Šatní skříně

Šatní skříně patří mezi praktický nábytek, který najdete v každé domácnosti. Variant šatních skříní je celá řada, pořídit můžete velkou, malou, rohovou, jednoduchou i se zrcadlem. Zvolit můžete i způsob otevírání dveří, vybírat budete z různých materiálů a stovek dekorů.

Každá šatní skříň by měla být praktická, prostorná a musí mít i dostatečné množství úložných prostor. Šatní skříni je vhodné vymezit co největší prostor v ložnici, ale tato skříň je běžná i v dětských pokojích a někteří ji mohou mít postavenou i na chodbě.

Před tím, než budete šatní skříň vybírat, je dobré vědět, kolika členům domácnosti bude sloužit a co vše do ní budete chtít uložit. Od toho se poté odvíjí počet polic, zásuvek i velikost šatní tyče. Někomu postačí policová skříň, jiní preferují skříň, která je vybavena pouze šatní tyčí, ale nejoblíbenější jsou kombinované skříně.

Při výběru skříně je pak zcela rozhodující rozpočet. Již dopředu je dobré vědět, kolik financí můžete do skříně investovat. Na pořizovací cenu má největší vliv výrobní materiál. Nejlevnější skříně jsou vyrobeny z lamina a poměrnou novinkou jsou skříně textilní. Nejdražší a nejkvalitnější pak bude skříň z masivu.

Porovnat ceny šatních skříní

Nejlepší šatní skříně

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Idea BEST dub 100 % 2 899 Kč Zobrazit Kutilstore.cz
2. Halmar Lima S-2 dub sonoma 94 % 3 504 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Klups Safari bílá 80 % 5 490 Kč Zobrazit Babytip.cz
4. Idea Nábytek ANGEL 3 bílá 77 % 3 588 Kč Zobrazit Nabytek-safr.cz
5. Halmar LIMA S-1 bílá 70 % 7 471 Kč Zobrazit Kancelar24h.cz

Typy

Šatní skříň je notoricky známou záležitostí, kterou není nutné nijak zdlouhavě představovat. Tyto skříně lze rozdělit podle určení či hlavních prvků.

 • Dětská šatní skříň – dětské skříně se od klasických nijak zásadně neliší, při výrobě se však většinou klade vyšší důraz na zdravotní nezávadnost a kvalitu materiálů. Dětské skříně se mohou odlišovat i vnitřním uspořádáním. Tyto skříně mají obvykle větší množství různých úložných prostor.
 • Do ložnice – v ložnicích najdete klasické i vestavné šatní skříně. Oblíbené jsou velké skříně přes celou stěnu, v případě, kdy pořizujete klasickou velikost, můžete ji doplnit i o praktický nástavec. Dospělí obvykle potřebují více prostoru k zavěšení oblečení na ramínka a hodit se jim mohou i jiné závěsné prvky a systémy.
 • Se zrcadlem – nejžádanějším prvkem je zrcadlo, které může být umístěno z vnější i vnitřní strany skříně. Zrcadlo může být přímo součástí skříně, ale instalovat je můžete i později.
 • Rohová šatní skříň – kromě běžných přímých skříní lze využívat i skříň rohovou. Tuto variantu oceníte především v malých prostorech. Rohové skříně jsou velmi často doplněny o zrcadlo, které opticky zvětšuje prostor místnosti.

Dveře

U starých šatních skříní nebylo možné vybírat typ dveří, všechny skříně měly dveře zavěšené na pantech. Moderní šatní skříně však umožňují kromě těchto dveří využívat dveře posuvné, skládací a rolovací.

 • Panty – tento způsob otevírání je známý, oblíbený a jednoduchý. Klasické otevírání je však nejnáročnější na prostor a má i další nevýhody. V případě, kdy nejsou panty dobře smontované nebo časem povolí, nebudou dveře skříně správně doléhat a mohou i drhnout o podlahu. Tento způsob otevírání tak vyžaduje pravidelnou údržbu a v případě, kdy koupíte opravdu levnou a ne příliš kvalitní skříň, nebudou sloužit příliš dlouho.
 • Posuvné otevírání – stále oblíbenější jsou skříně s pojezdy, které jsou moderní, praktické a vejdou se i do malých prostorů. Tento způsob otevírání je typický především u vestavných skříní. Nevýhodou dveří s pojezdem je vyšší pořizovací cena a pozor si dejte i na kvalitu.
 • Skládací dveře – méně častou variantou jsou skládací dveře, které se umísťují nejen do skříní, ale vyřešit jimi můžete i vstupy do místností nebo sprchového koutu. Také tento typ dveří je méně náročný na prostor a vyznačuje se vyšší pořizovací cenou.
 • Roletové dveře – ještě méně známé jsou skříně s roletovými dveřmi, které jsou naprosto ideální do malých prostorů a navíc nezabírají tolik místa jako pojezdy. Tento způsob otevírání najdete spíše u dílenských skříní, ale lze je využívat i u skříně šatní.
 • Na zipy – poslední možnost uzavírání nabízí skládací textilní skříně. Zde se dveře uzavírají pomocí zipů. Srolovanou látku můžete v horní části přichytit a používání skříně tak bude jednoduché a praktické.
 • Otevřené skříně – některým budou stačit i přehledné otevřené skříně. Otevřené skříně lze umístit do ložnice i předsíně.

Rozměry

Šatní skříně mají různé velikosti, nebude problém koupit malou, standardní či nadstandardní velikost. Skříň si pochopitelně můžete nechat vyrobit i podle svých představ na zakázku. Následné parametry jsou tak čistě informativní, protože v současné době můžete zakoupit mnoho prvků, které jsou praktické zejména v případě úzkých skříní.

 • Hloubka – za standardní se považuje hloubka 45 cm, která je dostačující pro uložení složeného oblečení.
 • Výška – také výška je čistě individuální záležitostí. Pořídit můžete skříně s výškou 140 cm i 200 metrů. Oblíbené jsou pak skříně vysoké jako celá místnost.
 • Šířka – standardní je šířka okolo 80 cm, ale i v tomto případě není složité koupit skříň mnohem užší nebo naopak širší.

Materiál

Mezi jedny z nejoblíbenějších patří skříně s dekorem dřeva. Tyto skříně mohou být vyrobeny ze dřeva, lamina nebo MDF. Moderní skříně jsou laděny do bílé či béžové barvy a dětem je možné pořídit skříň v barevném provedení. Konstrukce skříně může být nejen dřevěná, ale i kovová.

 • Dřevo – skříň vyrobená z masivu patří mezi to nekvalitnější. Nábytek z masivu je mimořádně odolný, ale patří k tomu nejdražšímu.
 • Dřevotříska – tento materiál není na první pohled lehké rozeznat od masivu. I skříně z dřevotřísky patří mezi velmi kvalitní a odolné. Nábytek z dřevotřísky nabízí velké množství různých dekorů, protože na dřevotřískovou desku se velmi často lepí ochranná PVC folie v různém designu. Výhodou této povrchové úpravy je velká odolnost vůči vlhkosti.
 • Lamino/MDF – tyto materiály patří k nejžádanějším. Počítat můžete s obstojnou životností i jednoduchou údržbou. Velkou předností je cenová dostupnost. Oba materiály jsou však náchylnější k mechanickému poškození či odštípnutí. V případě lamina je důležité ohlídat tloušťku materiálu. Velmi důležitá je především tloušťka polic, která by měla být cca 18 mm. V opačném případě se mohou police prohýbat. Toto pravidlo se však šatních skříní zase tolik netýká, protože do nich budete umisťovat pouze lehké oblečení. Nevýhodou lamina je i nižší odolnost vůči vlhkosti.
 • Kov/sklo – nejmodernější skříně mohou být vyrobeny ze skla a kovu. Ze skla jsou vyrobeny zejména dveře skříní, tento materiál je typický zejména u vestavných variantách. S celokovovými šatními skříněmi se setkáte spíše na veřejných místech, například v tělocvičnách, šatnách u bazénu či v různých podnicích.
 • Textil – lehké skládací skříně jsou ideální nejen do bytů, ale i na kolej. Součástí textilní skříně bývá lehká konstrukce a rolovatelné dveře. Také tyto skříně budou vybaveny policemi i šatní tyčí.

Vnitřní uspořádání

Uvnitř šatní skříně se obvykle nachází různě dlouhá šatní tyč a několik polic či přihrádek. To co vše budete chtít využívat, je dobré zvážit dopředu. Oblíbeným příslušenstvím jsou i skříňové nástavce, které můžete využít k uschování sezónního oblečení, přikrývek a dalších věcí, které nebudete denně potřebovat.

 • Šatní tyč – je určená k zavěšení oblečení na ramínkách. Pokud vám šatní tyč svojí délkou nevyhovuje, mohou vám pomoci úsporná ramínka, na která navěsíte hned několik kousků oblečení.
 • Věšák na šátky – milovnice těchto módních doplňků mohou využívat i tento praktický doplněk.
 • Přihrádky – malé přihrádky mohou plnit také funkci šperkovnice.
 • Držák na kravaty – příslušenství určené mužům může být součástí šatní skříně, ale kravatovník lze koupit i samostatně. Většinou se montuje na vnitřní stranu dveří.
 • Držák na kalhoty – speciální držák známý i jako kalhotovník. Na tento věšák lze pověsit hned několik kalhot.

Osvětlení

Do šatní skříně musí být vidět, důležité je i její osvětlení. Osvětlení lze rozdělit na vnější a vnitřní. Koupit můžete světla, která vyžadují připojení k elektrické energii, ale praktická jsou i světla nabíjecí, která lze pravidelně dobíjet prostřednictvím USB kabelu. Do skříně se ideálně hodí LED osvětlení, které nemá tendenci k zahřívání. Pořídit můžete i světla s pohybovým senzorem, která se zapnou ve chvíli, kdy otevřete dveře skříně.

Značka

Šatní skříň můžete koupit ve specializovaných prodejnách, vybrat prostřednictvím internetu nebo nechat vyrobit na míru. Pokud zvolíte první dvě možnosti, můžete vybírat mezi skříněmi značek Signal, Tectake, Casarredo, ImportWorld, Lubidom, HomeLife a dalšími.

Cena

Pořizovací cenu ovlivňuje výrobní materiál, velikost skříně i množství různých polic či dalších doplňků. Mezi nejlevnější patří jednoduché textilní skříně, za které zaplatíte v závislosti na velikosti cca 500 – 1 500 Kč. Druhou pozici na pomyslném cenovém žebříčku okupují skříně z lamina s cenou od cca 3 – 6 000 Kč. Za velkou skříň však můžete zaplatit i více než 10 000 Kč. Za standardní lze považovat cenu v rozmezí 20 – 30 000 Kč. Náročnější si však za svoji skříň připlatí mnohem více.

Porovnat ceny šatních skříní

Otázky a odpovědi

Na co dát pozor při instalaci šatní skříně?

Myslet musíte především na svoje bezpečí. Ne každá skříň je dokonale stabilní a stabilitu navíc snižuje i nerovná podlaha. Určitě nic nezkazíte, pokud velkou a těžkou skříň přichytíte na pevno ke zdi. Tento bezpečnostní prvek je důležitý především u skříních umístěných v dětských pokojích.

Co je zrcadlová fólie?

Zrcadlovou fólii je možné považovat za levnější a méně kvalitnější náhradu zrcadla Fólie se lepí na okna, nábytek nebo jiný rovný povrch. Největší výhodou těchto fólií je nízká pořizovací cena i jednoduchá instalace. Fólie vám však vrátí spíše rozmazaný obraz a nenahradí tak dražší klasické zrcadlo.

Kdy se hodí výsuvná šatní tyč?

Tato tyče najdou své uplatnění v každé skříni. Na rozdíl od klasické tyče, která neumožňuje měnit délku je výsuvná tyč variabilní. Její součástí je jedno či více vysouvacích ramen, na která můžete zavěsit oblečení a v případě, kdy šatních vytřídíte, ramena opět zasunete, čímž vám vznikne ve skříni více místa.

Závěr

Rozhodujícím faktorem při výběru šatní skříně je velikost prostoru, který máte v jednotlivých místnostech k dispozici. Vhodné je pochopitelně pořídit co největší skříň, do které uložíte vše potřebné. Díky prostorné skříni budete mít doma stále uklízeno.

Zvolit musíte také vnitřní uspořádání, uvnitř skříně by měla být šatní tyč, ale i různé police či přihrádky. Praktické jsou i další věšáky či doplňky, které vám pomohou udržet přehled nad různými doplňky. Dovnitř skříně můžete vložit i další organizéry či ložné boxy.

Šatní skříně můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.jena-nabytek.cz, www.sconto.cz, www.kasvo.cz, www.biano.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (56 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Šatní skříně jsme kupovali nedávno a jelikož jsme chtěli ušetřit pár centimetrů, koupili jsme rohovou, do které můžete normálně vstoupit po otevření dveří. Jsou tam poličky, tyč na zavěšení oblečení atd. Jinak když stojí v koutě, vypadá jako skříň a regál v jednom, fakt skvěle řešená.

 2. Vůbec si nedovedu představit, že by člověk mohl doma existovat bez pořádné šatní skříně. Máme dvě vedle sebe přes celou zeď a super.

Přidat komentář

Recenzer
Logo