Čelovky

Čelovka je vhodná pro všechny milovníky sporty a přírody. Díky světlu, které čelovka vyzařuje, nebudete při pobytu venku limitování pouze denním světlem. Čelovka má oproti klasické baterce velkou výhodu v tom, že vám umožňuje mít volné ruce.

Dnešní trh nabízí ohromné množství těchto výrobků a vybrat opravdu funkční a odolnou svítilnu není vůbec jednoduché. O tom, kolik toho tento zdánlivé jednoduchý přístroj nabízí, značí už i cena jednotlivých typů. Ty nejjednodušší koupíte za pár stokorun, cena nejkvalitnějších jde do tisíců.

Při výběru čelovky je nutné vědět, pro koho a v jaké situaci se nejčastěji bude výrobek používat. Jinou svítilnu využije při kempování nebo rybolovu, pro tyto činosti není nutné pořizovat drahé typy a vystačíte si s nějakým méně náročným modelem.

Naproti tomu aktivní sportovci, horalové a dobrodruzi budou potřebovat vysoce kvalitní výrobky s dlouhou výdrží a lepší výbavou. Při výběru je třeba zohlednit i množství parametrů jako dosvit, světelný zdroj, stupeň krytí nebo výdrž baterie.

Porovnat ceny čelovek

Nejlepší čelovky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Fenix HM61R Amber 99 % 2 299 Kč Zobrazit Parys.cz
2. Fenix HM65R 97 % 2 499 Kč Zobrazit Parys.cz
3. Petzl Tikkina 95 % 462 Kč Zobrazit Hudy.cz
4. Petzl Actik Core 94 % 1 349 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Petzl Tikka 90 % 693 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Pro větší přehlednost si nejprve jednotlivé typy rozdělíme podle využití.

Běhání a turistika

Při večerním běhání nejlépe využijete čelovku, která má alespoň 3 režimy svícení a kvalitní dosvit dopředu i do stran. Světlo by mělo být odolné proti případnému pádu a mělo by být voděodolné. Preferujte výrobek menší hmotnosti, s větší dobou výdrže.

Horolezectví a cyklistika

Pro tyto činnosti budete opět potřebovat lehkou čelovku, která se vyznačuje výborným dosvitem a dlouhou dobou svícení.

Zimní a vodní sporty

Tyto typy by měly být především velmi odolné a vodotěsné. Existují i modely, které je možné na cca 30 minut ponořit do vody.

Stanování

Využijete i levnější modely, které by měly umožňovat alespoň regulovat světelnost.

Parametry

Světelný tok

Světelný výkon je udáván v lumenech a informuje o tom, jak silně bude světlo svítit. Z toho logicky vyplývá, že čím je tato hodnota větší, tím lepší je svítivost čelovky.

Levnější modely mají stálý světelný tok, kvalitnější typy umožňují světlo regulovat. Světelný tok je přímo závislý na výdrži baterie. S postupnou snižující se kapacitou baterie se bude snižovat také světelný tok.

Světelný tok lze rozdělit podle výkonu do několika skupin:

Světelný tok menší než 100 lm – typy vhodné pro běžné domácí používání nebo stanování. Využijete je i při nočním venčení psů nebo všude tam, kde si budete při práci potřebovat posvítit.

Světelný tok v rozmezí 100-400 lm – je vhodný pro aktivní sportovce. Takto velký světelný tok využijete při běhání, cyklistice, lyžování nebo třeba kempování a rybaření.

Světelný tok větší než 400 lm – hodí se pro vysokohorskou turistiku. 800 a více lm využijete při extrémních sportech, profesionálním nasazení nebo do nejnáročnějších podmínek.

Dosvit

To na kolik metrů je světlo schopné svítit, udává dosvit. U tohoto parametru však nejsou důležité pouze metry, čelovka, jejíž dosvit je cca 200 metrů, ale svítí pouze úzkým kuželem, vám neposlouží tolik, jako model s kratším dosvitem ale širším záběrem.

Proto vybírejte čelovky i na základě toho, jaký široký záběr světlo má. Díky širokému kuželu světla se budete lépe orientovat v prostoru. Dosvit může být v rozmezí cca 50 – 200 metrů.

Výhodné jsou modely, které jsou vybavené funkcí zoom. Ta umožňuje dosvit regulovat. U čelovek s velkým dosvitem, je ale větší zatížení baterie a s ním spojená i její kratší živostnost.

Maximální výdrž

Maximální výdrž udává dobu, po kterou bude čelovka svítit při dostatečném světelném toku. Po uplynutí této doby se bude její svítivost a dosvit zhoršovat, až dojde k úplnému zhasnutí.

Nemusíte se tedy bát, že po uplynutí doby maximální výdrže světlo ihned zhasne. Obecně máte ještě několik minut na to, abyste se dostali domů nebo do osvětleného prostoru.

Tento údaj je také závislý na počasí, obecně je maximální výdrž kratší v zimních měsících nebo při maximálním režimu svícení.

Pokud tedy chcete dobu svícení, co nejvíce natáhnout a terén vám to dovoluje, volte úspornější režim svícení. Nejvíce úsporné je blikající SOS světlo. Větší výdrž vám poskytnou výrobky s LED diodami, které šetří baterie.

Napájení

K dostání jsou čelovky, které fungují pomocí klasických baterií a také modely, které umožnují pravidelné dobíjení. Některé typy pak umožňují kombinovat obě tyto možnosti.

Čelovky napájené knoflíkovými bateriemi mají krátkou životnost a jsou vhodné spíše pro domácí využití nebo na nenáročném výletě. Tužkové nebo mikrotužkové baterie jsou u těchto výrobků nejrozšířenější. Mají delší životnost a využijete je i při sportování.

Li-ion akumulátory a lithiové baterie jsou součástí dražších a výkonnějších výrobků. Jejich výhodou je především dlouhá životnost, pro jejich opětovné dobíjení budete potřebovat speciální nabíječku.

Modely s integrovaným micro USB dobíjením patří k tomu nejlepšímu, co můžete koupit. Lze je dobíjet stejně jako například mobilní telefon, na cestách můžete využít také powerbanku.

Odolnost čelovky

Aby mohly tyto výrobky dobře sloužit, je nutné, aby byly odolné proti vodě, vniknutí prachu nebo cizích těles. Odolnost je u čelovek označována zkratkou IP neboli stupněm krytí.

Za touto zkratkou se pak nachází dvě číslice, první udává ochranu před vniknutím cizích těles a před nebezpečným dotykem. Druhá informuje o krytí proti vniknutí vody.

Čelovky s krytím mohou mít první číslo za zkratkou IP v rozmezí 0 – 6. V případě čísla 0 nejsou čelovky chráněné proti prachu, číslo 3 značí malou ochranu před prachem a číslo 6 poskytuje úplnou ochranu. Na trhu se setkáte nejčastěji s čelovkami, které neposkytují žádnou ochranu IPx nebo naopak úplnou ochranu IP6 proti prachu.

Druhé číslo označuje ochranu proti vodě a je v rozmezí 0 – 9. I ty nejzákladnější výrobky by měly poskytovat alespoň ochranu proti stříkající vodě ze všech úhlů, což značí číslo 4. IPx0 – IPx3 poskytuje malou ochranu proti kapající vodě, v případě čísla 3 je to pak ochrana proti stříkající vodě v úhlu 60°.

Ochrana proti ponoření začíná číslicí 7, v tomto případě se jedná o ponoření do vody po dobu 30 minut v hloubce 1 metru. IPx8 značí ochranu proti potopení do vody, které je určeno výrobcem a číslo IPx9 poskytuje ochranu proti tlakové vodě.

Hmotnost

Hmotnost čelovek je nejčastěji v rozmezí od 50 – 200 g. Nejedná se tedy o nijak těžké zařízení, přesto je však vždy lepší volit co nejnižší hmotnost. Nízká hmotnost by se však neměla odrážet na celkové kvalitě výrobku. Vámi vybraný model by měl splňovat zejména všechny důležité parametry a hmotnost by měla být spíše druhořadá.

Funkce

Jednotlivé modely nabízí i některé funkce, které můžete při sportování nebo pobytu venku využít.

ZOOM

Umožňuje regulovat šířku světelného kužele. Díky tomu se budete lépe orientovat v terénu. Úzký kužel světla dosvítí dál, toto světlo je ale příliš ostré a může být až nepříjemné. Širší kužel světla vám poskytne přehled i o prostoru kolem.

Automatické zapínání

Umožňuje čelovku zapnout pouhým mávnutím ruky.

Ovládání

Je nejčastěji pomocí přepínacích knoflíků. Tímto způsobem je možné měnit jednotlivé režimy svícení. Při ovládání se zaměřte také na to, jak snadná nebo naopak obtížná bude u vámi vybraného modelu výměna baterií. Dále je nutné věnovat pozornost i nastavení popruhů.

Ty by se měly dát snadno regulovat, tak, aby vám svítilna nepadala z hlavy a ani nijak netlačila. Většina čelovek má pouze popruh kolem hlavy, dražší jsou pak navíc vybaveny středovým popruhem, který chrání před možným spadnutím.

Červené světlo

Neoslňuje a je tedy vhodné při komunikaci s dalšími osobami. Toto světlo také nezpůsobuje ostré odrazy od lesklých nebo hladkých ploch. Je vhodné také při snížené viditelnosti například v mlze.

SOS blikání

Je vhodné pro upozornění na vaši osobu v případě, kdy dojde k nějakému zranění. Je to také nejméně náročný režim, který šetří baterii.

Nastavení intenzity světla

Umožňuje měnit ostré světlo na tlumené a naopak.

Stroboskop

Vydává silné světelné signály, které by vás měly ochránit před střetem s divokými zvířaty.

Senzor okolního světla

Čelovky s touto funkcí automaticky přizpůsobují intenzitu svícení okolním podmínkám. Na více osvícených místech se svícení utlumí a ve větší tmě naopak zintenzivní.

Krátkodobé zvýšení výkonu

Díky této funkci si posvítíte na jakýkoliv špatně osvětlený objekt.

Naklápěcí svítilna

Umožňuje měnit úhel svícení, což se hodí, pokud si budete potřebovat posvítit na ruce.

Funkce LOCK

Funkce LOCK neboli uzamčení zabrání náhodnému zapnutí při přenášení.

Indikátor stavu baterie

Vás bude průběžně informovat o výdrži baterie.

Značka

Mezi nejlépe hodnocené značky patří výrobky od značek jako Petzl, Ledlenser, Beal, SilverPoint, Sixtol, Fenix a jiné. K nejoblíbenějším výrobkům patří výrobky značky PETZL.

Tato značka nabízí široký výběr čelovek ve všech cenových kategoriích. U uživatelů jsou oblíbené také čelovky Fenix a Ledlenser.

Cena

Nejlevnější čelovky koupíte za necelých 200 Kč. Jsou vhodné pro občasné domácí použití nebo stanování. Radost s nimi uděláte i dětem. Jestliže patříte mezi sportovce, rybáře nebo rádi kempujete, vybírejte kvalitnější výrobky, jejichž cena začíná na cca 800 Kč.

V případě profesionálních sportovců nebo trampů je vhodné zaměřit se na vysoce kvalitní výrobky, které koupíte za cca 1 500 a více Kč.

Porovnat ceny čelovek

Údržba

Co se týká údržby, je vhodné pokud jde světlo sundat z popruhů. Díky tomu můžete popruhy prát v pračce. Tato údržba je to jediné, co můžete s výrobkem dělat. Samozřejmostí je také výměna nebo dobíjení baterií.

Čelovky s nízkým krytím proti prachu není vhodné vystavovat prašnému prostředí a v případě, že výrobek disponuje nízkým krytím proti vodě, snažte se o co nejmenší kontakt čelovky s vodou.

V případě správného používání vám bude svítilna sloužit řadu let. Na tento výrobek se vztahuje záruka, která může být až 7 let, což svědčí o její nízké poruchovosti.

Otázky a odpovědi

Jakou čelovku pro děti?

Pro děti je možné zakoupit levnější modely cenovek, kvalitní jsou k dostání již za cca 500 Kč. Výrobek by měl mít malou hmotnost a důležité jsou také popruhy, které by se měly dát utáhnout tak, aby svítilna nepadala z hlavy.

K dostání jsou také čelovky, které lze pomocí klipu připevnit na kšilt čepice a k dostání jsou i čepice nebo čelenky se zabudovanou svítilnou.

Je možné nosit čelovku jinak než na hlavě?

Některé čelovky je možné nosit na krku nebo pomocí klipu připevněné na kšiltu. Součástí některých výrobků je také hrudní pás, na který je možné svítilnu připevnit. Díky tomu zvýšíte svoji viditelnost při špatném počasí, nebo pokud nebude chtít oslňovat ostatní osoby.

Závěr

Kvalitní čelovka by měla umožňovat přepínat do více režimů svícení, důležitá je také dostatečná odolnost a krytí. Aby měla svítilna alespoň přiměřenou výdrž, kupte model, který disponuje alespoň tužkovými bateriemi. Větší výdrž vám pak umožní lithiové baterie nebo akumulátory.

Čelovku vybírejte zejména podle toho, k čemu vám bude svítit nejčastěji, nejlevnější a nejméně výkonné modely využijete spíše při stanování nebo venčení psa a jsou vhodné i pro děti na dětské tábory atd.

Pro běh, kolo nebo hledání kešek budete potřebovat svítilnu s vysokou svítivostí, hodit se bude funkce zoom i nastavení osvětlovací plochy. Pro extrémní sporty se zaměřte kromě jiného vysoký stupeň krytí a jednoduché ovládání, nejlépe mávnutím ruky.

Čelovky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz

Podobný článek, co by vás mohl zajímat


Zdroje: www.mastersport.cz, www.hudy.cz, www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (61 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

5 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Já potřeboval čelovku do práce, abych si mohl posvítit tam, kde něco dělám a nedá se tam rozsvítit normální světlo. Pročetl jsem si váš článek, na který jsem narazil a vybral podle hodnocení na Heurece Fenix HM61R Amber. Jsem velmi spokojený a nadšený, protože to byla skutečně výhodná koupě, má hodně dobrou svítivost, na hlavě moc dobře sedí a celkově má super zpracování.

  2. Existuje vůbec ještě čelovka, která má pouze režim zapnuto-vypnuto bez různých blikacích, úsporných, barevně odlišných a dalších funkcí ? Děkuji za odpověď, Adam.

  3. Čelovku jsem koupil na dobrodružné výlety s prcky a funguje dobře. Ani jsem nějak neřešil odkud je, hlavně, že svítí.

  4. Jsou nějaké čelovky vyrobené jinde než komunistama z China?

    • To nevím, ale některý čelovky nejsou tak špatný. Nemůžete všechny věci z Made in China házet to jednoho pytle, že jsou špatný? Přece to není pravda.

Přidat komentář

Recenzer
Logo