno nepromokavým popruhem, nebo můžete koupit levnější laťkovou verzi. Dřevěné sáně lze koupit také ve skládací variantě. Takové sáně bude jednoduší převážet a jsou i skladnější.

Plast

V případě plastových saní je vše opačně. Tyto výrobky jsou lehké, méně odolné a patří k levnějším. Výhodou je poměrně velký výběr, co se barvy týká a plastové sáně se mohou lišit také tvarem. Plastové sáně mají menší nosnost a zpravidla je nemohou používat dospělí.

Velikost

Sáně jsou dodávány v různých délkách. Společně s délkou se mění i nosnost.

  • Dřevo – dřevěné sáně mohou mít délku v rozmezí 85 – 125 cm. Pokud budete chtít vozit 2 děti, měli byste vybírat sáně s délkou 95 cm. Nosnost je u těchto výrobků až 90 kg, což umožní používání dítěti i dospělému. Dřevěné sáně s délkou 125 cm mají nosnost až 140 kg.
  • Plast – plastové sáně se svým vzhledem přibližují klasickým bobům. Také ze můžete koupit sáně doplněné o volant nebo řídítka. Cenově se oba výrobky nijak neliší, avšak u plastových sání musíte počítat s menší odolností a životností.

Nejlepší boby

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Sulov bob CHAMPION modrá 96 % 498 Kč Zobrazit Mastersport.cz
2. Acra A2028/1 Baby rider bob zelená 94 % 645 Kč Zobrazit Sparkys.cz
3. AlpenGaudi Bambino bob růžová 86 % 799 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Acra Cyclone A2036 modrá 80 % 345 Kč Zobrazit Maxikovy-hracky.cz
5. Stiga Pacer Brake černá 80 % 549 Kč Zobrazit Alza.cz

Boby

Boby jsou novější a modernější verzí sání, vznik je datován do 19. století a o jejich vznik se postarali britští vojáci, kteří klasické sáně vybavili řídicím systémem. Dnešní boby jsou svou velikostí a hmotností přizpůsobeny dětem a k dostání jsou v několika podobách.

Kromě klasické podoby, kterou můžete znát z dob svého dětství je možné moderní boby ovládat pomocí volantu nebo brzdy. Oproti sáňkám jsou boby ve většině případů levnější a lehčí, kvalitní plast se postará o poměrně dlouhou životnost.

Boby můžete tahat pomocí klasického popruhu, moderní boby jsou vybaveny teleskopickým lankem, které se může bezpečně schovat v konstrukci bobu.

Délka

Boby se vyrábí v různých délkách tak, aby vyhovovaly různě velkým dětem. Ačkoliv koupíte kvalitnější boby, nemůžete u tohoto výrobku počítat s takovou životností, kterou vám zaručí dřevěné sáňky. Z tohoto důvodu není rozumné kupovat zbytečně dlouhé boby, které budou pro malé děti hůře ovladatelné a zbytečně těžké.

Materiál

Výrobním materiálem tradičních bobů je mrazuvzdorný plast. Tento materiál se postará o poměrně dlouhou životnost a nízkou hmotnost, díky které nebudou děti při používání potřebovat asistenci dospělého.

Nafukovací boby

Kromě plastových můžete pořídit nafukovací boby, které jsou vyrobené z pevného vinylu. K dostání jsou pro děti i dospělé. Nafukovací boby určené nejmenším dětem mají bezpečnostní opěrku. Boby určené dospělým a starším dětem mají zpravidla kruhový tvar. Nafukovací boby je možné použít i na nerovném povrchu.

Nosnost

Nosnost u bobu určeného pro nejmenší děti má nosnost do 20 kg. Klasické boby se standardními rozměry určené 1 dítěti mají zpravidla nosnost 50 kg. Ještě větší nosnost mohou mít boby, které uvezou dvě děti.

Značka

Plastové boby a sáně je možné koupit od značky Acra, Sulov, Prosper, Plastkon, Hamax či Stiga. Nafukovací boby nabízí Bestway, Restart, Ceculo či Spartan Snow. Dřevěné sáně koupíte například od značky KHW, Rulyt, Drewmax, Sulov nebo Piccolino.

Cena

Nejlevněji lze koupit jednoduché boby v klasické podobě. Cena se pohybuje od 300 – 500 Kč. Do 500 Kč koupíte i méně odolné nafukovací boby. Cena moderních bobů i dřevěných sání začíná na 1 000 Kč.

Sáně určené nejmenším dětem, které jsou doplněny o bohaté příslušenství, mezi které patří madlo, opěrka, fusak a stříška pořídíte za necelé 4 000 Kč. Dražší jsou i kvalitní nafukovací boby, v tomto případě se cena pohybuje v rozmezí 2 – 3 000 Kč.

Porovnat ceny bobů a sání

Otázky a odpovědi

Jaké boby je možné koupit chlapci?

Chlapcům uděláte radost s řiditelnými boby. Ty můžete ovládat pomocí volantu. Propracovanější boby jsou navíc vybaveny ještě speciální brzdou. Tento typ však potěší také holčičky a boby tak můžete koupit v chlapecké i dívčí variantě. Tyto boby jsou vodné již pro 3 leté děti.

Jaké příslušenství je možné k sáním přikoupit?

K sáním můžete dokoupit speciální ohrádku, která vám umožní bezpečně vozit i velmi malé děti. Ohrádku můžete napevno připevnit pomocí šroubů, použít ji můžete pro děti do cca 6 let věku. Dalším příslušenstvím, které je možné použít, jsou bezpečnostní pásy.

Jsou boby vhodné i pro batolata?

Na bobu můžete vozit už roční batole. Pro malé děti jsou však zpravidla vhodnější sáňky, které mají sedadlo umístěné výše nad zemí, je tedy více izolované od mrazu. Sáně je možné použít pro samostatně sedící dítě, což může být věk cca 6 měsíců.

Pro takto malé dítě můžete koupit sáně doplněné o opěrku zad, bezpečnostní popruh i vodící tyč. Díky ní můžete sáně po sněhu tlačit stejně jako kočárek. Ke kompletnímu vybavení sání patří i speciální fusak.

Závěr

Zimní sporty mohou přinést opravdovou zábavu, podceňovat byste však v žádném případě neměli ani bezpečnost. Menší děti se při zimních radovánkách neobejdou bez dozoru dospělé osoby a vybavit je můžete také helmou, která je naprostou nezbytností zejména na horách.

Starší děti byste měli minimálně poučit o bezpečném chování a měli byste mít přehled, v jakých místech se venku pohybují.


Zdroje: www.mastersport.cz, www.prima-receptar.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (40 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

6 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. U nás tedy frčí jedině plastové boby, protože stejně více jak jednu sezónu nevydrží. Minule jsem koupila dřevěné na zkoušku, ale náš prcek je zdevastoval stejně jako ty z plastu.

  2. Na letošní sezonu jsem dětem pořídila Sulov Bob v modré barvě. Mají špičkové zpracování i kvalitu.

  3. Já jsem vsadila na sáňky a objednala malému Plastkon Sáně Neon grip mystic. Prcek je z nich nadšený a vydržel by na nich jezdit celý den.

  4. Pro prcka jsme sháněli vhodné boby, až jsme koupili Stiga boby Pacer Brake DUO černá. Jsou pevné, mají dobrou kvalitu a skvěle se na nich sedí. Vyzkoušel jsem je se synem několikrát a pohoda.

  5. Super článek. Moc se mi hodil k zakoupení dárečku pro vnoučks

  6. Hodně se mi líbí váš článek!

Přidat komentář

Recenzer
Logo