Přísavky na sklo

Přísavky na sklo jsou pomůckou, která vám usnadní život. Ať už jste z oboru nebo ne, využijete je i v každodenním životě. Některé z nich dokáží unést několik set kilo, a to jednoduše a efektivně tak, abyste se nepředřeli a zároveň ušetřili čas. Při výběru je třeba dbát na typ, materiál i nosnost. Pojďme se podrobněji podívat, jak nakoupit podle toho, co potřebujete.

Porovnat ceny přísavek

Výpočet podtlakové sací síly

Postup výběru průmyslové vakuové přísavky začíná výpočtem teoretické přídržné síly obrobku. Je to síla, kterou přísavky vytvářejí, aby bezpečně zvedly a udržely obrobek na místě. Výpočet a výběr ovlivňuje několik faktorů, například použití této technologie a okolní podmínky, mezi které patří materiál obrobku a jeho povrchy. Než se pustíte do výpočtu síly, existuje návrh na použití kontrolního seznamu. Existují otázky, na které je třeba odpovědět. Například: Kolik váží obrobek? Jakou má povrchovou úpravu? Jaké požadavky na odpor a oblasti použití musí vakuový generátor splňovat?

Následně použijete vzorec pro výpočet potřebné vakuové sací síly F=PxA, kde:

  • F je přídržná/vakuová síla
  • P je tlak
  • A je efektivní kontaktní plocha

Než však přejdeme k tomuto kroku, odborníci na výběr průmyslové vakuové přísavky doporučují vybrat přísavku nejprve na základě povrchové úpravy obrobku a také konstrukce a tvaru misky.

Výhody přísavek na sklo

Přísavky na sklo poskytují bezpečnější způsob zvedání a přemisťování skleněných panelů bez rizika zranění nebo poškození skla. Tyto přísavky nabízejí bezpečné uchopení, které snižuje pravděpodobnost uklouznutí nebo pádu, což může vést k vážným zraněním nebo rozbití. Kromě bezpečnosti může použití těchto skleněných přísavek pro manipulaci se sklem také zlepšit efektivitu, což vám umožní snadno přemisťovat velké, těžké nebo neforemně tvarované skleněné panely. Tím ušetříte čas, úsilí a mzdové náklady. Mezi konkrétní výhody přísavek patří:

  • Zvedání a přesouvání skla bez rizika zranění nebo poškození skla
  • Umožnění snadno přemisťovat velké, těžké nebo nešikovně tvarované skleněné panely, což vám může ušetřit čas, námahu a mzdové náklady.
  • Dají se používat opakovaně, jsou odolné a snadno se čistí
  • Jsou všestranné, prodávají se v různých tvarech, velikostech a stylech, aby vyhovovaly různým velikostem, tvarům a hmotnostem skleněných panelů

Typy

Na odlišné materiály se hodí odlišné typy přísavek. V dnešním článku se sice zaměřujeme na sklo, představíme si ale i ostatní druhy, se kterými se při výběru můžete setkat.

Standardní přísavka

Standardní přísavku lze nazvat také jako plochou přísavku. Má plochý kontaktní bod a používá se především na rovné a mírně zvlněné povrchy (např. plech, dřevo, karton, karton). Při manipulaci s velkými smykovými silami jsou ploché přísavky dokonale navrženy tak, aby měly dobrou tuhost a stabilitu. Navíc dokáží odolat výkonu a zrychlení způsobeným rychlými automatizovanými manipulačními pohyby.

Výhodou je, že může být optimální pro vysoce strukturované povrchy. Přestože ploché vakuové hrnky s vakuovými sacími deskami vyžadují méně vzduchu k odsávání, jsou méně flexibilní oproti měchovým přísavkám.

Měchová přísavka

Na sklo budete využívat měchovou přísavku, která je flexibilnější a umožňuje uchopení předmětů nepravidelného tvaru nebo předmětů, které nejsou dokonale zarovnány s miskou. Díky svému designu dobře funguje na zvlněných, kulatých površích. Obrobky s velkým povrchem nebo křehké obrobky tomuto typu přísavek nemohou způsobit potíže.

Tvar

Zatímco kulatá průmyslová vakuová přísavka je výchozím designem, oválná vakuová přísavka může být vhodnější pro úzký povrch, podlouhlý povrch nebo podlouhlé obrobky. Často můžete také narazit na vakuové přísavky ve tvaru zvonu, jejichž hlavní výhodou je, že zvonovité tělo se snadno přilepí na konvexní nebo konkávní povrchy díky jemně vyladěnému vnitřnímu tření nebo běhounu, který je navržen tak, aby vydržel silné smykové tlaky.

  • Kulatý – výchozí design, používá se na různé povrchy,
  • Oválný – vhodnější pro úzký povrch, podlouhlý povrch nebo podlouhlé obrobky,
  • Zvonový – snadno se přilepí na konvexní nebo konkávní povrchy.

Povrch

Typy povrchů můžeme rozdělit na drsné (dřevo, kámen), hladké (sklo), suché a mastné. Většina povrchů obrobků je suchá, ale některé mají na povrchu tenkou vrstvu oleje. Může jít o obrobek po opracování povrchu na minimální značení nebo pod antistatickou transformací. Například před krokem ražení je plech potažen inhibitory rzi, které mohou mít mastný lesk.
Pokud jde o obrys, zde rozlišujeme materiál plochý, mírně plochý, zakřivený nebo se zaoblenými okraji. Přísavka nebude stoprocentně fungovat, pokud má předmět příliš mnoho zakřivení nebo zvlnění. Kromě toho předměty s příliš mnoha těsně rozmístěnými otvory nefungují s přísavkami.

Počet přísavných bodů

Přísavné body slouží k větší nosnosti skla – může jít buďto o jeden, dva nebo tři. Čím těžší sklo chcete přepravovat a manipulovat s ním, tím větší počet přísavných bodů by přísavka měla mít.

Jednobodové

Používá se při montáži či demontáži autoskel, lze ho použít také pro vyrovnání drobných nerovností na karoserii. Co se týče nosnosti, ta bývá kolem 50 kg.

Dvoubodové

Ideální pro zvedání skla, plechů a jiných hladkých povrchů. Nosnost se pohybuje od 70 do 100 kg.

Tříbodové

K přenášení prvků s rovným a hladkým povrchem, jako jsou okna, autoskla, plechy, lamináty, dlaždice apod. Maximální nosnost může dosahovat více než 200 kg.

Funkce

Přísavky na sklo jsou velice praktickou záležitostí, která vám zajistí bezpečnost i jednodušší přenášení bez rizika, že by vám sklo upadlo. Své využití najde při opravě auta, zvedání skla, plechů i jiných hladkých povrchů, ve velkých a malých sklářských sektorech.

Zvedání těžkých předmětů

Některý nábytek je pro lidi na přemisťování moc těžký, proto se zde skvěle hodí využít přísavky. Je jen třeba zvolit takový typ, který je možné zkombinovat s daným materiálem.

Údržba oken

Při čištění oken pomáhá přísavka uklízeče stabilizovat, aby neztratil rovnováhu, díky čemuž může práci vykonávat efektivně a bezpečně.

Výměna skla

Vakuové přísavky na sklo jsou použitelné také pro výměnu čelního skla.

Oprava oken

Pro montáž oken můžete použít vakuové odsávání. Při upevňování skleněných oken je třeba dávat pozor na jejich nedbalost a ostré hrany. Profesionální fixátoři oken používají vestavěný vakuový zvedák, který zabraňuje rozbití nebo pádu skla.

Akvarijní nádrže

Některá akvária mohou rozbít sklo nádrže, když není stabilní nebo pevně připevněné. Abyste tomu zabránili, použijte vakuovou přísavku ke zvednutí a správnému umístění skla akvária. Přísavka také připevní skleněné silikonové těsnění k sobě. Můžete si být jisti, že silikonové těsnění se při pronikání vody neuvolní.

Filmy

Budete asi překvapeni, ale přísavky se dají použít i na filmový set. Režiséři jej často používají na filmové scéně k připevnění skleněných předmětů na pohybující se vozidla. Je to lepší než opravování ručně jedoucími vozidly, protože se tak snižuje vystavení nebezpečí.

Výrobní průmysl

Dnes mnoho výrobních odvětví používá vakuové sání k pohybu těžkých předmětů. Zvedací zařízení vám umožní snadno zvednout naplocho ležící těžký předmět ze skla. Využívají se hlavně na okna a dveře, dlaždice a podlahy, pro tesaře a dělníky pracující s dřevem, stěhováky a skladníky.

Značka

Mezi oblíbené značky přísavek na sklo patří Verk, Tagred, Vevor nebo Black. Na výběr tak máte z různých provedení, ať už co se týče počtu přísavných bodů nebo barev.

Cena

Cenově se přísavky liší podle nosnosti. Čím těžší předměty udrží, tím vyšší bude jejich cena. Do 200 Kč seženete zejména jednobodové přísavky, popřípadě dvoubodové, které unesou 50 až 70 kg, ve výjimečných případech i 100 kg. Pokud požadujete nosnost vyšší než 100 kg, poohlédněte se po dvoubodových přísavkách s cenou od 200 do 500 Kč. Od 500 Kč výše najdete ty nejlepší modely, které zvládnou unést sklo s více než 200 kg.

Porovnat ceny přísavek

Údržba

Pro správné čištění a skladování vakuového zvedáku je důležité pravidelně kontrolovat známky opotřebení nebo poškození. Praskliny, trhliny nebo jiné poškození mohou ohrozit účinnost přísavek a způsobit bezpečnostní rizika při manipulaci se sklem.

Před každým použitím zkontrolujte sací díly a vyměňte ty, které vykazují známky poškození nebo opotřebení. Kromě toho je důležité při používání přísavek dodržovat pokyny, abyste zajistili jejich bezpečné a efektivní používání. Vždy používejte správný typ a velikost přísavek pro danou práci a před zvednutím se ujistěte, že jsou bezpečně připevněny ke skleněnému panelu.

Správnou údržbou a péčí o vakuové podložky pro manipulaci se sklem můžete maximalizovat jejich životnost a účinnost a zároveň minimalizovat riziko nehod nebo zranění.

Na čištění vyjměte přísavky ze skleněného panelu a použijte kartáč nebo hadřík s měkkými štětinami k odstranění všech nečistot nebo zbytků těsnění. Použijte jemný čisticí roztok, jako je voda a prostředek na mytí nádobí, aby nedošlo k poškození pryžového materiálu. Před uložením na chladném a suchém místě přísavky důkladně opláchněte vodou a zcela osušte.

Otázky a odpovědi

Jak vypočítat podtlakovou sací sílu?

Abyste si byli jisti, že přísavka daný materiál udrží, můžete si tuto skutečnost jednoduše vypočítat za pomocí vzorečku F=PxA, kde F je přídržná / vakuová síla, P je tlak a A je efektivní kontaktní plocha. Odborníci na výběr průmyslové vakuové přísavky však doporučují vybrat přísavku nejprve na základě povrchové úpravy obrobku a také konstrukce a tvaru misky.

Podle čeho vybrat přísavku na sklo?

Jak jsme si teď řekli, hlavní roli bude hrát povrchová úprava, materiál, konstrukce a tvar misky. Je tedy důležité vědět, na co chcete přísavku použít – na auto, okna nebo pro výrobní průmysl? Podle toho se také bude odvíjet požadovaná nosnost, která určuje cenu.

Jak na údržbu přísavky na sklo?

Před každým použitím zkontrolujte sací díly a vyměňte ty, které vykazují známky poškození nebo opotřebení. Kromě toho je důležité při používání přísavek dodržovat pokyny, abyste zajistili jejich bezpečné a efektivní používání.

Na čištění vyjměte přísavky ze skleněného panelu a použijte kartáč nebo hadřík s měkkými štětinami k odstranění všech nečistot nebo zbytků těsnění. Použijte jemný čisticí roztok, jako je voda a prostředek na mytí nádobí, aby nedošlo k poškození pryžového materiálu. Před uložením na chladném a suchém místě přísavky důkladně opláchněte vodou a zcela osušte.

Závěr

Přísavky na sklo mají více možností využití a budou se vám hodit, i když s nimi nebudete pracovat na profesionální úrovni. Dají se využít při výměně skla, opravě oken i auta či na zvedání těžkých předmětů, například u stěhování. Jejich výběr může být oříšek, proto doufáme, že se vám tento článek pomohl správně se rozhodnout.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo