Dlabačky

Dlabačka je jednoúčelový stroj, který využijete pouze na dělání různých otvorů do dřeva. Těmto otvorům se říká dlaby a zhotovit je můžete různými způsoby. Lze ho udělat ručně dlátem, použít můžete například stojanovou vrtačku. Dlabačku jako takovou využijí pouze ti, kdo dělají dlaby pravidelně, například při výrobě nábytku atd.

Dlabačky jsou spíše k profesionálnímu použití, o čemž odpovídá velikost i cena stroje. Do domácí dílny však můžete pořídit stolní řetězovou nebo vrtací dlabačku, kterou využijete při výrobě menších dlabů.

Porovnat ceny dlabaček

Typy

Na trhu jsou dostupné dva typy dlabaček, které se liší konstrukcí i nástrojem, kterým jsou dlaby vyráběny.

Řetězová dlabačka

Jsou větší stroje, při práci využívají řezací řetěz, stejně jako třeba řetězová pila. Dlabačka umožňuje nastavit hloubku, délku i šířku řezu. Využívají se v oblasti tesařství nebo tvorbě čtvercových otvorů.

Vrtací dlabačka

Je vhodná k obrábění tvrdého i měkkého dřeva. Umožňuje frézování šikmých dlabů i vrtání přesných otvorů. Konstrukčně dlabačka připomíná stojanovou vrtačku, vrchní část tvoří motor, který se u jednotlivých strojů liší výkonem.

Pod motorem je umístěno sklíčidlo, které umožňuje uchycení pracovního nástroje – což jsou v tomto případě různé dlabací vrtáky. Dřevěný obrobek je usazen na pracovní ploše. Celý stroj je poháněn elektricky.

Výkon

Dlabačky jsou vhodné pro domácí používání, ale ve větším jsou k dostání i velké a výkonné profesionální stroje. Výkon se odráží již na samostatné konstrukci.

 • Do 1000 W – nejméně výkonné jsou stolní dlabačky, jejich výkon začíná na 700 W. Tyto stroje jsou vhodné k základní výrobě dlabů a mají menší možnost dlabané hloubky.
 • Od 1 000 – 2 000 W – výkonnější stroje vhodné do domácí dílny i k profesionálnímu využití. Lze ji použít na zpracovávání středně velkých obrobků.
 • Od 2 000 – 3 000 W – do této kategorie již spadají menší řetězové dlabačky a velké profesionální vrtací dlabačky.
 • Od 3 000 a více W – nejvýkonnější dlabačky mají výkon okolo 5 000 W. Do této kategorie spadají velké profesionální stroje určené ke každodennímu využití.

Rozměry stolu

Pokud budete potřebovat větší stroje, bude hrát podstatnou roli i rozměr stolu. Ten určuje, jak velké dřevo budete moci na dlabačce opracovávat. Dlabačky se stolem patří spíše mezi profesionální stroje. Stůl vám umožní přesné a pevné uchycení obrobků pomocí dorazů. Běžné je i další praktické příslušenství v podobě pravítek.

Nejmenší dlabačky mají délku stolu do 20 cm, šířka je cca 24 cm. Největší stroje mohou mít rozměry stolu 40 x 100 a více cm.

Nástroje

Pomocí dlabačky můžete vyrábět hranaté rohy řezů i přímé strany. K tomuto účelu se používají dva odlišné řezné nástroje:

 • Rotační vrták – pracuje jak první a to uvnitř sekáče. Mezi oběma nástroji je dostatečně velký prostor na to, aby mohly piliny, které při práci vznikají, uniknout a nedocházelo k ucpávání. Pomocí vrtáku se odstraní velké množství materiálu.
 • Čtyřhranný dutý sekáč – pracuje jako druhý a odstraňuje zbytkový materiál
 • Drážkovací řetěz – je nástroj, který využívá řetězová dlabačka. Svým vzhledem připomíná řetězovou lištu k motorové pile. K dostání je v několika velikostech.

Značka

Dlabačky jsou na trhu zastoupeny značkami Makita, JET, Rojek, Holzmann, Holzstar, Proma, IGM, Festool a dalšími.

Cena

Pořízení dlabačky není levnou záležitostí. Nejlevnější stolní dlabačky lze koupit za cenu do 10 000 Kč. Jsou vhodné pro méně časté používání. V této kategorii najdete většinou vrtací dlabačky. Cena stolních řetězových dlabaček začíná na necelých 30 000 Kč. Za velké profesionální stroje zaplatíte cca 20 – 150 000 Kč.

Porovnat ceny dlabaček

Otázky a odpovědi

Jaké příslušenství lze koupit?

K dlabačkám můžete pochopitelně dle potřeby dokupovat pracovní nástroje. V případě vrtacích dlabaček to jsou různě velké pravotočivé i levotočivé vrtáky. K řetězových dlabačkám lze dokoupit samostatný řetěz nebo celou lištu. Kromě toho můžete přikoupit příslušenství v podobě dorazů, pravítka, ale také pracovní stůl.

Jaké materiály je možné pomocí dlabačky obrábět?

Dlabačky jsou určeny na výrobu dlabů do různého dřeva. To, jaké dřeviny budete moci používat, určuje výkon. Stolní dlabačky jsou vhodné pro masivní dřevo i překližku. Velké profesionální stroje si poradí také s kompozitovými materiály a plastem.

Jaké možnosti má stolní dlabačka?

Stolní dlabačky jsou poměrně jednoduché. Jejich součástí je malý stůl, který využijete k uchycení obrobku. Nastavit zpravidla můžete hloubkový doraz, k dispozici máte přesné vedení zdvihu. Některé dlabačky mohou umožňovat vertikální i horizontální upnutí obrobku.

Závěr

Dlabačka je stroj určený především pro řemeslníky nebo všechny, kdo pracují se dřevem. Zakoupit můžete menší vrtací dlabačku, která je cenově nejdostupnější a umožní vám vyrábět přesné dlaby menších rozměrů.

Náročnější mohou zvolit robustnější řetězovou dlabačku, která je opět k dostání ve stolní podobě. Profesionálové mají v tomto případě výběr mnohem větší, využít mohou různě velké a výkonné vrtací, řetězové, ostrohranné i universální dlabačky.

Dlabačky můžete nakoupit v e-shopu: Lignoshop.cz


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (50 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

5 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Teda vybírat dlabačku, to je snad za trest, protože mi to dalo pořádně zabrat. Naštěstí jsem náhodně narazil na váš článek a ten mi to dost usnadnil. Vybral jsem podle recenzí a hodnocení dlabačku od značky Makita a spokojenost.

 2. Objednal jsem před dvě měsíci Bernardo HM 12 P a přesto, že neměla nic moc recenze, tak jsem spokojený. Zatím šlape moc dobře.

 3. Máme u nás ve firmě od značky Makita a šlape jako hodinky. Skvěle se s ní pracuje.

 4. Pořídil jsem si novou dlabačku do dílny a musím uznat, že je to užitečný pomocník. Vybral jsem si Jet jbm5 a nemůžu si na ní stěžovat, pracuje skvěle.

 5. Tento článek hodnotím velice kladně, protože mi pomohl vybrat kvalitní dlabačku

Přidat komentář

Recenzer
Logo