Kuličkové dráhy

Kuličková dráha je různě složitá stavebnice, která dokáže zabavit malé i velké na poměrně dlouhou dobu. Tuto oblíbenou hračku najdete v mnoha domácnostech, neobejdou se bez ní ve školkách, školních družinách a dalších institucích.

Kuličková dráha se řadí mezi hračky, které nenásilným způsobem rozvíjí dětskou jemnou motoriku, dětí učí rozvíjet myšlení či naučí barvy. Starší děti se díky kuličkové dráze naučí velmi nenásilným způsobem základům zákonů gravitace. Kuličkové dráhy obecně podporují také technické myšlení.

Ačkoliv by se mohlo zdát, že vybrat kuličkovou dráhu nebude nijak složité, opak může být pravdou. Kuličkové dráhy mají mnoho podob a rozdělují se podle věku dítěte. Jednodušší rozhodování budete mít v případě, kdy budete kuličkovou dráhu kupovat nejmenším dětem. Horší je to se staršími dětmi, které již vyžadují mnohem složitější konstrukci. Právě věk dětí je při výběru dráhy tím nejdůležitějším.

Porovnání cen kuličkových drah

Nejlepší kuličkové dráhy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Ravensburger GraviTrax kanon 99 % 239 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Ravensburger GraviTrax Startovní sada 96 % 1 045 Kč Zobrazit Tera.cz
3. Lena 65290 kaskáda 48 ks 90 % 389 Kč Zobrazit Mrakyhracek.cz
4. Lena 65202 Cascade velká 89 % 384 Kč Zobrazit Patro.cz
5. Space Rail Level 2 10m 83 % 469 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Kuličková dráha zabaví již velmi malé děti, pouštění kuliček můžete předvést dětem od cca 1 roku života. Na trhu však můžete koupit dráhu, která dle výrobců zabaví i děti ve věku 12 – 15 let.

Pro nejmenší

Kuličkové dráhy pro nejmenší by měly splňovat zejména kritérium bezpečnosti. Malé děti vše s oblibou strkají do úst a je tedy nesmírně důležité, aby dráha neobsahovala malé kousky, které by mohlo miminko spolknout.

Samotné kuličky by měly mít dostatečně velkou velikost. I zde samozřejmě rozhoduje věk dítěte. V kategorii pro nejmenší totiž najdete dráhy vhodné pro děti od cca 1 roku – 3 let. Dráha pro 3 leté dítě je již mnohem propracovanější a velikost kuliček je o poznání menší.

3 – 6 let

V poměrně velkém zastoupení jsou i dráhy vhodné pro děti předškolního věku. Zde již najdete poměrně velké dráhy. Velmi oblíbené jsou ty, které lze různě sestavovat a dle libosti tak měnit podobu dráhy.

Skládací dráha děti zabaví a naučí trpělivosti, při hraní dítě rozvíjí představivost i fantazii. Nemusíte se bát, že si doma se složitější stavbou neporadíte, protože všechny dráhy by měly obsahovat i brožuru, která nabízí několik podob dráhy.

O 6 let a více

Pro školní děti jsou k dostání kuličkové dráhy označené jako GraviTrax. Tyto unikátní stavebnice naučí děti fyzikální zákony, dráhu lze stavět do různých úhlů. Dráha umožňuje budovat dle libosti různě vedoucí tratě, kuličky jsou pak do cíle vedeny za pomoci kinetiky, gravitace i magnetické síly.

Nevýhodou dráhy je vyšší pořizovací cena, pro začátek je nutné pořídit startovací sadu, která však obsahuje velký počet stavebních dílů, posléze budete moci dokupovat další prvky, které dráhu rozšíří. Ačkoliv jsou kuličkové dráhy GraviTrax určeny pro děti, jsou velmi oblíbené i u mnoha dospělých.

Materiál

Kuličkové dráhy se vyrábí ze dřeva nebo plastu. Tyto materiály se používají zejména na výrobu kuličkových drah pro nejmenší. V případě starších je obvyklá kombinace plast/kov.

  • Dřevo – dřevěné kuličkové dráhy jsou nestárnoucí klasikou a lze je koupit nejmenším dětem do 3 let. Výhodou dřevěné dráhy je velmi hezký design a delší životnost. Nevýhodou může být vyšší hmotnost.
  • Plast – mnohem rozšířenější jsou plastové dráhy, které najdete v mnoha různých podobách. Plastové dráhy jsou určené i nejmladším dětem. Především u nich si ověřte kvalitu a zdravotní nezávadnost materiálu.

Rozšíření

Nejpropracovanější jsou nové kuličkové dráhy GraviTrax, které nabízí poměrné velké množství různých prvků. Vaši startovní sadu budete moci rozšířit o další tunely a mosty. Přikoupit můžete také výtah, lanovku, šroubovice, do výšky kuličku vystřelí flip nebo mixer. Kuličkové dráhy GraviTrax jsou na trhu poměrnou novinkou a ačkoliv jsou možnosti rozšíření již teď poměrně velké, přichází výrobci stále s novými nápady.

GraviTrax však není jedinou dráhou, která rozšíření umožňuje. Tuto možnost nabízí i některé kuličkové dráhy pro menší děti. Rozšířit můžete například kuličkovou dráhu Hubelino, která je oblíbená i díky své kompatibilitě se stavebnicí LEGO DUPLO. Kuličková dráha Hubelino pro starší děti potom umožňuje k rozšíření používat klasickou velikost stavebnice LEGO.

Možnost rozšíření využijete i u některých plastových skládacích drah, v tomto případě však budete muset koupit více různých typů nebo 2 stejné dráhy.

Značka

Výrobců drah je velké množství. S oblíbenou dráhou GraviTrax přišla na trh německá značka Ravensburger. Zmíněná již byla také značka Hubelino. Právě tito výrobci se v současnosti těší největší oblibě. Krásné dřevěné dráhy pořídíte od Trihorse, Wonderworld, Legler, Goki nebo třeba Djeco. Plastovou dráhu nabízí Lena, Teddies, Mamido, Little Dutch a mnoho dalších.

Cena

Také pořizovací cenu dráhy určuje z velké částí věk dítěte, svůj podíl má pochopitelně i výrobní materiál. Nejlevnější jsou plastové dráhy pro děti do cca 6 let. Cenové rozpětí bývá v rozmezí 200 – 500 Kč. Nejlevnější dráhy jsou však velmi jednoduché a pravděpodobně děti nijak dlouho nezabaví.

  • Od 500 – 1 000 Kč – můžete koupit plastové i dřevěné dráhy větších velikostí s velkým počtem dílů. Při jejich stavbě se naopak zabaví malí i velcí.
  • Nad 1 000 Kč – nejdražší jsou stavebnice GraviTrax. Menší startovací sada vyjde na cca 1 000 – 1 200 Kč. Za velkou sadu zaplatíte více než 3 000 Kč.

Porovnání cen kuličkových drah

Otázky a odpovědi

Proč koupit kuličkovou dráhu?

Tato hračka má na zdraví dětský vývoj velmi pozitivní vliv. Stavění dráhy i pouštění kuliček podporuje rozvoj motoriky. Dráha podpoří prostorovou představivost, fantazii, logické myšlení. Při stavbě dráhy se děti učí trpělivosti a starší se procvičí i v základech fyziky.

Co obsahuje startovací sada GraviTrax?

Obsah sady určuje pořizovací cena. Levnější sady obsahují okolo 100 dílů, desítky konstrukčních prvků a několik základních desek s otvory. Do nich lze umístit roviny, kolejnice, plošiny atd. Větší sady obsahují až dvojnásobný počet dílů a dokoupit můžete i další rozšíření.

Z čeho kuličkovou dráhu vyrobit?

Jestliže patříte k těm zručným, můžete dětem kuličkovou dráhu vyrobit. S výrobou vám mohou pomoci i vaše děti. Možností, jak vyrobit kuličkovou dráhu je několik. Použít můžete například ruličky toaletního papíru či PET lahve. S výrobou vám pomohou volně dostupné návody na internetu.

Závěr

Kuličkové dráhy s jistotou zabaví alespoň na nějakou dobu každé dítě. Naprostým požehnáním jsou dráhy, které najdete v čekárnách dětských lékařů. I tato skutečnost výjimečnost této hračky potvrzuje. Tuto hračku se vyplatí pořídit zejména dětem, které milují stavění různých cest, po kterých následně prohání míčky nebo autíčka.

Při výběru kuličkové dráhy zohledněte věk dětí. Oblíbené jsou především dráhy, které umožňují pozdější rozšíření. Zejména v případě nejmenších nezanedbejte bezpečnost, důležitá je velikost jednotlivých dílků i zdravotní nezávadnost výrobního materiálu.

Kuličkové dráhy můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (91 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Neměla jsem ani tušení, že nějaká kuličková dráha existuje, ale když jsem narazila na váš článek, tak jsem zjistila, že se dá koupit například dráha GraviTrax od společnosti Ravensburger, od které znám momentálně hlavně puzzle. Prcek si s dráhou hraje každý den a je velmi spokojený, díky za váš článek.

  2. Máme kuličkovou dráhu od Sparkys a je senzační. Syn je nadšený, že je nejen magnetická, ale také svítí. Byl to naprosto ideální dárek k narozeninám.

  3. Prcek má startovní sadu Gravitrax od Ravensburgeru a je super. Dobrá kvalita, moc pěkné zpracování a vydrží u ní hodiny.

Přidat komentář

Recenzer
Logo