Strojky na psy

Strojky na psyjsou určeny pro majitele dlouhosrstých psů, které je třeba pravidelně stříhat. Díky strojku můžete psa bezplatně ostříhat doma v čase, který vám vyhovuje, a nemusíte nechat tuto práci na zaměstnancích psích salónů. Tento postup jistě ocení i váš pes, pro kterého nebude péče o jeho srst tolik stresující.

Strojek na stříhání psů má několik podob a kromě strojků určených profesionálům, můžete zvolit i levnější hobby strojek, který je ideální na domácí používání. Při výběru toho správného strojku je nutné zohlednit několik zásadních parametrů.

Tím nejdůležitějším je výkon a s ním souvisící počet otáček. Dále zvažte, jaký typ napájení preferujete. Vybírat budete mezi elektrickými a akumulátorovými strojky. Velmi důležitou částí strojku jsou nástavce. Mnoho strojků má k dispozici větší počet nástavců, které můžete měnit.

Porovnat ceny strojků na psy

Nejlepší strojky na psy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Moser Max50 Střihací strojek 96 % 4 999 Kč Zobrazit Alza.cz
2. Moser 1230 Rex stříhací strojek 91 % 2 279 Kč Zobrazit Petcenter.cz
3. Oster Home Grooming Kit 90 % 2 235 Kč Zobrazit Zoohit.cz
4. Andis AGC Super 2-Speed 90 % 4 999 Kč Zobrazit Dogmans.cz
5. Moser 1400 Střihací strojek 87 % 989 Kč Zobrazit Zooroyal.cz

Typy

Strojky pro psy se dělí na hobby a profesionální strojky. Rozdíl je v provedení i pořizovací ceně. Strojky však lze rozdělit i podle šířky čepele. Klasické strojky jsou mohutnější a hodí se na ostříhání celého těla. Čepele těchto strojků mají obvykle šířku nad 35 mm. Menší a užší jsou stojky na tlapky a korektury. Zde je šířka čepele méně než 35 mm.

  • Profesionální – tyto strojky jsou vhodné pro majitele psích salónů nebo veterináře, kteří budou pomocí strojku vyholovat poraněná místa. Profesionální strojky mají vysoký výkon a poradí si s každým typem srsti. K dispozici máte i více stříhacích hlav. Na drahé strojky poskytují mnozí výrobci výrazně delší záruku.
  • Hobby – tyto strojky se vyznačují mnohem nižší pořizovací cenou, nižším výkonem i nižším počtem otáček. Mnoho hobby strojků má pak pouze jednu rychlost stříhání. Pro občasné domácí použití jsou však strojky zcela dostačující.
  • Na tlapky a korektury – menší strojky jsou vhodné na stříhání malých psů a využít je můžete i při zastřihování různých partií, například nohou, slabin nebo atd.

Způsob napájení

Dle způsobu napájení se zastřihovače pro psy dělí na drátové a bezdrátové. Každé napájení má své výhody i nevýhody, a to jaký způsob nakonec zvolíte, by mělo být odvozeno i od místa, kde budete psa upravovat. Finální rozhodnutí je však zcela na vás, protože každému vyhovuje něco jiného.

  • Elektrický – součástí síťového strojku je pochopitelně kabel. Kabelové strojky jsou vždy připraveny k použití všude tam, kde máte přístup k elektrické zásuvce. Elektrická varianta může být vhodnější pro ty, kdo budou psa stříhat pouze v bytě. Nevýhodou těchto stroků je kabel, který vám bude při práci překážet. Zajímat by vás tak měla i délka přívodního kabelu.
  • Akumulátorové – modernější a pro mnohé praktičtější jsou akumulátorové strojky, které můžete používat prakticky kdekoliv. V tomto případě nebude kabel při práci překážet, ale v případě, kdy nezkontrolujete kapacitu baterii, může strojek přestat pracovat. Právě péče o baterii je v tomto případě tou největší a pravděpodobně i jedinou nevýhodou akumulátorových strojků. Před výběrem si zjistěte, jak dlouho dokáže strojek na jedno nabití pracovat.
  • Kombinované – pro nerozhodné jsou v nabídce i kombinované strojky, u kterých máte k dispozici akumulátor i přívodní kabel. Nevýhodou je v tomto případě pouze o něco vyšší pořizovací cena.

Výkon

Výkon určuje, jak plynule a rychle bude strojek stříhat. Při výběru správného výkonu by pro vás měl být rozhodující druh srsti vašeho psa. Výkon však přímo ovlivňuje i kvalitu samotného strojku, v tomto ohledu se vždy vyplatí připlatit za výkonnější a tím i kvalitnější strojek.

Jemnější a kratší chlupy ostříháte strojkem o výkonu 25 – 30 W.
S hustými a dlouhými chlupy si lépe poradí strojky s výkonem 35 – 45 W.

Kmity

Počet kmitů nebo též otáček umožňují zpravidla zastřihovače na psy nastavit. Strojky většinou umožnují nastavit kmity ve dvou rychlostech. Pro hrubé stříhání můžete využít vyšší rychlost, ve chvíli, kdy se dostanete blíže ke kůži zvířete, bude bezpečnější rychlost strojku snížit.

Dle typu srsti se můžete orientovat následovně:

  • Krátká nebo jemná srst – 3 000 ot/min
  • Dlouhá a hustá – srst 4 000 ot/min

Délka střihu

Délku střihu určují jednotlivé nástavce. Většina zastřihovačů umožňuje srst zkrátit v rozmezí 3 – 20 mm. Jednotlivé strojky mívají více nástavců. Důležitější než počet je však kvalita nástavců a možnost jejich údržby. Ne všechny strojky umožňují čepele brousit. Ve chvíli, kdy dojde k jejímu opotřebení, by vám měl váš strojek minimálně umožnit zakoupit čepel novou.

Možnosti

Kvalitní strojek je vyroben z kvalitního materiálu. Nekvalitní strojky mohou být vyrobeny z plastu, kvalitnější strojky jsou celokovové. Z kovu nebo chromu by měly být i hlavice strojku. O bezproblémové držení se stará rukojeť. Dnešní strojky mají většinou ergonomicky tvarovanou rukojeť. Pokud budete držet strojek v ruce delší dobu, zaměřte si i na jeho hmotnost.

Značka

Zárukou kvality je pochopitelně i značka. Na trhu najdete značkové strojky i levnější strojky méně známých výrobců. Výběr je velký a ne každého výrobce budete pravděpodobně znát. Proto je vhodné věnovat pozornost i uživatelským recenzím. Zároveň se ujistěte, zda výrobce garantuje možný servis nebo nákup náhradních dílů. Na kvalitu výrobků upozorní i délka záruční doby. Za kvalitní lze považovat strojky značky Moser, Kerbl, Oster, Zoofari nebo Wahl.

Cena

Pořizovací cenu udává typ strojku. Výrazně levnější jsou hobby strojky. Ceny hobby strojků začínají na necelých 400 Kč. Ačkoliv je cena těchto strojků poměrně nízká, najdete zde i vysoce kvalitní strojky, které obstály v recenzích mnohých uživatelů. Pokud chcete kvalitnější strojek, můžete za něho zaplatit i více než 1 000 Kč. Cena hobby strojků končí na cca 2 500 Kč.

Profesionální strojky můžete koupit od 4 000 – 6 500 Kč. Tyto drahé strojky se vyplatí opravdu pouze profesionálům.

Porovnat ceny strojků na psy

Údržba

O zastřihovač je třeba správně pečovat. Čistit byste ho měli pochopitelně po každém použití. S čištěním srsti vám velmi pomohou kartáčky, které mohou být součástí balení a koupit je můžete i samostatně. Dále pak můžete koupit různé čistící a desinfekční spreje, kterými můžete čistit čepele nožů.

Otázky a odpovědi

Je možné stříhat srst všem psům?

Stříhat můžete pouze srst bez podsady. Srst zvířat tvoří pesík a podsada. Pesík je dlouhý a rovný chlup, který zvíře chrání před vlhkem a funguje i jako izolace. Podsada je oproti pesíku tvořena velmi krátkými a jemnými chlupy. Hlavní úkolem podsady je poskytnout zvířeti tepelnou izolaci. Srst bez podsady má například pudl, knírač, bišonek, jorkšírský teriér atd.

Jak postupovat?

Před samotným stříháním byste měli psa nejprve vykoupat a vyčesat. Stříhání by mělo začínat u hlavy, přičemž je nutné stříhat po srsti, nikoliv proti srsti. Pes by měl být při stříhání v klidu, dopředu si nachystejte malou odměnu. Aby bylo stříhání pohodlné i pro vás, je vhodné zvíře postavit na vyvýšené místo.

Jak jsou strojky na psy hlučné?

Hlučnost je v tomto případě velmi důležitý parametr. Stříhání srsti je pro mnohé psy stresující a hlučný strojek jim rozhodně na klidu nepřidá. Obecně však nejsou strojky příliš hlučné, hlučnost bývá obvykle v rozmezí 45 – 60 Hz. Dražší spíše profesionální strojky bývají vybaveny i antivibračním systémem.

Závěr

Strojky pro psy mají mnoho podob. Dražší strojky jsou universální a použít je můžete při stříhání jakéhokoliv plemene. Méně výkonné strojky ostříhají bez problémů psy s krátkou a jemnou srstí. Výhodou bude, pokud má strojek 2 rychlosti otáček. Při výběru věnujte pozornost i provedení přístroje, ale i stříhacích hlavic.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.mall.cz, www.spokojenypes.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (51 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Vzhledem k tomu, že máme doma plemeno psa, které potřebuje pravidelný sestřih, pořídil jsem stříhací strojek Moser 1230 Rex a bez problémů tak můžeme jeho srst udržovat. Jeho cena byla necelé dvě tisícovky a ušetříte tak spoustu peněz za něco, co si v klidu zvládnete udělat doma a bez zbytečného stresu pro pejska.

  2. Během koronavirových opatření jsem si objednala v e-shopu strojek na stříhání psa a zkusila ho ostříhat doma, přestože jinak jsme vždy chodili do psího salónu. Světe div se, ale zvládla jsem to a už nikam nemusíme. Běžně ho stříhám doma doposud.

Přidat komentář

Recenzer
Logo