Kratom

O existenci tohoto tropického listnatého stromu, neměla spousta z nás ještě nedávno ani potuchy. V současnosti se o této léčivce hodně hovoří, a dokonce jste mohli zaznamenat i její propagaci v rámci sociálních sítí a na internetu jako takovém.

Přestože tuto rostlinu chválí i různí sportovci a řada influencerů, je dobré si o ní nejdříve něco zjistit. Dokáže tato bylina skutečně léčit řadu neduhů? Nemůže nějak našemu zdraví uškodit? A o co se vůbec jedná?

Porovnat ceny kratomu

Co je kratom?

Mitragyna speciosa je stálezelený strom rostoucí v tropických oblastech jihovýchodní Asie. Řadí se do čeledi kávovníků. Narazit na něj lze například v Thajsku, Barma nebo také Malajsie. Kratom je zmiňován již za časů tradiční medicíny 19. století. Využíval se na lékařské účely zejména díky jeho stimulačním účinkům.

Dnes se z něj připravuje čaj nebo nápoj, který je vyhledáván jako takový posilovací a „nakopávací“ pomocník. Svým způsobem se jeho účinky dají přirovnat ke kávě, ovšem je vždy nutné přesně dodržet správné dávkování. Když si nedáte pozor a hodíte to do hrnku tak říkajíc od oka, je kratom schopen vás regulérně uspat jako miminko.

Jaká část stromu se používá?

Používají se jednoznačně listy, a to buď čerstvé nebo ve formě prášku. Samozřejmě, že i tento prášek jsou vlastně rozdrcené listy. Dříve bylo běžné, že se takový list jen žvýkal, přestože chutnal příšerně, ale dokázal nakopnout na 200 % a dodat chybějící energii v neskutečném množství. Dnes jej běžně pořídíte právě jako prášek.

Na jaké nemoci má pozitivní vliv?

Léčivé účinky nemůže kratomu nikdo vytknout. Podle zjištění pomáhá s léčbou kašle, průjmu, vysokého tlaku, ale také například s cukrovkou. V historii to byla alternativa opiátů a používal se například na tlumení bolesti.

Druhy

V základu se vyskytují 3 různá zbarvení/druhy a k tomu jedna tzv. doplňková barva.

 • Zelená – pozná se na základě žilek umístěných na spodní straně listu. Účinek má stimulující, nepůsobí nijak zvlášť sedativně ani není moc energizující.
 • Červená – má zejména uklidňující a sedativní účinky.
 • Žlutá – u této barvy jde o podzimní zabarvení červeného či zeleného kratomu. Tady je zásadní, že žlutá má mnohem delší účinek a to skoro 6 hodin. Je nejen energizující, ale především stimulační.
 • Bílá – patří k velmi silným a je maximálně nadupaná 7-hydroxymitragyninem

Porovnat ceny kratomu

Vedlejší účinky

Přestože se o kratomu hovoří jako o slabé toxické látce, jistý negativní vliv rozhodně mít může, stejně jako je tomu i u jiných léčivých látek.

K nejčastějším vedlejším účinkům patří úzkost, zvýšená agresivita a značná podrážděnost. Vyšší dávky mohou způsobit průjem, nevolnosti, nebo také zácpa, a dokonce i útlum a ospalost.

Při dlouhodobém užívání se může objevit třes, ztráta hmotnosti, nechutenství, tmavé skvrny na pleti a v neposlední řadě i psychóza. Pokud někdo užívá léky obsahující amfetamin nebo třeba kofein, určitě by je neměl kombinovat s kratomem.

Kratom je zcela nevhodný pro těhotné a kojící ženy, ale i pro jedince, kteří mají problém s nízkým tlakem. S ohledem na to, že kratom snižuje tlak, mohl by to být pro takového člověka vážný negativní problém.

Z teoretického hlediska je podle zkušeností těch, co již kratom užívají minimální riziko vzniku závislosti, pokud se to nepřehání s vysokými dávkami a neužívá se až moc často.

Rozhodně by neměl být aplikován každý den a pokud už by k tomu došlo, pak by jeho užívání nemělo překročit maximálně 3 týdny, i když lepší by bylo, kdyby to byl maximálně týden.

Kdyby se používalo více než 5 a více gramů za den v dlouhodobém měřítku, je to obrovská zátěž pro náš organismus a může tak kratom způsobit nejen hodně silnou zácpu, ale dokonce by mohlo dojít i ke ztrátě vědomí. Tady víc, než kdy jindy platí, že méně je více a určitě by se to s dávkováním ani příliš častým užíváním nemělo přehánět.


Zdroje: www.cbdcko.cz, www.kratoless.com, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.7/5 (90 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je cílem celého týmu Recenzer. Více o nás.

9 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Dobrý článek, vše podrobně vysvětleno :) nakonec jsem vyzkoušel značku Greenherbs Super Green A+ a spokojenost. Silné účinky kratomu mě velice překvapily – opravdu to funguje

 2. Vyzkoušel jsem Gaia Store Kratom Red prášek z listů a je to tedy síla. Koupil jsem i rodičům k výročí svatby, snad takový dárek ocení.

 3. Kolegyně v práci mi kratom koupily v podobě čaje, respektive prášku z listů, ale nevím, jestli je vůbec dobrý nápad ho pít. Faktem ale je, že mě to láká. Dostala jsem značku Gaia Store Kratom Maeng Da Red.

  • Reply
   Jan čičina ebola 3.12.2022 v 0:21

   dobrý den chci se zeptat na alkaloidy Mitragyna speciosa, zda jsou pro játra a případně ledviny nějakou toxickou zátěží při častějším užívání, byť v doporučené min. dávce cca 5g denně. děkuji JK

 4. Reply
  Míša Sovová 9.6.2022 v 16:00

  Kratom jsem zatím znala jen z doslechu, ale letos jsem jej poprvé kupovala pro své rodiče a ti si jej nemohou vynachválit. Díky vašemu článku jsem aspoň věděla, jaký vlastně koupit.

 5. Dobrý den, můžete ho připravit oběma způsoby, tedy s teplým i studeným nápojem. Co se týká dávky, tak pro začátek je vhodné držet se do 5 g, poté uvidíte, zda zvládnete i více, ale ve výsledku je to jen na Vás, každému sedí něco jiného. :-)

 6. Váš článek mi hodně pomohl s výběrem správného kratomu. Děkuji.

 7. Super článek! Moc se mi líbí.

 8. Dobrý den, uvažuji koupit červený kratom a nikde nečtu jak se používá a v jakém množství. Zda se to dává do vody, nebo vaří čaj?

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo