Jak vyčistit troubu?

Čištění trouby je jednou z nejméně oblíbených domácích prací, které se snažíme vyhnout obloukem. Bohužel i taková činnost je součástí toho, když se doma vaří a peče. Ideální je prevence a snažit se předcházet většímu znečištění.

Bohužel spousta hospodyněk troubu zanedbává a za nějaký čas se tam utvoří nežádoucí krusta, kterou je potřeba odstranit. Jednoduché to však nebude, a proto hledáme způsoby, jak vyčistit troubu bez chemie. Rozhodně nesmíme čekat až na Vánoce, kdy čistíme úplně všechno.

Porovnat ceny čisticích prostředků

Prevence je základ

Když pečeme maso, prská to opravdu všude, takže po ukončení pečení je vhodné troubu důkladně otřít, než úplně vystydne a mastnota zaschne. Vhodná je voda s prostředkem na nádobí nebo s octem, případně obojí a hadřík, kterým vše setřeme.

Pro ty z nás, co čištění nenávidí, je asi nejvhodnější prevencí nová pečící trouba, která disponuje funkcí pyrolytického čištění, kdy jsou všechny nečistoty odstraněny při vysokých teplotách.

Čemu se při čištění vyhnout?

 • Ostré drátěnky.
 • Kovové kartáčky
 • Jakékoliv nože.
 • Kuchyňské náčiní a ostatní předměty, které jsou ostré.

Čím vyčistit troubu?

Samozřejmostí je použití toho správného čistícího prostředku, který ovšem nemusí být nutně jen samou chemií. Naopak je lepší použít takové pomocníky, co budou efektivní, bezpečné a šetrné zároveň. Mezi časté kandidáty na domácí čištění patří ocet, jedlá soda, citron a další.

Jak vyčistit sklo u trouby?

 1. Smícháme 100 ml octa, 1 kypřící prášek do pečiva a 1/4 lžičky soli.
 2. Vzniklou směs necháme odpočinout v misce, aby prášek do pečiva úplně vyšuměl.
 3. Tuto směs naneseme na sklo trouby, kde ji necháme 1 hodinu působit.
 4. Potom setřeme houbičkou a pečlivě omyjeme vodou.
Tip: Pokud nemáte ocet nebo jej nechcete použít kvůli zápachu, smíchejte kypřící prášek do pečiva s trochou vody, aby vznikla hustá krémová kaše. Postup zůstává stejný.

Jak vyčistit troubu jedlou sodou?

 1. Smícháme 1/2 hrnku jedlé sody s teplou vodou.
 2. Vody jen tolik, aby vznikla hmota, která vypadá jako pasta.
 3. Tou vymažeme vnitřní prostor trouby a dám pozor, aby se nedostala do ventilátoru.
 4. Necháme působit několik hodin, ale nejlépe přes noc.
 5. Následující den postříkáme pastu klasickým nebo vinným octem, tím se zvýší účinek sody.
 6. Pak vezmeme navlhčený hadr a vnitřek trouby důkladně otřeme.
 7. Hadříkem otřeme několikrát, až zůstane trouba úplně čistá.

Jak umýt troubu solí s octem?

 1. Nejdříve smícháme sůl s octem, aby vznikla hustší pasta.
 2. Tu rozetřeme na celý povrch trouby a necháme působit asi 1 a půl hodiny.
 3. Pak stačí, když jen vše otřeme vlhkým hadrem.

Jak umýt troubu samotným octem?

 1. Hadr namočíme do octa a s jeho pomocí otíráme celý vnitřní prostor trouby.
 2. Poté troubu zapneme a nahřejeme na 200 stupňů.
 3. Ocet zbaví troubu veškerých mastnot a nečistot.
 4. Po 20 minutách troubu zase vypneme, počkáme až trochu vychladne a vytřeme ji vlhkým hadrem.

Čistič na trouby

Jestli vám nevadí přípravky z obchodu, pak věřte, že je to nejjednodušší a velmi efektivní způsob, jak troubu zbavit i té nejhorší špíny, ať už je to mastnota či připáleniny.

Tyto čističe na trouby stačí ve většině případů nastříkat do vnitřního prostoru a počkat, až udělají své. Zdolají velkou mastnotu i vrstvu připálených usazenin. Po aplikace čističe se začnou rozpouštět a my pak použijeme vlhký hadr na otření.

Tou největší výhodou těchto čističů je, že se prodávají ve spreji s praktickým aplikátorem, takže se bez problémů dají aplikovat i na špatně dostupná místa, kde by jinak mohl nějaká usazená nečistota zůstat.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.7/5 (61 hodnocení)
​​

Kateřina Horáková

Kateřina Horáková

Práce s texty je nejen mou profesí, ale zároveň celoživotním koníčkem. Je to má vášeň stejně jako kvalitní čokoláda. Mám ráda výzvy a baví mě hrát si se slovy tak, aby byl výsledek dokonalý a přesně podle představ klienta. Mám více než 25 let praxe. Kromě toho moc ráda vařím i peču, vymýšlím recepty a stále zkouším něco nového. Ve volném čase si ráda přečtu dobrou knihu, tvořím videa a věnuji se své malé domácí ZOO.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

9 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Vyzkoušela jsem tu jedlou sodu a musím uznat, že jsem byla mile překvapená. Pustilo opravdu úplně všechno, dokonce i to, co neodstranil leckterý drahý přípravek, co jsem koupila v drogerii.

 2. Máme troubu od značky Candy, která stála skoro 25 tisíc a potřebovala jsem jí pořádně vyčistit, aniž by došlo k poškrábání nebo jakémukoliv jinému mechanickému poškození. Díky za váš článek, který mi s tím hodně pomohl, a trouba to přežila bez problémů.

 3. Sklo u trouby bylo v katastrofálním stavu, takže jsem se rozhodl, že to vezmu z gruntu. Vaše směs načištění je naprosto dokonalá, všechno krásně pustilo a nemusel jsem to ani drhnout drátěnkou.

 4. Jedlá soda je úžasný pomocník v kuchyni, ale že se dá použít na čištění trouby, to jsem netušila. Vyzkoušela jsem jí a opravdu funguje

 5. Já děkuji za radu, jak vyčistit sklo u trouby, na které mi nezabíral v podstatě žádný prostředek, který doma máme. Váš návod zabral hned na první pokud, jsem nadšená, protože zase vidím do trouby, když něco peču.

 6. Já jsem vyzkoušela tu směs s kypřícím práškem a fíha, to byla nádhera. Všechno pustilo a nemusela jsem to drhnout jako vždy kartáček. Stačil hadr v kombinaci s houbičkou.

 7. Vyzkoušela jsem jedlou sodu a zírala jsem s ústy dokořán. Ono to opravdu funguje a trouba je krásně čistá.

 8. Nesnáším čištění trouby, je to absolutně příšerná činnost. Díky za váš článek, byla to náhoda, že jsem na něj narazila. Ocet a sůl, to je parádní kombinace.

 9. Mockrát děkuji za pěkný článek, ani jsem netušila, že se dá trouba čistit nejen samotným octem, ale i v kombinaci se solí. Já myslela, že může sůl troubu poškrábat.

Přidat komentář

Recenzer
Logo