Tavné pistole

Tavnou pistolí můžete lepit mnoho různých materiálů například textil, keramiku, kov, kámen, plast sklo, korek atd. Díky tomu ji využijete v domácnosti při různých opravách, výborná je však při výrobě různých dekorací. Využijí ji i domácí kutilové, řemeslníci nebo modeláři. Použití je jednoduché a práci s pistolí zvládnou i děti.

Princip tavné pistole je jednoduchý. V zadní části pistole se nachází otvor, do kterého se vkládá lepící tyčinka. Po zapnutí se začne pistole zahřívat a tyčinka tavit. Roztavenou tyčinkou pak můžete lepit různé předměty i materiály. Množství lepidla se dávkuje mačkáním páčky.

Tavnou pistoli reprezentuje na trhu mnoho různých výrobků. Ty se od sebe liší velikostí a cenou. Koupit můžete výrobky, které svým vzhledem připomínají pistoli, zejména pro dekorování jsou vhodná tavná lepící pera. Při výběru pistole by vás však neměly zajímat pouze tyto parametry. Je třeba zohlednit několik dalších kritérií. Důležitá je doba tavení, průměr lepící tyčinky, čas náhřevu nebo lepící výkon.

Porovnat ceny tavných pistolí

Nejlepší tavné pistole

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Bosch GluePen 0.603.2A2.020 94 % 870 Kč Zobrazit Mall.cz
2. DREMEL 930 F0130930JA 91 % 472 Kč Zobrazit Bauhaus.cz
3. STEINEL Gluematic 3002 89 % 699 Kč Zobrazit Obi.cz
4. Bosch PKP 18 E 0.603.264.508 88 % 870 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Extol Craft 422001 86 % 206 Kč Zobrazit Eva.cz

Typy

Na začátku si tavné pistole rozdělíme do několika skupin podle způsobu zahřívání. Na trhu jsou nejvíce zastoupené elektrické pistole, následují akumulátorové a v menším množstvím pak i plynové pistole nebo bateriové.

Elektrické pistole

Elektrická pistole je napájena pomocí kabelu z elektrické sítě. Tyto pistole jsou velmi oblíbené, naleznete je v mnoha velikostí a poslouží všem věkovým skupinám. Výhodou elektrických pistolí je neomezená doba použití a prakticky nulová údržba.

Nevýhodou pak může být právě přívodní kabel, který vás může při práci limitovat svojí délkou. V případě, že o kabel zavadíte horkým hrotem, může dojít k jeho zničení.

Akumulátorové pistole

Jedná se o prakticky stejný typ, místo přívodního kabelu je však pistole opatřena akumulátorem, který je nutné opakovaně nabíjet. Díky akumulátoru můžete pistoli používat kdekoliv, v tomto případě vás při práci limituje kapacita baterie. Akumulátorové pistole nejsou tolik rozšířené a jejich cena je vyšší.

Plynová pistole

Plynová pistole pracuje v kombinaci s plynem, který se běžně používá v zapalovačích. Plyn je možné opakovaně doplňovat pomocí plnícího ventilu. Plynová pistole patří k nejméně dostupným typům. Pistole se nahřívá hlavním plamenem, poté co se ohřeje na správnou teplotu, hlavní plamen zhasne a zapne se malý plamínek, který udržuje teplotu.

Dojde-li k poklesu teploty, je opět zažehnut hlavní plamen. Ani v tomto případě vás při práci neomezuje přívodní kabel a nemusíte práci na několik hodin přerušovat kvůli vybitému akumulátoru. Stačí pouze doplnit plyn.

Pistole na baterie

I v tomto případě je výběr minimální. Pistole je napájena 4 tužkovými bateriemi AA. Použít můžete i dobíjecí tužkové baterie, které vám poskytnou ekonomičtější provoz.

Teplota

Tavící pistole můžeme rozdělit i do skupin podle teploty, při které dochází k tavení tyčinky. Teplota tavení má vliv na pevnost spoje i materiály, s kterými můžete pracovat.

Nízkoteplotní

Teplota tavení je kolem 120 °C. Tyto pistole lze používat především na výrobu různých dekorací.

Vysokoteplotní

Vysokoteplotní mohou dosáhnout teploty až 200 °C, použít je můžete především pro lepení těžších materiálů, hodit se bude kutilům a s její pomocí zvládnete i různé opravy. Pro výrobu dekorací se však vzhledem k vysoké teplotě nehodí.

Regulovatelné

Nejvýhodnější je pořízení pistole, která umožňuje teplotu regulovat. Díky tomu ji využijete při lepení veškerých materiálů a použít ji může kdokoliv.

Doba náhřevu

Tavná pistole potřebuje určitý čas než je připravená k použití. Pokud je pro vás tento parametr důležitý, všímejte si doby náhřevu. Ve většině případů se pistole nahřeje během 2 – 3 minut, dražší modely mohou být připraveny cca za minutu, ty levné naopak potřebují 5 i více minut.

Dobu náhřevu je často spojována s příkonem pistole. Většinou se udává, že čím je příkon vyšší, tím je doba náhřevu kratší. Toto pravidlo však neplatí ve všech případech. I pistole s menším příkonem může být nahřátá stejně rychle jako pistole v větším příkonem. Doba náhřevu však nemá žádný vliv na kvalitu lepení, proto tento parametr nepatří při výběru k těm zásadním.

Výkon

Výkon v tomto případě určuje množství lepidla v gramech, které pistolí během jedné minuty proteče. Výkon je tedy udáván v jednotkách g/min. To, jak velký výkon vám bude vyhovovat, závisí především na tom, za jakým účelem budete pistoli nejčastěji využívat.

Pro dekorativní účely si vystačíte s pistolí s menším výkonem, kutilové při práci ocení výkon větší. Výkon se pohybuje v rozmezí 5 – 30 g/min.

Průměr tyčinky

Tavné tyčinky jsou k dostání v několika průměrech. Většina modelů umožňuje používat tyčinky o průměru 7,2 a 11 mm. Některé pistole umožňují používat také tyčinky o průměru 7 -7,5 mm nebo 11 – 12 mm.

Tyčinky jsou k dostání v různých barvách, nejvíce se používají bílé nebo průhledné. Koupit můžete i dekorativní tyčinky se třpytkami.

Tavné lepící pistole umožňují používat také kartuše s lepidlem. Kartušová PUR lepidla vytvoří silné spojení, ideální jsou spíše pro profesionály. Pořídit tento typ pistole není úplně jednoduché, protože u nás nejsou běžně k dostání.

Příslušenství

Tavnou pistoli můžete koupit samostatně nebo v kombinaci s praktickým příslušenstvím. Příslušenství zvedá cenu výrobku, na druhou stranu vám však umožní pohodlnější a bezpečnější používání.

Mnoho výrobků je dodáváno se stojánkem, který vám umožní během práce pistoli bezpečně postavit.

Některé pistole umožňují měnit trysky. Při výrobě dekorativních předmětů je vhodné použít užší a delší trysku. Tato tryska vám usnadní dávkování i aplikaci lepidla.

Běžným příslušenstvím je také kufřík, díky kterému můžete pistoli bezpečně uskladnit i přenášet.

Funkce

I tavné pistole disponují několika funkcemi, které mají vliv na bezpečné i jednoduché používání.

Dražší pistole vám umožní jednoduché používání díky pogumované rukojeti a ergonomickému tvaru.

Možnost nastavení teploty vám umožní pistoli využívat na lepení mnoha různých materiálů.

Ocenit můžete i možnost používat různé průměry trysek.

Z bezpečnostního hlediska se bude hodit funkce automatického vypnutí. Pistole se po nějaké době nečinnosti sama vypne.

Tryska u dražších modelů bývá vybavena gumovým chráničem, který vás ochrání před možným popálením.

Přehřívání pistole zabrání funkční termostat.

Značka

Nejvíce jsou zastoupeny akumulátorové a elektrické pistole. Koupit můžete výrobky značek GEKO, Bosch, Rapid, Asist, Kraftika, Stenley a mnoho dalších. Plynovou pistoli koupíte od značky Extol Premium, pistoli na tužkové baterie nabízí značka Proskit GK.

Cena

Nejlevnější pistole koupíte za cca 150 Kč. Tyto modely vám poslouží zejména pro různé dekorativní práce. V případě, že pistoli koupíte od kvalitního výrobce, bude její kvalita dostačující pro běžné používání. Cena kvalitnějších pistolí se pohybuje kolem 500 Kč.

Od cca 1 000 Kč je možné koupit pistole umožňující regulaci teploty i výměnu trysek. Tyto modely disponují také pogumovanou rukojetí. Dražší výrobky jsou pak často v kombinaci s dalším příslušenstvím.

Porovnat ceny tavných pistolí

Údržba

Tavná pistole nevyžaduje žádnou složitou údržbu. Čistit budete muset po každém použití pouze trysku. Lépe se čistí pokud je horká, v tomto případě ji stačí pouze otřít.

Studenou trysku očistíte pomocí špachtle. Před čištěním se vždy ujistěte, že je pistole vypnutá, aby nedošlo k vytečení horkého lepidla. V případě, že v pistoli zbude tavná tyčinka, není nutné ji odstraňovat.

Otázky a odpovědi

Lze lepidlo odstranit?

Lepený spoj se vyznačuje velmi dobrým spojením. Přesto je možné lepený spoj rozdělat. Lepidlo stačí znovu ohřát, pro ohřev můžete použít horkovzdušnou pistoli nebo fén.

Jakou má pistole hmotnost?

Hmotnost má vliv na používání pistole. K nejtěžším patří bezesporu akumulátorové pistole, které mohou vážit až 1 kg. Díky vyšší váze nejsou úplně ideální pro výrobu dekorativních předmětů. V tomto případě je vhodnější pořídit elektrickou pistoli nebo tavné pero. Oba typy jsou velmi lehké a pracovat s nimi můžete delší dobu.

Jak se tyčinka v pistoli posunuje?

Tyčinky je možné posouvat manuálně nebo automaticky. Automatický posuv je pohodlnější, zatímco v případě manuálního posuvu budete muset vyvinout určitou sílu, u automatického posuvu vám postačí zmáčknout tlačítko.

Závěr

Na provoz je nejméně náročná elektrická pistole, v případě ostatních typů se nevyhnete nabíjení nebo výměně baterií, nebo doplňování plynu. Nevýhodou levných pistolí je častější ukapávání horkého lepidla.

Od toho vás částečně ochrání používání stojánku. Ani v případě dražších modelů se stékání lepidla úplně nevyhnete, množství však bude minimální. Jestliže s tavnými pistolemi nemáte žádnou zkušenost, je vhodné před výběrem pročíst i uživatelské recenze, které vám o jednotlivých modelech mnohé napoví.


Zdroje: www.kutil.cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (37 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

12 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Objednala jsem si na lepení košíčků Fieldmann FDTP 2102-E, protože mě zaujala nejen její barva, ale i velmi dobré hodnocení na Heurece. Funguje skvěle, dokonce i posun tyčinky pracuje jak má, takže lepidlo je vytlačováno tak, jak potřebuji.

  2. Mám několik levnějších tav.pistolí a u žádné nefungoval posun tyčinky.

  3. Já vyrábím různé dekorace a pořídila jsem si na to tavnou pistoli od značky Fieldmann a pracuje se s ní vážně skvěle. Pokud si neslepíte prsty, tak to jde člověku s touhle pistolí od ruky.

  4. Tavnou pistoli mám od značky Bosch a jsem s ní docela spokojený. Předtím jsem měla Parkside, ale řekl jsem si, že zkusím i jiné výrobce.

  5. Celý život se věnuji stavění různých modelů a podobně, ale od té doby, co mám tavnou pistoli to jde mnohem rychleji. Je to super pomocník.

  6. Baví mě ruční výroba doplňků do domácnosti, takže s tavnou pistolí pracuji neustále. Používám od značky Parkside a nemůžu si jí vynachválit, je opravdu super.

  7. Komentář se mně líbil, teď vím co chci. Díky

  8. Parádní souhrn informací, teď už vím, kterou chci. Děkuji moc

  9. Mám doma už ten nějaký pátek tavnou pistoli od značky Bosch a je velice dobrá!

  10. Ještě jsem nikdy nečetl, tak kvalitně zpracovaný článek.

Přidat komentář

Recenzer
Logo