Kimona

Klasické kimono je tradiční oděv, který nosí ženy v Japonsku. Původně byly slovem kimono označováno veškeré oblečení, později bylo označení kimono spojováno právě s tradičním dlouhým rouchem. Svá kimona však mají i karate bojovníci. Zde plní kimono funkci sportovního úboru.

V následujícím textu se zaměříme na sportovní kimona. Ty budete vybírat podle toho, jaký sport budete provozovat. Poté vás již bude zajímat pouze správná velikost a kvalita materiálu, která je vždy dána pořizovací cenou a také výrobcem.

Porovnat ceny kimon

Typy

Kimona lze rozdělit do 2 hlavních skupin. V první najdete kimona coby tradiční oděv japonských mužů a žen. V druhé se pak nachází kimona určená sportovcům. Právě těm se budete v tomto článku více věnovat.

Tradiční oděv

Dámská i pánská kimona mají mnoho podob. Toto oblečení, jehož přesný název je wafuku, se dnes nosí pouze při výjimečných příležitostech a svoje kimona mají také Gejši. Dámská kimona jsou roucha s délkou po kotníky, nechybí dlouhé široké rukávy a vysoký límec. Oděv se nosí společně s tradiční obuví a ani v tomto případě nechybí pásek. Pro tyto kimona jsou typické pestré vzory a muži i ženy mohou vybírat z hned několika různých podob tohoto oděvu.

Sportovní kimono

Sportovní kimono je vhodné pro různé bojové sporty. Svoje kimona mají judisti, karatisti a používá se i při jiných sportech. Nabídka je široká a vybrat můžete kimona v mnoha velikostech.

 • Karate/ kung-fu – bojovníci karate budou potřebovat klasické tenké rozevírací kimono. Zde je nutné koupit opravdu tenké neprošívané kimono, které dobře saje pot. Nevýhodou tenkého materiálu je nízká pevnost, ve chvíli, kdy za kimono zataháte, dojde pravděpodobně k jeho roztržení. Součástí karate kimona musí být i pásek. Toto celorozepínací kimono budete potřebovat nejen na karate, ale i na další podobné sporty.
 • Taekwondo – toto kimono již nelze rozevřít, typický je pro něj velký výstřih do V. Kimono je opět vyrobeno z tenkého materiálu, za který byste neměli tahat. Kvalitní kimono by mělo dobře sát pot a při nošení musí být kimono příjemné a pohodlné.
 • Judo – kimono na judo je již vyrobeno ze silnějšího materiálu. Kimono je několikrát prošívané a vydrží hody i tahání.
 • Brazilské jiu-jitsu/brazilské judo – na tyto sporty budete potřebovat silná a velmi pevná kimona. Tato kimona jsou několikanásobně prošívaná a látku je těžké zlomit mezi prsty. Při zápasech se za kimona běžně tahá, a proto je zde kladen velký důraz právě na pevnost materiálu.
 • Sambo – i zde je potřeba koupit kvalitní a pevné kimono.
 • Laido – jestliže se chcete naučit techniku japonského šermu, budete i v tomto případě potřebovat speciální kimono.

Vzhled

Každé sportovní kimono je složeno z blůzy, kalhot a opasku.

 • Blůza – blůza může být celorozepínací nebo s výstřihem, opět záleží na typu bojového umění.
 • Opasek – musí být součástí každého kimona, avšak koupit je musíte samostatně. Opasky mají různé barvy, začátečníci musí mít opasek bílé barvy. S tím, jak ve sportu postupujete, se mění barva opasku.
 • Kalhoty – pro některé sporty jsou typické dlouhé kalhoty, na jiné naopak budete potřebovat kalhoty krátké. Kalhoty se zavazují pomocí šňůrky a pro dlouhé kalhoty je typický větší úhel v rozkroku. Pohyblivost bojovníka tak není nijak omezena a pro větší pevnost mají kalhoty v rozkroku ještě příčné švy.

Velikost

Kimona pro všechny sporty jsou k dostání v dětských i dospělých velikostí. Nejvíce jsou na trhu zastoupena kimona na karate, judo a jiné populární bojové sporty. V případě méně známých sportů je však výběr spíše omezený. Při výběru velikosti je nutné myslet i na větší srážlivost materiálu a koupit byste tak měli kimono delší o 5 – 10 cm.

Blůza

Velikost blůzy je nutné vybírat klasicky na základě výšky postavy. Kimona lze koupit dětem i dospělým a s výběrem vám pomohou přehledné velikostní tabulky. Vhodné však je kimono před nákupem vyzkoušet, pouze takto nejlépe uvidíte, zda vám kimono opravdu sedne. Nejmenší kimona mají velikost 110 a jsou vhodná pro děti s výškou 108 – 117 cm. Největší kimona mají velikost 200 a jsou vhodná pro osoby s výškou 198 – 209 cm.

Velikost opasku

Opasky u kimona mají předepsanou velikost a nelze ho tedy vybírat bez rozmyslu. Opasek by měl mít 2x délku pasu a připočítat musíte i potřebnou délku konců. Konec by měl mít od uzlu podle typu sportu délku 20 – 40 cm, myslet tedy musíte na to, že potřebujete centimetry násobit 2x. 15 cm je pak délka, kterou potřebuje uzel.

Pro větší přehlednost jsou opasky rozděleny do tabulky a vybrat správnou velikost není zas tak složité. Jestliže chcete mít naprostou jistotu, kupujte kimono v kamenném obchodě, kde vás s výběrem pomohou.

Materiál

Na výrobu kimona se používá kvalitní bavlna. Pevnost materiálu je nutné vybírat podle druhu sportu, který chcete praktikovat. Jak již bylo řečeno na některé sporty je určen tenký, a na jiné zase silný materiál.

Na výrobu kimona se vesměs používá 100% bavlna, avšak objevují se i kimona vyrobená z bavlny a polyesteru. Tyto kimona jsou stejně příjemná na nošení, ale zároveň u tohoto materiálu nedochází k takového smršťování a ani po více vypráních se neobjevují typické nažloutlé skvrny.

Značka

Aby bylo kimono kvalitní a mohli byste se spolehnout na jeho funkčnost a větší životnost, je třeba vybrat kvalitní výrobek. Mezi přední výrobce sportovních kimon patří Adidas, Booster, Daedo, Grips, Fighter, Venum, Nine Circles a další.

Cena

Nejlevnější jsou tenká karate kimona. Dětské kimono můžete koupit za méně než 500 Kč. Dospělí pořídí kimono do 1 000 Kč. Silnější kimona na judo nebo ninjutsu lze koupit od 1 – 2 000 Kč. Nejdražší jsou silná kimona na brazilské jiu-jitsu/ brazilské judo, zde je cena vyšší než 2 000 Kč.

Porovnat ceny kimon

Údržba

Kimona vyžadují speciální péči. Prát je můžete v pračce při teplotě 30 – 40 stupňů. Používat byste však měli šetrné prací prostředky, která neobsahují bělidla. V některých případech výrobci doporučují prát kimono nejprve ve studené vodě a teprve poté za použití pračky.

V případě, kdy podobné doporučení, které se týká údržby, najdete, je vhodné je dodržet, zvýšíte tak jeho životnost. U kimon je typický větší srážlivost. To, jakou kvalitu můžete od výrobku očekávat, určuje pořizovací cena i renomovaný výrobce. Kimono není možné sušit v sušičce. Sušení je možné pouze na čerstvém vzduchu.

Většinu kimon je nutné žehlit. K dostání jsou však i dražší kimona vyrobená v kombinaci několika kvalitních materiálů, které žehlit nutné není. Pokud budete kimono žehlit, neměla by být teplota vyšší než 30°C. Do kontaktu s žehličkou by nemělo přijít logo.

Otázky a odpovědi

Co označuje oz?

Tato jednotka je označení pro plošnou hmotnost. Začátečníci a mírně pokročilí si vystačí s kimony s plošnou hmotností 8,9 nebo 10 oz. Pokročilejší bojovníci by měli volit kimona s plošnou hmotností 10 – 12 oz. Profesionálové nebo instruktoři pak budou potřebovat kimona s plošnou hmotností 16 oz.

Jak kimono zkoušet?

Před nákupem je vhodné kimono správně vyzkoušet. Velmi důležité je zkoušet blůzu společně s uvázaným páskem. Díky tomu se upraví délka rukávů a zjistíte i to, zda má pásek potřebnou délku. Kalhoty by pak měly sahat ke kotníkům. Jestliže budete kupovat kimono prostřednictvím internetových obchodů, vybírejte takové, které vám umožní nevyhovující kimono vrátit.

Co je keiko-gi?

Keiko-gi je další označení pro sportovní úbor. Některé sporty můžete provozovat v kimonu nebo jiném sportovním úboru. Speciální úbor potřebují milovníci kickboxu. To zda koupíte kimono nebo oblek můžete zvolit i v případě kung-fu.

Závěr

Vybrat správné kimono není zase tak složité. Při výběru hraje hlavní roli typ bojového sportu. Pro přehlednost mají výrobci jednotlivá kimona rozdělena do patřičných kategorií. V každé pak najdete levnější a dražší kimona, přičemž pochopitelně platí, že čím je cena kimona vyšší, tím je i kvalitní.

Šetřit byste neměli zejména při nákupu kimon vyrobených ze silnějších materiálů. Zde je kvalita materiálu opravdu důležitá, protože kimona toho musí při zápasech mnohé vydržet.


Zdroje: www.mastersport.cz, www.fighter-shop.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (150 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Můj syn začal chodit na karate, takže jsem mu k tomu musela pořídit vhodné sportovní kimono. Platila jsem kolem tisícovky a bylo moc pěkné, stejně jako materiál vypadal, že má opravdu hodně dobrou kvalitu. Hlavně si chválil, že je to tenká látka a dobře saje.

 2. Mám Spartan Karte a jsem zcela spokojený. Rozhodně si na něj nemohu stěžovat a rád ho doporučím i ostatním.

 3. Máme dva kluky a ti se rozhodli, že začnou trénovat karate. Pro začátek jsme jim objednali Blitz Kids Light a jsou spokojeni.

 4. Náš syn se rozhodl, že chce chodit na karate, takže jsem mu musela pořídit vhodné kimono. Vzala jsem mu Hayashi karate gi Kina, cena nebyla nijak vysoká, kvalita dobrá.

Přidat komentář

Recenzer
Logo