3D pera

3D pero je vhodná pomůcka pro všechny kreativní osoby. S jeho pomocí je možné tvořit 3D obrazy. Obsluhu zvládnou děti i dospělí. Na začátku nemusí být úplně snadné obrázky tvořit, pokud však vytrváte a nevzdáte to po prvních nepovedených pokusech, bude pro vás 3D pero skvělou zábavou.

3D pero umožňuje vložení plastového materiálu, který skrz něj prochází a v tekuté podobě je hrotem pera vytlačován ven. Na vzduchu velmi rychle chladne a drží tvar. Díky tomu je možné vytvářet různé obrazce a prostorové kresby. Záleží na šikovnosti každého.

Pomocí pera vytvoříte klasické obrázky, 3D obrázky a modely. Lze je použít na výrobu šperků, dle různých návodů je možné vyrobit mnoho zmenšenin, zvířat, prostě všeho, na co si vzpomenete. Pomocí pera je možné opravit i různé předměty. Námětů, jak pero využít je nespočet.

Porovnat ceny 3D per

Nejlepší 3D pera

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. PEN2 3D pero s LCD displejem – modré 100 % 398 Kč Zobrazit Zaparkorun.cz
2. FunPlay 3D FP-9621 85 % 999 Kč Zobrazit Gaptshop.cz
3. Polaroid Play+ 3D 3D-FP-PL-2005-00 59 % 1 189 Kč Zobrazit Mall.cz

Princip

Práci s perem je možné přirovnat k práci s tavnou pistolí. Oproti klasickému je toto pero větší, širší a těžší. Každé pero se používá trošku jinak, princip je však vždy stejný.

Nejdříve je nutné pero zapojit pomocí kabelu do sítě. Po zahřátí se do vstupního otvoru pro materiál zasune plastová náplň. Po zahřátí na provozní teplotu, na kterou vás upozorní světelné kontrolky, poté hrotem vytéká na papír nebo podložku. Na vzduchu rychle schne, což vám umožňuje tvořit i ve vzduchu.

Pero se ovládá pomocí několika knoflíku, během kresby můžete měnit rychlost, kterou materiál postupuje i teplotu tavení. Po skončení je třeba vytáhnout nevyužitý plastový materiál. K tomuto účelu slouží tlačítko pro vysunutí.

Materiál filamentu

3D pero funguje v kombinaci s plastovým materiálem, kterému se říká filament. K dostání jsou v mnoha různých barvách, důležitější je však materiál, ze kterého jsou vyrobeny. Každý materiál se chová trochu jinak a každý vyžaduje jinou teplotu tavení. Jednotlivá pera mohou umožňovat použít více různých materiálů. Záleží na tom, v jakém rozmezí je možné měnit teplotu tavení.

Než se na jednotlivé materiály zaměříme, je třeba upozornit na specifické chování a bezpečné používání.

V případě některých materiálů se při práci nevyhnete nepříjemnému zápachu, to je problém zejména ABS filamentů. Zápach můžete cítit i při práci s PLA.

Dalším problémem je produkce toxických výparů, což je nevýhoda nylonu a ABS. Při práci s ním tak nezapomínejte na nutné odvětrávání.

Některé materiály by se neměly dostat do kontaktu s potravinami, tato skutečnost se týká ABS, TPE, PC, Nylon a některé PLA a PETG. Z ekologického hlediska jsou nejvhodnější materiály PLA, TPE a PC.

ABS

Tento materiál patří k nejpoužívanějším. Hojně se využívá také v kombinaci s 3D tiskárnou. Tento materiál je oblíbený zejména díky odolnosti fyzické i teplotní. ABS se vyrábí z ropy, neměl by se tedy dostat do kontaktu s jídlem.

HIPS

Tento materiál má velmi podobné vlastnosti jako ABS, opět se jedná o velmi odolný materiál.

PLA

Jedná se o ekologický materiál vyráběný z rostlinných zdrojů. PLA neprodukuje toxické výpary, ani zápach. Jedná se o tvrdý materiál, který vyžaduje nižší teplotu tání. Díky této skutečnosti se nekroutí, což ocení především děti a začátečníci. Nevýhodou je však jeho křehkost, v ohybech může docházet k lámání nebo jinému poškození.

PCL

Tento materiál je vhodný díky nízké teplotě tavení pro děti. Nevýhodou je však jeho pomalejší tuhnutí a tedy pracnější tvoření.

TPE

Je vhodný pro tvorbu vysoce elastických výtvorů. Jeho výhodou je pružnost, díky které zvládne veškeré ohyby i kruty.

PET, PETG

Zkratka PET je dobře známá zejména díky PET lahvím. Tento materiál je odolný i pevný. Díky jeho flexibilitě je vhodný i na namáháním ohybem.

PC

PC řadí se mezi nejpevnější materiály, který je velmi odolný vůči lámání nebo jinému poškození. Pro tání vyžaduje velkou teplotu, poté však pomaleji tuhne. Díky těmto vlastnostem není příliš vhodný pro začátečníky.

Nylon

Filamenty z nylonu jsou pružné, pevné i odolné. Nevýhodou je horší spojování jednotlivých dílů.

Teplota trysky

K dostání jsou pera, která umožňují používat pouze jeden z materiálů filamentu. Jestliže chcete využívat více materiálů, volte pero, které umožňuje teplotu tání regulovat. Díky tomu budete moci experimentovat s různými materiály a zjistit, který vám vyhovuje nejvíce.

Každý materiál vyžaduje jinou teplotu tání, proto zvolte, co největší teplotní rozmezí jednotlivých výrobků.

 • ABS je třeba zahřát na 210 – 250 °C
 • HIPS se v teplotním rozhraní příliš neliší, rozmezí je v tomto případě 200 – 250°C.
 • PLA teplotní rozhraní pro tento materiál je 180 – 220°C.
 • PCL pak vyžaduje teplotu tání 50°C.
 • TPE teplota tání je 220°C.
 • PET, PETG teplota tání je v rozmezí 220 – 260 °C.
 • PC a Nylon tají při teplotě v rozmezí 230 – 280 °C.

Funkce

Na trhu je k dostání řada různých 3D per. Levnější výrobky využijete pouze pro kreslení, dražší pak nabízí několik praktických funkcí, díky kterým je lze využít při pájení nebo vypalování.

Pří kreativní práci oceníte výrobky umožňující měnit hroty. Tato pera jsou k dostání s několika hroty, které se liší velikostí otvorů v hrotech.

Lepší pera je možné propojit s chytrým telefonem pomocí Bluetooth. Díky této možnosti můžete pracovat s různými aplikacemi, které vám umožní používat různé návody a šablony.

Vhodná je také možnost měnit rychlost, kterou je vytlačovaný roztavený plast. Co se týká samotného kreslení, je možné koupit pera, která vyžadují tisknout tlačítko po celou dobu používání pera. Vhodnější jsou však výrobky, které disponují možností automatického vytlačování náplně. V tomto případě se nemusíte o plynulý chod nijak starat

Díky speciálním nástavcům je možné dražší pera použít jako odporovou pilu při řezání pěnových materiálů i plastových desek. Díky jinému nástavci se pero změní na malou přímočarou pilu, kterou využijete při řezání laminátových a dřevěných desek. Za pomocí dalšího nástavce budete moci vrtat, brousit nebo gravírovat do kovu i skla.

Z dalších funkcí je možné jmenovat funkci šroubováku a pájky. Z tvůrčího hlediska je to také funkce vypalování.

Příslušenství

K peru je možné přikoupit i nějaké příslušenství. Zejména při seznamování se s tímto výrobkem oceníte možnost využívat různé šablony. Vhodné je také zakoupení kreslící podložky. Ty jsou vyrobeny z odolných materiálů, kterým nevadí vysoké teploty. Hotové obrazy je pak možné snadno odlepit.

V případě mnoha výrobků je součástí balení praktický držák, do kterého je možné pero postavit. Držák je pak možné koupit také samostatně.

Značka

Mezi oblíbené značky patří 3D pera Polaroid. V případě této značky můžete vybírat levnější i dražší pera, které mohou používat děti i dospělí. Dětem je možné pořídit levná pera od značek ADC nebo IDO3D. Naopak dražší pera s množstvím funkcí nabízí například značka 3Doodler a 3Dsimo.

Cena

Nejlevnější pera je možné koupit do 500 Kč. Tyto výrobky jsou určeny převážně dětem. Pera ve většině případů nedisponují žádnými funkcemi, součástí balení však může být některé příslušenství jako podložka nebo držák.

Kvalitnější pera je možné koupit od 1 – 2 000 Kč. V tomto případě je možné využívat i některé funkce. Pera jsou vhodná pro starší děti a ty, kteří se s výrobkem seznamují. Z široké nabídky si vyberou i méně nároční uživatelé.

Cena nejdražších per se pohybuje v rozmezí 2 500 – 3 500 Kč. Tato pera umožňují využít veškeré funkce a pomocí dalších nástavců je můžete používat mnoha dalšími způsoby.

Porovnat ceny 3D per

Otázky a odpovědi

Jakým způsobem se pero nabíjí?

Mnoho modelů je nutné připojit pomocí kabelu do sítě. U těchto výrobků je vhodné zaměřit se na délku kabelu. S krátkým kabelem můžete být při práci značně limitováni. K dostání jsou i dobíjecí pera. Díky možnosti pracovat bez kabelu je práce snadnější. Poté je pero možné opětovně dobíjet.

Mohou pera používat také leváci?

Všechna 3D pera mohou používat také leváci. U těchto pomůcek je lhostejné, jakou rukou budete pero držet. Aby bylo používání pohodlné, zaměřte se především na ergonomický tvar pera. Díky němu padne do ruky a nebude během práce klouzat.

Závěr

Při výběru 3D pera věnujte pozornost také uživatelským recenzím, díky kterým je možné odhalit také nekvalitní výrobky. Při nákupu totiž nebude možné poznat možné nesnáze, které vás mohou při používání potkat.

Mezi ně patří například ucpávání hrotu, nebo nerovnoměrná rychlost vytlačovaného filamentu. Tyto skutečnosti totiž mohou práci s perem značně znepříjemnit. Co se týká filamentu, mělo by pero umožňovat jeho snadné vložení i vysunutí. Kvalitní pero by mělo umožňovat měnit hroty i používat filamenty z různých materiálů.

3D pera můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz

Podobný článek, co by vás mohl zajímat


Zdroj: www.materialpro3d.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (144 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

12 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Já jsem nedávno narazila na tento váš článek a můj syn přes rameno nakoukl a uviděl ten obrázek ještěrky, kterou prý musí rozhodně vyzkoušet se svým novým 3D-perem vyrobit. To v překladu znamená, že už se těší, až mu to 3D-pero donese Ježíšek pod stromeček. Nakonec to bude 3Dsimo Basic 2 vánoční balení G3D1012.

 2. Pořádám různé kurzy, kde se každý může učit tvořivosti a výrobě různých talismanů i jiných drobností. Nedávno jsem pořídila 3D pero, se kterým se učíme vyrábět mnohé předměty, jako jsou zvířátka, přívěsky, náušnice atd. Je to rozhodně skvělá pomůcka, se kterou se moc dobře pracuje.

 3. Za sebe mohu 3D pera doporučit, protože se s nimi člověk skvěle zabaví. Já se věnuji ruční tvorbě, a když chci pro zákaznice udělat něco výjimečného, vždy k tomu využívám právě toto pero a dají se vytvořit opravdové unikáty.

 4. Já sem si pořídil 3D pero na drobné opravy a korektury, když se mi něco rozbije nebo třeba praskne a kousek odpadne. Díky tomuto peru tak mohu chybějící kousek nahradit. Je to super pomocník.

 5. 3D pero jsem koupila synovi, aby měl nějakou činnost. Každý den se tomu věnuje asi hodinku a je moc spokojený.

 6. Koupil jsem si Elegant3D LCDPen v2.0 a funguje perfektně. Dá se s nim tvořit spousta věcí.

 7. Pomocí 3D pera jsem si vyrobila parádní náušnice. Dobře se s ním pracuje a dá se použít opravdu na cokoliv. Teď se ještě chystám na náramek, tak uvidím, jak mi to půjde.

 8. Koupil jsem si 3D pero tak trochu ze zvědavosti, co je to vlastně zač a musím říct, že mě práce s ním chytla. Sice si tvořím jen takové drobnosti pro zábavu, ale je to super na odreagování, když máte chuť něco vyrábět.

 9. 3D pero si pořídil můj manžel, protože ho prý nutně potřeboval. Nevím sice co s ním tvoří, ale neustále ho vychvaluje a opečovává jak nové auto.

 10. Reply
  Martin Vranka 1.6.2022 v 23:46

  Pořídil jsem 3D pero našemu klukovi, protože jeho něčím zabavit, není jednoduché. Všechno ho nudí, u ničeho nevydrží, ale tohle pero ho fakt chytilo. Vydrží s ním blbnout i několik hodin až kolikrát zapomene i na to, že si má udělat úkoly. Rozhodně je to parádní věcička, hlavně když nevíte co koupit jako dárek k Vánocům.

1 2

Přidat komentář

Recenzer
Logo