Poštovní schránky

Poštovní schránky může ukrývat důležité dokumenty, soudní obsílky, úřední dopisy a mnoho jiného. Z tohoto důvodu není moudré používat jako poštovní schránku PET lahev nebo kousek plastové trubky, jak je to i dnes stále k vidění.

Jestliže chcete, aby se k vám všechny dopisy, pohledy, časopisy a reklamní letáky dostaly, bude rozumné zainvestovat a koupit kvalitní a bezpečnou poštovní schránku. Pokud budete vybírat opravdu dobře, vystačíte si v životě s jedinou poštovní schránkou.

Poštovní schránky mají mnoho podob, u tohoto výrobku hraje podstatnou roli výrobní materiál i to, kde bude schránka umístěna. Roli může hrát i to, jakou poštu běžně dostáváte. Jestliže patříte k předplatitelům různých časopisů, bude třeba vybrat větší schránku, jestliže dostáváte pouze občas poštu v podobě dopisů, vystačíte si s menší schránkou.

Porovnat ceny poštovních schránek

Typy

Majitelé rodinných domů budou pravděpodobně pořizovat jednu schránku. Ti, kdo bydlí ve více generačních nebo bytových domech, mohou sáhnout po poštovních sestavách.

  • Jednotlivá schránka – jednu schránku budou využívat všichni členové rodiny. Zvolit můžete velikost schránky, výrobní materiál i způsob uzamykání schránky či vybírání pošty. Konstrukci budete volit podle toho, kde bude poštovní schránka umístěna.
  • Poštovní sestava – v tomto případě máte k dispozici více schránek. Toto řešení je k vidění v bytových domech, sestavy můžete využít i v kanceláři.

Konstrukce

Poštovní schránky se poměrně značně liší vzhledem. Obyčejné schránky mají tvar obyčejné krabice, součástí jiných bývá i tubus na časopisy, noviny nebo letáky. Poštovní schránky určené k zazdění mohou být doplněny o domovní zvonek.

Konstrukci poštovní schránky volte právě s ohledem na to, kde bude schránka umístěna.

  • Nástěnná – schránka určená k připevnění na zeď či plot. Nástěnné schránky patří k nejoblíbenějšímu typy. Výhodou je velmi jednoduchá instalace.
  • Zazděná – schránku je možné instalovat do sloupku nebo plotu. Nevýhodou tohoto typu je náročnější instalace, výhodou celiství vzhled i skutečnost, že poštu ze schránky nevybere nežádoucí osoba.
  • Schránka do domovních dveří – poslední možností je umístit schránku do dveří. I toto řešení vám zajistí soukromí a jistí si můžete být i tím, že dopisy budou doručeny v dobrém stavu.

Velikost

To, jakou velikost preferujete, je otázkou vašeho vkusu. Záleží i na tom, kolik pošty jste zvyklé dostávat. Myslet však musíte na to, že poštovní schránka malé velikosti vám nemůže zaručit, že vytáhnete nepoškozenou korespondenci. Poštovní schránka, do které ve vejdou dopisy i časopisy běžné velikosti, by měli mít rozměr 34 cm na výšku, 25 cm na šířku a 4,5 cm na šířku.

Materiál

Mnohem důležitější než velikost poštovní schránky hraje výrobní materiál. Ten má zásadní vliv na kvalitu, životnost i zabezpečení a dá se říct, že určuje i to, kde by měla být schránka umístěna.

Nerez

Materiál s dlouhou životností a perfektní funkčností. U nerezové schránky by neměla chybět antikorozní úprava povrchu, která zabrání postupnému rezivění. Nerezová schránka je velmi odolná, bezpečná a ustojí i náročnější povětrnostní podmínky.

Kovaná

Jestliže chcete výjimečnou poštovní schránku, volte netradiční kovaný výrobek. Tyto poštovní schránky jsou vhodné nejen pro milovníky retro stylu a nejlépe vyniknou na kovových plotech atypického vzhledu. Ani kovaným schránkám by neměla chybět patřičná povrchová úprava. Nevýhodou kovaných schránek je vysoká pořizovací cena.

Plastová

Ačkoliv je plast považován za méně kvalitní materiál, co se životnosti týká, není potíž koupit kvalitní schránku vyrobenou z vysoce odolného plastu, která je vhodná i pro venkovní používání. Přesto nelze od plastové schránky očekávat takovou životnost, kterou vám zaručí kovový typ. Plastové schránky by neměly být umístěny na přímém slunci, vlivem nepříznivých povětrnostních vlivů, se může schránka postupně deformovat.

Dřevěná

Dřevěnou schránku je možné zakoupit, ale vyrobit ji můžete i doma. Dřevo je náročnější materiál, nemělo by být zbytečně vystaveno vlhkosti. Pokud nebude schránka umístěna na suchém místě, neměla by chybět plechová stříška.

Keramická

Netradičním materiálem je keramika. Poštovní schránky jsou naprosto originální a zaujmou na první pohled. Při nesprávném používání však tyto schránky nebudou mít dlouhou životnost. Poštovní schránky vyrobené z keramiky nebudete pravděpodobně moci uzamknout.

Značka

Výrobce nehraje v případě schránky na dopisy nijak zásadní roli. Vybírat byste měli na základě materiálu a celkového provedení. Přesto můžeme pro pořádek nějaké výrobce jmenovat. K oblíbeným patří poštovní schránky značek Richter, M. A. T., Vorel, Livarno Home nebo Emos.

Cena

Poštovní schránku koupíte za cca 500 Kč. Zastoupeny jsou nerezové i plastové schránky různých tvarů a velikostí. Velký výběr nabízí i cenové rozpětí 500 – 1 000 Kč. Poštovní sestavy nebo poštovní schránky se zvonkem jsou k dostání od 1 – 8 000 Kč.

Porovnat ceny poštovních schránek

Otázky a odpovědi

Z čeho by měla být vyrobena venkovní schránka?

Schránka, která bude umístěna venku a bude vystavena povětrnostním vlivům, by měla být vyrobena ideálně z nerezu. U těchto schránek můžete počítat s dlouhou životností. Jestliže venkovní schránku umístíte na chráněné místo, budete moci volit jakýkoliv materiál.

Jaký zvonek je umístěn na schránkách?

Dražší schránky jsou doplněny o jednoduchý tlačítkový zvonek. Součástí dražších poštovních schránek je i elektro krabice, na které se nachází hlasová jednotka, i kamerový modul. Obě tyto varianty jsou určeny pro zazdění do plotu nebo sloupku.

Kdy koupit poštovní schránku se stojanem?

Tuto variantu využijete v případě, kdy nebudete mít schránku na dopisy kam umístit. Poštovní schránku umístěnou na stojanu jednoduše postavíte na jakékoliv místo. Tyto schránky jsou ideální pro ty, kdo bydlí v odlehlejších místech, kam se poštovní doručovat nemusí pokaždé dostat.

Závěr

Před tím, než schránku na dopisy koupíte, rozhodnete se, jaká velikost pro vás bude vhodná. Výrobní materiál volte podle toho, kde bude schránka umístěna a jaké požadavky budete mít na její zabezpečení. Do venkovního prostředí jsou obecně vhodnější poštovní schránky vyrobené z nerezu, pozinku nebo odolného plastu.


Zdroje: www.hs-kovani.cz, www.kliky-schranky.cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (53 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Já jsem vsadil na hodnocení od Heuréky a koupil TOP jedničku a to Livarno home nerezovou poštovní schránku a je fakt super.

  2. Předělávali jsme vrata u domu, takže jsme potřebovali novou schránku. Koupili jsme Demu hliníkovou americkou poštovní schránku podle hodnocení a jsme moc spokojeni.

  3. Koupila jsem si teď nově tuhle poštovní schránku: Verda Antracit SN 3673

  4. Článek je stručný, přehledný a poučný.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo