Botníky

Botníky jsou praktické police, které oceníte v každé domácnosti. Díky botníku nebudete při vstupu do bytu zakopávat o volně pohozené boty a lépe se vám bude udržovat také pořádek ve vstupní místnosti. Botníky mohou mít podobu různě velkých skříní, ale jednat se může i o jednoduchou hliníkovou nebo dřevěnou konstrukci, která může být vybavena plastovými odkapávači nebo policemi.

Botník by měl být především praktický, dostatečně prostorný i odvětrávaný a dobře udržovatelný. I tento výrobek má mnoho podob, koupit ho můžete jako součást předsíňové sestavy i jako samostatný prvek.

Porovnat ceny botníků

Typy

Botníky lze rozdělit podle konstrukce a způsobu ukládání věcí na několik různých typů. Některé typy nejsou nic jiného než jednoduché police na boty, které se vejdou i do malých prostor. Ti, kdo mají k dispozici více místa, mohou zakoupit také velkou skříň na boty. Skříň může být umístěna v předsíní, ale velmi často má svoje místo také v šatně. Zde by však měly být uskladněny pouze opravdu čisté a voňavé boty.

Policový

Policový botník může být uzavřený i otevřený. Do uzavřeného botníku se umísťují spíše boty, které zrovna nejsou využívány. Do otevřeného botníku můžete ukládat obuv, kterou zrovna používáte. Vše bude uklizeno a vždy po ruce. Nevýhodou policových botníků je menší výška, která vám neumožní do botníku vkládat vyšší obuv, aniž byste ji museli nějak překládat nebo mačkat.

Výklopný

Moderní výklopné botníky jsou v současné době velmi oblíbené. Koupit je můžete v mnoha různých velikostech, malý výklopný botník může mít 2 police, velký pak 6 a více polic. Ačkoliv je pro tyto botníky běžná malá hloubka, uskladníte v nich mnoho párů obuvi. Výklopné botníky však nejsou tolik stabilní, proto je nutné je kotvit do zdi. Tyto botníky zpravidla neumožňují uskladnění vysokých bot.

Sedací

Velmi praktický je botník, na který se můžete během obouvání posadit. Tyto botníky na sezení jsou vhodné pro rodiny s malými dětmi i starší osoby. Sedací plochu však můžete využívat i jako odkládací poličku. Botník na sezení tak může být praktický v každé domácnosti.

Závěsný

Závěsné botníky jednoduše zavěsíte na stěnu. Většinou se jedná o malý botník, který splní nároky spíše méně náročných uživatelů, nebo těch, kteří nemají k dispozici tolik prostoru, aby si mohli dovolit koupit klasický stojící botník.

Materiál

Na výrobu botníků se používají různé materiály. Velmi často je to dřevo, lamino a kov, ale koupit můžete také plastový nebo textilní botník. Většina materiálů se velmi snadno udržuje, jedinou výjimkou je textil.

  • Dřevo – je stále velmi oblíbený materiál, jeho předností je dlouhá životnost a stabilita. Dřevo je však náročnější na údržbu, utírat byste ho měli pouze suchým hadrem, nebo je vhodné používat speciální přípravky. Nevýhodou dřeva je vyšší pořizovací cena.
  • Lamino – jedná se o cenově velmi dostupný materiál a tím i oblíbený materiál. Lamino nevyžaduje ani žádnou speciální péči.
  • Kov – z kovu je vyrobena pouze konstrukce botníku. Kov bývá často v kombinaci s dřevem i plastem. I tyto botníky bývají stabilní, mají dlouhou životnost a oceníte i snadnou údržbu.
  • Plast – cenově dostupné botníky, které však mívají nižší kvalitu a životnost. Záleží samozřejmě na kvalitě plastu, koupit můžete velmi nekvalitní nebo naopak kvalitní botníky. Na méně kvalitní materiál vás upozorní podezřele nízká pořizovací cena.

Rozměr

Při výrobě velikosti botníku budete limitování prostorem předsíně nebo místem, na kterém bude botník stát. U botníku je důležitá především hloubka. Standardní hloubka je v rozmezí 25 až 30 cm. Vyklápěcí botníky pak mívají hloubku okolo 10 cm. Kromě klasických rovných botníků můžete koupit i prostorný a praktický rohový botník. I rohový botník je možné koupit samostatně nebo je součástí celé sestavy.

Možnosti

Aby byl botník funkční, mělo by být vyřešeno jeho odvětrávání.

Vhodné je vybírat botník vyrobený z materiálů, který se bude dobře udržovat. Tuto možnost má většina botníků, výjimkou jsou botníky textilní, které budete muset častěji prát.

U botníku můžete ocenit i poličku, do které můžete ukládat různé věci například deštník, klíče, rukavice atd.

Některé botníky disponují také věšákem. Botník tak splní požadavky, které budete mít na předsíňovou sestavu. Také tyto botníky jsou však vhodné spíše do menších předsíní. Jejich součástí nebývá zrcadlo, v některých případech však máte k dispozici alespoň odkládací plochu nebo poličku.

Značka

Výrobce není u botníku zase tolik důležitý. To, zda je botník kvalitní, poznáte hned na první pohled podle tloušťky materiálu. Pokud si s velké nabídky nevyberete, můžete si nechat botník vyrobit na zakázku. Mezi výrobce patří například Kondela, Casarredo, AMI Nábytek, Drew Max, Falco nábytek a mnoho dalších.

Porovnat ceny botníků

Cena

Cena botníků začíná na cca 300 Kč. Za tuto cenu budete moci pořídit otevřené kovové nebo dřevěné botníky. Velký výběr nabízí cena od 500 – 2 000 Kč. Za tuto cenu můžete pořídit prakticky jakoukoliv podobu botníku. Za více než 2 000 Kč je možné pořídit i velké skříně na boty, ještě dražší jsou různé předsíňové sestavy.

Otázky a odpovědi

Na co myslet při výběru sedacího botníku?

U sedacího botníku se zaměřte na jeho nosnost. Také na výrobu tohoto typu se používají různě kvalitní materiály. Jestliže budou sedací plochu využívat pouze děti, vystačíte si s levnějším nábytkem. V případě, kdy se budou obouvat v sedě i dospělí, je nutné koupit opravdu kvalitní a stabilní botník. Praktické jsou i různé polštáře nebo podložky. Ty se postarají o větší komfort, na druhou stranu myslete i na to, jakým způsobem je budete čistit.

Botník nebo sestavu?

Botník můžete koupit samostatně nebo je součástí celé sestavy. Ta zpravidla obsahuje šatní skříň, věšákovou stěnu a zrcadlo nebo polici se zrcadlem. Výhodou předsíňové sestavy je, že veškeré komponenty budou sladěny do jednoho stylu i barvy. U sestav však nemusíte mít vždy k dispozici prostorný botník, do kterého budete moci uložit obuv všech členů rodiny. Velmi často je tak nutné zakoupit i samostatný botník.

Jak vybrat botník?

Před tím než se do výběru pustíte, musíte znát přesné rozměry místa, na kterém bude botník stát. Od velikosti se z velké části odvíjí i vzhled botníku. Méně místa pro uskladnění vám nabídne zejména sedací botník. Větší výběr nabízí policový nebo výklopný botník. Výklopný botník je možné umístit i do velmi úzkých předsíní. Výrobní materiál budete vybírat podle vkusu a ostatního vybavení v místnosti.

Závěr

Botník vybírejte s ohledem na velikost daného prostoru, ale i na cenu, kterou můžete investovat. Čím více můžete do botníku investovat, tím větší budete mít možnosti. Velmi praktické je pořídit celou předsíňovou sestavu, kde najdete všechny komponenty, které v předsíni oceníte. Ve větších předsíních můžete kombinovat i několik typů botníků, v malých předsíních se budou vyjímat výklopné nebo závěsné botníky.

Komody můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.biano.cz, www.veneti.cz, www.jena-nabytek.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (25 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Reply
    Jarmila Vysloužilová 5.11.2022 v 15:51

    Koupila jsem si botník Albany, jak jej smontovat? Nejde mi to… Díky za odpověď

  2. Skvělý článek, moc se mi líbí.

Přidat komentář

Recenzer
Logo