Pilník je jednoduchý ruční dílenský nástroj, který by měl být součástí vybavení každé dílny. Pilníky ke své práci potřebují zámečníci, truhláři, strojaři nebo modeláři. Pilníků je více druhů, s jejich pomocí lze opracovávat dřevo i kov. Speciálním typem pilníku je možné brousit řetěz motorové pily.
Tento ruční nástroj je určený k začišťování i tvarování opracovávané plochy různých obrobků. Jedná se o nejlevnější ruční nástroj, kterým můžete ubírat malé množství materiálu, odstraníte drobné nečistoty, špony, otřepy a vyhladíte povrch.
Dílenský pilník je složen pouze z rukojeti a kovové pracovní části, která může mít různý tvar i hrubost. Jednotlivé pilníky se liší také tvarem zubů či počtem seků. Pilník je nutné vybírat podle toho, jaký materiál budete chtít tímto nástrojem opracovávat. Mezi nejzásadnější parametr, který by vás měl při výběru zajímat je hrubost. Ta souvisí s tím, kolik seků je na 1 cm umístěno.
Nejlepší pilníky
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | sada pilníků 250/2 5 ks | ⭐ 100 % | 507 Kč | Zobrazit | Uni-max.cz |
2. | Pilník kulatý 4,0 mm OREGON | ⭐ 96 % | 38 Kč | Zobrazit | akoupelnyatopeni |
3. | Makita 533 x 9 mm 9032 | ⭐ 94 % | 3 979 Kč | Zobrazit | Tipnet.cz |
4. | Přípravek na broušení řetězů | ⭐ 87 % | 149 Kč | Zobrazit | Uni-max.cz |
5. | Extol Craft 8801 | ⭐ 85 % | 177 Kč | Zobrazit | Nako.cz |
Typy
Rozlišujeme 2 základní typy dílenských pilníků, a to pilníky na dřevo a kov. Pochopitelně můžete pomocí jednoho pilníku brousit oba typu materiálů, ale riskujete, že do pracovní části zanesete špony z jednoho materiálů, kterými můžete poškodit materiál druhý.
Dílenské
Tyto pilníky jsou určeny pro běžné domácí práce v domácnosti, ale i zámečnické dílně. Dílenské pilníky se vyznačují křížovým sekem. Dílenské pilníky se liší tvarem i hrubostí.
- Plochý – je vhodný pro začišťování rovného povrchu.
- Čtvercový – je určen k pilování pravoúhlých otvorů, drážek a vnitřních rohů, ale také pro drobnější úpravy řezných nástrojů.
- Trojúhelníkový – tento, pilník můžete použít pro odstraňování ostřin, pilování vnitřních rohů a úhlů.
- Půlkruhový – je známý i jaké úsečový, a lze ho použít pro pilování plochých a konkávních povrchů, dále pak velkých otvorů, nebo odstraňování ostřin.
- Kruhový – využijete ho k pilování otvorů, velkých zaoblení a konkávních povrchů.
Rašple
Patří mezi speciální pilníky, které je možné použít k pilování dřeva a jiných měkkých materiálů, například plastů. Rašple se od klasického pilníku příliš neliší délkou ani tvarem. I zde je možné koupit různé tvary. Počet seků se u rašplí určuje počtem zubů na cm2.
Precizní
Tyto pilníky se příliš neliší od pilníků dílenských, i pro tyto pilníky je typický křížový sek. Tyto pilníky se často zužují do špičky, přičemž sek je umístěn i na úzké špičce. Díky tomu můžete pomocí pilníku provádět i jemnou práci.
Pilové pilníky
Speciální pilníky, které využijete při ostření kotoučových pil i pilových listů. Použít je však můžete i pro ostření dalšího nářadí. Kotoučové pily lze brousit pomocí trojúhelníkového nebo mečového profilu. Na ostření řetězové pily budete potřebovat kulatý pilník vhodného průměru, který je opatřen spirálovým sekem.
Jehlové
Malé pilníky, které používají některé profese například hodináři, rytci, zlatníci nebo zámečníci. Tyto pilníky využívají křížový sek a dostupné jsou v menších velikostech od 140 – 200 mm.
Rytecké
Další speciální pilníky, které mají seky na obou svých koncích, přičemž ve středu se seky nenachází. Pilníky jsou určené spíše profesionálům, použít je můžete na hůře přístupných místech.
Podkovářské rašple
Tyto pilníky jsou určeny pouze koňákům, kteří budou s jejich pomocí čistit a upravovat koňská kopyta. Podkovářský pilník je oboustranný, každá strana má jiný tvar i hrubost. Použít tak můžete rašplovou nebo pilníkovou část, podle toho, co přesně budete pomocí pilníku dělat.
Hrubost
Hrubost je udávána počtem seků. Sek je možné chápat jako uspořádání a tvar zubů, jejíž úkolem je postarat se o optimální odvádění špon. Čím více seků se na pilníků nachází, tím jemnější je i pilník. Pilník s větším množstvím seků má větší hrubost a uberete s jeho pomocí více materiálu.
U dílenských pilníků se seky udávají počtem zubů na 1 cm. Diagonální, frézovací pilníky udávají seky na počet zubů na palec. U rašplí je pak hrubost uváděna počtem zubů na cm2.
U dílenských pilníků se rozlišují následující hrubosti:
- SEK 00 – hrubovací pilníky vhodné pro hrubší začišťovací práci
- SEK 0 – uběrací pilníky určené pro hrubou práci
- SEK 1 – hrubé pilníky určené k přípravnému pilování
- SEK 2 – středně hrubé pilníky určené k pilování na čisto
- SEK 3 – jemné pilníky určené k pilování na čisto
- SEK 4 – velmi jemné pilníky určené pro lícovací práce
SEK
Samotné seky se pak dále dělí na 3 typy:
- Jednoduchý – tyto pilníky jsou určeny k universálnímu broušení. Použít ho můžete k pilování tvrdých materiálů i broušení řetězů k pilám atd.
- Křížový – nebo také křížový je pilník ideální pro broušení měkkých materiálů.
- Multifile – pilník se 2 typy seků. Jednu stranu využijete pro hrubé pilování, druhou pro dokončovací práce. Pilník je možné použít na tvrdé i měkké materiály.
Rukojeť
Při výběru pilníku byste si měli ohlídat i tvar a délku rukojeti. Ta by vám měla umožnit pohodlné držení. Pilníky mohou mít ergonomické rukojeti opatřeny protiskluzovou úpravou, díky čemuž budete moci pilník držet i špinavýma rukama.
- Kulatá rukojeť – umožní vám snadnější otáčivý pohyb.
- Plochá rukojeť – je vhodnější pro stabilní pevné uchopení.
- Dvouplastová rukojeť – kombinují měkkčí a pevnější materiál. Tato kombinace je typická pro dražší pilníky a umožňuje velmi kvalitní úchop.
Pilování
Samotné pilování lze rozdělit následovně:
- Příčné – je kolmé nebo šikmé k materiálu.
- Podélné – využívá se při vyhlazování rovinných ploch. Pilování je rovnoběžné s delší stranou opracovávaného materiálu.
- Křížové – pilování na šikmo na jednu i druhou stranu.
- Obtahování – zlepší jakost pilované plochy. Pilník je třeba držet oběma rukama na koncích a s pilníkem se pohybuje ve směru delší strany.
Značka
Pilníky jsou zastoupeny ve velkém množství. Pokud chcete, aby pilník dobře sloužil, je vhodné preferovat kvalitní nářadí známých výrobců. Velmi oblíbené je nářadí značky Stalco, Festa, Extol, TOYA, XTline, Vorel, Bahco a mnoho dalších.
Cena
Pilník je jednoduchý a cenově dostupný nástroj. Samostatný pilník známého výrobce koupíte za cca 60 Kč. Do 100 Kč koupíte prakticky jakoukoliv podobu vhodnou k pilování kovu i dřeva.
Od 100 – 300 Kč koupíte dražší samostatné pilníky nebo celé sady, které mohou obsahovat 3 – 10 kusů různých pilníků.
Otázky a odpovědi
Vyžadují pilníky nějakou údržbu?
Pilníky jsou jednoduché nástroje avšak ani v tomto případě pravidelná údržba nijak neškodí. Pro lepší účinek je vhodné zanesený pilník očistit speciálním kartáčem. Čištění by mělo být po směru seků. Mastnou špínu snadněji odstraníte pomocí křídy. Křída má schopnost tuto mastnotu nasáknout a poté vám půjde pracovní část lépe vykartáčovat.
Jak prodloužit životnost pilníku?
Životnost prodlouží také adekvátní skladování. Pilníky se doporučuje zavěšovat na stěnu. K tomuto účelu slouží otvor umístěný v rukojeti. Díky zavěšení ochráníte zuby před možnými nárazy dalšího nářadí. V případě, že není zavěšení možné, je vhodné pilník uložit do ochranného obalu.
Vyplatí se koupit sadu pilníků?
Pokud nepotřebujete pouze určitý pilník, ale začínáte vybavovat dílnu, vyplatí se koupit celé sady. V sadě jsou nejčastěji obsaženo 3 – 6 pilníků, které se liší svým tvarem. Tyto pilníky mají obvykle střední hrubost.
Závěr
Pilník je sice jednoduchý nástroj, pokud ho však nebudete používat správně, můžete výrazně snížit jeho životnost. Pilníkem proto opracovávejte pouze materiál, pro který je pilník určen, nepodceňujte ani správné uskladnění a čištění. Zapomínat byste však neměli ani na svoji bezpečnost.
Při pilování se budou tvořit dřevěné, kovové nebo plastové špony. Ty se vám mohou dostat do oči a nenávratně je tím poškodit. Proto byste měli vždy používat ochranné brýle. Při pilování kovů se doporučuje používat také rukavice, protože kovové špony jsou velmi ostré a mohou vás poměrně snadno poranit.
Pilníky můžete nakoupit v e-shopu: Alza.cz
Zdroj: www.wikipedia.org
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
ještě se v česku nestalo, že by si někdo koupil špatný nástroj a přiznal to. Jedině to chválí.
Srovnal jsem kvalitu v šíři, některé nástroje po dědovi z první republiky. Lupenkové pilky staré jsou prefektní, na rozdíl od úplného aušusu-dnes. Dneší pilniky jsou docela dobré. Stejně se musí časem naostřit. Slečna nezmínila, že pilník musí být tvrdší než zpracovávaný materiál.
Starší minipilníčky s velmi jemným zrnem používám na broušení třeba vrtáčků 0.3 mm průměru. Jsou vynikající, velmi jemné, za babku, diamantové, z Gruzie. čínské jsou velmi hrubé.
Nedávno jsem sháněl opravdu kvalitní pilník, který se nezlomí hned, jak s ním jednou zaberu. Objednal jsem si tedy ze zvědavosti sadu pilníku od značky Parkside, která obsahuje 3 kusy, a jsem nadšený. Mají opravdu vynikající kvalitu a skvělé zpracování, moc dobře se s nimi pracuje, takže mohu doporučit, pokud hledáte fakt dobrý pilník.
Potřeboval jsem pilníky do dílny, a díky vašemu článku jsem sehnal přesně to, co jsem sháněl.
Páječky od značky Makita jsou fakt super.