Dobře si hraj, takto zní překlad značky, který byl složen ze slov leg a godt. V latinském překladu však LEGO znamená spojit dohromady. Vznik značky LEGO je datován do roku 1932. V tomto roce začal jistý dánský truhlář vyrábět různé dřevěné tahací hračky.

Vlivem 2. světové války se stalo dřevo nedostatkovým zbožím a bylo nahrazeno levným plastem a vznikaly první spojitelné kostky. Majitelé se postupem času měnili, avšak obliba plastových kostek rostla doslova závratným tempem. Dnes trh zaplavují stále nové a nové řady inspirované filmovým i pohádkovým světem. Vybrat si svoji stavebnici mohou děti i dospělí.

Porovnat ceny lego

Nejlepší lego

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. LEGO® City 60324 Pojízdný jeřáb 100 % 859 Kč Zobrazit Mall.cz
2. LEGO® DUPLO® 10973 Divoká zvířata 100 % 949 Kč Zobrazit Mall.cz
3. LEGO® Friends 41395 Autobus přátelství 99 % 1 763 Kč Zobrazit Tera.cz
4. LEGO® Classic 10698 Velký kreativní box 97 % 989 Kč Zobrazit Mironet.cz
5. LEGO® Technic Monster Jam Grave Digger 95 % 499 Kč Zobrazit Pompo.cz

Typy podle věku

Jediným parametrem, ke kterému budete při výběru přihlížet, je věk dítěte, kterému jsou kostky určeny. První LEGO můžete koupit už velmi malým dětem. Jedná se o sady obsahující pouze několik kostek a figurek.

Malým dětem však můžete koupit i velkou základní sadu a společně s ním začít klasikou, což je stavba komínů a domečků. S věkem se pak zvyšuje obtížnost stavebnice, které jsou propracovány do posledního detailu.

1,5 – 3 roky

 • Leo Duplo – pro nejmenší děti jsou dostupné jednoduché stavebnice Lego Duplo. Tyto řady budou dělat radost dětem od 1,5 roku do věku cca 5 let. Oblíbené jsou vláčky, domečky, farmy se zvířátky, zoologické zahrady a mnoho dalšího. Tyto kostky jsou větší a zcela bezpečné i pro takto malé děti.

4 roky

 • Lego Marvel – svět Marvel má mnoho fanoušků, na což reagovali i tvůrci lega. Marvel sady je možné koupit dětem od 4 let po dospělé. S rostoucím věkem se se zvyšuje obtížnost stavebnice. Mladší děti mohou například postavit Spidermana nebo jinou postavu, starší si užijí zábavu s dronem, dračím letounem atd.
 • Lego Jurassic World – dinosauři a Jurský svět láká děti všech věkových kategorií. Kromě postaviček dinosaurů obsahují stavebnice figurky automobilů, letadel i vrtulníků. Stavět však můžete i různé budovy, lodě a mnoho dalšího.
 • Lego Ninjago – tyto stavebnice zaujmou spíše chlapce, kteří budou prožívat různá dobrodružství s postavami bojovníků nindžů. Ninjago stavebnice jsou určeny dětem ve věku

4 – 9 let

 • Lego Friends – tyto stavebnice jsou zaměřené na děvčata ve věku 4 – 8 let. Prožívat různá dobrodružství budou vaše děti moci společně s 5 kamarádkami. Stavět můžete města, kde najdete vše, po čem každá holčička touží.
 • Lego Disney – stavebnice zaměřené na děvčata i chlapce. Děvčátkům jsou určeny stavebnice s Disney princeznami a hrdiny Ledového království. Postavit můžete krásné pohádkové zámky, královské kočáry a další. Chlapcům jsou určeny stavebnice s Myšákem Mickey.
 • Lego City – stavebnice zaměřené na život ve městě potěší chlapce i děvčata spíše nižších věkových kategorií, cca do 8 – 10 let věku. Postavit můžete mnoho budov, které najdete ve městě, oblíbená je policejní stanice, hasiči, pošta, obchod a další. Sady obsahují větší množství figurek, zvířátek a dopravních prostředků, což zabaví vaše děti na dlouhou dobu.
 • Lego Classic – základní sety stavebnice, které zná prakticky každý z dob svého dětství. Ze stavebnice je možné stavět prakticky vše, co vám vaše fantazie dovolí. Stavebnice obsahuje základní figurky, autíčka i zvířátka. Tyto stavebnice jsou zastoupeny pouze v nižších věkových kategorií, avšak stavět si z nich mohou lidé každého věku. Tyto stavebnice jsou cenově dostupné a balení obsahuje větší množství kostek.
 • Lego Star Wars – poznávat vzdálené galaxie můžete společně s hlavními hrdiny této kultovní ságy. Sety obsahují modely mnohých válečných strojů, filmových lokací i stíhaček. Kromě zábavy se stavebnicí jsou k dostání i tematické videohry.

5 – 7 let

V tomto věku můžete dětem pořídit všechny série určené 4 letým dětem. Opět však o něco stoupá náročnost kostek. Kromě již zmiňovaných jsou zastoupeny další řady:

 • Lego Super Mario – také tato postava známá z oblíbené videohry je ve světě Lega zastoupena ve velkém množství. Jako první byste však měli zakoupit startovací sadu označenou jako Dobrodružství s Mariem. Pouze v tomto setu je totiž zastoupena samotná postava Super Maria. Tuto figurku je výjimečná díky zabudovaným LCD obrazovkám a integrovaným reproduktorům. Vychutnat si tak můžete reakce na různé situace, do kterých se během hry dostanete.
 • Lego Creator – v tomto případě se jedná o sady, které doslova zabaví celou rodinu. Stačí si pouze vybrat, zda si chcete užít zábavu s dinosaury, světem fantazie, nebo dáváte přednost modelům aut a motorek, či stavbou různých budov. Samostatnou kapitolou je pak Lego Creator 3v1, tyto sady jsou unikátní v tom, že z jedněch kostiček postavíte 3 zcela odlišné modely.
 • Lego Minicraft – série inspirovaná videohrou Minecraft, která si našla mnoho fanoušků. Kromě hlavních hrdinů Alexa a Steva, si užijete mnoho zábavy s postavami kostlivců, zombíků a mnoho dalšího. Stavebnice je na trhu zastoupena mnoha sériemi, které jsou vhodné pro děti 5 – 13 let, avšak potěšit mohou i starší nadšence.

8 – 12 let

 • Lego DC – stavebnice obsahují různé sady, které jsou zaměřené na mnohé filmové hrdiny. Užijí si tedy příznivci Batmana a Robina, Wonder Woman, Super Heroes, Padouchů atd. Pro sběratele jsou pak k dostání série minifigurek.
 • Lego Technic – stavebnice pro milovníky techniky. Tyto sady jsou již velmi náročné, určené jsou starším dětem a dospělým. Tyto sady jsou určeny spíše chlapcům, avšak potěšit mohou prakticky každého milovníka strojů, automobilů či robotů. Tyto sady již obsahují elektrické motory, pneumatické systémy a další výbavu. Jestliže chcete postavený model ovládat mobilním telefonem, volte stavebnici označenou Control+
 • Lego Speed – stavebnice jsou opět zaměřené na chlapce a všechny milovníky rychlých vozů. Postavit si můžete ty nejprestižnější závodní vozy značek Ferrari, Mercedes, Porsche, Lamborghini a dalších. Sety však obsahují i garáže a veškeré nářadí a příslušenství, které se váže k této tematice.
 • Lego Harry Potter – tematické stavebnice určené všem fanouškům dnes již legendárního Harryho Potera vás přenesou do kouzelných Bradavic. K dostání jsou malé i větší sady, a vlastnit můžete figurky všech hlavních postav.
 • Lego Minions – obsahuje postavičky Mimoňů, tato série není tolik obsáhlá ani složitá. Potěší tak spíše příznivce těchto bláznivých pohádkových postav.
 • Lego Mindstorms – další méně obsáhlá série, která je zaměřená na roboty. Tyto stavebnice jsou složité a velmi propracované. Robota je možné naprogramovat i ovládat, a to prostřednictvím mobilních aplikací. Ovládání je jednoduché a aplikace je dostupná v českém jazyce.

13 a více let

 • Lego Creator Expert – velmi propracovaná stavebnice, díky které postavíte prakticky jakoukoliv věc, automobil nebo rostlinu. V této sérii určené starším dětem a dospělým je možné postavit modely mnoha automobilů, lokomotiv, lodí, květin, postavit si můžete svoji bonsa, nebo kytici květin.
 • Lego Architecture – postavit můžete velmi přesnou repliku jakékoliv budovy, ale i celého města. V sadách se nachází stavby jako Eifelova věž, Tádž Mahal, Big Ben, Empire State Building a mnoho jiných. I zde jsou série rozděleny podle věku, ty největší stavby, které jsou propracované do nejmenšího detailu, potěší i dospělé.

Cena

Cena stavebnic závisí na tom, kolik toho sada obsahuje. Menší balení několika kostek koupíte do 500 Kč. Zastoupeny jsou stavebnice prakticky všech věkových kategorií. Větší sady koupíte v rozmezí 500 – 2 000 Kč. Dražší stavebnice mohou obsahovat až 800 dílků a jsou určeny spíše starším dětem.

Ještě propracovanější stavebnice nabízí cena 3 a více tisíc korun. Nejdražší sady je možné koupit za 10 – 20 000 Kč. Tyto velké stavebnice obsahují několik tisíc různých kostek.

Porovnat ceny lego

Údržba

Ačkoliv jsou kostičky lega odolné, je přece jen potřeba postavené modely čas od času vyčistit. K tomuto účelu využijete teplou vodu s trochou saponátu a obyčejnou houbičku. Špatně přístupná místa je možné čistit pomocí zubního kartáčku. Části, které obsahují nálepky a různé elektrické součástky se čistí výhradně lehce navlhčeným hadříkem.

Otázky a odpovědi

Co je aplikace Brickit?

Jedná se o opravdu unikátní aplikaci, kterou využije, každý, kdo během používáni ztratí původní návod a nebude tak moci dát hromádku kostek dohromady. Kostky stačí rozprostřít na podložku, naskenovat ji pomocí mobilního telefonu a poté počkat, jaké možnosti sestavení aplikace nabídne.

Jaké LEGO hry si lze zahrát?

Kromě samotných kostiček nabízí výrobce i různé hry vhodné pro hraní na herní konzoli. Postavy z her mají podobu figurek a i herní prostředí má svůj typický LEGO vzhled. Zahrát si můžete Marvel, LEGO City, LEGO Ninjago, LEGO Jurassic World, LEGO Star Wars a další.

Jaké novinky přijdou na trh?

LEGO je značka, která chce přinést zábavu co největšímu počtu dětí. V současné době tak připravuje speciální edici, která je určena nevidomým a jinak zrakově postiženým dětem. Pro ně bude každá kostička opatřena Braillovým písmem.

Závěr

Stavebnice a kostky by neměly chybět v žádné domácnosti, kde se nachází děti. Stavebnice jsou velmi důležité pro správný rozvoj dětí, podporují jejich kreativitu i tvořivost. Při stavění se posílí trpělivost a vůle. Kostky LEGA jsou svým vzhledem velmi věrohodné a propracované do každého detailu. K dostání jsou různé série vytvořené tak, aby nadchly co největší počet dětí. Nákupem LEGA tak určitě potěšíte malé i větší stavitele.

Lego můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (62 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. U nás se kupuje jen Lego Technic a Lego Harry Potter, jiné edice už nás syn ani nechce. Na tyhle nedá dopustit.

 2. Od té doby, co jsem objevila edici Lego Creator Expert nekupuji nic jiného. Naše dcera si tyto stavebnice zamilovala. Nedávno jsem jí koupila Bonsaj, která vypadá opravdu jako živá a tisícovka byla docela slušná cena.

 3. U nás je Lego království, protože syn ho miluje a dostává pravidelně další sady. Nedávno jsme koupili LEGO® Friends 41395 Autobus přátelství a byl naprosto nadšený.

 4. Koupil jsem mému synovi k narozeninám lego Technic a je to fakt super. Zabaví se u toho celá rodina, ne jenom můj syn. :D

Přidat komentář

Recenzer
Logo