Aku vrtačky

Nejoblíbenější značky aku vrtaček

Aku vrtačka je nářadí, s kterým si poradí i méně zkušený kutil, toto nářadí by nemělo chybět v žádné dílně, ale využít ji můžete i při drobných opravách v domácnosti, protože ji můžete použít také jako šroubovák. Základem aku vrtačky je sklíčidlo se 3 čelistmi, do kterého je možné upnout klasické stopkové nástroje.

Nejčastěji jsou to právě vrtáky s kulatou stopkou, ale upnout můžete také šroubovací bity nebo různé držáky. Sklíčidlo by mělo být možné utáhnout jednoduchým způsobem za pomoci ruky. V případě lepších aku vrtaček dochází k uzavření čelistí zcela automaticky.

Ovládání vrtačky je jednoduché, k tomuto účelu slouží pouze spínač a běžný je také přepínač, kterým se mění chod vrtačky. Díky němu je možné vrtačku použít k dotahování i povolování šroubů. Při výběru je vhodné přihlédnout k parametrům jako je kroutící moment, typ akumulátoru či další požadované vlastnosti.

Porovnat ceny aku vrtaček

Nejlepší aku vrtačky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. DeWALT DCD795D2 97 % 4 690 Kč Zobrazit Dek.cz
2. Makita HP457DWE 96 % 3 385 Kč Zobrazit Tipnet.cz
3. EXTOL INDUSTRIAL 8791151 LI 16 CD 93 % 1 999 Kč Zobrazit Tipa.eu
4. Metabo BS 14,4 V 602206540 91 % 3 999 Kč Zobrazit Tsbohemia.cz
5. Narex AS 37-Li HYBRO 65404435 89 % 720 Kč Zobrazit Elespo.cz

Typ akumulátoru

Aku vrtačku můžete vybírat podle typu akumulátoru. Baterie je u tohoto výrobku tím nejdůležitějším, protože určuje výkon i dobu, po kterou můžete vrtačku použít. Kvalitní vrtačku poznáte i podle toho, že jsou její součástí baterie. Setkat se můžete s těmito typy:

  • Ni-Cd – nikl-kadmiový akumulátor se na trhu objevuje spíše sporadicky. Jedná se o nejstarší typ, který se vyznačuje malou kapacitou. K výhodám naopak patří nižší pořizovací cena i odolnost vůči vybití.
  • Ni-Mh – nikl-methalhydridový akumulátor má poměrně vysokou kapacitu, delší životnost a výhodou je i kratší doba nabíjení. Ani v tomto případě však nemá baterie příliš velkou kapacitu.
  • Li-ion – lithium-iontový akumulátor jsou dle odborníků nejlepší volbou. Předností Li-Ion akumulátorů je větší výdrž, nižší hmotnost a méně náročná údržba. Nevýhodou je vyšší cena, přesto je tento typ nejběžnějším.

Rychlost

Rychlost při vrtání je důležitá zejména při rozjezdu. Při vrtání se standardně začíná na pomalých otáčkách, poté co se vrták do materiálu tzv. zakousne, můžete otáčky zvýšit. Možnost rychlost vrtačky ovládat oceníte také při šroubování.

Kvalitnější vrtačky jsou vybaveny převodovkou, k dispozici máte většinou 2 rychlosti, avšak narazit můžete i na profesionální 3 rychlostní vrtačku. Rychlosti můžete měnit velmi jednoduše pomocí přepínače.

  • Rychlost 1 – vyznačuje se pomalými otáčkami a velkou pracovní silou, což využijete při šroubování nebo vrtání do tvrdých materiálů jako je zdivo nebo železo.
  • Rychlost 2 – vysoká rychlost, menší pracovní síla, která vám umožní vrtat do měkčích materiálů, například do dřeva.

Otáčky

Otáčky souvisí s výkonem vrtačky, udávají se v otáčkách/ minutu. Nejlevnější vrtačky pracují rychlostí okolo 500 ot/min, naopak profesionální stroje mohou mít až 2 000 ot/min. Každý materiál vyžaduje jiné otáčky, pokud budete potřebovat vrtat do kovu, měla by být vrtačka schopna pracovat rychlostí cca 1 000 ot/min.

V případě vrtání do zdiva nebo dlaždic, musí být otáčky naopak nižší v řádech několika stovek. Také šroubovat budete nižší rychlostí. Jak již bylo popsáno výše, lze koupit vrtačku 1 – 3 rychlostní.

Kroutící moment

Aku vrtačka by měla umožnit nastavit také moment. Moment se nastavuje nejčastěji pomocí prstence, který je různě odstupňovaný. Některé vrtačky mají 1 – 13 stupňů momentu, kvalitnější mohou mít i okolo 20 stupňů. Tento parametr určuje moment, ve kterém převodovka začne prokluzovat, v této chvíli začne vrtačka vypínat.

Šroub tak můžete zašroubovat přesně podle vašich potřeb. Tato možnost je výhodná například při práci se sádrokartonem nebo jiným křehkým materiálem. Pokud se naučíte moment používat správně, nebudete muset prakticky používat ruční nářadí, ani při práci s velmi křehkým materiálem.

Kroutící moment je uveden v Nm, při výběru se můžete řídit následovným. Při práci s měkčími materiály se vystačíte se kroutícím momentem v rozmezí 0 – 20 Nm. Při vrtání do tvrdých materiálů by měl být kroutící moment vyšší než 55 Nm.

Výkon

Na baterii každého aku nářadí je uveden výkon, nejinak je to u aku vrtačky. Uvedené hodnoty jsou podle odborníků spíše marketinkovým tahem, protože výrobci výkon zaokrouhlují směrem nahoru a často je uvedeno, že se jedná o maximální hodnotu výkonu bez zátěže, což se opět nezakládá na pravdě.

Výkon baterie určuje nominální neboli jmenovité napětí. Baterie je složena z lithiových článků, jeden článek má podle evropské normy nominální napětí 3,6 V, přičemž článek se může nabít až na hodnotu 4,2 V a pracovat může nejčastěji do 2,5 V.

Baterie, která je složená z 5 těchto článků má výkon 18 V. Pracovní napětí 18 V baterie je v rozmezí 12,5 – 21 V. Jakýkoliv uvedený údaj o napětí uvedený v tomto rozsahu a není označen jako nominální výkon je tedy pravdivý. Výrobci tak běžně používají zaokrouhlený údaj, který má zákazníka zlákat k nákupu jejich výrobku.

3 článkové akumulátory mají výkon 3 x 3,6 V tedy 10,8 V. Tyto akumulátory bývají označovány jako 12 V. 40 V baterie mají díky tomuto marketingovému tahu stejný výkon jako 36 V baterie. 60 V mají stejný výkon jako 54 V baterie.

Motor

Pohonnou jednotkou aku vrtačky je motor. Tyto přístroje jsou vybaveny 2 typy motoru, které mají vliv na životnost, kvalitu, efektivitu, poruchovost a také cenu.

  • Uhlíkový motor – pořizovací cena nástroje je nižší, počítat musíte s kratší životností. Motor je náchylnější k defektům a efektivita práce se postupně zhoršuje.
  • Bezuhlíkový – je dražší, má delší životnost. Vyznačuje se minimální poruchovostí, efektivita zůstává v průběhu let prakticky neměnná.

Upínání

Pracovní nástroje se upínají do sklíčidla. Většina moderních vrtaček je vybavena rychloupínacím sklíčidlem, ojediněle však můžete narazit na vrtačku s aretací vřetene. Oblíbené je také ruční upevnění, což je sice starší, ale velmi pevný způsob uchycení.

Funkce

Aku vrtačky jsou doplněny o mnohé praktické funkce, některé lze považovat za běžné, jiné jsou pak nadstandardní.

Velmi častou funkcí je příklep a zpětný chod. Za nadstandardní funkci lze považovat LED osvětlení nebo možnost rychlonabíjení. O tlumení vibrací se postarají gumové prvky.

Kromě funkcí můžete využít některé příslušenství. Zde se jedná zejména o úhlové sklíčidlo, které využijete na méně přístupných místech. Velmi oblíbený je držák na bity nebo externí madlo. Vrtačku můžete bezpečně uložit do pevného kufříku.

Značka

Kvalitu vám zaručí prověřený výrobce. Ten obstará také případný servis, dodá náhradní díly nebo umožní zakoupit další příslušenství. Mezi oblíbené patří vrtačky Bosch, Makita, Metabo, Parkside, Proteco, DeWalt, Fieldmann nebo Black & Decker.

Cena

Pořízení aku vrtačky není nijak finančně náročné. Nejlevnější přístroje je možné koupit již za méně než 1 000 Kč. Zde však koupíte spíše méně kvalitní výrobky vhodné pro občasné použití. Větší možnosti máte s vrtačkou za cenu od 1 500 – 2 500 Kč.

Zde jsou v zastoupeny výrobky předních výrobců. Pro častější domácí použití využijete nástroj s cenou okolo 5 000 Kč. Profesionálové mohou koupit vrtačku mnohem dražší. Součástí dražších vrtaček je také větší množství příslušenství.

Porovnat ceny aku vrtaček

Otázky a odpovědi

Jakým způsobem se vrtačka ovládá?

K ovládání slouží pouze jediný knoflík. Spoušť vrtačky je konstruována tak, že čím větší tlak na vypínač vyvinete, tím více půjde vrtačka do otáček.

Změna rychlosti by měla být vždy plynulá. Při jemném stlačení bude vrtačka pracovat pomalu, při maximálním stlačení rychle. Některé vrtačky umožňují nastavit maximální otáčky, k tomuto účelu bývají vybaveny jednoduchým kolečkem.

Co označuje údaj o elektrické energii?

Tento údaj se v poslední době uvádí na akumulátorech. Jedná se o hodnotu elektrické energie ve watthodinách. Jedná se o součin napětí x proudu x času. U akumulátoru o napětí 18 v x proudu 3 A x 1 hodiny je to 54 Wh. Tento údaj je stejně tak zavádějící jako informace o výkonu, protože i zde by se mělo vycházet ze jmenovitého výkonu.

Kdy využiji vrtačku s příklepem?

Příklep je funkce, kterou využijete při vrtání do tvrdých materiálů, jako jsou zdi. Vrtačka bez příklepu je určena na vrtání do dřeva, plastu, ale poradí si i s kovem. Příklepem jsou běžně vybaveny výkonné elektrické nebo pneumatické vrtačky.

Závěr

Dnešní akumulátorové vrtačky jsou velmi kvalitní a výkonné. Lze s nimi vrtat do běžných materiálů, ale poradí si i s cihlou nebo železem. Nejdůležitější částí je baterie, ideální je, pokud pořídíte vrtačku doplněnou o náhradní baterii.

Kvalitní vrtačce nesmí chybět ergonomický rukojeť a měla by být také správně vyvážená, aby se při práci nijak nenakláněla. Praktické jsou také některé funkce a z příslušenství nejvíce oceníte náhradní baterii.

Aku vrtačky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a 4home.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.mall.cz, www.rucni-naradi.cz, www.elvin.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (63 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Používám Makita HP457DWE a velká spokojenost. Perfektně šlape, moc dobře se drží a celkově má super funkce.

  2. Sháněl jsem dlouho vhodnou aku vrtačku a vybrat si jí nebylo jednoduché, protože jsem jich v nabídce objevil spoustu bez akumulátoru. Naštěstí jsem narazil na váš článek, který mi výběr v mnohém usnadnil.

  3. Tento článek mi hodně pomohl s výběrem kvalitní aku vrtačky.

Přidat komentář

Recenzer
Logo