Světla na kolo

Před tím než koupíte první světlo, si položte otázku, kde budete nejčastěji jezdit. Při večerní jízdě osvětleným městem vám postačí levné blikačky, které se postarají o to, abyste byli na silnici vidět. Při jízdě mimo osvětlené cesty však budete potřebovat kvalitní světlo, které vám poskytne potřebný rozhled.

Mezi důležité parametry, které byste měli při výběru světla zohlednit, patří svítivost, způsob napájení, možnost využití světelných módů nebo stupeň krytí.

Porovnat ceny světel na kolo

Nejlepší světla na kolo

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Fenix BC25R 97 % 1 399 Kč Zobrazit Kupkolo.cz
2. Garmin RTL 515 95 % 3 990 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Force Double sada 91 % 60 Kč Zobrazit Bikero.cz
4. Smart RL-313 R 88 % 93 Kč Zobrazit Akumo.cz
5. Smart RL-405R 86 % 129 Kč Zobrazit Mojekolo.cz

Typy

Povinností cyklisty je být vidět. Z tohoto důvodu nestačí investovat pouze do předního světla, své kolo musíte opatřit alespoň jednoduchým zadním světlem. Světla na kolo koupíte samostatně, méně nároční uživatelé mohou vybrat světlo v sadě. Oblíbené jsou i čelovky.

Přední

Přední světla vybírejte podle místa používání kola. K dostání jsou světla v různých cenových kategoriích. Čím vyšší bude cena, tím kvalitnější bude také světlo. Přední světlo je možné uchytit na řídítka, nebo helmu.

Zadní

Zadní mají mnohem nižší svítivost než přední světla. Jejich úkolem je zvýšit vaší bezpečnost tím, že budete viditelní pro řidiče automobilů. Jednoduchá světla mají podobu blikačky, dražší světla mohou svítit trvale, a koupit můžete i světlo s různými módy. Nejkvalitnější světla mohou mít laserové diody.

Sady

Pro méně náročné cyklisty, kteří se budou pohybovat spíše po osvětlených komunikacích, bude vhodné zakoupit sadu, která obsahuje přední i zadní blikačku, nebo přední světlo a zadní bezpečnostní blikačku. Výhodou je nižší pořizovací cena, stejná svítivost i design.

Čelovky

Při jízdě na kole můžete využít také multifunkční čelovku. Ta se vám bude hodit i při dalších aktivitách jako je běh, venčení psa, lyžování atd.

Určení

Při výběru narazíte na různě kvalitní světla, v tomto případě byste se však neměli řídit cenou, ale způsobem používání.

Dolní cenová kategorie

Pokud budete jezdit výhradně po osvětlené komunikaci, postačí vám zakoupit levnou přední a zadní bezpečnostní blikačku. Ta vám sama o sobě nijak zvlášť neposvítí, ale postará se o to, abyste byli na silnici dobře vidět. Tato světla mají nižší počet diod a ve většině případů jsou napájeny jednorázovými bateriemi.

Střední cenová kategorie

Kvalitnější světla se vám budou hodit tehdy, kdy se budete alespoň část cesty pohybovat na neosvětlené silnici. V tomto případě je nutné, abyste byli dobře vidět zezadu, a pochopitelně musíte mít na řídítkách kvalitnější přední světlo. V této kategorii již můžete vybírat mezi světli napájenými bateriemi, nebo světli nabíjecími.

Horní cenová kategorie

Nejdražší a nejkvalitnější světla budou potřebovat všichni, kdo milují večerní a noční projížďky lesem. Zde budete potřebovat přední světlo s vysokou svítivostí, hodit se může také čelovka. Zpravidla se jedná o nabíjecí světla s větší kapacitou baterie.

Svítivost

Jedná se o parametr, jehož jednotkou jsou lumeny – lm. Svítivost udává, kolik toho budete na cestách vidět.

V případě předních světel platí:

  • 100 – 200 lm – tuto nízkou svítivost mají převážně jednoduché blikačky
  • 300 – 450 lm – je svítivost vhodná na méně osvětlených komunikacích
  • 600 – 1 000 lm – tato světla jsou ideální na lesní cesty, kde je opravdu minimální osvětlení. Tato kvalitní světla jsou určena bikerům, nebo lovcům trailů.
  • 1 000 a více lm – nejkvalitnější světla mohou mít i více než 1 500 lm, světlo lze přirovnat ke světlu automobilu. Tato světla disponují řadou módů, které vám umožní měnit intenzitu světla podle potřeb.

V případě zadních světel platí:

  • 20 lm – nejlevnější blikačky
  • 50 lm – náročnější mohou koupit výkonnější světla. Ta mohou disponovat několika světelnými módy.
  • 50 lm a více – ideální pro ty, kteří se často pohybují na neosvětlené komunikaci.

Zdroj energie

Světla na kolo fungují pomocí tužkových baterií, kvalitnější světla jsou pak nabíjecí.

Klasické baterie

Tyto světla patří spíše do nižší cenové kategorie, jejich nevýhodou je skutečnost, že se nižší kapacita baterie podepisuje na svítivosti. Ve chvíli, kdy je svítivost zhoršená, poznáte, že je čas baterie vyměnit.

Nabíjecí baterie

Jsou ekologické a díky možnosti mnohačetného dobíjení také levnější. Na rozdíl od klasických baterií svítí světlo konstantně po celou dobu. Stav baterie tak budete hlídat pomocí indikátoru. Nevýhodou je nižší životnost baterie při horších povětrnostních podmínkách.

Držáky

Světla na kolo připevníte různými způsoby, vybrat si tedy budete muset i vhodný držák. Přední světlo je možné připevnit na řídítka, je však i mnoho cyklistů, kteří raději preferují světlo umístěné na cyklistické helmě.

Zadní světlo lze uchytit na sedlovku, což je bezesporu nejoblíbenější způsob. Koupit však můžete také světlo, které připevníte na oblečení, batoh atd. Co se týká samotného upevnění, využít můžete suchý zip, silikonová nebo gumová očka a v případě kvalitnějších světel to jsou závitové mechanismy.

Bezpečnostní světla se mohou umístit na dráty kola nebo rám. Tato světla využijete pouze pro vaši větší bezpečnost, díky speciálním odrazkám budete viditelní ze všech stran.

Značka

Světlo na kolo koupíte od značek BBB, Knog, One, VDO, Superior, Blackburn, Lezyne, Fenix, Force a další.

Cena

Cena nejlevnějších blikaček nepřesáhne 100 Kč. Za tuto cenu je možné koupit i světelné sady. Počítat však musíte s malou svítivostí a jednoduchým silikonovým držákem.

Okolo 300 Kč je již možné koupit světlo s větší svítivostí, které bude dostačující i na neosvětlených úsecích. Tato světla již mohou umožňovat vybírat mezi jednotlivými módy. Nejdražší světla vyjdou na 1 – 4 a více tisíc Kč. Mají vysokou svítivost, dlouhou životnost, různé funkce a nejlepší možné krytí.

Porovnat ceny světel na kolo

Otázky a odpovědi

Jaké světlo pro jízdu přírodou?

Milovníci večerních vyjížděk po neosvětlených cyklostezkách nebo komunikacích, budou potřebovat kvalitní světlo, jehož světelný kužel je dlouhý a úzký. Adrenalinoví cyklisté, kteří rádi jezdí na trailech budou naopak potřebovat široký světelný kužel. Oceníte také delší dosvit.

Mají světla na kolo nějaké funkce?

Velké množství světel zejména těch dobíjecích disponuje různými režimy svícení. Intenzitu světla tak můžete podle potřeby nastavit, což vám ušetří kapacitu baterie.

Mezi další běžné funkce patří různé intenzity blikání, blikání SOS nebo BURST režim, který zvýší na krátkou dobu výkon světla na kolo. Dražší světla mají možnost nastavení světelného kužele. U nabíjecích světel by neměl chybět ani indikátor stavu baterie.

Jaký stupeň krytí mají světla na kolo?

Nejlevnější světla pravděpodobně nebudou odolné vůči vodě, v dešti tak může dojít k jejich zničení. Pokud patříte mezi vášnivé cyklisty, které od jízdy neodradí ani déšť nebo sníh, volte světla se stupněm krytí IP65 – 66. Tato světla jsou odolná vůči stříkající vodě.

Závěr

Méně nároční uživatelé by měli kolo vybavit alespoň povinnou zadní a přední blikačkou. V tomto případě vám postačí i nejlevnější světelná sada. Jestliže se častěji pohybujete v terénu, budete muset kolo vybavit výkonnějším předním světlem se svítivostí cca 300 lm. Nejnáročnější budou potřebovat ještě výkonnější světlo nebo kombinaci předního světla a čelovky.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.alza.cz, www.cyklomania.cz, www.bike-eshop.cz, www.kola-online.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (37 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

7 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. dobrý a přehledný článek, každý se rychle zorientuje a poradí mu při výběru, děkuji Vám,

  2. Na kolo jsem si pořídila Garmin Varia UT800 a přesto, že jsem mu nedávala moc nadějí, svítí perfektně. Ani jsem nedoufala, že bude mít tak dobrou svítivost, ale je super.

  3. Moc jste mi pomohli s výběrem světla na kolo. Nevěděla jsem, co si vlastně objednat, ale díky vašemu článku jsem sehnala skvělý produkt za super cenu. Momentálně tak používám Fenix BC25R a je ideální.

  4. Je to super článek!

  5. Světlo na kolo, je velmi důležitý jako helma :D, jinak váš článek se mi hodně líbí.

Přidat komentář

Recenzer
Logo