Dětská teepee

Indiánský stan teepee není třeba nijak zvlášť představovat. Tato obydlí zná každý nejen z televize, ale z letních táborů nebo různých rekreačních zařízeních. Pro teepee je typický kuželovitý tvar a velmi jednoduchá konstrukce, která se skládá pouze z několika tyčí a plátna.

Teepee stany jsou dnes poměrně častou součástí rekreačních zařízení, kempů i dětských táborů. Právě pro děti je výběr teepee největší a dětská teepee patří v současné době k nejoblíbenějším dětským stanům vůbec. Teepee pro děti byste měli vybírat s ohledem na jeho umístění a počet dětí, které je budou využívat.

Porovnat ceny teepee

Nejlepší dětská teepee

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Baby Nellys týpí s velkou výbavou šedá růžová 100 % 2 579 Kč Zobrazit Mamitati.cz
2. G21 Teepee Jezerní království tyrkysová 88 % 1 090 Kč Zobrazit Alza.cz
3. Bino TeePee modrá 4 stěny 80 % 698 Kč Zobrazit Feedo.cz

Typy

Teepee stan můžete postavit na zahradu i do interiéru. V domácnostech se častěji objevují krásná interiérová teepee. S těmi venkovními se častěji setkáte na zahradě mateřské školy, v různých dětských zábavních centrech a na podobných místech.

Interiérová teepee

Při výběru interiérových teepee se drtivá většina rodičů zaměřuje na vzhled a velikost stanu. Tato teepee se mají silnější a velmi pohodlnou podlahu. Od podlahy interiérového teepee se očekává, že bude příjemná, měkká a bude plnit i funkci plnohodnotné izolace. Konstrukce teepee stanu tvoří zpravidla dřevěné tyče, které jsou v horní části spojeny hliníkovou obručí.

Plachta je vyrobena z odolné a snadno čistitelné tkaniny. Právě plachta je u interiérových teepee tím nejdůležitějším. Kromě teepee jednoduchého vzhledu můžete koupit krásné stany s digitálním potiskem oblíbených dětských motivu. U interiérových stanů by vás měla zajímat i kvalita konstrukce, ověřit byste si měli především provedení švů a kvalitu vchodu. Právě vchod je tím nejvíce vytíženým místem a v ideálním případe by měl být oboustranně podšitý.

Exteriérová teepee

Jestliže budete chtít teepee stan umístit v létě na zahradu, bude vás nejvíce zajímat materiál podlážky. V tomto případě by měla být spodní část opatřena nepromokavou tkaninou. Ta se postará o to, aby stan zbytečně nezvlhnul. Na trhu však nejsou dětská teepee primárně rozdělena do těchto dvou skupin a projít se tak budete muset specifikace více výrobků. Ani venkovní teepee však nejsou stavěna do deště nebo silnějšího větru. Stan teepee obvykle nejde ukotvit a budete ho tak muset pravidelně uklízet.

Velikost

Velikost teepee budete pravděpodobně volit dle počtu dětí, které je budou využívat i podle velikosti místnosti, ve které bude teepee umístěno. Z hlediska bezpečnosti by neměl být dětský stan postaven v blízkosti topení, zdí či nábytku. Při dovádění v látkovém stanu totiž nejsou děti chráněny před možným úrazem. Do menších pokojů se vejde teepee s rozměry základny 100 x 100 cm, což je nejmenší velikost těchto stanů na trhu. Ty největší teepee pak mají základnu s velikostí 176 x 176 cm. Největší výběr nabízí teepee o rozměrech základny 110 x 110 cm, 115 x 115 cm a 120 x 120 cm. Kromě těchto velikostí lze pořídit i další varianty.

Materiál

Dětská teepee jsou vyrobena z kombinace různých materiálů. Jednotlivé modely se, co se týká materiálu, nijak zásadně neliší. Každé teepee by však mělo být vyrobeno ze zdravotně nezávadného certifikovaného materiálu.

  • Konstrukce – konstrukce teepee stanu tvoří tyče, které jsou ve většině případů vyrobeny z pevného borovicového dřeva. V menší míře jsou na trhu zastoupena teepee se sklolaminátovými tyčemi. Sklolaminát je méně odolný a zároveň pružný materiál.
  • Potah – na výrobu potahu se používá většinou 100 % bavlna. Bavlna je materiál, který je prodyšný a pevný. U potahu si ověřte, že ho lze běžným způsobem udržovat. Většina teepee stanů má pratelný potah.
  • Podlážka – také podlážka stanů je vyrobena z bavlny. Podlážka se liší množstvím výplně. Levnější stany mají jednoduchou podlážku, kterou můžete ještě doplnit o deky. Dražší stany mají silnější podlážky, které jsou velmi pohodlné. Také podlážku stanu bude nutné čas od času vyprat. Zde je praktická možnost podlážku odepnout a prát samostatně bez potahu stanu. V opačném případě bude údržba stanu složitější, nikoliv však nemožná.

Značka

Dětská teepee jsou v současné době velmi oblíbená a na trhu jsou díky tomu zastoupena velkým množstvím výrobků. Koupit můžete stan vhodný pro holčičku, kluka a teepee v neutrálních barvách skvěle zapadnou i do společného pokoje sourozenců. Luxusní dětská teepee koupíte například od Babby Nellys, Elis Design, Fitmania, BabyTýpka. Jednodušší a cenově dostupnější jsou stany Kids Concept, Springos, John, G21 nebo KidKraft.

Cena

Dětská teepee jsou dražší verzí dětských stanů. Jednodušší varianty lze koupit za cenu okolo 800 Kč. Tato teepee jsou tvořena jednoduchou konstrukcí a nedisponují žádnou další výbavou. Více možností vám nabídnou teepee s cenou od 1 000 – 1 500 Kč. V tomto případě lze již pořídit opravdu krásné stylové teepee s řadou doplňků. Za nejdražší a nejluxusnější teepee můžete zaplatit i více než 3 000 Kč.

Porovnat ceny teepee

Otázky a odpovědi

Jak vypadalo tradiční indiánské obydlí?

Tradiční teepee si stavěli severoameričtí indiáni. I první teepee příbytky měli kuželovitý tvar. Dřevěné tyče byly opatřeny potahem, který se většinou vyráběl z bizoní kůže. Typické bylo i výraznější zdobení, jednalo se o různé výšivky nebo ornamenty. V prostřední části stanu se nacházelo ohniště, kde hořel otevřený oheň. Vchod do teepee směřoval na jihovýchod nebo východ. Vchod umístěný na jihovýchod se volil z důvodu lepšího tahu ohniště. Vchod umístěný na východ byl spojen se symbolikou vycházejícího slunce.

Na co se při výběru teepee dále zaměřit?

Kvalitu teepee určuje z velké části stabilní konstrukce. Ta je tvořena několika dřevěnými tyčemi, které se v horní části spojují pruhem látky, kovovou obručí nebo gumou. Tyče by mělo být možné uchytit i v rozích základny. V opačném případě mohou mít tendenci ujíždět do stran, což se pochopitelně negativně podepíše na stabilitě teepee.

Jaké vybavení může být součástí dětského teepee?

Nejlevnější teepee stany nenabídnou nic navíc. Dražší stany bývají doplněna o okénka, která může zakrývat záclonka či roletka. Také vchod může být zakryt látkou, tu můžete na stranách přichytit pomocí provázku nebo suchého zipu. Součástí teepee pak bývají velmi často i dekorativní polštářky či látková zvířátka.

Závěr

Dětská teepee jsou žádaným doplňkem dětského pokoje. Díky teepee stanu bude mít dítě svůj vlastní prostor na hru a využít ho mohou i jako trucovnu. Dle psychologů je tento prostor pro dítě velmi důležitý. I velmi malé děti by měly mít bezpečný prostor, kde budou moci trávit nějakou dobu v klidu o samotě. Teepee stan je navíc i velmi pěkně zpracované a výrazně se odlišuje od dalších dětských variant stanů. Na trhu jsou k dostání teepee mnoha barev a velikostí. Při výběru věnujte pozornost nejen vzhledu, ale zejména kvalitě konstrukce a snadné údržbě.

Dětská teepee můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz


Zdroje: www.wikipedia.org, www.mumma.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (34 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Objednala jsem Baby Nellys teepee s velkou výbavou šedá růžová a v pokojíčku vypadá super. Malá je v něm zalezlá skoro pořád, až jí kolikrát musím nutit, aby vůbec vylezla ven. Sice stálo skoro 3 tisíce, ale rozhodně to byla bezva koupě.

  2. Prckům jsem do pokoje koupila teepe stan Elis Design a je super. Sice stál přes dva tisíce korun, ale rozhodně se to vyplatilo. Děcka se vyblbnou a těší se, až si budou hrát.

Přidat komentář

Recenzer
Logo