RTLS

RTLS je zkratka, kterou tvoří počáteční písmena anglických slov Real Time Location System. Pokud nechceme být detailisti, volně to můžeme přeložit jako zjištění pozice v reálném (aktuálním) čase.

Je to vlastně označení dané skupiny různých technologií, které má zjistit přesnou polohu materiálu, osoby atd. K tomu se nejčastěji využívá GPS a to zejména v rámci dopravy.

Jak vlastně RTLS funguje?

V případě RTLS technologie jde o pomůcku určenou k digitalizaci pohybu. Ta v reálném čase sleduje polohu jakéhokoliv označeného předmětu, ať už je to paleta, vozidlo atd., a následně jej přenáší do systému.

Nemusí však jít jen o předmět, pomocí RTLS lze sledovat také osoby v přesně vymezeném prostoru, jako jsou sklady, skladové a výrobní haly, dílny a tomu podobná místa.

Takto vymezený prostor je potřeba důkladně zasíťovat a opatřit kotvami (jinak se jim říká také antény). Jednotlivé sledované prostory a osoby je zase nutné vybavit lokalizačním čipem.

Tento čip následně přenese prostřednictvím antény požadované údaje předem označeného objektu rovnou do systému/softwaru v počítači. Samozřejmě, že je vše možné nastavit tak, aby bylo sledová

Data se shromažďují a později se na základě jejich vyhodnocení může přehodnotit efektivnost kteréhokoliv firemního procesu, který jakkoliv souvisí s výrobou nebo také řízeným skladováním.

Co lze úspěšně pomocí RTLS monitorovat?

  • Vzdálenost mezi objekty
  • Polohu ve skladu v čase i prostoru
  • Lokalizaci jakéhokoliv vybavení či nástrojů, které se nachází ve výrobních halách
  • Průběh evakuace – například ve chvíli, kdy je vyhlášen poplach (bez ohledu na to, jestli je cvičný či skutečný), lze díky RTLS překontrolovat, že všichni pracovníci i návštěvníci opustili prostory dané společnosti a jsou v bezpečné zóně určené pro tyto situace.

Zároveň s tím se dají lokalizovat vozidla, stroje, nářadí, různé pomůcky, zkrátka cokoliv, co potřebujete zkontrolovat, na to je možné využívat technologii RTLS.


Zdroje: www.grit.eu, www.d-prog.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (66 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo