Ohlávky

Pokud jezdíte na koni, pravděpodobně znáte ohlávky a víte, na co se používají. Slouží k bezpečné manipulaci a práci s koněm během čištění, vedení z výběhu, pohybu s koněm a dalším aktivitám. Jejich výběr závisí na účelu a velikosti koně, dbát byste rozhodně měli i na bezpečnost. Abyste vybrali správně, pojďme si představit jednotlivé parametry, které vás budou zajímat.

Porovnat ceny ohlávek

Materiál

Podle toho, na co máte v plánu ohlávku používat a jak dlouho chcete, aby vydržela, můžete vybírat z několika materiálů, do kterých se řadí nylon, kůže, provaz a speciální halter ohlávka na show. Budou se od sebe lišit cenově, protože každý nabízí něco jiného.

Nylonová (stájová) ohlávka

Nejběžnějším materiálem je nylon, proto tyto ohlávky můžete vidět v každé stáji. Jsou levnější, takže také nevydrží tolik. Zvládnou běžný tlak, ale v nouzové situaci prasknou, naštěstí si přivázaný kůň neublíží. Na druhou stranu jsou lehké a jednoduše se udržují. Vyrábí se ve všech barvách i velikostech a pro bezpečnost koně jsou podšity měkčím materiálem (například látkou či beránkem), který předchází odírání hlavy v citlivých oblastech, jako jsou nátylník a nánosník.

Kožená popruhová ohlávka

Tento typ vás sice vyjde na větší obnos peněz, za to je ale skutečně kvalitní a dlouho vám vydrží, navíc vypadá elegantně. Na jejich výrobu se používají nejrůznější druhy kůže, od světlejších po tmavé. Někdy bývají dozdobené rytými ornamenty či kamínky, proto se hodí nejen na každodenní práci, ale také na show. Většinou se dají za ušima stahovat pomocí děrovaného řemínku tak, aby dobře seděly. Dbejte na údržbu kůže, bez vaší péče brzy začne praskat a ničit se.

Provazová ohlávka (Parelliho)

Provazovou ohlávku lze využívat jak při práci ze země, tak při ježdění. Můžete s ní koni jednoduše a jemně dávat potřebné signály – čím tenčí provaz je, tím lépe vám to půjde. Místo, kam se ale nehodí, je výběh, kde by vytvářela problémy absence karabin, a tak by se mohl kůň uškrtit. Uzly na provazové ohlávce pomáhají vyvíjet tlak v citlivých místech koňské hlavy.

Halter ohlávka

Posledním typem je halter ohlávka, která se hodí na show, a to speciálně na westernové akce, kde se kůň předvádí na ruce (navíc ohlávka ladí se sedlem). Vyrábí se většinou z odolné kůže a jsou zdobené kovanými prvky, rytinami, dokonce i pravým stříbrem či jinými drahými kovy.

Velikost

Vybrat správnou velikost ohlávky pro koně je velice důležité. V případě, že nebude sedět, může zvířeti překážet nebo mu dokonce způsobovat bolest. Také se může stát, že se při pohybu zachytí za okolní předměty nebo si do ní může kůň šlápnout. Správná velikost by měla splňovat následující podmínky:

  • Nesmí koně tlačit, překážet mu, svazovat nebo ho tlačit
  • Musí se s ní v klidu najíst, napít a volně dýchat
  • Všechny části musí ležet v místech, kde koni nijak nevadí a neomezují ho
  • Při vedení koně ohlávka nesjíždí přes uši, přes nos ani z hlavy

Časem se může stát, že ohlávka změní tvar nebo se vytahá, proto ji občas zkontrolujte a ujistěte, že stále dobře sedí tak, jak má. V případě, že ne, je čas na novou. Pokud máte hříbátka, je potřeba jim zakoupit speciální ohlávku, která bude odpovídat jejich rozměrům.

Pro lepší orientaci se můžete řídit podle následující tabulky:

Velikost BANG Obvod nosu Americké označení Anglické označení Příklad koně
MINI A 45 cm americký miniponík, shetland
MINI H 37 cm holandský miniponík
0 39 cm XS Weanling právě narozené hříbě
1 53 cm S Yearling pony poník, hříbě
1D 53 cm M Small Horse arab (malý úzký nos a velká hlava)
2 61 cm L Average Horse cob jemný plnokrevník, hafling, quater
3 68 cm XL Large Horse full mohutný plnokrevník, teplokrevník
4 77 cm XXL Warmblood x-full chladnokrevník

Navzdory údajům, které se v tabulce nacházejí, nemusí přesně sedět na každou ohlávku. U různých výrobců se rozměry mohou lišit, proto ji ideálně vyzkoušejte předtím, než ji zbavíte všech cedulek. Když koni nebude sedět, s klidem ji můžete vrátit.

Barva

I když zvolení barvy nepatří mezi ty nejdůležitější parametry, estetično lidé prostě milují. Žádná barva koně neprovokuje, proto bude výběr čistě na vás. Světlejší ohlávky do výběhu ovšem nejsou úplně dobrý nápad, protože se mohou jednoduše zašpinit. Na závody či výstavy se hodí bílá barva, pro světlé koníky zvolte tyrkysovou ohlávku. Na rezavém vypadá dobře zelená nebo žlutá, hnědáci trochu splývají s hnědou, proto volte raději jinou barvu, například modrou.

Přizpůsobení

I když zakoupíte vhodnou velikost, je dost pravděpodobné, že bude ohlávka ještě potřebovat nějakou tu úpravu.

Délka nátylníku

Bude potřeba nastavit délku nátylníku tak, aby koni dobře seděla a zároveň mu netlačila na uši. Pokud má ohlávka dírky na obou stranách nátylníku, stahujte jej symetricky. Délka nátylníku ovlivňuje, jak bude ohlávka široká a jaký je úhel sklonu lícnic vzhledem k lícním kostem koně.

Nánosník

Ten by se měl nacházet přibližně v polovině mezi očima a nozdrami koně a zároveň až pod lícními kostmi koně. Díl spojující nánosník s lícnicemi nesmí tlačit na lícní kosti. Dbejte na dostatečné utažení, ale zároveň na volnost, aby mohl kůň pohodlně otevřít pusu, žvýkat a dýchat. Mezi nánosník a hlavu koně se musí vejít tři prsty.

Podhrdelník

Tato část ohlávky by měla volně spočívat v místě, kde se krk setkává se spodní čelistí. Opět by pod ním měl být dostatek místa, a to na tři až čtyři prsty.

Lícnice

Správnou polohu lícnice poznáte tak, že leží volně v místě, kde se krk setkává se spodní čelistí. Pokud tomu tak není, podhrdelník je moc krátký, moc dlouhý, či není správně nastaven.

Bezpečnost

I když se jedná o součást výstroje pro koně, může být ohlávka nebezpečná, a to hlavně tehdy, kdy ji špatně nasadíte. Především provazový typ (Parelliho) vyvíjí silný tlak na citlivá místa a při nesprávném nasazením tak může dojít k poškození nervů. Neměli by se koni nechávat ve výběhu, pouze při výcviku. Čím tenčí provaz, tím větší tlak vyvíjí na některé body koňské hlavy.

Ostatní druhy by měly mít bezpečnostní karabinu, která se v případě velkého tahu uvolní. V případě, že chcete ohlávku nechávat nasazenou koni i ve výběhu, podívejte se po pohodlné a dobře padnoucí.

Funkce

Ohlávka slouží k bezpečné manipulaci a práci s koněm během čištění, vedení z výběhu, pohybu s koněm a dalším aktivitám. Běžně se nepoužívá pro ježdění, ale i takové ohlávky existují. V kombinaci s vodítkem se využívá k uvazování koní. Při soutěžích a výstavách zároveň funguje jako designový prvek.

Značka

Mezi oblíbené značky ohlávek pro koně patří Waldhausen, HKM, QHP nebo USG. Najít můžete nejrůznější barevná provedení z odlišných materiálů.

Ceny

Nejlevněji ohlávky seženete pod 200 Kč, může se ale stát, že nebudou tak kvalitní a nevydrží příliš dlouho, protože dojde k prasknutí karabiny nebo roztržení nekvalitních švů.

Od 200 do 500 Kč máte na výběr z kvalitnějších modelů s měkkým polstrováním, stříbrným kováním i variant pro hříbátka. Nad 500 Kč se dočkáte té nejvyšší kvality, v případě kůže cena dosahuje až 2 000 Kč.

Porovnat ceny ohlávek

Údržba

Je třeba čas od času zkontrolovat, jak ohlávka koni sedí, zda se nějak nezměnil její tvar a zda jsou všechny části dostatečně pevné. Čištění jako takové se liší podle toho, o jaký materiál jde.

Nylon a provaz

Pokud je ohlávka jen částečně ušpiněna, stačí ji otřít navlhčeným hadříkem nebo jemným kartáčkem a jednou za čas vyprat, nejlépe v ruce v mýdlové vodě. Jestliže se však rozhodnete pro praní v pračce, můžete před tím ohlávku namočit do kbelíku s vlažnou vodou a jemným mýdlem. Neždímat, pouze nechat uschnout, nepokládejte na přímé tepelné zdroje. Vynechte bělící prostředky a ohlávky ani otěže nežehlete.

Kůže

O kůži je třeba pečovat extra, protože bez údržby praská a stárne. Použijte na ní impregnaci, olejování či natírání tukem. Samozřejmostí je čištění suchou nebo mokrou metodou od nečistot, a to hadříkem i houbičkou s jemným mýdlem.

Otázky a odpovědi

Z jakého materiálu ohlávku zvolit?

Záleží na tom, jak chcete ohlávku využívat. Pokud ve stáji, nejběžněji se používá nylon, který ale tolik nevydrží. Pro vyšší kvalitu a možnost využití na show se vám bude hodit kožená ohlávka. Jemné vedení zvládnete s provazovým typem a halter ohlávka je určena přímo na show, konkrétně na westernové akce.

Na co dbát při výběru ohlávky?

Kromě materiálu, který by měl být kvalitní a dlouho vydržet, je třeba dbát na správnou velikost, aby ohlávka koni nepřekážela a neublížila mu, což se může při špatném nasazení stát. Orientujte se podle tabulky a ohlávku před odstřihnutím nezapomeňte koni vyzkoušet. Následně ji upravte tak, aby perfektně seděla.

Jak o ohlávku správně pečovat?

Při praní může ohlávka časem změnit tvar, proto ji jednou za čas zkontrolujte a ujistěte se, že jsou všechny její části pevné. Pokud vlastníte nylonový nebo provazový materiál, stačí ho otřít navlhčeným hadříkem nebo jemným kartáčkem a jednou za čas vyprat, nejlépe v ruce v mýdlové vodě. Na kůži použijte impregnaci, olejování či natírání tukem. Klasické čištění provádějte pomocí hadříku nebo houbičky s jemným mýdlem.

Závěr

Mezi jezdeckou výbavu patří i ohlávky, které se využívají k lepší navigaci koně a k předvádění na show. Při výběru je důležité vědět, pro jaké účely ji budete využívat, abyste zvolili správný materiál. Buďte při aplikaci opatrní a ujistěte se, že vše sedí tak, jak má a kůň je při nošení ohlávky v bezpečí.

Ohlávky můžete nakoupit v e-shopu: Horseandme.eu

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (91 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Přítelkyni jsem pro jejího koně koupil USG Ohlávka provazová černá a měla velkou radost, že jsem vybral dobře. Stála necelé čtyři stovky, takže dobrá investice.

  2. Nedávno jsem kupovala Waldhausen ohlávku Perlon v černé barvě a je hodně kvalitní. Nestála ani dvě stovky, ale je fakt super, koníkovi plně vyhovuje.

  3. Pro mého miláčka jsem potřebovala ohlávku, ale nemohla jsem si vybrat. Zkusila jsem černou ohlávku QHP slide a je dost dobrá. Snad bude mému koníkovi vyhovovat.

Přidat komentář

Recenzer
Logo