Termovize

Pomocí termovize můžete lépe vidět objekty, které mají rozdílnou teplotu, než je teplota okolí. Z tohoto důvodu je termovize oblíbená zejména myslivcům nebo všem, kdo rádi pozorují zvířata. Pomocí termovize však můžete rozeznat také osoby, automobily a dokonce budovy. Toto vše je možné pozorovat během mlhy, v dešti nebo za tmy.

Součástí termovize jsou tedy světlocitlivé elementy, které jsou schopny zachytit obraz. V ohniskové rovině je umístěna plocha detektoru FPA. Dnešní termovize zpravidla využívají dvourozměrné detektory, ty jsou schopny zabírat plochu celého zorného pole. Další částí jsou clony, které se postarají o nežádoucí duchy, a nesmí chybět ani čočky vyrobené ze safíru nebo germania.

Pozorování ve tmě je možné také pomocí nočního vidění, které však pro svoji funkčnost vyžaduje nějaké zbytkové světlo. V případě, kdy není pozorování s pomocí nočního světla možné nebo dostačující, přichází na řadu termovize. Při výběru termovize hrají důležitou roli následující parametry: zvětšení, rozlišení snímače a displeje, vzdálenost detekce, odolnost, provozní doba a funkce.

Porovnat ceny termovizí

Nejlepší termovize

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Hicmicro Lynx PRO LH25 94 % 38 000 Kč Zobrazit Allegro.cz
2. Hikmicro Falcon FH35 47 500 Kč Zobrazit Allegro.cz
3. PARD TA32 LRF 25mm 44 990 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Na pozorování

Jedná se o nejoblíbenější typ určený pro širší využití. Průměr čočky bývá nejčastěji 19, 25 a 35 mm. Dle výkonu termovize je možné rozpoznávat objekty ve vzdálenosti 500 – 1 800 metrů. Ještě větší výkon mají speciální vojenské termovize, které však nejsou běžně k dostání. Termovize na pozorování vám umožní také tvořit fotografie nebo pořizovat video záznam. Termovizi je možné propojit s telefonem a veškeré záznamy sledovat on-line.

Bestguarder WG80

Ukázka termovize na pozorování: Bestguarder WG80

Předsádka

Termovizní předsádky lze pomocí adaptéru připojit k monokulárnímu dalekohledu. Pozorování je však možné také z ruky. Tyto přístroje se vyznačují menšími rozměry, nízkou hmotností a vysokou odolností. Termovizi je možné ovládat také dálkově a to prostřednictvím Bluetooth.

Hikmicro Thunder TH35

Ukázka Termovizní předsádky: Hikmicro Thunder TH35

Zaměřovač

Zaměřovač je termovize, kterou můžete připevnit na zbraň, i tento typ vám pak umožňuje pozorování z ruky. Také zde můžete počítat s vysokou odolností a k dispozici je i mnoho možností zobrazení. Součástí některých typů je dálkoměr.

ATN X-Sight 4K PRO 5-20x

Ukázka Zaměřovače: ATN X-Sight 4K PRO 5-20x

Parametry

Jednotlivé výrobky mají v technických parametrech uvedeny údaje o průměru objektivu, stupni ochrany, rozlišení, či výdrži baterie.

Kvalita obrazu

Důležitým parametrem je kvalita obrazu. Kvalitu obrazu určuje rozlišení. Většina temovizí nabízí HD rozlišení tedy 1280 x 960 px. U termovizí se však kvalita obrazu označuje různými způsoby. Za standardní je považováno rozlišení 640 x 480. Tyto termovize nabízí jasný a ostrý obraz. Pořídit můžete i termovize s vyšším rozlišením. Zde platí jednoduché pravidlo, čím větší rozlišení, tím lépe.

Napájení

Termovize jsou napájeny pomocí baterií. V některých případech má termovize baterii zabudovanou, v tomto případě je nutné nabíjet celý přístroj, který tak nemůžete po tuto dobu používat.

Lepší možností tak mohou být Li-Ion baterie, ty lze v případě nutnosti měnit. Díky tomu můžete termovizi používat prakticky nepřetržitě. U těchto přístrojů si ověřte, jakým způsobem je možné baterie měnit.

Formát

Většina termovizí je schopná nahrané soubory ukládat do formátu jpeg. Tyto klasické formáty můžete pomocí USB nahrávat do notebooku nebo počítače. Některé termovize jsou vybaveny také paměťovou kartou.

Paměť

Pomocí termovize můžete nahrávat videa či pořizovat fotografie. Z tohoto důvodu bývají vybaveny paměťovým prostorem. Paměť by se měla zvětšovat přímo úměrně s rozlišením. V opačném případě budete muset paměť neustále uvolňovat.

Funkce

U každé termovize máte k dispozici základní a u dražších přístrojů také pokročilé funkce. Jednotlivé funkce lze nastavit jednoduše pomocí tlačítek. U základních modelů máte k dispozici zpravidla 3 tlačítka, u pokročilejších je tlačítek více, aby bylo možné nastavovat více funkcí.

Z funkcí můžeme jmenovat:

 • Automatické vypínání
 • Korekce jasu obrazu
 • Možnost připojení k počítači
 • Digitální zvětšení
 • Automatická korekce citlivosti
 • Trojrozměrná redukce šumu
 • Možnost využití Wi-Fi nebo Bluetooth
 • Digitální vylepšení různých detailů …

Značka

K nejznámějšímu výrobci těchto přístrojů patří Hikvison, který je i předním výrobcem kamer a zabezpečujících systémů. Velmi kvalitní, ale také dražší jsou termovize značky Night Pearl, Pulsar, ATN. Cenově dostupnější jsou základní modely značky Dali, i zde však najdete dražší a vybavenější přístroje.

Cena

Pořízení termovize je vcelku nákladné. Cena nejlevnějších přístrojů je zpravidla 15 – 20 000 Kč. Jedná se o velmi kvalitní a odolné přístroje, které jsou vybaveny základními funkcemi. Větší počet funkcí nabízí termovize s cenou 20 – 50 000 Kč. I tato cenová skupina nabízí pouze monokuláry. Cena binokulárů začíná na cca 60 000 Kč a za nejdražší přístroje můžete zaplatit i více než 200 000 Kč.

Porovnat ceny termovizí

Otázky a odpovědi

Co je noční vidění?

Noční vidění je zařízení, které je schopno zesílit noční světlo, ať už se jedná o světlo vyzařované měsícem, hvězdami nebo vzdálené osvětlení města atd. Noční vidění je k dostání v analogové a digitální podobě.

Oba typy potřebují pro správnou funkčnost alespoň nějaké zbytkové světlo. Noční vidění tak není možné používat v naprosté tmě, jaká je typická například pro podzemní jeskyně.

Jaká je životnost termovize?

Termovize jsou odolné vůči nárazům i pádům. O životnost se stará i výrobní materiál. Běžné jsou pogumovavé části, které přístroj spolehlivě ochrání. Kromě této odolnosti jsou termovize odolné také vůči vodě a prachu. Odolnost si můžete ověřit i stupněm krytí IP, který bývá uveden u každého výrobku. Ten je většinou IP66, nebo IP67.

Jaký je rozdíl mezi monokulárem a binokulárem?

Monokuláry jsou termovize, které umožňují pozorování jedním okem. Jejich výhodou je malá velikost, nízká hmotnost a nižší pořizovací cena. Přístroje jsou však velmi kvalitní, mají jednoduché ovládání a díky ergonomickému tvaru se drží dobře v ruce.

Binokuláry jsou vybaveny dvěma okuláry a umožňují pozorování oběma očima, což je přirozenější. Při dlouhodobém používání nebudete mít pocit unavených očí. Přístroje jsou větší a mnohonásobně dražší, vybaveny jsou zpravidla větším počtem pokročilých funkcí.

Závěr

Termovize je zařízení, které vám umožní noční pozorování. Termovize umožní pozorování i tam, kde není možné použít noční vidění, tyto přístroje jsou kvalitnější, ale také dražší.

Termovizi je možné při pozorování držet v ruce, připevnit ji můžete na dalekohled nebo pušku. Některé jsou doplněny o závit, který vám umožní připevnit přístroj na stojan. Pořízovací cena termovize není zrovna malá, proto tyto přístroje nakupujte vždy u značkových výrobců, u kterých si můžete být jistí kvalitou a případným servisem.


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.7/5 (66 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Já jsem kupoval termovizi kvůli tomu, abych mohl v noci pozorovat zvířata, která se pohybují na našem pozemku. Byl to úchvatný zážitek a jsem rád, že jsem takovou pomůcku sehnal.

 2. Termovizi jsem pořídil kvůli hře, kterou jsem připravoval na čundr s kamarády a jejich potomstvem. Nakonec se zadařilo a vše dopadlo podle očekávání.

 3. Super článek!

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo