Kartáče na psy

Pes je velmi oblíbený domácí mazlíček, který je však více náročný na péči. Kromě běžných činností budete muset pravidelně pečovat o psí srst. U psů se rozlišují čtyři typy srsti, v první skupině najdete psy s krátkou srstí, druhou skupinu tvoří hrubosrstá plemena. Třetím typem je vlasovitá srst a posledním typem je polodlouhá srst.

Krátkou srst lze považovat za bezúdržbovou, avšak psi s krátkou srstí více línají. Psy s hrubou srstí prakticky nelínají, ale srst je třeba udržovat trimováním, tzn. že je třeba odstraňovat mrtvou srst. Psy s vlasovitou srstí vyžadují pravidelné stříhání a srst je třeba často pročesávat. Občasné zastřihování vyžadují i psy s polodlouhou srstí. Tyto plemena je opět nutné pravidelně vyčesávat.

Při výběru správného kartáče je tak nejdůležitější právě typ srsti. Jednotlivé kartáče se totiž liší nejen tvarem a výrobním materiálem, ale především způsobem použití.

Porovnat ceny kartáčů

Nejlepší kartáče na psy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. FURminator hrablo Krátká srst Large 96 % 898 Kč Zobrazit Dobra-miska.cz
2. FURminator hrablo Dlouhá srst Medium 92 % 779 Kč Zobrazit Spokojenypes.cz
3. FURminator hrablo Krátká srst Small 91 % 550 Kč Zobrazit Zoohit.cz
4. Kruuse Buster Kartáč na srst samočistící hrubý L 88 % 229 Kč Zobrazit Dobra-miska.cz
5. Trixie Ovál terier kovové drátky 7 x 12 cm 78 % 69 Kč Zobrazit Superzoo.cz

Typy

K vyčesávání nebo pročesávání psí srsti můžete použít různé pomůcky.

Kartáč pro psa

Přebytečné chlupy vyčešete snadno pomocí kartáče. Kartáč je vhodný i k pročesávání. Jeho používání je jednoduché a díky většímu rozměru pročešete naráz větší plochu. Kartáče mají většinou kovové drátky, které mohou mít ukončení v podobě kuliček. Takový to kartáč je k vašemu psovi šetrnější a z každodenního vyčesávání se tak může stát příjemný rituál.

V současné sobě se na trhu objevují i kartáče, které mají péči o psí srst co nejvíce zjednodušit. K dostání jsou například kartáče s automatickým čištěním. Ve chvíli, kdy je kartáč plný chlupů, stačí zmáčknout tlačítko a kartáč se vyčistí automaticky.

Kromě kartáče s rukojetí je možné koupit kartáč, který jednoduše navléknete na ruku. A dobrou variantou může být i kartáč oboustranný, který vám umožní využívat dvojí podobu vyčesávacího zakončení. K dispozici máte kovové drátky a nylonové štětiny. Nylonové štětiny s psí srsti odstraní prach a nečistotu.

Hřeben pro psa

Dalším typem je jednodušší hřeben, který se hodí k rozčesání nepoddajné a špatně dostupné srsti na tlapkách, ocase, za ušima i na hlavě. Hřeben vám umožní snadno rozčesat smotky kdekoliv na těle. K dostání jsou však speciální hřebeny na blechy. Hřebeny se liší délkou hrotů. Delší hroty srst vyčistí do hloubky a během česání navíc stimulují krevní oběh. Stejně jako v případě kartáčů lze koupit i hřebeny oboustranné s dvojí podobou hrotů.

Furminator

Pod tímto označením se ukrývá hřeben s podobou hrabla, který patří v současnosti k té nejoblíbenější pomůcce. Používá se ke snadnému a poměrně rychlému vyčesávání husté, dlouhé a více zacuchané srsti.

Při pravidelném používání může furminator výrazně omezit línání srsti. Tyto hřebeny jsou ideální při péči o psí srst s podsadou. Snadné a bezproblémové používání vám umožní i protiskluzová rukojeť. Oblíbené jsou i varianty s protáčejícími hroty, které zajistí šetrné rozčesání smotků i dredů.

Vyčesávací rukavice

Praktickou, ale ne tak efektivní pomůckou je vyčesávací rukavice. Jestliže se váš pes pravidelnému vyčesávání brání, nebo ho tato činnost nějakým způsobem stresuje, můžete vyzkoušet právě tuto variantu. Vyčesávat srst budete hlazením.

Typ srsti

Různé vyčesávací pomůcky byste měli vybírat podle typu psí srsti. Jak již bylo řečeno, rozlišují se 4 základní typy srsti a každá z nich vyžaduje trochu jinou péči.

Krátká srst

Tuto srst má například oblíbený francouzský Buldoček, Boxer, Bulteriér, Dobrman, Dalmatin, Německá doga, Čivava a další. Psi s krátkou srstí jsou prakticky bezúdržbový, avšak jsou poměrně náchylní k línání. Čas od času v jejich případě postačí srst pročesat jemným kartáčem nebo hrablem.

Dlouhá a polodlouhá srst

Psi s dlouhou srstí vyžadují časté kartáčování i úpravu srsti, jsou však velmi krásní a na první pohled upoutají vaši pozornost. Mezi dlouhosrstá plemena patří například Afghánský chrt, Bearded kolie, Havanese, Pekingese a další.

Dlouhou srst je vhodné každý den pročesat hřebenem s delšími hroty. Ideální jsou dvojité hřebeny s různou hustotou. Další pomůckou, kterou budete potřebovat je i kartáč nebo furminator. Psi s dlouhou srstí je dále nutné pravidelně stříhat a hodit se vám tak bude i holící strojek pro psy.

Kudrnatá plemena

Další skupinou jsou plemena kudrnatá. I tito psi patří k oblíbeným, vyznačují se výrazným vzhledem a patří do skupiny málo línajících. Některá kudrnatá plemena lze považovat za hypoalergenní a chovat je tak mohou i alergici. Na 100% hypoalergenní psí plemeno však pochopitelně nenarazíte. Mezi kudrnatá plemena patří Pudl, Bišon, Boloňský psík, Foxteriér, Bobtail, Erdelteriér, Chorvatský ovčák a další. O kudrnatou srst je nutné pečovat pravidelně. Psa byste měli několikrát do týdne česat nebo kartáčovat. Zde můžete zvolit kartáč, furminator i hřeben.

Srst s podsadou

I tato psí plemena jsou na péči o srst poměrně náročná. Psa s podsadou není možné stříhat, avšak každý den byste ho měli vyčesávat. Psi srst v tomto případě tvoří podsada i krycí vrstva. Během roku se srst mění a pes je tak velmi náchylný k línání.

Přestože jsou tato psí plemena na péči náročná, patří dlouhodobě k těm nejoblíbenějším. Mezi psi s podsadou patří Německý ovčák, Husky, Bersnký salašnický pes, Akita, Malamut, Retrívr, Slovenská čuvač a další. K péči o srst můžete rovněž použít vyčesávací kartáče nebo furminatory.

Bezsrstá plemena

Nenáročnými plemeny jsou i bezsrstí psi. Ty nebudete muset desítky minut česat, postačí je pravidelně utírat za pomoci navlhčeného ručníku. Pokožku je pak třeba pravidelně mazat speciálními hydratačními krémy. V létě je nutné psa namazat krémem s UV ochranou.

Materiál

Kartáče pro psy budete vybírat i podle vzhledu. Zajímat by vás však neměla pouze podoba rukojeti, důležité jsou především štětiny. Nejběžnější jsou kartáče, které mají kovové drátky. Ty mívají různá zakončení, aby bylo jejich používání pro psa komfortní a co nejvíc bezbolestné. Některé kartáče mají konce opatřeny kuličkou, jiné mají konce zahnuté. Přesto i zde je při česání postupovat opatrně a citlivě.

Jestliže má váš pes spíše krátkou a jemnější srst, můžete pořídit kartáč s přírodními štětinami. Těmi srst vykartáčujete a zároveň psovi poskytnete příjemnou masáž. Ze srsti přírodními štětinami rovněž odstraníte nečistoty a prach. Přírodní štětiny však nebudou schopny rozčesat dredy, žmolky a neporadí si ani s velmi hustou srstí.

Další variantou jsou pak kartáče s gumovými či plastovými hroty. I tyto pomůcku využijete při péči o méně náročná psí plemena. Kartáče budou příjemné i psům, kteří nemají česání příliš v oblibě. Gumové kartáče jsou vhodné i pro citlivé psy.

Značka

V případě kartáčů pro psy není samotný výrobce až tak důležitý. Na trhu jsou kartáče zastoupeny mnoha různými značkami. Velký výběr nabízí například Trixie, Furminator nebo Show tech. Další pomůcky koupíte i od JK Animal, Utsumi, Karlie, Moser, Nobby nebo Zolux.

Cena

Pořizovací cena kartáčů ani dalších pomůcek není nijak závratná. Nejlevnější varianty lze koupit za méně než 100 Kč. Kvalitnější kartáče koupíte za 200 – 400 Kč. Za ty nejdražší pak zaplatíte i více než 500 Kč. Kvalitnější a dražší kartáče či hřebeny jsou vyrobeny z odolnějších materiálů a cenu do jisté míry ovlivní i samotná značka.

Porovnat ceny kartáčů

Otázky a odpovědi

Co je trimování srsti?

Hrubosrstá psí plemena je třeba upravovat trimováním. To znamená, že musíte pravidelně odstraňovat odumřelou psí srst. K tomuto účelu je možné zakoupit speciální trimovací nůž. Trimování je poněkud náročnější procedura, do které by se neměl pouštět nezkušený majitel. Tuto péči se tak doporučuje přenechat odborníkům v psích salonech.

Co použít na velmi hustou srst?

Psa s velmi hustou srstí vyčešete za pomocí hrabla nebo silného drátěného kartáče. Na méně přístupná místa se dostanete za pomocí kovových hřebenů. Potřebovat tak budete hned několik různých pomůcek.

Jak funguje elektrický hřeben pro psy?

Na českém trhu je k dostání několik variant elektrických hřebenů. První možností je elektrický stříhací hřeben, který během rozčesávání chlupy rovnou zastřihne. Tento hřeben je k dostání v universální podobě a lze ho tak použít na psy všech velikostí. Dle výrobce si hřeben poradí s každým typem srsti. Druhou variantou je elektrický hřeben, který vašeho psa zbaví vší i blech.

Závěr

Každý pes vyžaduje alespoň základní péči o srst. Nejméně nároční jsou bezprstí nebo krátkosrstí psi, nejvíce péče bude potřebovat srst s podsadou. Na trhu koupíte kartáče, hřebeny i hrabla pro všechna plemena. Při výběru je třeba zohlednit pouze velikost psa a typ srsti.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.spokojenypes.cz, www.bezednamiska.cz, www.pethome.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (39 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Vybrat vhodný kartáč na psa byl tedy naprostý horor, protože ať jsem přinesl jakýkoliv, žádný nevyhovoval. Nakonec jsem sehnal od značky Trixie a velká spokojenost. Hafan drží, nic ho viditelně netahá, vyčesává velmi jemně a bezbolestně, jinak totiž náš pes dokáže ječet jako siréna, když ho jen lehce zatáhnete za srst, i když je to nechtěně.

Přidat komentář

Recenzer
Logo