Elektronické cigarety

Elektronické cigarety můžete na rozdíl od tabákových používat na více místech, jsou považovány za méně škodlivé pro uživatele i okolí. Elektronickou cigaretu můžete znát i pod označením vapolizér. Jedná se o malé zařízení, do kterého je možné nalít různou podobu náplně, díky bateriím, kterými jsou e-cigarety napájeny, ji pak můžete používat prakticky stejně jako tabákovou cigaretu nebo vodní dýmku.

Elektronickou cigaretu byste neměli vybírat na základě vašeho vizuálního dojmu. Před výběrem první elektronické cigarety je nutné zodpovědět několik otázek. V případě, že kouříte klasické cigarety a chcete přejít na elektronickou podobu, budete muset zohlednit spotřebu tabákových cigaret. Pro kuřáky tabákových cigaret může představovat elektronická cigareta adekvátní náhradu, po potažení byste měli docílit stejného efektu, který znáte od cigaret klasických.

Porovnat ceny elektronických cigaret

Nejlepší elektronické cigarety

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Elf Bar jednorázová e-cigareta 550 mAh 95 % 179 Kč Zobrazit Ecigareta.eu
2. Joyetech eGo AIO 1500 mAh 86 % 349 Kč Zobrazit Vaprio.cz
3. Smoktech Priv N19 Grip 1200 mAh 79 % 599 Kč Zobrazit Fajncigarety.cz

Typy

Elektronické cigarety jsou zastoupeny 2 základními typy. První je vhodný pro kuřáky tabákových cigaret, druhý uvítají kuřáci vodní dýmky. V případě, kdy budete chtít vyzkoušet obě varianty, nemusíte kupovat dva odlišné výrobky, ale vybrat elektronickou cigaretu se dvěma žhavícíma hlavami. Žhavící hlava pro MTL má menší spirálku, hlava pro DL má pak spirálku větší.

Typ DL a MTL se liší odporem atomizéru, což je označení pro žhavící hlavu. MTL cigarety mají odpor od 0,6 ohm a více. DL cigarety mají odpor 0,5 ohm a méně.

MTL

Tuto zkratku je možné přeložit jako z úst do plic, jednoduše řečeno jedná se o tradiční šlukování, které je typické pro tabákové cigarety. Tyto e – cigarety se vyznačují menším množstvím páry, které je srovnatelné s tabákovou podobou cigarety. Tyto typy je doporučované kombinovat s náplní, která má větší množství nikotinu.

DL

Zkratku je v tomto případě možné přeložit jako z přímo do plic. Kouření z tohoto typu je obdobné jako používání vodní dýmky. Tyto cigarety jedou na větší výkon, proto vybírejte modely s větší kapacitou baterie. DL cigarety produkují výrazně větší množství kouře, kombinují se s náplněmi, které mají menší podíl nikotinu.

Druhy

Základní elektronické cigarety je možné rozdělit do skupin také podle způsobu používání:

S tlačítkem

Elektronická cigareta s tlačítkem označovaná jako All in one, patří k tomu nejzákladnějšímu, co můžete koupit. Svým vzhledem připomíná jednoduchý váleček s atomizérem, což je část, ve které dochází k odpařování. Cigareta může být pevná nebo měnitelná. Tyto cigarety jsou dostupné na MTL i DL kouření. Výhodou je jednoduché používání a nízká cena. Nevýhodou je však nemožnost cigaretu jakkoliv upravit.

S displejem

Modernější cigarety vám umožní nastavovat výkon a dalších parametrů. Díky indikaci budete mít přehled o stavu baterie. Tyto cigarety pak ve většině případů mívají i větší kapacitu baterie.

S možností výměny baterie

Patří k tomu nejlepšímu, co je na trhu dostupné. U těchto cigaret máte k dispozici vše, co u předchozích typů. Kromě toho máte k dispozici několik teplotních režimů a další pokročilejší funkce.

Jako bonus cigarety umožňují právě výměnu baterií. Koupit tak můžete větší počet baterií, což využijete zejména v případě, kdy budete trávit delší dobu v místech, kde nemáte přístup k elektrické síti. To ocení trempové, rybáři nebo třeba milovníci festivalů.

Kapacita baterie

Kapacitu baterie byste měli vybírat s ohledem na denní množství vykouřených klasických cigaret. Příležitostní kuřáci si vystačí s menší kapacitou baterii, pravidelní kuřáci budou muset sáhnout po cigaretě s větší výdrží.

 • V případě, kdy vykouříte 5 – 10 cigaret denně, bude pro vás dostačující baterie s kapacitou 1 000 – 1 500 mAh.
 • Silnější kuřáci, kteří vykouří od 10 – 20 cigaret budou potřebovat kapacitu 1 500 – 2 000 mAh.
 • Na trhu jsou dostupné i cigarety s ještě větší kapacitou.

Náplň

Do elektronické cigarety budete nalívat tzv. liquid, což je náplň, která se liší složením i příchutí. Aby bylo vapování pohodlné, měli byste věnovat pozornost i výběru správné náplně.

Poměr PG (propylenglykolu) a VG (rostlinného glycerolu) patří k tomu nejdůležitějšímu, co je třeba při výběru náplně řešit. V případě kdy budete používat hustou náplň v kombinaci s malou cigaretou, dojde velmi brzy ke spálení žhavící hlavy, řídká náplň může naopak protékat.

 • Řídká náplň – čím je poměr PG vyšší, tím je náplň řidší. Tato náplň je vhodnější spíše pro menší elektronické cigarety.
 • Hustá náplň – je vhodná pro ty, kdo si potrpí na husté mraky. Tyto náplně obsahují větší poměr VG. Ideální je poměr 30 PG : 70 VG.
 • Většina náplní obsahuje volný nikotin, zastoupeny jsou však i liquidy, které obsahují nikotinovou sůl.
 • Potahování do plic – v tomto případě máte velký výběr, protože budete vybírat liquid s volným nikotinem.
 • Pusa/plíce – zde můžete vybírat z obou variant. V tomto případě je důležité množství nikotinu, které je v náplni obsaženo. Slabší kuřáci budou vybírat náplně s menším množstvím nikotinu, silnější mohou volit větší množství nikotinu. Pro silné kuřáky může být vhodná právě i nikotinová sůl.

Značka

Elektronické cigarety jsou na trhu zastoupeny velkým počtem výrobků. Za vůbec nejkvalitnější jsou považovány cigarety značek SMOK, Joyetech, Voopoo, Uwell, Vaporesso.

Výrobky těchto značek upřednostňujte před podezřele levnými modely značek neznámých. Velké množství nekvalitních výrobků přichází zejména z Číno. Nekvalitní e-cigarety nejsou certifikované, nemusí být zcela funkční a často pro ně není k sehnání potřebné příslušenství.

Porovnat ceny elektronických cigaret

Cena

Nejlevnější cigarety od známých výrobců koupíte už za 300 – 500 Kč. Tyto cigarety mají menší kapacitu baterie a jsou dostačující pro příležitostné kuřáky.

Pokud máte větší spotřebu cigaret, budete potřebovat e-cigaretu s větší kapacitou baterie. Zastoupeny jsou opět ve velkém počtu a jejich cena je nejčastěji v rozmezí 500 – 800 Kč. Cena nejdražších cigaret se pohybuje okolo 1 000 Kč. Nejdražší jsou potom gripy. Zde je cena od 1 – 2 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Je možné koupit typ DL v případě, kdy kouřím tabákové cigarety?

K výběru cigaret se obvykle přistupuje tak, že kuřáci tabákových cigaret sáhnou spíše po MTL typu a kuřáci vodní dýmky po DL typu. Toto však nemusí být vždy pravidlem.

Někteří kuřáci tabákových cigaret mohou ocenit možnost tahat pouze do plic. Proto je vhodné výběr opravdu dobře zvážit a ideálně obě varianty před nákupem vyzkoušet. Takto nejlépe zjistíte, co vám bude vyhovovat více.

Co je atomizér?

Jedná se o část cigarety, v které se nachází žhavící hlava. Atomizér se stará o odpařování liquidu. Žhavící hlavy mají omezenou životnost, kterou udává zejména četnost používání cigarety a typ použitého liquidu.

Příchutě liquidu se napékají na žhavící spirálku, časem dojde k zanešení, které se negativně podepíše na chuti. V tomto případě platí pravidlo, čím je liquid tmavší, tím kratší je životnost žhavící hlavy. Obecně se udává životnost hlavy v rozmezí 50 – 100 ml použitého liquidu.

Jaké množství nikotinu v případě MTL cigarety použít?

Množství nikotinu záleží na každém uživateli. Na začátku používání elektronické cigarety však můžete vycházet z následujícího. Slabším kuřákům se doporučuje množství 6 mg, silnější mohou použít 12 mg. Pokud patříte k opravdu silným kuřákům, může být množství ještě větší.

Závěr

Elektronické cigarety mají mnoho podob. K dostání jsou v mini provedení, které jsou oblíbené především u žen. Tyto cigarety jsou vhodné spíše pro příležitostné používání, kapacita baterie není příliš ideální.

Klasické e-cigarety je možné používat pro běžné každodenní kouření, kapacita baterie je dostatečná a výběr obrovský. Ti, kteří patří k silným kuřákům, se neobejdou bez tzv. gripů, což jsou elektronické cigarety s opravdu velkou kapacitou baterie.

Podobný článek, co by vás mohl zajímat


Zdroje: www.vapoo.cz, www.gallagher.czwww.ejuice.cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (99 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

6 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Používám elektronickou cigaretu od značky Joyetech a pecka. Má fakt hodně dobrou kvalitu.

 2. No každý píše jak super ale pak stejně pochybuje.
  A začne kouřit cigarety

 3. Byla jsem silný kuřák, ale pak jsem si jednoho dne řekla dost a přešla na elektronické cigarety. Byla to velká změna, ale už bych neměnila. Za mě naprostá bomba.

 4. Elektronickou cigaretu používám asi 4 roky a jsem s ní spokojený. Kupuji si 2 oblíbené příchutě a těch se držím.

 5. Partner přešel na elektronické cigarety a drží se jich už dva roky. Používá různé příchutě a moc si je chválí.

 6. Váš článek mi hodně pomohl s výběrem kvalitní elektronický cigarety, děkuji moc.

Přidat komentář

Recenzer
Logo