Stroje na cukrovou vatu

Sladkost v podobě lehké cukrové vaty namotané na špejli najdete na poutích nebo dalších společenských akcí. Tato sladká pochoutka je oblíbená u dětí, nepohrdne jí ani mnohý dospělí. Výroba cukrové vaty je snadná, a za pomocí speciálního výrobníku si můžete vatu vyrobit i doma. Stačí stroj nahřát a poté do jeho středu vhodit potřebné množství cukru. Během chvíle se začnou tvořit cukrová vlákna, která budete namotávat na špejli.

Stroje na výrobu cukrové vaty mají mnoho podob. Aby stroj vyhovoval vašim potřebám, bude nutné zvolit správnou velikost nádoby, ve které se vata vyrábí. Na trhu jsou zastoupeny stroje vhodné do domácnosti i velké profesionální výrobníky známé z poutí.

U každého elektrického přístroje je důležitý také příkon. Nevýhodou stroje na cukrovou vatu může být obtížné čištění. S ohledem na čištění neuděláte chybu, pokud si projdete uživatelské recenze. Právě z nich se obvykle dozvíte vše podstatné, co v popisku výrobce nenajdete. Jako bonus nabízí jednotlivé stroje i některé další funkce.

Porovnat ceny strojů na cukrovou vatu

Nejlepší stroje na cukrovou vatu

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Ariete 2973/01 100 % 1 399 Kč Zobrazit nejlevnejsizbozi.cz
2. Ariete 2973/00 100 % 1 124 Kč Zobrazit Onlineshop.cz
3. Beper 90396 100 % 1 320 Kč Zobrazit Expert.cz
4. Orava CM-550A 98 % 1 449 Kč Zobrazit Tipa.eu
5. Clatronic ZWM 3478 85 % 1 048 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Stroje na výrobu cukrové vaty lze rozdělit do dvou skupin. O obou skupinách najdete stroje, které se liší velikostí, výkonem i pořizovací cenou.

Do domácnosti

Cukrovou vatu připravíte doma pomocí malých, skladných strojů. Tyto stroje jsou velmi dostupné, ale počítat musíte s nižším výkonem a delším nahříváním. S jejich pomocí připravíte menší množství vaty, nejsou tedy vhodné pro ty, kteří chtějí vatu vyrábět na rodinných oslavách atd.

Profesionální stroje

Větší stroje nejsou přímo určeny pouze pro profesionály. Své využití mají i v domácnostech, kde budete chtít připravovat častěji větší množství vaty. Největší stroje jsou určeny profesionálům, kteří budou stroje využívat na různých akcích.

Velikost

Menší stroje jsou skladné, ale s jejich pomocí vyrobíte méně vaty najednou. Tyto stroje však obvykle splní nároky běžných rodin. Větší stroje oceníte na různých rodinných oslavách nebo sešlostech a ty největší jsou určeny k profesionálnímu použití. To, jak velký stroj využijete, záleží pouze na tom, kolik vaty budete chtít vyrobit.

Příkon

Příkon ovlivňuje dobu nahřívání stroje. Co se příkonu týká, je velký rozdíl mezi domácím a profesionálním strojem. Zatímco malé domácí výrobníky mají příkon od 400 – 500 W, velké stroje mívají příkon od 1 000 – 1 200 W. Méně výkonné stroje se nahřívají delší dobu a jsou schopny vyrobit menší množství vaty najednou. Z tohoto důvodu je lepší vybírat stroje výkonnější.

Materiál

Stroje na cukrovou vatu jsou nejčastěji vyrobeny z kvalitního a odolného plastu. Dražší přístroje jsou pak kombinací plast a kov. Velké profesionální stroje bývají standardně vyrobené z nerezu. Zejména v případě levnějších plastových výrobníků dbejte na kvalitního výrobce. Podezřele levné stroje mohou být vyrobeny z nekvalitního plastu, který může vlivem vysoké teploty vylučovat zdraví nebezpečné toxiny. Tyto levné výrobníky jsou také náchylnější k deformaci.

Hmotnost

Hmotnost je důležitá především pro ty, kteří budou stroj častěji přenášet. Pokud sháníte malý stroj do domácnosti, nebude pro vás hmotnost důležitá ani při častém přesunu stroje. Výrobníky jsou poměrně lehké, hmotnost stroje bývá okolo 2 kg. Velké stroje mají hmotnost 10 a více kg. Mnoho z nich je však pro snadnější přepravu doplněna o vozík.

Funkce a příslušenství

Některé stroje jsou k dostání s různým příslušenstvím. Většinou se jedná o odměrku na cukr, tyčinky na cukrovou vatu. Zejména dětem udělají radost svítící tyčinky. Velkým strojům nechybí designový vozík. O bezpečnější použití se starají protiskluzové nožičky. Abyste měli přehled, nechybí mnohým strojům LCD displej.

Značka

Stroje na cukrovou vatu nejsou na trhu tolik zastoupeny. Do domácnosti můžete zakoupit stroj značky Clatronic, Sapro, APT, DomoClip, Ariete, Orava nebo Royal Catering.

Cena

Výrobníky na cukrovou vatu jsou poměrně dostupné. Nejlevnější stroje jsou k mání za méně než 1 000 Kč. I v této cenové kategorii najdete vysoce hodnocené a oblíbené stroje renomovaných značek, nemusíte se bát, že pořizujete nekvalitní stroj.

Oblíbené jsou i stroje s cenou od 1000 – 1 500 Kč. Mnohem více zaplatíte za profesionální zařízení. Zde se cena pohybuje od 6 – 30 000 Kč. Nejdražší stroje jsou vyrobeny z nerezové oceli, počítat tak můžete s dlouhou životností.

Porovnat ceny strojů na cukrovou vatu

Údržba

Po použití zůstane v nádobě lepkavá vata, kterou je třeba vždy odstranit. Zde se jistě vyplatí sáhnout po rozebíratelném stroji, který je možné vložit do myčky. Možné je i ruční čištění pomocí tekoucí vody.

Kromě nádoby vyžaduje potřebnou péči hlavice, což je část, do které se cukr sype. V té se může usazovat cukr, který se může při dalších použitích připalovat. To může vést k horšímu výkonu přístroji. Právě čištění hlavice může být u některých strojů problematické, vždy se ujistěte, zda je možné hlavici odšroubovat.

Otázky a odpovědi

Jak se vata vyrábí?

Výroba cukrové vaty je velmi jednoduchá. Pod dozorem dospělého si varu zvládnout vyrobit i větší děti. Na přístroji najdete zpravidla pouze tlačítko určené k zapnutí. Poté je třeba vyčkat, než se stroj nahřeje na potřebnou teplotu.

Jakmile se tak stane, nasypte cukr do středu přístroje. Jestliže chcete vatu ochutit, přidejte také sirup, tvrdý bonbon nebo barvivo. Některé stroje nemusíte před tím, než cukr přidáte vypínat, jiné je naopak nutné vypnout. Poté se velmi brzo začnou tvořit cukrová vlákna, která budete nachytávat na špejli nebo paličku.

Z čeho všeho je možné cukrovou vatu připravit?

Na výrobu budete potřebovat pouze cukr. Použít můžete i přírodní sirup, potravinářské barvivo. Vyzkoušet můžete vatu s příchutí oblíbených tvrdých bonbonů.

Před prvním použitím si v návodu přístroje ověřte, jaký cukr vám výrobce doporučuje použít. Většinou se jedná o hrubozrnný cukr krystal. Koupit můžete speciální cukry s různými příchutěmi. Oblíbená je příchuť malina, jahoda, borůvka, pistácie, vanilka, kiwi a další. Výběr je opravdu široký.

Co do stroje nedávat?

Na výrobu cukrové vaty se nepoužívá moučkový cukr a vhodný není ani jemnější krystalový cukr. Jestliže budete chtít používat i tvrdé bonbony, ověřte si nejprve, zda vám to vámi vybraný stroj umožní. Někdy je nutné tyto bonbony raději rozdrtit nebo umlít.

Závěr

Při výběru stroji na cukrovou vatu se nejvíce zaměřte na příkon přístroje. Do domácnosti preferujte stroje s příkonem 500 W. I tyto řekněme výkonnější stroje potřebují k nahřátí i 20 minut. Profesionální stroje s výkonem vyšším než 1 000 W jsou připraveny k použití do 10 minut. Kapacita sběrné nádoby je v případě domácích strojů v rozmezí 25 – 30 cm. Součástí balení může být i nějaké příslušenství jako opakovatelně použitelné tyčinky nebo odměrka na cukr.

Stroje na cukrovou vatu můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Allegro.cz a Mall.cz


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (40 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Moje děti cukrovou vatu milují, takže pořízení stroje na její výrobu byla priorita. Takhle mají vatu kdykoliv je napadne. Je to skvělá mašinka a nebyla ani drahá, jen něco přes tisíc kaček.

  2. Cukrovou vatu miluji, dávám si jí na poutích a různých akcích, kdykoliv je to možné. Neváhala jsem a koupila jsem si výrobník cukrové vaty od značky Malatec a je super.

Přidat komentář

Recenzer
Logo