Němý sluha

Domácí sluha, němý sluha, pánský sluha nebo sluha na oblečení je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan. Ten využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Potíže s odkládáním oblečení měli již naši předci, první němý sluha pak vznikl v Anglii, a v domácnostech byl k vidění již v 18. století.

Němý sluha je stojan určený k odkládání běžného denního oblečení. Věci pověšené volně mohou lépe dýchat, nebudou pomačkané a vždy je budete mít po ruce. Přednosti tohoto výrobku ocení dospělí, ale i děti různého věku.

Výběr němého sluhy není složitý, přesto je několik věcí, které byste měli před výběrem minimálně zvážit. Tím prvním je velikost sluhu, kterou určuje počet osob a množství oblečení, které bude na věšáku uloženo. Myslet musíte také na bezpečnost, která je dána kvalitou výrobního materiálu. Opomenout pochopitelně nesmíte ani vzhled a funkčnost, což jsou parametry, které úzce souvisí s pořizovací cenou.

Porovnat ceny němých sluhů

Typy

Němého sluhu mohou používat muži, ženy a své věšáky mají pochopitelně také děti. Na trhu pak mnoho podob tohoto doplňku a podle vzhledu a výrobního materiálu, můžeme sluhu na oblečení rozdělit do několika skupin.

Tradiční vzhled

Nejjednoduššího němého sluhu poznáte především podle velmi jednoduché konstrukce, která může být vyrobena ze dřeva, kovu nebo v kombinaci obou materiálů. Tvar konstrukce se často podobá tvaru písmene T, nebo narazíte na úzký obdélníkový stojan, který budete moci snadno převážet z místnosti do místnosti.

Tento malý němý sluha nabízí menší prostor k zavěšení ramínek a k dispozici bývá i tyč, přes kterou můžete přehodit kalhoty. Menší příčky využijete k odkládání kravat, šátků a dalších drobných doplňků. Za tuto poměrně jednoduchou konstrukci zaplatíte velmi přijatelnou cenu.

Netradiční vzhled

Ačkoliv vám poslouží, dá se říct velmi podobně jako předchozí typ, může díky svému atraktivnějšímu vzhledu plnit i funkci designového prvku, který nijak nenaruší vzhled místnosti. Konstrukce je obohacena o praktické přihrádky nebo poličky, do kterých můžete ukládat šperky, hodinky nebo jiné drobnosti. Koupit můžete i stojan se sedátkem, který usnadní obouvání bot.

Materiál

Na výrobu němého sluhy se nejčastěji používá dřevo nebo kov. Pokud koupíte stojan dětem, můžete narazit na stojan vyrobený z plastu. Plast bývá k vidění i na stojanech určených dospělým, zde je však v kombinaci s kovem. Oblíbená je také kombinace dřeva a kovu.

 • Kov – kovová konstrukce je pevná a stabilní. Němý sluha vyrobený z kovu bude sloužit opravdu dlouhou dobu. Na výrobu se používá nerezová ocel a chrom. Zvolit můžete nejen materiál, ale i barevné provedení.
 • Dřevo – tradiční materiál, který se velmi často používá i na výrobu dětských věšáků. Nejčastěji narazíte na věšák vyrobený z odolného buku. Tato dřevina se moří do mnoha odstínů a barev, dětským věšákům nechybí pestrost. Dražší němý sluha bude vyroben z exotických dřevin.

Výrobní materiál ovlivňuje také hmotnost němého sluhy. Čím je konstrukce robustnější, tím více toho unese, ale logicky roste i pořizovací cena. Nejčastěji se hmotnost pohybuje od 2 do 5 kg, avšak opravdu velké stojany mohou vážit až 10 kg.

Uživatelský komfort

Ačkoliv se může zdát výběr němého sluhy jednoduchou záležitostí, která nevyžaduje žádné velké rozmýšlení, měli byste před samotnou koupí zvážit alespoň některé parametry.

 • Stabilita – je pravděpodobně tím nejdůležitějším, co by vás mělo zajímat. Větší pozornost základně by měli němému sluhovi věnovat rodiče malých dětí nebo domácích zvířat. Ačkoliv hmotnost není nijak velká, přesto může převrhnutý stojan vašim nejmilejším při pádu ublížit. Zde vám při výběru pomohou především uživatelské recenze, zde se dozvíte mnohé o stabilitě konstrukce a kvalitě výrobního materiálu.
 • Nosnost – se stabilitou úzce souvisí nosnost výrobku. Tu vybírejte podle toho, kdo všechno bude stojan na oblečení používat.
 • Skladnost – němého sluhu nemusí každý využívat celoročně. Podle toho, zda bude tvořit základní výbavu místnosti, nebo bude sloužit například sezóně, se více zaměřte na modely, které je možné složit. Díky tomu nebude nijak těžké němého sluhu na čas uklidit.
 • Teleskopický stojan – tohoto němého sluhy budete moci podle potřeby nastavit. Díky tomu na něj zavěsíte vždy jiné množství oblečení.

Značka

Výrobce v tomto případě nehraje nijak zásadní roli, ačkoliv z hlediska bezpečnosti se nemusí vyplatit kupovat levný a nekvalitní stojan. Na základě oblíbenosti můžeme jmenovat němého sluhy značky Autronic, Compactor, ART, ISO, Drewmax nebo Home LIfe.

Cena

Cena se odvíjí od výrobního materiálu a místa, které budete mít k dispozici. Svoji roli mají pochopitelně i další prvky nebo doplňky. Nejlevnější stojany na oblečení lze koupit již za 300 Kč. Mezi oblíbené patří stojany, jejichž cena se pohybuje okolo 500 Kč. Dražší němý sluha vyjde na cca 1 000 Kč, a opravdu velké a luxusní výrobky mohou stát i více než 5 000 Kč.

Porovnat ceny němých sluhů

Otázky a odpovědi

Kam němého sluhu postavit?

Tento praktický stojan je nejčastěji k vidění v ložnici, studentském nebo dětském pokoji. Umístit ho však můžete také do předsíně nebo tam, kde se obvykle převlékáte. Němý sluha je jednoduchou alternativou šatní skříně, je ideální pro zavěšení nošeného oblečení, které by bylo jinak přehozené přes židli, postel nebo se povalovalo na zemi. Díky němému sluhovi bude vaše domácnost jednoduše uklizená.

Vyplatí se nákup němého sluhy?

Mnohým se může zdát koupě stojanu na oblečení zbytečnou investicí. Ti, kteří si němého sluhu koupili však na tento jednoduchý, avšak velmi praktický doplněk pění pouze chválu. Němý sluha se postará o oblečení, které pravidelně nosíte, ocení ho i rodiče dětí, kteří mohou svému potomkovi pomoci připravit oblečení do školy. Děti se díky němu naučí pořádku.

V čem se liší němý sluha od věšáku?

Věšák je nejčastěji umístěn v předsíni a slouží výhradně k odkládání kabátů a bund. Zavěsit na něj můžete deštník nebo čepice. Němý sluha je určen k odkládání běžného šatstva. K dispozici máte zejména prostor na ramínka, na která můžete oblečení pověsit.

Zatímco věšák slouží všem členům domácnosti a používají ho i návštěvy, bude tu němý sluha pouze pro vaši potřebu. Postará se o to, aby bylo vaše oblečení nezmačkané, čisté a připravené kdykoliv k použití.

Závěr

Němý sluha má mnoho podob a nabízí více či méně prostoru, který budete moci využívat. Před výběrem nejprve zvažte, kdo bude stojan využívat a ve které části domu bude stát. Nemusí se vyplatit kupovat malý stojan, na který nebudete moci umístit veškeré oděvy.

Stejně tak je však zbytečné kupovat velkého němého sluhy, který nebude sloužit, ale zbytečně zabírat velké množství prostoru. Kromě jednoduchých stojanů pro jednoho, není složité koupit velký stojan, který je jakousi náhradou za klasickou šatní skříň.

Němý sluha můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a 4home.cz


Zdroje: www.sconto.cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (57 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

5 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Máme ho v ložnici, konkrétně tedy Compactor Hector 2 a pohoda. Přítel si na něj odkládá veškeré svrška a nemůže si ho vynachválit. Nakonec jsem si ho pořídila také, takže máme z každé strany ložnice jednoho a veškeré oblečení co si aktuálně sundáme na něj odkládáme, je to velmi praktické a udržuje to v místnosti pořádek.

 2. Já jsem koupila partnerovi němého sluhu, aby mi všude neválel svoje svršky. Docela to pomohlo, už se jich nepovaluje tolik. Snaží se aspoň to základní odkládat právě na němého sluhu.

 3. No tak já jsem zjistila, že máme doma němého sluhu ve chvíli, kdy sem se o něj v noci přerazila u postele. Manžel mi totiž zapomněl sdělit, že si ho koupil a před spaním ho umístil k posteli. Jinak pomůcka dobrá.

 4. Němého sluhu využívám prakticky každý den, protože vždy večer si na něj připravím to oblečení, které si chci ráno vzít.

 5. Němýho sluhu jsem si nedávno pořídila domů a je to fakt, dobré odkladové místo na oblečení. Ani mi moc nezavazí v ložnici, takže za mě super věc.

Přidat komentář

Recenzer
Logo