Hobby Horse

Hobby Horse (jinak také Hobby Horsing) je velmi populární sport, který spočívá v tom, že jsou napodobovány jezdecké disciplíny jako se skutečnými koňmi. Rozdíl je jen v tom, že místo skutečného živého koně se používá dřevěný kůň, kterého „jezdec“ drží mezi nohami.

Co to je Hobby Horse?

Spousta lidí si nemůže dovolit klasického koně, přestože závody koní miluje. V takovém případě připadá v úvahu právě Hobby Horse, což je aktuálně velmi oblíbený druh sportu, kdy dochází k napodobování jízdy jako na živém koni.

Děti se tak snadno naučí vše, co jakkoliv souvisí s jezdeckým sportem. Funguje to běžně, jako u normálních dostihů, tedy čas je měřen časomírou, styl jízdy a vše ostatní hodnotí kvalifikovaný rozhodčí.

Pokud jde o disciplíny, dá se soutěžit v klasickém dostihu, drezuře, westernu, parkuru, ale i v tzv. skoku mohutnosti. Ve chvíli, kdy pořadatel Hobby Horse soutěže zařadí komplet všechny disciplíny, může se soutěžící zařadit do All-round Cupu.

Zde je hodnocena nejen všestrannost koně (dřevěného), ale i jezdce. Přestože hraje v tomto druhu sportu hlavní roli koník na tyči, je to aktivita, kde musí být dostatek pohybu, fantazie i zručnosti. Velkou výhodou tohoto sportu je i fakt, že není natolik finančně náročný jako závody se skutečným koněm.

Tam si musíte zaplatit lekce jízdy na koni, ustájení koně, krmivo, veterinární prohlídky, trenéra a mnoho dalšího. V případě Hobby Horse je největší investicí koník na tyči, kterého si mnohé malé jezdkyně zvládnou vyrobit vlastnoručně.

Historie Hobby Horse

Přestože se o Hobby Horsingu nejvíce začalo hovořit díky dokumentu Hobbyhorse Revolutin od finské režisérky Selmy Vilhunenové, sahá historie tohoto zajímavého sportu k počátkům tohoto tisíciletí. Hobby horsing začal cca v roce 2000 a to právě ve Finsku.

Skákání přes překážky s dřevěným koněm mezi nohami si postupně získalo spoustu příznivců, nutno podotknout, že je to aktuálně čistě holčičí/ženská disciplína. Ve Finsku je Hobby Horse oficiálním sportem a odtud se postupně rozšířil také do Švédska, Německa, Nizozemska, ale i do České republiky či na Slovensko.

Dokonce jsou příznivcem tohoto sportu i potomci princezny a prince z Walesu. Princ George a princezna Charlotte jsou velmi nadanými a nadšenými jezdci hobbyhorsingu. Průkopnicí tohoto sportu je Alisa Aarniomaki původem z Finska.

Pro koho je Hobby Horse vhodný?

Dá se říci, že úplně pro každého, kdo nemá problém s pohybovým aparátem, pokud jde o samotné závody, ale i pro jedince, kteří jsou manuálně zruční a jsou schopni s dětmi vyrobit nejen koníky, ale i různé doplňky.

Zapojit se mohou maminky, tatínkové, babičky, dědečkové, tetičky, strýčkové, zkrátka všichni, co mohou vyrábět/šít. Největší zastoupení najdete mezi dívkami ve věku od 10 do 18 let.

Každý, kdo miluje skutečné koně, ale nemůže si z jakéhokoliv důvodu dovolit opravdové závody s živým koněm ani jako koníček, je vhodný právě Hobby Horse. Jinak se dá říci, že je to zatím čistě holčičí sport, přesto dokáže posilovat postavení mladých žen/dívek v tzv. mužském světě.

Proč je hobby horsing tak oblíbený?

Tento sport nebo také koníček si získal fanoušky nejen díky sportovní stránce, ale také z důvodu, že je to ideální příležitost, jak být na čerstvém vzduchu, užít si aktivně volný čas se svými dětmi, začlenit se do komunity, která se kolem tohoto sportu vytvořila.

V dětech probouzí představivost, podporuje jejich fantazii, ale naučí je vyrábět různé doplňky, ale i mnoho dalšího. Dívky si své koníky moc rády vyrábí vlastnoručně, tzv. DIY (do it yourself), navíc je možné koníka zkrášlit pomocí čabraky, dečky nebo čelenky.

Vybavení pro Hobby Horse

Pokud se rozhodne váš potomek začít se sportem jako je Hobby Horse, bude potřebovat vhodné vybavení, které je možné vyrobit vlastnoručně doma, nebo koupit ve specializované prodejně/internetovém obchodu. Jaké doplňky jsou na Hobby Horse potřeba pořídit?

 • Koník na tyči (pony, speciál, sportovní atd.)
 • Ohlávky
 • Vodítka
 • Otěže
 • Lanové otěže
 • Parelky
 • Deky
 • Čabraky
 • Vhodné oblečení

Dobré je, že pokud si bude chtít vaše dcera Hobby Horse jen vyzkoušet, nemusíte hned utrácet za koupi nového vybavení, ale využít možnosti si ho jen vypůjčit.

Specializované obchody na Hobby Horse

 1. My Hobby Horse (www.myhobbyhorse.cz)
 2. Hobby Horse LarDen (www.hobby-horse.cz)
 3. Koníci na tyči (www.konicinatyci.cz)
 4. Horse and me (www.horseandme.eu)
 5. Hobby horse best (www.hobbyhorsebest.com)

Zdroje: www.hobby-horse.cz, www.myhobbyhorse.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (91 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo