Autodráhy

Po velké a rychlé autodráze touží snad každý chlapec. Autodráha je však hračka, která zaujme i mnoho děvčat a proto se už řadu let autodráha objevuje pod vánočním stromečkem, popřípadě ji rodiče či prarodiče kupují dětem k narozeninám.

Pořádná autodráha zabaví děti, ale i tatínky či dědečky na dlouhé hodiny. Aby však autodráha splnila očekávání vaše i vašich potomků, je nutné vybrat z velké nabídky tu správnou autodráhu.

Autodráhu lze koupit dětem různého věku, nejmenší děti mají své jednoduché plastové dráhy, starším dětem lze pořídit dokonalou repliku závodního okruhu s rychlými modely závodních autíček.

Hlavním a prakticky jediným parametrem, který je nutné při výběru zohlednit, bude měřítko autodráhy. Při výběru se pak zaměřte na výrobce, mnozí přední výrobci umožňují dokupování náhradních dílů a zajistí vám i případný servis.

Porovnat ceny autodráh

Nejlepší autodráhy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Hot Wheels City přenosná garáž 99 % 688 Kč Zobrazit ok-hracky.cz
2. LITTLE DUTCH by Tiamo 99 % 659 Kč Zobrazit Baby-centrum.cz
3. Wader Kid Cars 3D Policie 98 % 598 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Kids World Garáž 3 patra Car Zone 95 % 799 Kč Zobrazit Penzo.cz
5. Woody Garáž s výtahem 84 % 799 Kč Zobrazit Mrakyhracek.cz

Typy

Každá autodráha je složena z několika částí, které je v případě kvalitních výrobků možné upravovat, nahrazovat či rozšiřovat. Dle libosti tak můžete postavit nové nadjezdy, tvořit smyčky, křížení, šikany nebo zúžení.

Autodráhu lze koupit dětem od cca 2 let věku, zde převažují mechanické autodráhy, jejichž součástí mohou být autíčka na AAA baterie. I nejmenším však můžete koupit jednoduchou elektrickou autodráhu. Na ní může jezdit autíčko nebo vláček. Starší děti poté ocení analogovou nebo raději digitální autodráhu.

Pro nejmenší

Autodráhu je možné koupit dětem od cca 2 let věku. Tyto veselé barevné dráhy nemívají realistickou podobu a úkolem autíček není objet závodní okruh bez nehody v co nejkratším čase. Malé děti však spolehlivě zabaví samojezdící autíčka poháněné zpravidla tužkovou baterií.

K dalšímu příslušenství patří velmi často garáže, výtahy, semafory a další prvky. Dětské autodráhy bývají vyrobeny z kvalitního plastu a veškeré doplňky mají větší rozměr, aby nemohlo dojít k jejich spolknutí. Velmi časté jsou molitanové nebo papírové doplňky.

Pro starší

Starším dětem můžete koupit analogovou nebo digitální autodráhu. V tomto případě se již jedná o dražší hračku, která je poháněna elektrickou energií. Malé i velké zaujme realistický vzhled silnice, autíček i dalších prvků.

Analogová – častější typ autodráhy, který je k mání již řadu let. V tomto případě jezdí autíčko po své vlastní dráze, rychlost udává elektrické napětí. Autíčka se ovládají jednoduchým ovladačem, který má minimální počet tlačítek a obsluha je snadná i pro menší děti. Součástí autodráh jsou různé prvky, trať se různě klikatí, kříží atd. S analogovou autodráhou si mohou hrát pouze 2 jezdci.

Digitální – je novější typ autodráhy. Zde mají autíčka k dispozici jednu silnici, mohou se tedy vzájemně předjíždět. Přednost budete dávat na křižovatkách, nutné je sledovat i úbytek paliva. Nechybí ani populární boxová ulička. Populární je i tzv. Bluetooth rovinka, ta umožňuje bezdrátové propojení s mobilem, tabletem nebo jiným chytrým zařízením.

Měřítko autodráhy

Autodráhy se vyrábí ve dvou základních měřítkách, a právě tento parametr je při výběru velmi důležitý. Měřítko autodráhy ovlivňuje i velikost závodních autíček.

  • Měřítko 1:32 – je základní měřítko, které je stále velmi oblíbené. Jeho výhodou jsou delší tratě, běžná velikost autíček je od 10 – 14 cm. Těmto autodráhám nechybí oblíbené prvky, mezi které patří křížení či mosty. V nabídce jsou tradiční levnější dráhy s tvarem oválu, ale i oblíbenější členité dráhy s různý počtem překážek. Autodráhy jsou určené spíše starším dětem, které si lépe poradí s rychle jedoucím autíčkem.
  • Měřítko 1:43 – jedná o zmenšenou velikost, tu ocení především majitelé menších dětských pokojů. Autíčka mají velikost 7 – 9 cm a vystačit si musíte s menším počtem zábavních prvků. Malé autodráhy potěší spíše menší děti, kterým bude vyhovovat autíčko jedoucí nižší rychlostí.

Materiál

Na výrobu autodráhy se používá plast nebo kov. Součástí autodráhy jsou i kovové drážky, po kterých se autíčka pohybují. Poháněna jsou elektrickou energií, která se do autíčka přenáší skrze kartáčky, které se kovových částí v trati dotýkají.

Plast

Autodráhy pro malé děti jsou složeny z větších hladkých a zaoblených plastových částí. Tyto autodráhy mají veselé barvy a jejich provedení příliš neodpovídá realitě. Také autodráhy pro větší děti se vyrábí z plastu, z barev převládá černá, která má imitovat skutečnou silnici.

Plastové dráhy mají obvykle více kusů, v případě, kdy se některá část zlomí nebo jinak poškodí, lze v některých případech vadný kus opravit pomocí lepidla. Plastové autodráhy bývají levnější.

Kov

K dostání jsou však i kolejové autodráhy, které jsou vyrobeny z plechu. Kolejové autodráhy však mohou být vyrobeny také z polymeru nebo dřevotřísky. Drážky, po kterých se autíčko pohybuje, jsou vyřezány do jednotlivých dílů silnice a autíčka tak jedou plynule bez poskakování, které je typické pro plastové autodráhy.

Značka

Autodráha je poměrně složitá technologická hračka. Především v případě elektrické autodráhy můžete řešit různé závady, se kterými si nemusíte sami poradit. Hodit se vám tak bude i případný servis, který by vám měl poskytnout spolehlivý prodejce. Z tohoto důvodu není rozumné kupovat levné autodráhy od pochybných prodejců, ale naopak kupovat kvalitní hračky od známých výrobců.

Velmi oblíbené jsou autodráhy značky SCX, která nabízí mnoho různých výrobků v obou měřítkách. Mezi další spolehlivé výrobce patří WRC, Ninco, Polistil. Menším dětem lze koupit autodráhu Compact, která je kompatibilní s kostkami Lega. Kromě autodráhy si děti užijí stavění benzínové pumpy, depa nebo jiných budov.

Cena

Cena jednotlivých hraček je velmi rozdílná. Nejlevnější jsou mechanické autodráhy pro nejmenší, které stojí od 200 – 500 Kč. Vyšší cenu lze očekávat při nákupu elektrické autodráhy, zde musíte počítat s cenou v rozmezí 1 – 3 000 Kč.

Porovnat ceny autodráh

Údržba

Aby byla jízda po autodráze pokud možno plynulá a dostatečně rychlá, je nutné udržovat silnici čistou. Nečistoty napadené v drážkách negativně ovlivňují nejen rychlost, ale i výkon autíček. Jestliže autíčko nejede plynule, lze několika kapkami oleje nápravu naolejovat.

Otázky a odpovědi

Jaká autodráha je vhodná pro malé děti?

Nejmenším dětem můžete koupit bezpečnou mechanickou autodráhu. Po ní lze autíčka vodit ručně, nebo lze zvolit dražší model, kde najdete autíčka poháněna AAA bateriemi. Předškolní či mladší školní děti ocení i levnější autodráhu v měřítku 1:43. I tyto autodráhy obsahují některé oblíbené prvky jako mosty a křížení. Díky nižší rychlosti nemohou autíčka z trati vylétávat a děti tak nemusí zábavu neustále přerušovat.

Jakou autodráhu koupit starším dětem?

Zde již uděláte radost propracovanější autodráhou v měřítku 1:32. K dispozici máte velmi přesné kopie skutečných aut a formulí, které mohou mít LED světla, výkyvné nápravy, odpružení a skvěle propracované detaily.

Součástí dráhy bývá i větší množství doplňků jako startovací hodiny, počitadla nebo časomíry. Trati bývají mnohem složitější a po silnici se autíčka prohání velkou rychlostí. Největší radost uděláte koupí digitální autodráhy, kterou může používat 6 – 9 jezdců.

Jak dlouhou autodráhu koupit?

Autodráhy mohou mít různou velikost, za nejlepší volbu je považována autodráha s délkou okolo 5 metrů. Jestliže budete chtít na začátku spíše menší velikost, volte takovou, která vám v případě potřeby umožní dokupovat další díly a prvky. V balení byste měli najít alespoň 2 autíčka, i zde však mnozí výrobci umožňují jejich dokupování.

Závěr

Autodráhy stále patří mezi jedny z nejoblíbenějších hraček, která spolehlivě zabaví malé i velké závodníky i závodnice. Koupit můžete autodráhu pro malé i větší děti. Oblíbené jsou spíše složitější závodní okruhy s větším počtem překážek. Kromě tradičních analogových autodráh jsou k dostání i moderní a mnohem lépe zpracované digitální autodráhy. Větší zábavu si užijete s autodráhou vyrobenou v měřítku 1:32, menším dětem postačí autodráha v měřítku 1:43.

Autodráhy můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobný článek, co by vás mohl zajímat


Zdroje: www.astramodel.cz, www.himoto.cz, www.ministerstvohracek.cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (65 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Autodráhu jsem sice původně kupovala pro syna, ale teď si s ní hraje i manžel. Dokonce přikoupil nějaké důležité doplňky, takže máme dráhu přes celý obývák, kolem sedačky, zkrátka všude a je to prý děsná zábava. No vyhrají si s tím den co den několik hodin, ale hlavně, že je spokojenost na obou stranách, tedy u syna i u manžela.

  2. Nedávno jsem marně hledala nějakou radu, jakou autodráhu vybrat jako dárek pro školáka. Měla jsem štěstí, že jsem při googlování narazila na váš článek a ten mi to rozhodování hodně usnadnil.

  3. Dala jsem na váš článek a koupila našemu synovi Carrera autodráhu Firs 63039 a je nadšený. Vydrží si s ní hrát i několik hodin.

Přidat komentář

Recenzer
Logo