Hrací deky

Kojenecké hrací deky patří mezi jedny z nejoblíbenějších výrobků, které můžete dítěti pořídit. Na rozdíl od některých jiných pomůcek je hrací deka vhodná pro správný vývoj dítěte. Veškeré pohyby prováděné při hře na hrací dece jsou naprosto nenásilné a přirozené. Miminko se na dece může volně pohybovat a procvičovat svaly těla.

Deka je vybavena různými prvky, které šustí, pískají atd. Součástí hrací deky je v mnoha případech také hrazdička. I ta obsahuje několik hraček, které šustí, chrastí nebo vydávají různé zvuku. Na tyto hračky dobře reaguje už velmi malý kojenec, při náhodných pohybech rukou do zavěšených hraček naráží a tím je rozhoupává. Později se je snaží chytat, hračky mačká a také ochutnává. Pokud ho zavěšené hračky omrzí, můžete na hrazdičku zavěsit jiné neznámé hračky, které dítě opět zaujmou.

Na dece se dítě snaží přetáčet na bříško, různě se otáčí atd. Hrací deka dokáže miminko na nějakou dobu zabavit, můžete se tak věnovat domácnosti, starším dětem nebo sami sobě. Při výběru hrací deky byste se měli zajímat především o zdravotní nezávadnost materiálů.

Hrací deka nesmí obsahovat žádné tvrdé ani ostré předměty. Všechny prvky by měly být dostatečně velké, aby nedošlo k jejich vdechnutí. A důležitá je i možnost údržby, kterou budete muset u tohoto výrobku provádět poměrně často.

Porovnání ceny hracích dek

Nejlepší hrací deky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Tiny Love s hrazdou Magické příběhy 99 % 2 120 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Yookidoo Hrací deka s hrazdou Země robotů 98 % 2 599 Kč Zobrazit Pilulka.cz
3. Kinderkraft Hrací deka Smart Play 97 % 950 Kč Zobrazit Feedo.cz
4. PlayTo hrací deka s melodií medvídek 96 % 1 575 Kč Zobrazit Pompo.cz
5. Lamaze otočná hrací deka zahrádka 78 % 1 199 Kč Zobrazit Mironet.cz

Typy

Hrací deky mají mnoho podob. Vybírat budete mezi velkým množstvím výrobků, v závislosti na typu a šikovnosti dítěte vám hrací deka vydrží různě dlouhou dobu.

Hrací deka

Jedná se o samostatnou podložku bez přídavné hrazdičky nebo dalších funkcí. K dostání jsou v mnoha velikostech nebo barevných provedeních. Tuto variantu je možné koupit již pro novorozence, větší velikost zabaví i lezoucí dítě.

Hrací deka s hrazdičkou

Součástí deky je odnímatelná hrazdička. Nejmenším dětem tak můžete nabídnout pouze deku, ve chvíli, kdy už začíná reagovat na podměty, doplnit deku o hrazdičku.

Hrací deka s hrazdičkou a funkcí hnízda

Méně častá varianta je možnost zakoupit hrací deku, která umožňuje postranní části sestavit do podoby měkoučkého hnízdečka. To vám poslouží již od prvních dnů miminka. Díky tomuto provedení, budete moci využívat přednosti obou výrobků. Hnízdečka jsou velmi oblíbená u mnoha rodičů.

Toto provedení navíc neobsahuje žádné prvky, které by mohly miminko rušit během spánku. Ve chvílích bdění však můžete k hnízdečku připevnit několik prvků, které dítě zabaví. Starším dětem je možné k hnízdečku opět připevnit hrazdičku s dalšími hračkami. Jakmile dítě povyroste, jednoduše hnízdečko rozložíte a vznikne vám prostornější deka.

Hrací deka s mantinelem

Jedná o obdobu hrací deky s hnízdečkem. Tato varianta je však určena starším dětem. Hrací deka obsahuje ve většině případů mnoho zvukových částí, což neumožňuje její použití u spícího miminka. V tomto případě bude podložka dítě ve spánku rušit. Výhodou tohoto provedení je opět možnost zvednout postranní části a deku tak přetvořit na bezpečné místo, které zabrání prostor opustit lezoucímu dítěti.

Hrací deka s tunelem

Součástí deky je tunel. Také těchto typů najdete v současnosti menší množství. Tunel je možné odstranit, obě části jsou pratelné. Některé varianty jsou k dostání také s hrazdičkou. I tyto deky zabaví děti po delší dobu.

Nafukovací podložka

V současné době se objevuje i tato varianta. Jedná se o menší nafukovací podložku, která umožňuje napuštění vody. Ve vodě pak „plavou“ rybičky nebo jiné hračky. Podložka má převážně motivovat trénink na bříšku.

Materiál

Většina hracích dek je vyrobena z bavlny, polyesteru nebo kombinací několika různých materiálů. Výrobní materiál u jednotlivých výrobků nebývá často uveden. Důležitější než samotný materiál je jeho zdravotní nezávadnost. U materiálu si tak pohlídejte skutečnost, zda se jedná o certifikovaný výrobek splňující veškeré bezpečností normy.

Deka by měla být příjemná na dotek, kvalitně ušitá. Veškeré prvky by měly být bezpečné i funkční. Velikost jednotlivých prvků musí být dostatečná, aby nemohlo dojít k případnému vdechnutí malých částí.

Úkolem deky je izolovat chlad podlahy. Z tohoto důvodu by měla být v dostatečné tloušťce. Většina kvalitních dek tuto funkci splňuje, pokud si však nebudete jistí, je samozřejmě možné pod deku umístit jakoukoliv další podložku.

Tvar a velikost

Hrací deka může mít tvar čtverce, obdélníku, oválu nebo kruhu. Oblíbený je také tvar zvířátka nebo květiny. Zejména v případě kruhových dek je součástí měkká hrazdička.

Velikost je třeba uzpůsobit vašim vlastním možnostem. Koupit je možné deky vhodné do menších prostor i rozměrnější deky. Podložku v podobě pěnového puzzle pak uzpůsobíte vlastním potřebám.

Funkce

Vzhledem k obrovskému výběru je i různých funkcí celá řada. Některé možnosti jsme již zmínili. K těm dalším patří například:

Polohovací deku je možné sestavit do polosedu. Díky této funkci bude mít dítě přehled o tom, co se děje v jeho okolí.

Multifunkční pěnová podložka poslouží jako tepelný izolátor, prostor na cvičení s miminkem. Ke hře nebo cvičení ji využijí všichni členové rodiny. Podložku můžete použít jako lehátko nebo karimatku.

Starším dětem je možné pořídit elektronickou podložku. Ta funguje díky bateriím. K dostání jsou podložky se zvuky zvířátek, písničkami, básničkami atd. Podložky je možné lehce omývat a baterie samozřejmě měnit.

Deka 3v1 je speciální deka, která kromě hrazdy obsahuje i další hudební prvky. Zakoupit můžete například deku s klavírem. Ten je možné demontovat a používat i v postýlce, autosedačce či kočárku.

Hrací deku se stříškou můžete bez obav využívat i během slunných letních dnů při pobytu venku.

Značka

Hrací deky v mnoha podobách koupíte od značek Euro Baby, Bright Starts, Baby Ono, Mamas&Papas, Play To, Skip Hop a mnoho dalších.

Cena

Nejlevnější jsou různé podložky v obyčejné nebo elektronické podobě určené starším dětem. I tyto výrobky musí být vyrobeny z kvalitních verifikovatelných materiálů a měly by být snadno omyvatelné. Jejich cena začíná na cca 250 Kč.

Do 1 000 Kč je možné pořídit velké množství různých podob těchto výrobků. Koupit můžete deky samostatné, s hrazdičkou i dalšími funkcemi.

Větší možnosti nabízí cenové rozpětí 1 – 2 000 Kč. Koupit můžete různé výrobky, součástí některých je i další příslušenství, často se jedná o oblíbené balonky v praktických baleních. Cena nejdražších dek končí kolem 3 000 Kč.

Porovnání ceny hracích dek

Údržba

Údržba je zásadní vlastnost, kterou by měla hrací deka umožňovat. Deky pro kojence by měly být pratelné. Také přídavné hračky nebo hrazdy by měly umožňovat vyprání nebo by měly být vyrobeny z dobře čistitelných materiálů.

V případě, že deku nebo podložku není možné vyprat, měla by jít snadno vyčistit. K čištění je nejvhodnější používat čistou vodu, používání různých chemických přípravků není u těchto výrobků vhodné, zejména díky tomu, že malé děti vše s oblibou strkají do pusy nebo věci olizují.

Otázky a odpovědi

Jaké jsou přednosti hrací deky?

Kojenecká hrací deky má velký podíl na smyslový i motorický rozvoj dítěte. Nejen že miminko nebo starší dítě stimuluje ke hře, rozvíjí však nenásilným způsobem různé smysly jako hmat, zrak i sluch. Díky dece je dítě motivováno k přirozenému pohybu, zvedáním nožek posiluje břišní svaly, odkopáváním a posunováním pak svaly nožek.

Při pokusu dosáhnout na hrací prvky se postupně začíná přetáčet na bok a později i bříško. I pobyt na bříško a pasení koníků je pro kojence nesmírně důležité. Tento výrobek vám doporučí každý pediatr. Starší děti se při hře uší poznávat barvy, tvary, věci nebo zvířátka.

Je možné koupit samostatnou hrazdičku?

Hrazdičku je možné koupit samostatně. I v tomto případě je výběr obrovský. Výrobním materiálem je plast nebo dřevo. U samostatných hrazdiček je zásadním faktorem stabilita. Hrazdu by nemělo být možné převrhnout ani tehdy, že dítě tahá za zavěšené hračky. Výhodou samostatné hrazdičky je i možnost jejího umístění do postýlky atd.

Kdy je vhodné začít používat hrazdičku?

Na tuto otázku je několik úhlů pohledů. Někdy se setkáte s názorem, že hrazdičku je možné používat prakticky hned. Dítě pozoruje zavěšené předměty, což by ho mělo zabavit. Na druhou stanu si však některé děti mohou s pouhým pozorováním vystačit, což však není podle některých odborníků zcela vhodné.

V tomto případě se doporučuje hrazdu používat až ve chvíli, kdy se miminko snaží do zavěšených hraček bouchat, natahují se po nich, mačkají atd., což se děje kolem 3 měsíce věku. Starší děti, které se otáčí, pak ocení jednotlivé prvky umístěné přímo na podložce.

Závěr

Při výběru hrací deky se zaměřte na její využitelnost. Deky určené kojencům budete využívat cca 6 měsíců věku. Dobu použitelnosti zajistí například možnost přestavět deku na bazének. Dovnitř můžete umístit například oblíbené balonky.

Co se týká barevných kombinací, můžete vybírat mezi pestrobarevnými dekami vhodnými pro děvčátka i chlapce. Koupit je možné výrobky určené pouze pro chlapce nebo dívky. Kromě pestrobarevných výrobků je možné koupit decentnější provedení deky, které doplníte krásnou dřevěnou hrazdičkou.

Hrací deky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (13 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Hrací deku pro moje miminko mám od značky Kinderkraft Smart Play a jsem spokojená i moje Eliška

  2. Jedna z nejlepších hraček pro malé děti.

  3. Myslím si, že tento článek pomůže všem, kdo si chtějí pořídit domů hrací deku.

Přidat komentář

Recenzer
Logo