Pojem EDI je zkratkou anglických slov Electronic Data Interchange, tedy elektronická výměna dat. Pomáhá optimalizovat jednotlivé procesy probíhající v rámci dodavatelských řetězců. V podstatě jde o výměnu informací mezi počítači/počítačovými aplikacemi.

Co je EDI?

Elektronická výměna dat (EDI) se používá pro výměnu elektronických dokumentů mezi obchodními partnery. Začleňuje se do e-business a e-commerce.

S jeho pomocí může společnost dosahovat té nejvyšší úrovně v rámci automatizace procesů pro integrovanou výměnu dat. Odpadá tak nadměrné papírování a tím pádem i ruční zpracování obchodních transakcí, jejichž výsledkem jsou hromady papírů.

EDI je možné využívat pro výměnu jednotlivých objednávek mezi výrobci i obchodními společnostmi. Hodí se rovněž pro fakturaci a elektronický přenos faktur ve zcela reálném čase i s okamžitým překontrolováním správnosti všech údajů a předáním ke zpracování.

Samozřejmě, že toho umí mnohem víc, například zasílat elektronické dodací listy všem poskytovatelům logistických služeb, dát k dispozici listy s informacemi o daném zboží, ale i zpracovat požadavek na platbu.

Jaké jsou výhody EDI?

  • Uspoříte výdaje za papír pro tisk, inkoust i poštovní náklady.
  • Snížíte či zcela odbouráte ruční zadávání dat.
  • Zautomatizujete procesy.
  • Přenos informací je rychlejší, probíhá v reálném čase a vše je tak zpracováno okamžitě.
  • Zvýší se přesnost údajů a minimalizuje se riziko chyb, ke kterým dochází při ručním zadávání dat.
  • Můžete sledovat a kontrolovat veškeré transakce efektivněji.
  • Nevznikají mezery během integrace.

Co je EDI komunikace?

Jak jsme již zmiňovali, EDI je elektronická výměna dat. Když to vezmeme zjednodušeně, je to v podstatě moderní pojetí komunikace dvou subjektů, kdy dochází k výměně běžných/standardních obchodních, ale i ostatních potřebných dokumentů v elektronické podobě.

Posílat se dá v rámci této komunikace vlastně cokoliv. Může to být objednávka, avíza dodání, elektronický dodací list, faktura, údaje o zalistování zboží, potvrzení platby, vratky atd.

Co jsou standardy EDI?

Vše začíná tím, že je v informačním systému vytvořen doklad. Ten obsahuje běžné údaje jako fakturační adresu, počty kusů atd. EDI je standardizovaný formát, v jehož rámci jsou specializované softwary schopné přeložit veškeré soubory jednotlivých informačních systémů do „srozumitelné řeči“.

Základní funkcí je zmapování potřebných údajů mezi souborem daného informačního systému a standardem EDI. To je vlastně univerzální jazyk, díky kterému spolu komunikují naprosto odlišné interní systémy jednotlivých společností, bez ohledu na to, jaký systém aktuálně daná společnost používá.

Když se doklad vytvoří a následně přeloží do EDI standardu, musí ještě dorazit k obchodnímu partnerovi. To je možné přímým připojením pomocí AS2 či jiného zabezpečeného internetového protokolu. Dá se rovněž využít připojení pomocí EDI providera, kdy jsou používány zabezpečené VAN sítě, případně kombinace obojího, to už záleží na jednotlivém uživateli.


Zdroje: www.wikipedia.org, www.grit.eu

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (70 hodnocení)
​​

Kateřina Horáková

Kateřina Horáková

Práce s texty je nejen mou profesí, ale zároveň celoživotním koníčkem. Je to má vášeň stejně jako kvalitní čokoláda. Mám ráda výzvy a baví mě hrát si se slovy tak, aby byl výsledek dokonalý a přesně podle představ klienta. Mám více než 25 let praxe. Kromě toho moc ráda vařím i peču, vymýšlím recepty a stále zkouším něco nového. Ve volném čase si ráda přečtu dobrou knihu, tvořím videa a věnuji se své malé domácí ZOO.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo