Hlasoví asistenti

Hlasového asistenta má každý, kdo vlastní chytrý telefon nebo lepší model chytrých hodinek. Kromě těchto asistentů však můžete koupit hlasového asistenta, který se podobá malému mikrofonu, který je možné ovládat pomocí hlasu. Toto zařízení lze využívat v celé domácnosti, s vaší běžné domácnosti se díky tomu stane moderní chytrá domácnost.

Hlasové asistenty využijete k ovládání různých zařízení jako je televize, rádio, osvětlení nebo různé chytré spotřebiče. Ovládat můžete každé zařízení, které hlasového asistenta podporuje. Hlasového asistenta však využijete i k získávání různých informací, říct vám může například, kde se nachází dobrá restaurace, a mnoho dalšího.

Nevýhodou některých hlasových asistentů je skutečnost, že jsou dostupní pouze v anglickém jazyce. Součástí hlasových asistentů jsou zabudované mikrofony, které jsou schopny eliminovat šumy. Díky nim asistenti snadno rozpoznají váš hlas nebo hlas dalších členů rodiny. Hlasové pokyny můžete vydávat i během hlasité hudby či poslechu televize. Hlasový asistenti jsou schopni držet kontext, můžete s nimi vést i více rozvinuté diskuse, což vám pomůže s výukou anglického jazyka.

Porovnat ceny hlasových asistentů

Nejlepší hlasoví asistenti

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Apple HomePod mini 96 % 2 546 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Google Home mini 94 % 599 Kč Zobrazit Oaza.cz
3. Amazon Echo Dot (3. generace) 87 % 883 Kč Zobrazit Expert.cz

Typy

V současné době jsou na trhu zastoupeni pouze 3 výrobců těchto chytrých zařízení. Zvolit tak můžete hlasového asistenta od Google, Apple nebo Amazon. Jediné, co musíte před výběrem zohlednit je kompatibilita se zařízením, které již doma máte. Pokud můžete i tak vybírat z více možností, bude pro vás jistě zajímavý způsob ovládání a doplňkové funkce.

Google

Google Assistant vede v žebříčku oblíbenosti, představen byl v roce 2016. Výhodou je především to, že je schopen bez potíží spolupracovat s prakticky jakýmkoliv dalším chytrým zařízením. Ani Google Assistant není možné ovládat pomocí českého jazyka, ale tento asistent je schopen přečíst český text, ať už se jedná o zprávu z internetu nebo třeba email. Do budoucna tato značka slibuje i zařízení, které bude možné pomocí českého jazyka ovládat.

Google Assistant je běžný i v chytrých televizích, hodinkách nebo smartphonech. Google Assistant lze spárovat s telefony, které využívají Android, iPad nebo iPhon. Zařízení, která lze ovládat pomocí tohoto asistenta bývají označeny logem nebo na nich najdete nápis Kompatibilní s Google Assistant.

Pomocí asistenta můžete přehrávat videa i hudbu z Netflixu, Spotify a dalších.

Využijete ho k vyhledávání různých informaci na internetu. Lze ho použít i plánování různých aktivit, zjistí vám informace o odjezdech či dopravě. Zprávy čte i v českém jazyce.

Používá se k zabezpečení chytré domácnosti, využijete k odemikání i ovládání kamerového systému. Lze s ním ovládat termostat, osvětlení a další.

K výhodám dále patří:

  • umělá inteligence na vysoké úrovni
  • asistent je součástí dalších chytrých zařízení
  • dobrý poměr cena/výkon

Nevýhodou je nedostačující kompatibilita s přístroji od Apple

Amazon

Hlasový asistent od Amazonu je pojmenován jako Alexa a na trhu se objevil v roce 2014. Hlasového asistenta je možné spárovat s mnoha dalšími zařízeními a tato značka navíc přichází se stále dalšími možnostmi rozšiřování.

Výhodou tohoto výrobce je i velmi příznivá pořizovací cena, díky které je zařízení jedním z nejdostupnějších. Z hlediska spolehlivosti je však Amazon Alexa nejhůře hodnocenou možností, co se umělé inteligence týká. Alexa je v současné době dostupná v anglickém, německém a francouzském jazyce. Hlasový asistent s Alexou je oblíbený hlavně v Německu nebo USA.

Mezi výhody patří:

  • nízká pořizovací cena
  • zlepšující se umělá inteligence
  • lze propojit s Amazonem a nakupovat prostřednictvím hlasu

Z nevýhod je to již zmiňovaná méně kvalitní umělá inteligence.

Apple

Tento hlasový asistent je kompatibilní se všemi Apple zařízeními, které se nachází v okolí. Hlasový asistent Siri byl světu představen v roce 2011 a je schopen rozeznat hlasy několika členů domácnosti, lze ho snadno propojit s telefonem a využít větší mikrofon pro poslech hudby. Nevýhodou hlasových asistentů je vyšší pořizovací cena.

Kompatibilita

Aby hlasový asistent fungoval, musí být kompatibilní s mobilním telefonem, iPodem nebo tabletem. Právě pomocí těchto zařízení můžete asistenta nastavit a s chytrou domácností ho i propojit přes Wi-Fi.

Pokud vlastníte mobilní telefon Apple, bude pro vás ideální zvolit hlasového asistenta stejné značky. V případě Apple to bude hlasový asistent Siri. Android nebo iOS zařízení lze spárovat s hlasovým asistentem Amazon Alexa nebo Google Asistant.

Jazyk

Nevýhodou hlasových asistentů je skutečnost, že stále není možné koupit zařízení, které byste mohli ovládat pomocí českého jazyka. Hlasový asistenti rozumí a hovoří pouze v anglickém jazyce. Pro to, abyste je mohli ovládat, musíte umět alespoň základní fráze v angličtině. Hlasový asistenti si však snadno poradí také s českým přízvukem.

Cena

Hlasový asistent je poměrně dostupná záležitost. Nejlevnější zařízení koupíte již za méně než 1 000 Kč, zastoupeny jsou značky Google a Amazon. Nevýhodou těchto asistentů jsou méně kvalitní reproduktory, které vám neumožní nijak velký zážitek při poslechu hudby.

Pokud chcete hlasového asistenta od Applu, budete muset investovat více než 2 000 Kč, ale koupit můžete i zařízení za cca 10 000 Kč. Kvalitnější asistenti Google a Amazon lze zpravidla koupit od 1 500 – 2 500 Kč.

Porovnat ceny hlasových asistentů

Otázky a odpovědi

Jaké funkce má hlasový asistent?

Hlasový asistent je schopen plnit jednotlivé úkoly, přehraje hudbu, zjistí vám předpověď počasí, vyhledá různé informace na internetu atd. Kromě toho by měl být schopen spolupracovat s dalšími chyytrými zařízeními, které se ve vaší domácnosti nachází, a které jsou schopny s asistentem kominikovat. Pomocí asistenta můžete zapnout i dle libosti ovládat televizi, rádio, chytrý termostet, vysavač či třeba světla nebo rolety.

Jak nastavit Apple HomePod?

Pro instalaci stačí zapojit HomePod do zásuvky, což přístroj nastartuje. Poté již budete potřebovat asistenci svého mobilního iphonu nebo iPodu. Zde se zobrazí notifikace, a na správné nastavení vás navedou jednoduché instrukce. Samotné nastavení je velmi jednoduché.

Co je AI?

Touto zkratkou je označována umělá inteligence. U hlasových asistentů platí, že čím je AI lepší, tím lépe a přesněji dokáže hlasový asistent odpovídat na dotazy.

Nejlepší umělou inteligenci má dle různých studií Google Assistant, na druhém místě se umístit Apple a na posledním Amazon. Značky Apple i Amazon však své výrobky neustále zdokonalují a předpokládá se, že v brzké budoucnosti budou všichni výrobci na stejné úrovni.

Závěr

Hlasový asistent se může stát vztyčným bodem vaší chytré domácnosti. Kromě různých povelů můžete toto zařízení využívat na streamování hudby, Apple Music, Spotify, využít můžete i předpověď počasí, budete mít přehled o dění ve světě, nebo na silnici. Pokud chcete opravdu kvalitního asistenta, který je schopen sdělovat informace v českém jazyce, měli byste se zaměřit na Google Assistant.

Hlasoví asistenti můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (50 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Hlasového asistenta jsem si pořídila teprve nedávno, ale rozhodně se s ním člověk nenudí. Cena byla něco přes 2 000, ale i to se dá přežít.

  2. Objednala jsem si nedávno hlasového asistenta, tak uvidím, jestli splní všechna moje očekávání.

Přidat komentář

Recenzer
Logo