Kratom

O existenci tohoto tropického listnatého stromu, neměla spousta z nás ještě nedávno ani potuchy. V současnosti se o této léčivce hodně hovoří, a dokonce jste mohli zaznamenat i její propagaci v rámci sociálních sítí a na internetu jako takovém.

Přestože tuto rostlinu chválí i různí sportovci a řada influencerů, je dobré si o ní nejdříve něco zjistit. Dokáže tato bylina skutečně léčit řadu neduhů? Nemůže nějak našemu zdraví uškodit? A o co se vůbec jedná?

Porovnat ceny kratomu

Co je kratom?

Mitragyna speciosa je stálezelený strom rostoucí v tropických oblastech jihovýchodní Asie. Řadí se do čeledi kávovníků. Narazit na něj lze například v Thajsku, Barma nebo také Malajsie. Kratom je zmiňován již za časů tradiční medicíny 19. století. Využíval se na lékařské účely zejména díky jeho stimulačním účinkům.

Dnes se z něj připravuje čaj nebo nápoj, který je vyhledáván jako takový posilovací a „nakopávací“ pomocník. Svým způsobem se jeho účinky dají přirovnat ke kávě, ovšem je vždy nutné přesně dodržet správné dávkování. Když si nedáte pozor a hodíte to do hrnku tak říkajíc od oka, je kratom schopen vás regulérně uspat jako miminko.

Jaká část stromu se používá?

Používají se jednoznačně listy, a to buď čerstvé nebo ve formě prášku. Samozřejmě, že i tento prášek jsou vlastně rozdrcené listy. Dříve bylo běžné, že se takový list jen žvýkal, přestože chutnal příšerně, ale dokázal nakopnout na 200 % a dodat chybějící energii v neskutečném množství. Dnes jej běžně pořídíte právě jako prášek.

Na jaké nemoci má pozitivní vliv?

Léčivé účinky nemůže kratomu nikdo vytknout. Podle zjištění pomáhá s léčbou kašle, průjmu, vysokého tlaku, ale také například s cukrovkou. V historii to byla alternativa opiátů a používal se například na tlumení bolesti.

Druhy

V základu se vyskytují 3 různá zbarvení/druhy a k tomu jedna tzv. doplňková barva.

 • Zelená – pozná se na základě žilek umístěných na spodní straně listu. Účinek má stimulující, nepůsobí nijak zvlášť sedativně ani není moc energizující.
 • Červená – má zejména uklidňující a sedativní účinky.
 • Žlutá – u této barvy jde o podzimní zabarvení červeného či zeleného kratomu. Tady je zásadní, že žlutá má mnohem delší účinek a to skoro 6 hodin. Je nejen energizující, ale především stimulační.
 • Bílá – patří k velmi silným a je maximálně nadupaná 7-hydroxymitragyninem

Porovnat ceny kratomu

Vedlejší účinky

Přestože se o kratomu hovoří jako o slabé toxické látce, jistý negativní vliv rozhodně mít může, stejně jako je tomu i u jiných léčivých látek.

K nejčastějším vedlejším účinkům patří úzkost, zvýšená agresivita a značná podrážděnost. Vyšší dávky mohou způsobit průjem, nevolnosti, nebo také zácpa, a dokonce i útlum a ospalost.

Při dlouhodobém užívání se může objevit třes, ztráta hmotnosti, nechutenství, tmavé skvrny na pleti a v neposlední řadě i psychóza. Pokud někdo užívá léky obsahující amfetamin nebo třeba kofein, určitě by je neměl kombinovat s kratomem.

Kratom je zcela nevhodný pro těhotné a kojící ženy, ale i pro jedince, kteří mají problém s nízkým tlakem. S ohledem na to, že kratom snižuje tlak, mohl by to být pro takového člověka vážný negativní problém.

Z teoretického hlediska je podle zkušeností těch, co již kratom užívají minimální riziko vzniku závislosti, pokud se to nepřehání s vysokými dávkami a neužívá se až moc často.

Rozhodně by neměl být aplikován každý den a pokud už by k tomu došlo, pak by jeho užívání nemělo překročit maximálně 3 týdny, i když lepší by bylo, kdyby to byl maximálně týden.

Kdyby se používalo více než 5 a více gramů za den v dlouhodobém měřítku, je to obrovská zátěž pro náš organismus a může tak kratom způsobit nejen hodně silnou zácpu, ale dokonce by mohlo dojít i ke ztrátě vědomí. Tady víc, než kdy jindy platí, že méně je více a určitě by se to s dávkováním ani příliš častým užíváním nemělo přehánět.

Podobný článek, co by vás mohl zajímat


Zdroje: www.cbdcko.cz, www.kratoless.com, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (121 hodnocení)
​​

Kateřina Horáková

Kateřina Horáková

Práce s texty je nejen mou profesí, ale zároveň celoživotním koníčkem. Je to má vášeň stejně jako kvalitní čokoláda. Mám ráda výzvy a baví mě hrát si se slovy tak, aby byl výsledek dokonalý a přesně podle představ klienta. Mám více než 25 let praxe. Kromě toho moc ráda vařím i peču, vymýšlím recepty a stále zkouším něco nového. Ve volném čase si ráda přečtu dobrou knihu, tvořím videa a věnuji se své malé domácí ZOO.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

16 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Děkuji za objasnění, co je vlastně Kratom, protože jsem o něm všude slyšel, ale doposud jsem neměl ani tušení o jeho existenci. Nedalo mi to a po poradě s lékařem, jsem si nakonec zkusil objednat Kratom World Green Maeng Da 50 g a musím uznat, že je to fakt něco nezvyklého, ale velmi zajímavého.

 2. Jsem rád za takovýhle článek, protože jsem v užívaní kratomu nováček a vím jen něco málo od kamarádu, ale jsem spokojený se zeleným od Kratom World. Mám po nem požadované účinky a proto chci zkusit více druhů z jejich nabídky. Měli jste někdo už zlatej neboli gold variant ?

 3. Dobrý deň, rád by som sa podelil o svoju skúsenosť. Už dlhšiu dobu užívam kratom, no najviac sa mi overil od značky Kratom World. Záleží od farby teda druhu v spomínanom článku. Ja najviac užívam bílej.

 4. Nejlepší analgetikum na artrozu. Díky za nej

 5. Nedávno jsem si objednal Plody Země Kratom nano Green zelený 100 g jen tak ze zvědavosti. No musím uznat, že to člověka opravdu dokáže nakopnout.

 6. Objednala jsem balení pro svého přítele a je spokojený, i když já z toho tedy nijak nadšená nejsem. Uvidíme za nějaký čas.

 7. Dobrý článek, vše podrobně vysvětleno :) nakonec jsem vyzkoušel značku Greenherbs Super Green A+ a spokojenost. Silné účinky kratomu mě velice překvapily – opravdu to funguje

 8. Vyzkoušel jsem Gaia Store Kratom Red prášek z listů a je to tedy síla. Koupil jsem i rodičům k výročí svatby, snad takový dárek ocení.

 9. Kolegyně v práci mi kratom koupily v podobě čaje, respektive prášku z listů, ale nevím, jestli je vůbec dobrý nápad ho pít. Faktem ale je, že mě to láká. Dostala jsem značku Gaia Store Kratom Maeng Da Red.

  • Reply
   Jan čičina ebola 3.12.2022 v 0:21

   dobrý den chci se zeptat na alkaloidy Mitragyna speciosa, zda jsou pro játra a případně ledviny nějakou toxickou zátěží při častějším užívání, byť v doporučené min. dávce cca 5g denně. děkuji JK

   • Není vůbec dokázáno, že by to nějak poškozovalo játra či ledviny. Pokud si pamatuju, tak se rozšířil článek o kratomu, který byl ale šlehnutý fentanylem nebo něčím takovým, a to kvůli té přidané látce to mělo negativní účinky. Tohle by ale samozřejmě nemohlo vyjít v žádné seriózní studii (aspoň doufám). Izolovaně kratom je v rozumné míře pro tělo daleko menší zátěž než i třeba paralen.

    Vyhledal jsem nějaké informace, abych si osvěžil paměť a našel toto:
    Takže ve zkratce, pro játra a ledviny není škodlivější než skoro cokoliv jiného, pokud je čistý (jediný problém by snad mohly být pesticidy, ale to bohužel je i u zeleniny a ovoce…), pokud nemáte vzácnou genetickou odchylku, pak to ale velmi rychle zjistíte díky symptomům jak při žloutence. Každopádně naštěstí jsem neslyšel o nikom, komu by se to reálně stalo.

    Snad vás to tedy uklidnilo :) 5g denně je ok, hlavně to pořád važte a nezvyšujte, to je to největší riziko u kratomu (stalo se mi, každopádně spíš z nedbalosti a nepohodlí během cest, než že bych měl nějaké choutky jako třeba kuřáci na cigaretu, to opravdu ne, každopádně toleranci mi to bohužel dost pochroumalo.) U kratomu platí: méně je více.

 10. Reply
  Míša Sovová 9.6.2022 v 16:00

  Kratom jsem zatím znala jen z doslechu, ale letos jsem jej poprvé kupovala pro své rodiče a ti si jej nemohou vynachválit. Díky vašemu článku jsem aspoň věděla, jaký vlastně koupit.

1 2

Přidat komentář

Recenzer
Logo