Gramofony

Gramofon byl velmi oblíbeným přehrávačem, který se objevoval v mnoha rodinách. Na trhu se objevil již kolem roku 1888. Tehdy se jednalo o poměrně velký přístroj, který poháněla klika. Gramofony byly již v této době velmi oblíbené, a podíleli se na vzniku hudebního průmyslu.

S nástupem kazet a cédéček, zájem o gramofony opadal. Nyní jsou však opět na vzestupu a znovu se těší velké oblibě a to zejména díky kvalitnímu zvuku. Dle znalců různých přehrávačů, patří právě gramofon k tomu nejlepšímu, co si můžete pro poslech hudby pořídit. Gramofon přehrává vinylové desky, které obsahují záznam v původní kvalitě, zatímco v případě CD je zvuk nejdříve digitalizován.

V současné době jsou k dostání gramofony v mnoha různých podobách, vybírat můžete moderní vzhled i přístroje v retro stylu. Při výběru se kromě designu zaměřte na typ gramofonu. K dalším důležitým parametrům patří přenoska, předzesilovač, tvar raménka i možné funkce.

Porovnat ceny gramofonů

Nejlepší gramofony

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Sony PS-LX310BT 95 % 6 475 Kč Zobrazit Alza.cz
2. Lenco L-3808 92 % 7 299 Kč Kč Zobrazit Okay.cz
3. Audio-Technica AT-LP120xUSB 90 % 8 349 Kč Zobrazit Alza.cz
4. Platinium Music Center 5v1 E-6289 90 % 2 999 Kč Zobrazit tv-products.cz
5. ION Max LP 90 % 2 590 Kč Zobrazit Allegro.cz
6. SENCOR STT 212U 87 % 1 351 Kč Zobrazit Tipa.eu
7. Pro-Ject debut III 87 % 6 759 Kč Zobrazit Mall.cz
8. Sencor STT 016 85 % 3 591 Kč Zobrazit Mall.cz
9. Hyundai RTC182 SU 72 % 2 999 Kč Zobrazit Datart.cz

Typy

Gramofon můžete vybírat ze třech různých typů. Do domácnosti je možné pořídit klasický gramofon, jehož součástí jsou zabudované reproduktory nebo Hi-Fi gramofon. Pro komerční využití jsou k dostání DJ gramofony.

Gramofon s reproduktory

Tento typ je tím nejjednodušším a nejlevnějším, co si můžete do domácnosti pořídit. I tento gramofon umožní poslech hudby v dobré kvalitě těm méně náročným posluchačům, kteří nevyužijí žádné přídavné funkce.

Součástí těchto gramofonů může být kromě zabudovaných reproduktorů také rádio, nebo vám mohou umožnit přehrávat CD disky.

Hi-Fi gramofon

Náročnější posluchači by měli sáhnout po Hi-Fi gramofonu, který vyniká vysoce kvalitním zvukem. Tyto gramofony jsou k dostání ve dvou provedeních. Koupit můžete gramofon se zabudovaným předzesilovačem i linkovými výstupy, který nevyžaduje dokoupení dalších částí.

Druhým typem je gramofon s výstupy, kdy již budete muset zakoupit přídavnou techniku v podobě zesilovače, receiveru a reproduktorů. Díky tomu si můžete pořídit sestavu dle svých potřeb, bez nutných kompromisů, avšak budete muset počítat s vyšší pořizovací cenou.

DJ gramofon

DJ gramofon je určen především profesionálům, v domácnosti ho nevyužijete. Gramofony slouží primárně k mixování hudby, jsou pro ně typické přídavné funkce a odolný výrobní materiál, který vydrží i velmi náročné zacházení.

Přenoska

Přenoska je jednou z nejdůležitějších částí gramofonu, která má největší vliv na kvalitu zvuku. Nachází se na konci raménka a je určená k přeměně mechanických kmitů z jehly na elektrické kmity. V současné době jsou gramofony vybaveny dvěma typy přenosek.

Piezoelektrická nebo také krystalová přenoska je součástí levnějších gramofonů. Nejčastěji bývá osazena safírovým hrotem, které mají kratší životnost. Další jejich nevýhodou je rychlé opotřebování vinylu, což vede ke zhoršené kvalitě zvuku.

Elektromagnetická přenoska je součástí dražších gramofonů. Nevýhodou je tedy její vyšší cena, k výhodám patří delší životnost a především velmi kvalitní zvuk.

Náhon

Náhon nebo také pohon je mechanismus, který pohání desku. I zde máte na výběr ze dvou možností.

Řemínkový pohon

Je v současné době více zastoupen, najdete ho u gramofonů s reproduktory i Hi-Fi gramofonů. Dá se přirovnat ke klínovému řemenu automobilu. Pohon je umístěn mimo talíř a do pohybu ho uvádí právě řemínek.

U tohoto typu dochází k pozvolnému opotřebování a nevyhnete se tak jeho výměně. Díky opotřebování dochází ke kolísání rychlosti při přehrávání a tedy i k méně kvalitnímu zvuku.

Přímý pohon

Je typický pro DJ gramofony, u kterých je třeba korigovat otáčky dle potřeby. Díky přímému pohonu je rychlost otáčení konstantní a zvuk je tak vždy perfektní.

Raménka gramofonu

Raménko je specifickou součástí každého gramofonu. Na trhu jsou k dostání gramofony s rovným nebo zahnutým raménkem.

Rovné raménko bývá častěji u levnějších modelů, poskytuje horší kvalitu zvuku. Je však velmi stabilní a lépe kopíruje drážku vinylu.

Zahnuté raménko vám poskytne zvuk v lepší kvalitě, díky tomu, že můžete jehlu nastavit do lepšího úhlu. Pokud však narazí na poškrábanou desku, může dojít k jeho vyskakování z drážky.

Ovládání

Gramofon můžete ovládat za pomoci manuálního, poloautomatického nebo automatického ovládání.

Manuální ovládání je známé z dob starším gramofonů, jehlu v tomto případě musíte na začátek desky umístit ručně. Po skončení přehrávání je nutné vrátit ručně raménko do výchozí polohy.

Poloautomatické ovládání od manuálního liší po skončení přehrávání. Až dojde jehla na konec desky, raménko se samo zvedne, vrátí se do výchozí polohy a gramofon se vypne.

Automatické ovládání funguje zcela samostatně. V tomto případě vám postačí zmáčknout knoflík, raménko s deskou se samo nastaví a po skončení se samo vrátí do výchozí polohy.

Funkce

Dnešní gramofony toho umožňují skutečně hodně. Kromě klasických desek vám umožní přehrávání LP kazet nebo cédéček. Již jsme také zmínili funkci rádia, kterou jsou některé gramofony rovněž vybaveny.

Pomocí bluetooth můžete připojit bezdrátové reproduktory nebo sluchátka.

Automatické gramofony můžete pohodlně ovládat pomoci dálkového ovládání.

Kromě těchto funkcí umožňují gramofony díky různým výstupům připojit sluchátka, počítač, telefon nebo tablet. Hudbu můžete přehrávat také z flash disku nebo SD karty.

Značka

Výrobky jsou na trhu zastoupeny značkami jako Sony, Sencor, ION, Hyundai, Victrola, Crosley, Pro-Ject a mnohými dalšími. Vybírat můžete z krásných moderních i retro designů.

Cena

Cena gramofonů je velice příznivá. Ty nejlevnější koupíte již za necelé 2 000 Kč. Radost udělají zejména méně náročných uživatelům, kterým nevadí manuální ovládání i absence doplňkových funkcí.

Náročnější uživatelé pak mohou vybírat mezi gramofony v cenovém rozmezí 3 – 7 000 Kč, které jsou doplněny o doplňkové funkce a nabízí poloautomatické i automatické ovládání.

Gramofon pak pořídíte i za více než 10 000 Kč. I tato cena nabízí mnoho typů, které využijete při domácím poslechu, ale za cca 12 000 Kč už můžete koupit také první DJ gramofony.

Porovnat ceny gramofonů

Otázky a odpovědi

K čemu slouží předzesilovač?

Úkolem předzesilovače je úprava a zesílení signálu elektrických kmitů. K dostání je mnoho podob gramofonů, jejich součástí předzesilovač je. Díky tomu, koupíte výrobek, do kterého již nemusíte dále investovat.

Spokojit se však musíte s kvalitou, kterou vám předzesilovač poskytne. Ta je však na velmi dobré úrovni. Jestliže však patříte k zapáleným milovníkům hudby a chcete ji poslouchat v mimořádné kvalitě, můžete zakoupit gramofon bez zesilovače. K němu pak můžete dokoupit samostatný zesilovač v kvalitě, která vám bude vyhovovat více.

Je důležitá rychlost otáček?

Při výběru gramofonu narazíte i na tento parametr. Většina gramofonů umožňuje přehrávání v několika rychlostech. Rychlost otáček 33,3 ot/min je určená pro přehrávání desek s průměrem 25 i 30 cm. Rychlost otáček 45 ot/min umožní přehrávat desky malých průměrů a to 17,5 a 30 cm. Poslední je pak rychlost 78 ot/min, ta je určena pro přehrávání starých desek.

Vyžaduje gramofon nějakou údržbu?

Kromě běžného odstraňování prachu ze všech částí gramofonu, byste měli provádět mazání ložisek talíře a nevyhnete se ani občasné výměně řemínku. Podrobné instrukce k údržbě pak najdete v manuálu každého výrobku.

Závěr

Gramofony jsou zařízení, které mají své odpůrce i příznivce. Ty, kdo chtějí poslouchat hudbu v nejlepší kvalitě, neodradí ani o poznání obtížnější obsluha. Desku je třeba do přístroje umístit a v mnoha případech také přístroj manuálně zprovoznit.

V moderní době, kdy stačí pro poslech hudby zmáčknout tlačítko na ovladači, nebo můžete různá zařízení ovládat za pomocí mobilních aplikací, je tak pro mnohé taková obsluha obtěžující.

Nicméně gramofony mají svá kouzla a v případě, že vám nevadí vyšší investice, můžete se pořídit multifunkční zařízení, které vám umožní poslouchat nahrávky z desek, kazet i cédéček, což má svoje kouzlo zejména pro starší ročníky, kteří si rádi od přetechnizovaného světa alespoň na chvíli odpočinou.


Zdroje: www.wikipedia.org, www.alza.cz, www.mall.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (100 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

11 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Nedávno jsem si pořídila Sony PS-LX310BT, což je naprosto úžasný gramofon, díky kterému mě přepadla neuvěřitelná nostalgie. Desek mám doma strašně moc ještě z mládí a jsem ráda, že si je má člověk kde přehrát.

 2. Já si potrpím na desky, takže pořízení nového gramofonu byla samozřejmost, abych si je měl na čem přehrávat. Mám Crosley Voyager a je to bomba.

 3. Gramofon jsem měla už v mládí a moji rodiče ho milovali. Tak jsem jim teď k výročí svatby pořídila Rega Planar 6 a byli nadšení.

 4. Gramofon jsem milovala jako malá a když jsem ho nedávno zahlédla na e-shopu, hned jsem si ho musela objednat. Pořídila jsem si Audio-Technica AT-LP60XBK.

 5. Používám gramofon od značky Sony a nemůžu si ani stěžovat, je prostě boží! :D

 6. Reply
  Jana Janišová 12.2.2022 v 16:45

  Dobrý den, mám dotaz.Mam desky s rychlostí 33,3 dále 45 a ještě 16 ²/³.
  Na tuto poslední rychlost jsem nenašla pouze 78,a ta je moc rychlá. Děkuji za odpověď Janišová

 7. AUDIO-TECHNICA AT-LP120XBT-USB to bude můj tip. Ve spojení s soundbarem přes Bluetooth si poslechnu po desítkách let své stařičké LP desky. A nebo taky přes Bluetooth sluchátka. Už se těším. Článek mě dodal o dnešních gramofonech slušné informace, díky za něj.

 8. Rád poslouchám kvalitní hudbu a s gramofonem si jí můžu vychutnat.

 9. Děkuji za velice cenné informace. Budu kupovat gramofon jako dárek k vánocům a vážně jsem si nevěděla rady. Je to srozumitelné. Moc děkuji.

Přidat komentář

Recenzer
Logo