Domácí kina

Domácí kino je vynikající způsob, jak dosáhnout vynikající zvuku u moderních plochých televizorů.

Nevýhodou těchto ultra tenkých televizí je právě nedostatek místa na kvalitní reproduktor, poskytnou vám tak vynikají obraz, ale zvuk nedosahuje žádné velké kvality.

Domácí kina nabízejí lepší podání mluveného slova, kvalitní prostorový zvuk i výraznější podání basů. Při výběru domácího kina vás bude zajímat počet kanálů a možnost propojení.

Porovnat ceny domácích kin

Nejlepší domácí kina

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Sony HT-S40R 100 % 9 836 Kč Zobrazit Smarty.cz
2. Onkyo HT-S3910 97 % 17 990 Kč Zobrazit Lepsizvuk.cz
3. JBL SB170 2.1 90 % 4 599 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Domácí kina jsou k dostání ve dvou základních typech, prvotřídní prostorový zvuk získáte díky většímu počtu reproduktorů a o trochu nižší kvalitu zvuku se postará domácí kino v podobě soundbaru.

Domácí kino

Domácí kino vám poskytne vysoce kvalitní prostorový zvuk a to díky většímu počtu samostatných reproduktorů. Mezi nejoblíbenější patří domácí kina s označením 5.1, což znamená, že kino disponuje pěti reproduktory, 3 jsou přední, 2 zadní a dále je součástí balení tak samostatný subwoofer.

Díky většímu počtu reproduktorů musíte počítat s náročnější instalací a větším množstvím kabelů, kdy musíte propojit každý reproduktor zvlášť. Některé typy domácího kina umožňují připojení zadních reproduktorů bezdrátově.

Součástí balení domácího kina bývá v mnoha případech Blu-ray přehrávač nebo AV receiver, které se postarají o kompatibilitu.

Soundbar

Soundbar patří v současné době k velmi oblíbené možnosti, jak dosáhnout velmi kvalitní prostorový zvuk, který však nedosahuje kvality domácího kina. Soundbar kombinuje zesilovač a reproduktory do jedné podlouhlé lišty.

Soundbary lze koupit ve dvojím provedením, jednoduší variantu tvoří soundbar bez externího subwooferu, druhou pak soundbar se subwooferem. Díky subwooferu bude zvuk doplněn o basy a celkový zvukový prožitek bude na mnohem vyšší úrovni. Pomocí bluetooth můžete k soundbaru připojit chytrý telefon, tablet atd.

  • Bez subwooferu – jedná se o nejjednodušší typ domácího kina. Jeho výhodou je jednoduché zapojení pomocí jediného kabelu a minimum prostoru, který zaberou. Tento tip poznáte podle kanálového označení 2.0 nebo 2.1. V případě označení 2.0 není subwoofer součástí soundbaru, označení 2.1 znamená, že subwoofer je zabudovaný v podlouhlé liště soundbaru.
  • Se subwooferem – v tomto případě máte k dispozici podlouhlou lištu i klasickou podobu volně stojícího reproduktoru. Oproti klasickému domácímu kinu je výhodou i této sestavy poměrně jednoduché zapojení s minimem kabelů.

Zapojit musíte opět jen soundbar, subwoofer je připojen bezdrátově pomocí bluetooth. Tyto soundbary jsou k dostání podle počtu kanálů s označením v rozmezí 2 – 7. Ani tyto výrobky vám neposkytnou zvuk v takové kvalitě jako domácí kino, pro běžného uživatele je však zvuk dostačující.

Výkon

Při výběru domácí kina narazíte tak na informaci týkající se výkonu. Tuto informaci je však nutné brát spíše s rezervou, protože pravděpodobně nebude moci výkon naplno využít. Vliv na výkon má velikost místnosti i to, kde se váš dům nebo byt nachází.

V případě bytů se budete muset uskromnit také s ohledem na sousedy. Výkon však nemá žádný vliv na kvalitu zvuku.

Přehrávače

Součástí některých domácích kin bývají Blu-ray přehrávače nebo AV receivere. Pokud si však chcete svoje kino poskládat dle vlastních představ, můžete veškeré potřebné komponenty zakoupit samostatně.

AV receiver

Tento přijímač využijí nejenom audio-video nadšenci, dá se říci, že se jedná o přístroj, který slouží k propojení všech přídavných komponentů. AV receiver je schopen přijmout i dekódovat velké množství zvukových formátů a to i prostorový zvuk.

Plní i funkci zesilovače tím, že dodává výkon do všech připojených reproduktorů. Lze ho ve většině případů připojit pomocí USB kabelu. Pohlídejte si i další možné vstupy a výstupu. K dispozici byste měli mít alespoň tři HDMI vstupy, dále pak digitální optické, koaxiální i analogový vstup.

Blue-ray

Jedná se o zařízení určené k přehrávání videí v té nejvyšší kvalitě, což je jeho nejvyšší přednost oproti klasickému DVD přehrávači. Blue-ray dokáže přehrát i videa ve vysokém 4K rozlišení.

Počet a typy reproduktorů

Součástí domácího kina je několik reproduktorů. V současné době patří k nejprodávanějším soustava s 5 reproduktory. Můžete však zakoupit také soustavy se 7 reproduktory, které však využijete především ve velkých místnostech. A pro komerční využití můžete zakoupit sestavu s 9, 11 a 13 reproduktory.

V případě, že si chcete pořídit reproduktory dle svých představ, budou vás zajímat samostatné reproduktory. Reproduktory je možné rozdělit na pasivní a aktivní:

  • Pasivní – potřebují zesilovač
  • Aktivní – jejich součástí je i zesilovač

K dostání je mnoho typů volně stojících i závěsných reproduktorů různých tvarů a designů. Propojit je můžete pomocí kabelů, ale jsou k dostání i v bezdrátovém provedení.

Do klasické domácnosti se nejčastěji kupují malé a závěsné reproduktory. Malé využijete i při sledování filmů na počítači, díky jejich velikosti je můžete snadno přenášet. Závěsné jsou oblíbené hlavně proto, že nikde nepřekáží.

Větší nadšenci a majitelé větších prostor mohou vybírat i mezi vysokými a stojanovými reproduktory, které vám poskytnou nejen kvalitní zvuk, ale zaujmou hned na první pohled.

Rozmístění a nastavení reproduktorů

Domácí kina se skládají z různého počtu reproduktorů. Aby byl výsledný zvuk opravdu kvalitní, je důležité, aby byly reproduktory po místnosti správně rozmístěné. Zjednodušeně se dá říct, že vás musí obklopovat.

Správné zapojení vám tak může zabrat i několik hodin. Pro to, abyste dosáhli co nejlepšího prostorového zvukového efektu, je nutné upravit hlasitost a prodlevu jednotlivých kanálů.

Před nákupem domácího kina je tak třeba přesně vědět, kde budou jednotlivé reproduktory umístěny. Podle toho si pak vyberete také jejich počet. Potřebovat budete centrální reproduktor, který bude umístěn před televizí. Centrální reproduktor je označen zkratkou CNT. Subwoofer je označován zkratkou SW.

Dále je k dostání pravý přední FR a levý přední reproduktor FL. Pravý prostorový SR a levý prostorový reproduktor SL. Pravý zadní prostorový SBR a levý zadní prostorový reproduktor SBL. Pravý přední horní RH a levý přední horní reproduktor LH. Zadní prostorový reproduktor SB.

Propojení

Pomocí vstupů a výstupů budete moci propojit další zařízení. Snad u všech přehrávačů a zařízení budou k dispozici HDMI vstupy, samozřejmostí je i digitální a koaxiální vstupy.

Moderní přístroje disponují také USB vstupem, díky kterému je možné připojit flash disk i externí disk. Pomocí LAN vstupu připojíte přehrávač drátově k internetu, bluetooth umožní bezdrátové připojení. Widi/Midcrast je technologie určená pro přenos obrazu z mobilního telefonu.

Funkce

U domácího kina můžete využít i jednotlivé funkce. Ovládání je možné pomocí dálkového ovladače, chytrého telefonu a dražší kina lze ovládat hlasem.

V případě, že budete chtít kino využít i na poslech rádia, pátrejte po funkci FM Tuner, a díky podpoře MP3 můžete poslouchat hudbu uloženou v externím úložišti atd.

DivX umožňuje přehrávat filmy v tomto formátu, díky podpoře 4K je možné přehrávat filmy ve vysoké kvalitě rozlišení a díky funkci 3D Ready můžete přehrávat také filmy ve formátu 3D. U domácího kina vás však zajímá v první řadě kvalita zvuku, o kterou se postará Dolby Atmos.

Značka

Domácí kina a soundbary i reproduktory můžete vybírat od značek Panasonic, Sony, LG, Samsung, Onkyo, Sharp, Yamaha, Philips a další.

Cena

Pořízení domácího kina je poměrně finančně náročné. Nejlevněji je možné koupit nejjednodušší verzi soundbaru, který pořídíte do 3 000 Kč. Jedná se o typy, jejichž součástí není subwoofer a budou tak vyhovovat spíše nenáročným uživatelům. Kvalitnější soundbary koupíte za cenu v rozmezí 5 – 30 000 Kč.

Nejlevnější domácí kino je možné koupit za necelých 15 000. Do běžné domácnosti se nejčastěji kupují sestavy 5.1, které koupíte v rozmezí 12 – 50 a více tisíc Kč. V případě, že patříte mezi nadšence, kteří si chtějí zvuk vyladit dle svých představ, může být cena domácího kina ještě větší.

Porovnat ceny domácích kin

Otázky a odpovědi

Jaký je výrobní materiál reproduktorů?

Nejčastěji narazíte na reproduktory vyrobené z plast a kovu. K méně kvalitním patří celoplastové reproduktory. Kovové modely nabízí velkou životnost, nevýhodou je však jeho vyšší pořizovací cena. Retro styl je doménou dřevěných reproduktorů.

Co se týká barevného provedení, nejvíce jsou zastoupeny reproduktory v černé barvě. Je možné koupit i bílou, šedou nebo stříbrnou variantu.

Co umožňuje bezdrátové domácí kino?

Bezdrátové kino umožňuje propojení pomocí bluetooth. Tímto způsobem je možné propojit všechny reproduktory, přijímač a zesilovač signálu je nutné propojit pomocí kabelu. Bezdrátovému propojení bývá vytýkána menší kvalita zvuku, pravdou však je že dražší kina poskytují velmi kvalitní zvuk srovnatelný s drátovým propojením.

Závěr

Domácí kino ocení zejména vlastníci moderních televizorů. Propojit ho však můžete také ke starší televizi, je však nutné věnovat pozornost vstupům a výstupům, které toto propojení umožňují. Méně náročným uživatelům budou vyhovovat soundbary, jejichž výhodou je menší rozměr. Majitelé větších prostorů a filmový nadšenci pak mohou vybírat z mnoha podob domácího kina, které se skládají z většího množství reproduktorů.

Domácí kina můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.expert.cz, www.alza.cz, www.okay.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (34 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

10 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Reply
    ORCHESTRA Instruments 22.9.2022 v 14:03

    S malým kinem nebo velkým Atmos kinem vám poradíme. V případě dotazů nebo realizace domácího kina se na nás neváhejte obrátit. Naše reference najdete na našich stránkách. Showroom Atmos kina 13.2 je k dispozici v našem HiFi studiu ORCHESTRA Instruments v Hranicích na Moravě. Těšíme se na návštěvu.

  2. Pořídili jsme pro rodinu domácí kino LG LHB675 na základě vašeho článku a je super. Byla to velmi dobrá koupě.

  3. Hledám domácí kino do 10 000 Kč, akorát nevím jaká značka je nejlepší? Těch produktů je strašně moc, že nevím jakou správnou značku zvolit? Pomůže mi někdo, prosím? Jinak děkuji za odpověď.

    • Tak si kup domácí kino od značky Sony. Mám ho doma už 3 roky a vše v pohodě.

      • Zvolil jsem poprvé domácí kino od značky Sony a splnil moje očekávání. Moje celá rodina kouká na pořád na filmy. :D

  4. Koupil jsem si domácí kino LG LHB675. Dělá krásný zvuk, jednoduché ovládání, poměr cena/kvalita produktu.

  5. Úžasný článek, který vše do detailu vysvětluje. Díky tomu jsem si vybral luxusní domácí kino. Děkuji.

Přidat komentář

Recenzer
Logo