Aku šroubováky

Aku nářadí je velmi oblíbené, používat ho můžete kdykoliv a kdekoliv, aniž by vás při práci omezoval přívodní kabel. K tomu nejoblíbenějšímu nářadí patří aku šroubovák nebo aku vrtačka. Aku šroubovák má kompaktní rozměry, jeho obsluha je velmi jednoduchá a používat ho zvládnou ženy i muži. Moderní akumulátorové šroubováky mají velmi kvalitní baterii, která vydrží pracovat poměrně dlouhou dobu.

Před nákupem si ujasněte, za jakým účelem aku šroubovák použijete. Nejmenší nástroje jsou vhodné pro drobnější práci v domácnosti, dražší a výkonnější pak mají podobu vrtacích aku šroubováků a lze je používat více způsoby. Nejdůležitějším parametrem je výkon a kapacita akumulátoru.

Porovnat ceny aku šroubováků

Nejlepší aku šroubováky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. DeWALT DCD795D2 97 % 4 690 Kč Zobrazit Dek.cz
2. Makita HP457DWE 96 % 3 385 Kč Zobrazit Makita.cz
3. BOSCH GSR 12V-15 FC 0.601.9F6.000 95 % 6 345 Kč Zobrazit Mall.cz
4. EXTOL INDUSTRIAL 8791151 LI 16 CD 93 % 1 999 Kč Zobrazit Datart.cz
5. Narex AS 37-Li HYBRO 65404435 89 % 720 Kč Zobrazit Obi.cz

Typy

Aku šroubováky jsou často zaměňovány s velmi podobným, avšak větším přístrojem. Tím je aku vrtačka. Toto nářadí se liší pouze možností využití a funkcemi, ostatní parametry jsou prakticky totožné.

Aku vrtačka

Větší a všestrannější pomocník, který vám poslouží při vrtání i šroubování. Aku šroubováky mají zpravidla větší počet funkcí, jsou o něco dražší, avšak oblíbenější. Akumulátorová vrtačka disponuje často příklepem a použít ji tak můžete i při vrtání do tvrdých materiálů, například zdiva.

Aku šroubovák

Jednodušší a menší nástroj vhodný pouze pro šroubování. Akumulátorové šroubováky jsou dostupné v mnoha velikostech, rozdíl je také v napětí. Nejmenší aku šroubováky mají akumulátor s napětím 3,6 V, ty největší pak až 20 V. Součástí větších šroubováků je prokluzová spojka, která vám umožní nastavit kroutící moment a to až v několika stupních.

Aku šroubováky je možné podle toho, jakým způsobem je možné upnout pracovní nástroj, rozdělit na dva typy:

 • Upnutí pomocí sklíčidla – větší šroubováky, hlava nástroje je složena ze 3 čelistí, které lze oddálit nebo přiblížit otáčivým pohybem ozubeného věnce. V této kategorii již najdete většinou akumulátorové vrtačky, které lze využít při šroubování, vrtání, míchání atd.
 • Upnutí pomocí vnitřního ¼“ šestihranu – jedná se o malé šroubováky, které jsou velmi lehké. Jsou ideální při sestavování nábytku, montážích nebo vrtání hmoždinek. Tyto šroubováky velmi často využívají elektrikáři. Mají menší počet funkcí a většinou neumožňují regulaci otáček.

Typ akumulátoru

Stejně jako u aku vrtaček je i u tohoto nástroje nejběžnější Li-Ion akumulátor, který má velkou kapacitu a netrpí na paměťový efekt. Jeho další předností je nízká hmotnost. Tento akumulátor by měl být skladován při teplotě v rozmezí 5 – 15°C. Neměli byste ním pracovat do úplného vybití, rozsah nabití by se měl pohybovat ideálně mezi 20 – 80%.

NiCd akumulátor je méně běžný, používá se zejména u nejvýkonnějších šroubováků, má velmi dobrou proudovou zatížitelnost. Tento typ akumulátoru trpí na paměťový efekt.

 • NiMH – jedná se o jakýsi kompromis mezi předešlými typy, má nižší proudovou zatíženost a netrpí tolik paměťovým efektem. Je levnější než Li-Ion akumulátor.

Součástí balení by měla být také nabíječka, kromě klasické levné nabíječka, která akumulátor nabije nejčastěji v rozmezí 3 – 5 hodin je možné koupit rychlonabíječku. Ta je schopna akumulátor dobít do hodiny.

Rychlostní stupně

Aku šroubováky mohou být jednorychlostní nebo dvourychlostní.

 • Jednorychlostní – využijete je pouze při méně náročné práci, nedisponují velkým kroutícím momentem ani vysokými otáčkami.
 • Dvourychlostní – patří opět spíše do kategorie aku vrtaček. Lze je využít pro utahování velkých vrutů i šroubů a určené jsou i k vrtání otvorů.

Kroutící moment

Lze nastavit pomocí prokluzové spojky. Tu však nenajdete u těch nejmenších aku šroubováků. Nástroje, které jsou prokluzovou spojkou vybaveny umožňují nastavit maximální velikost kroutícího momentu a to nejčastěji v rozsahu 1 – 5 Nm.

Vrtací aku šroubováky mají nejčastěji kroutící moment v rozmezí 10 – 30 Nm. Pokud pořídíte nástroj s nižším kroutícím momentem, budete ho moci využít při vrtání do měkkých materiálů. Nástroje s vyšším kroutícím momentem si poradí i se zdivem. Profesionální stroje mohou mít kroutící moment více než 55 Nm.

Napětí

Aku šroubováky mají nejčastěji napětí od 3,6 V po 20 a více V.

 • 3,6 – 7,2 V – nejmenší aku šroubováky, které využijete při drobnějších pracích. Kroutící moment je cca 5 Nm, což vám umožní bezproblémové šroubování.
 • 7,2 – 10,8 V – i tyto šroubováky mají menší rozměry, disponují však již některými funkcemi jako například regulací otáček. U výkonnějších šroubováků můžete mít k dispozici výměnný akumulátor. Některé přístroje lze použít i pro vrtání, zde je již běžná mechanická převodovka.
 • 10,8 V a více – nástroje spadají do kategorie aku vrtaček. Ty nejvýkonnější mohou mít výkon 54 V. Od výkonu 36 V se jedná spíše o dražší profesionální nářadí.

Baterie

Kapacita akumulátoru se uvádí v mAh. Tento parametr určuje, jak dlouho šroubovák vydrží pracovat na jedno nabití.

 • Kapacita baterie 1 000 mAh – šroubovák můžete na jedno nabití používat cca 1 hodinu.
 • Kapacita baterie 2 000 mAh – šroubovák můžete na jedno nabití používat cca 2 hodiny.

Nejdražší nástroje mohou mít kapacitu v rozmezí 5 – 6 000 mAh.

Motor

Stejně jako aku vrtačky bývají aku šroubováky vybaveny uhlíkovým nebo bezuhlíkovým motorem.

 • Bezuhlíkový – je běžný u šroubováků vyšší třídy, je výkonnější, má nižší spotřebu ale vyšší kroutící moment. Nevýhodou je zde pouze vyšší cena, tento typ motoru se vyplatí těm, kdo budou nástroj používat pravidelně.
 • Uhlíkový motor – pro méně časté a méně náročné používání vám postačí šroubovák s uhlíkovým moterem. Je levnější a méně výkonný, počítat musíte i s nižší životností.

Značka

Kvalitu vám zaručí pouze prověřený výrobce. Ten vám zajistí také potřebný servis nebo dodá náhradní díly. Kvalitní aku šroubováky lze doplnit i o další příslušenství. Mezi oblíbené aku šroubováky patří výrobky značek Makita, Bosch, Metabo, Proteco, DeWalt, Parkside, Black & Decker nebo Fieldmann.

Cena

Ty nejmenší aku šroubováky je možné koupit od 300 – 700 Kč. Jedná se o nejjednodušší modely vhodné spíše pro příležitostné použití. Aku šroubováky s cenou od 1 000 – 1 500 Kč, jsou již doplněny o přídavné funkce a disponovat mohou i 2 rychlostmi. Za více než 1 500 Kč lze koupit první vrtací aku šroubováky.

Porovnat ceny aku šroubováků

Otázky a odpovědi

Co by nemělo chybět dobrému aku šroubováku?

Kvalitní šroubovák by měl mít funkci aretaci vřetena, ta umožní automaticky zablokovat hřídel. Díky tomu se šroubovák promění na klasický mechanický šroubovák, šroub tedy můžete utáhnout vlastní silou.

Je lepší koupit aku šroubovák nebo aku vrtačku?

To, kterému nástroji dáte přednost, záleží na tom, jak často a jakým způsobem budete nástroj používat. Při občasném používání například při sestavování nábytku si vystačíte s levnějším šroubovákem. Jestliže budete s nástrojem pracovat častěji a máte na něho větší nároky, bude vhodnější volit vrtací aku šroubovák.

Jaké funkce jsou u aku šroubováků běžné?

Mnoho aku šroubováků umožňuje nastavení kroutícího momentu Nm. Běžný je i indikátor stavu baterie, kterým jsou vybaveny i malé přístroje. Hodit se může LED světlo, které vám usnadní práci v tmavých prostorech. Zcela zásadní je i funkce zpětného chodu. Vrtací aku šroubováky jsou pak často vybaveny příklepem.

Závěr

Aku šroubovák lze pořídit v jeho základní či rozšířené verzi. V tomto případě se jedná o vrtací akumulátorový šroubovák. Většina výrobců tyto nástroje příliš nerozlišuje a označuje je pouze jako akumulátorové šroubováky.

Oba nástroje mají prakticky stejné parametry, základní aku šroubovák je malý, méně výkonný a vhodný pouze na drobné práce. Větší a výkonnější vrtací aku šroubovák je univerzální a ideální pro častější použití. Tento nástroj by neměl chybět v dílně žádného kutila.


Zdroje: www.mall.cz, www.tomek-naradi.cz, www.elvin.czwww.hitachixxl.cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (63 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Vybrat si vhodný aku šroubovák byl hodně tvrdý oříšek, protože při pořízení toho prvního jsem zjistil, že má sice podlouhé tělo, takže se s ním dostanete téměř kamkoliv, ale když chcete pořádně utáhnout šroub, máte smůlu, protože ani při plně nabité baterii na to prostě nestačí jeho výkon. Musel jsem proto každý šroub ještě dotahovat ručně klasickým šroubovákem. Nakonec jsem po dlouhém hledání našel skvělý kousek od značky Bosch a ten tedy jede jako o závod a utahuje jedna báseň.

 2. Já jsem si pořídil aku šroubovák Parkside a je to parádní pomocník. Rozhodně doporučuji, protože šlape jak hodinky a vydrží dlouho na jedno nabití.

 3. Mám aku šroubovák od Makity a pracuje se s ním moc dobře. Je opravdu velmi kvalitní a má skvělý výkon.

 4. Díky článku jsem si vybral kvalitní a za dobrou cenu aku šroubovák od značky Parkside.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo