Půdní vrtáky

Půdní vrták není náčiní, které budete v běžném životě potřebovat pravidelně. Zemní vrták využijete zejména při stavbě plotu nebo jiných konstrukcí, které je třeba zasadit do díry. Tímto vrtákem však můžete připravit jámy určené k zasazení stromů či keřů a používá se i k provzdušňování půdy. Půdní vrták bývá označován také jako zemní vrták či jamkovač.

Před výběrem vrtáku do země je třeba zvážit, jak často budete vrták používat. Na trhu je možné koupit levný ruční půdní vrták, nejdražší jsou benzínové vrtáky a za zlatou střední cestu lze považovat elektrický půdní vrták.

Svoji roli při rozhodování má i typ půdy, kterou na zahradě máte. Tvrdou nebo kamenitou půdu vyvrtáte nejlépe s použitím ručního vrtáku. Do této půdy jsou nejméně vhodné elektrické půdní vrtáky. Benzínové typy jsou nejvýkonnější, cena kvalitního vrtáku je poměrně vysoká a pro běžné použití se vám jeho nákup prakticky nevyplatí.

Porovnat ceny půdních vrtáků

Nejlepší půdní vrtáky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Kraft & Dele KD174 100 % 6 049 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Fiskars 1000640 QuikDrill L F134730 96 % 1 239 Kč Zobrazit Mall.cz
3. VeGA AG55 PRO 93 % 4 869 Kč Zobrazit Eva.cz
4. Güde GE 2200 94139 92 % 5 459 Kč Zobrazit Kamody.cz
5. Sharks SH 1030 78 % 1 199 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Půdní vrtáky lze rozdělit na několik různých typů podle toho, jaký pohon vrták využívá.

Ruční

Nejjednodušší možnou variantou je ruční půdní vrták, který je vyroben z vysoce kvalitní oceli. Ruční vrták vyžaduje při práci vaší asistenci a počítat musíte s větší či menší námahou. Záleží na tom, jak velkou díru budete potřebovat vyhloubit. Největší předností tohoto typu je nízká pořizovací cena, nulová údržba, dlouhá životnost a bezporuchovost. Ruční vrtáky jsou vhodné pro vrtání děr v kamenitých a tužších půdách, použít je můžete i při sázení rostlin nebo provzdušňování půdy.

Elektrický

Pro častější použití lze pořídit elektrický zemní vrták. S tímto strojem již bude hloubení děr o poznání jednodušší. Vybírat můžete mezi půdním vrtákem elektrickým, který pro svoji práci vyžaduje přívod elektrické energie nebo akumulátorovým, kde se o chod stará Li-ion baterie.

Oba typy mají srovnatelný výkon, vyznačující se tichým chodem a nulovým zatěžováním životního prostředí. Výhodou je i prakticky nulová údržba či snadné startování. Nevýhodou je malé zastoupení na trhu s porovnáním s benzínovými stroji. Pokud však preferujete právě elektrický půdní vrták, potěší vás jeho přijatelná cena. Tyto vrtáky jsou vhodné pro vrtání v nekamenité a méně tvrdé půdě.

Benzínový

Benzínový nebo také motorový jamkovač je na trhu naopak zastoupen poměrně velkým počtem výrobků. Jedná se o robustní stroj s vyšší hmotností, s jehož pomocí provrtáte každý typ půdy. Výhodou benzínových půdních vrtáků je zejména velký výkon, díky čemuž budete mít hotovo rychle a bez větší námahy.

Nevýhodou je naopak složitější údržba, pravidelně budete muset dolévat palivo či olej. Počítat musíte i hlučností, vyšší hmotností i pořizovací cenou. Na trhu jsou zastoupeny levnější motorové vrtáky, které jsou méně výkonné a vhodné spíše do nekamenité nebo méně kamenité půdy. Kvalitní stroje poznáte podle vysoké pořizovací ceny, tyto typy jsou vhodné pro nepřetržité používání.

Ovládání

Zemní vrtáky mohou být ovládány jedním nebo dvěma uživateli. Samotná práce není nijak složitá, vrták jednoduše donesete na požadované místo a poté budete díru hloubit otáčením vrtáku v případě ručního pohonu, nebo jednoduše nastartujete elektrický či benzínový stroj.

Pro jednoho

Tyto menší vrtáky mohou být ovládány pouze jednou osobou. S tímto půdním vrtákem si většinou vystačíte při běžné práci. Vrtáky mají nižší hmotnost, manipulaci opět obstará pouze jedna osoba.

Dvojmužný

Silnější a výkonnější zemní vrtáky vyžadují při práci asistenci dvou osob. Tyto vrtáky jsou určeny spíše profesionálům, jedná se o opravdu velké stroje, které doma běžně nevyužijete. Nevýhodou je i vysoká pořizovací cena.

Příslušenství

Kvalitní půdní vrták by měl umožňovat výměnu nástavců. Právě nástavce jsou v tomto případě nejběžnějším příslušenstvím. Při výběru půdního vrtáku si nejprve ověřte, jaké nástavce je možné k vámi vybranému modelu přikoupit. Jednotlivé vrtáky se liší tvarem spirálové části, průměrem i délkou.

Také některé kvalitní ruční vrtáky umožňují čepele měnit. Tuto možnost mají například vrtáky Fiskars. Při nákupu benzínových vrtáků je nutné myslet i na pozdější nákup náhradních dílů. Mezi to nenutnější patří svíčky nebo cívky.

Možnosti

Půdní vrtáky jsou poměrně jednoduché stroje. U motorových půdních vrtáků se tak můžete setkat pouze s možností tlumení vibrací. Ovládací tlačítka by mala být umístěna v dosahu ruky. Ruční zemní vrtáky mohou mít ergonomické rukojeti, které jsou vyrobeny z kompozitních materiálů.

Značka

Nabídka půdních vrtáků je poměrně velká, o čemž svědčí i počet výrobců, kteří tento výrobek nabízí. Ruční vrtáky koupíte od značky Fiskars, Capo, GÜDE, Sharks, J.A.D a dalších. Elektrický vrták je k dostání od značky HYUNDAI, Makita nebo Zepper. Motorový vrták koupíte od Scheppach, Lumag, Oleo-Mac, GÜDE, Proma a dalších.

Cena

Cena je odvozená od typu vrtáku. Mezi nejlevnější patří ruční vrtáky, které je možné koupit od 500 – 2 000 Kč. Nejméně modelů nabízí elektrické či akumulátorové vrtáky. Jejich cena je v rozmezí 5 – 12 000 Kč. Větší výběr máte v případě benzínových vrtáků do země. Zde je cena v rozmezí 5 – 50 000 Kč. Levnější jsou zemní vrtáky pro jednoho, které jsou vhodné pro domácí využití. Cena bývá od 5 – 15 000 Kč. Dražší vrtáky je možné označit za profesionální.

Porovnat ceny půdních vrtáků

Otázky a odpovědi

Jakou péči půdní vrták vyžaduje?

Samozřejmostí by mělo být, každý vrták po práci očistit a uskladnit na suchém místě. S touto jednoduchou údržbou si vystačíte v případě ručních i elektrických vrtáků. Akumulátorový půdní vrták je třeba podle potřeby dobíjet. Nejvíce péče vyžaduje benzínový vrták. Zde se budete muset starat o pravidelné doplňování benzínu i oleje. Kontrolovat byste měli i další části motoru.

Jakou díru lze vyvrtat s ručním vrtákem?

Ruční vrtáky jsou opatřeny spirálovitou šroubovicí, která vám umožní vyvrtat díru o průměru 10 – 25 cm. Vrtat můžete zpravidla do hloubky 1 metru. Některé ruční vrtáky umožňují napojit další nástavce a vrtat můžete až do hloubky 5 metrů.

Vyplatí se koupit motorový jamkovač?

Benzínové půdní vrtáky jsou vhodné pro lesníky, sadaře nebo farmáře. Pokud budete potřebovat vyvrtat pouze několik děr a poté již nebudete mít pro stroj využití, nákup se vám rozhodně nevyplatí. Benzínový jamkovač si však můžete také vypůjčit.

Někteří dodavatelé ho mohou poskytovat na nějakou dobu také zdarma, v případě, kdy u nich koupíte například určité množství pletiva na stavbu plotu. Podmínky a výpůjční ceny se budou u jednotlivých dodavatelů lišit.

Závěr

Půdní vrtáky jsou vhodné pro vrtání děr za účelem sázení stromů, keřů, usazování plotových kůlů či sloupů dřevěných staveb. Pokud máte kamenitou půdu, bude pro vás nejlepší používat kvalitní ruční vrták. Do méně kamenité půdy lze použít elektrický nebo motorový půdní vrták.

Kvalitní motorové vrtáky jsou určené spíše profesionálům, tyto stroje si však můžete běžně zapůjčit. Za nejméně kvalitní jsou považovány elektrické půdní vrtáky, které jsou vhodné spíše pro hloubení menších děr a neporadí si ani s kamenitou půdou.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (45 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Půdní vrták jsem sháněl asi týden, než jsem si vybral nějaký vhodný. Nakonec jsem vybral Fiskars 1000638 QuikDrill M 134720 a jsem velmi spokojený, pracuje jak má, není to s ním nic složitého a nebyl ani moc drahý, jen něco přes tisíc korun.

  2. Sežeň půdní vrták byl úkol od manžela. Pro mě horor, ani sem nevěděla, že něco takového existuje, ale váš článek mě zachránil a já sehnala správný, aby mohl ten můj kutil vyvrtat základy pro plot.

  3. Akutně jsme potřebovali půdní vrták do firmy, protože ten který jsme měli se odebral na věčnost. Vzali jsme značku Fiskars a dobré.

  4. Článek mi velice pomohl, děkuji.

Přidat komentář

Recenzer
Logo