Dláta

Dláto je pracovní nástroj s mnoha podobami. Dláta mohou být soustružnická, řezbářská, zapouštěcí, které se používá k dodlabávání pantů. Dutiny na zámek vydlabete dlátem zámkovým. Největší skupinu však tvoří dláta truhlářská a tesařská. Obecně je dláto nástroj, který vám pomůže opracovat dřevo. Měkčí dřevo můžete opracovat pouhým tlakem ruky, při opracovávání tvrdších dřevin můžete použít paličku.

Dláto budete vybírat podle účelu použití. Každá hlavní skupina nabízí hned několik různých podob jednotlivých nástrojů. Při výběru každého z nástrojů by vás měla nejvíce zajímat kvalita čepele. Důležitý je však i tvar rukojeti, který určuje, jak snadno se vám bude nástroj používat.

Porovnat ceny dlát

Typy

Dláto je jednoduchý pracovní nástroj, který je složen z rukojeti a čepele, které je zakončeno ostřím. Rukojeť a čepel drží pohromadě ocelový kroužek, který zabrání možnému prasknutí nebo rozštípnutí rukojeti. Dláto ke své práci potřebují především tesaři, truhláři, řezbáři a soustružníci. Podle tohoto určení je dláta rozdělují do několika skupin.

Truhlářská dláta

Pomocí truhlářského dláta budete moci opracovat truhlářské řezivo. Na výrobu rukojeti se používají různé dřeviny, nejčastěji je to buk, bříza, dub, borovice nebo smrk. Truhlářská dláta se liší tvarem čepele, rozdílná je i jejich velikost. Každá varianta je určena k jinému způsobu použití.

  • Rovná dláta – tento tvar je universální a používá se především k hrubému opracovávání. Je velmi pevné a snadno ustojí i údery paličkou.
  • Hraněná rovná dláta – boční strany čepele jsou zkosené, díky čemuž se snadněji dostanete do méně přístupných míst. Hraněná dláta se používají nejčastěji k výrobě truhlářských spojů.
  • Úzká dutá dláta – je ideální k vysekávaní zaoblených nebo kulatých otvorů. Použít o můžete také k vysekávání oblé hrany.
  • Čepovací dláta – toto dláto je známé i jako děrovač nebo děropáč a používat ho můžete při dlabání ve větších hloubkách.
  • Zámková dláta – používá se ke snadnému zapouštěné zámkového mechanismu. Toto dláto poznáte podle dvou ramen, která jsou zahnutá do pravého úhlu. Ostřím je opatřeno každé rameno.
  • Rohová dláta – používá se k začišťování rohů.
  • Šikmá dláta – kosá dláta opět využijete k začišťování rohů a s jeho pomocí se dostanete i na hůře dostupná místa. Zkosení mívá hodnotu okolo 30° a k dispozici můžete mít dláto pravé i levé.

Tesařská dláta

Druhými nejčastěji používanými jsou dláta tesařská. Také v jejich případě máte na výběr z několika různých podob a dá se říct, že se od dlát truhlářských nijak zvlášť neliší. Tesařské dláto bude pouze větší. Rukojeti jsou mohutnější a čepele silnější. Tesařská dláta bývají také delší a nejčastěji se používají dláta plochá, nehraněná, hraněná a dláta čepovací – děropáče.

Řezbářská dláta

Řezbáři při práci používají rovné nebo podélně prohnuté dláto. Prohnuté dláto má dvě různé podoby. V prvním případě je dláto prohnuté dlouze, v tom druhém se jedná o dláto prohnuté krátce. Krátce prohnutá dláta jsou známá jako dláta lžícová. Použít je můžete při dlabání v hůře přístupných místech i při práci ve větší hloubce.

Soustružnická dláta

Tato dláta jsou dlouhá a uchopit je můžete oběma rukama. Také soustružnická dláta jsou k dostání v několika různých podobách. Koupit můžete dláto ubírací, hladící, upichovací, ploché, zapichovací nebo dláto na dutinky.

Čepel

Pracovní částí dláta je čepel. Ta musí být dostatečně odolná a je proto vyrobena z různě kvalitní ocele. Kvalitu určuje především pořizovací cena, zde platí jednoduché pravidlo, čím dražší, tím lepší. Standardní dláta bývají vyrobena z nástrojové oceli s tvrdostí 61 HRC. Kvalitnější jsou dláta HSS, která se vyrábí z rychlořezné oceli s tvrdostí 62 – 63 HRC.

Počet kusů

Dláta jsou dále rozdělena podle způsobu používání na hobby a profi. Obě varianty vám umožňují koupit dláto samostatně nebo v podobě rozšířené sady. Výhodu sady je obvykle nižší cena. Za méně peněz koupíte všechna základní dláta najednou. Na druhou stranu vám nemusí vyhovovat tvar a šířka rukojeti nebo délka nástroje. Proto profesionálové raději nakupují dláta po jednom kusu. Díky tomu si moou vyzkoušet práci s různou podobou rukojeti a zvolit variantu, která jim bude nejlépe sedět v ruce.

Značka

Kvalitu pracovního nástroje i v tomto případě určuje kvalitní výrobce. Tomu byste měli dát přednost, ať už pořizujete hobby nebo profi nástroj. Mezi kvalitní dláta patří zejména výrobky značky Extol, Narex Bystřice, Holzmann nebo Hultafors. Cenově dostupná dláta koupíte například od Silverline.

Cena

Pořizovací cena dláta nebývá nijak vysoká. Pokud však chcete nástroj, který něco vydrží a bude dobře a dlouho sloužit, měli byste se při výběru zaměřit na cenu od 400 Kč více. Jestliže preferuje nákup sady, budete se nejčastěji rozhodovat mezi sadou o velikosti 5 – 12 ks. Cena se v tomto případě pohybuje v rozmezí 700 – 2 000 Kč.

Porovnat ceny dlát

Otázky a odpovědi

Jaké dřeviny jsou vhodné k vyřezávání?

Na řezby můžete použít různé dřeviny. Ideální je především měkké a snadno opracovatelné lipové dřevo. Použít však můžete i dřevo hrušky, třešně, javoru, jasanu, ořechu, olše atd. Ve zkratce se dá říct, že jsou vhodné jakékoliv listnaté dřeviny. Pro řezbařinu se však nehodí dřevo jehličnatých stromů a ideální není ani dřevo rychle rostoucích stromů, například topol.

Jak se o dláto starat?

Dláto je nutné především průběžně brousit. Při používání tupého dláta budete muset vyvinout mnohem větší sílu, ale výsledná podoba výrobku nebude nijak valná. Obvykle se nevyhnete vytrhaným vláknům a hrubému vzhledu. Méně ztupené dláto lze brousit pomocí obtahovací kůže, kterou lze použít i k broušení nožů nebo třeba břitvy. Více poškozenou čepel zbrousíte kvalitněji a rychleji pomocí brusky. Nutné však je broušené dláto chladit vodou.

Je možné při práci s dlátem používat kladivo?

Při používání dlát je možné na rukojeť opatřenou prstencem poklepávat dřevěnou paličkou. Někteří k tomuto účelu používají i kladivo, což je však podle odborníků špatně. Ocelové kladivo může dláto poškodit. Konkrétně může způsobit rozpadnutí rukojeti.

Závěr

Dláta lze koupit začátečníkům i pokročilým. Hobby dláta jsou levnější a na jejich výrobu se používá méně kvalitní ocel. Díky tomu se dláto rychleji ztupí, jestliže však dláto použijete několikrát do roka, bude vám hobby varianta naprosto vyhovovat. Profesionálové však budou muset sáhnout po mnohem dražších a kvalitnějších variantách. Ty lze koupit samostatně nebo rovnou v celé sadě, která obsahuje všechny základní druhy dlát.


Zdroje: www.wikipedia.org, www.ispas.cz, www.ynaradi.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (50 hodnocení)
​​

Eliška Vachková – autor článku

Eliška Vachková – autor článku

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Můj přítel moc rád pracuje se dřevem, takže k tomu neustále dokupuje různé pomůcky a nářadí. Chtěla jsem mu udělat radost, takže jsem mu k narozeninám objednala sadu 6ks plochých dlát v kazetě Narex Bystřice 853053, která stojí necelé dva tisíce a díky dřevěné krabici, je to velmi povedený druh dárku, pokud máte doma kutila jako já.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo