Luky

Luky jsou zbraně, které lákají zejména muže a chlapce. V lukostřelbě však může najít zalíbení prakticky kdokoliv, stačí jen zvolit ten správný styl, pořídit vhodné vybavení a můžete začít střílet. Luky se dělí na několik různých typů, oblíbené jsou klasické reflexní i lovecké kladkové luky.

Při výběru luky hrají důležitou roli vaše tělesné proporce, zohlednit musíte svoji výšku i váhu. Před výběrem si také ujasněte, kde všechno bude luk ke střelbě využívat. K dostání jsou luky, které jsou vhodné pro praváky i leváky. Na životnost má vliv výrobní materiál. Ke každému luku budete muset přikoupit alespoň základní příslušenství.

Porovnat ceny luků

Nejlepší luky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Ragim Matrix EVO 99 % 2 150 Kč Zobrazit Lukysipy.cz
2. Jandao Beginner 98 % 1 990 Kč Zobrazit Balistas.cz
3. Rolan Snake 94 % 1 890 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Lazecký Robin 91 % 599 Kč Zobrazit Eberry.cz
5. Beast Hunter Chameleon 83 % 649 Kč Zobrazit Armik.cz

Typy

Luky lze rozdělit do několika skupin:

Cvičně reflexní

Cvičně reflexní nebo také základní LONGBOW luk má speciálně ohnutá ramena. Cvičný luk má jednoduché konstrukční řešení, střed luku je vyroben nejčastěji ze dřeva, ramena jsou vyrobena ze sklolaminátu. Součástí luku by měla být zakládka šípu.

Na výrobu tětivy se používá lakron. Na tětivě by mělo být vyznačeno lůžko šípu, které značí, do kterého místa má být šíp umístěn. Tyto luky jsou ideální pro začátečníky. Ve chvíli, kdy budete dokonale ovládat techniku střelby, můžete přejít na kvalitnější reflexní luk nebo zcela jiný typ luku.

Kladkový luk

Je výkonný a to díky důmyslnému systému kladek. Tento systém je schopen snížit sílu pro napnutí tětivy až o 60%. Kladkový luk využijete při střelbě na terč i jako lovecký luk. Tento luk mohou využít začátečníci i pokročilí. Rukojeť luku je nejčastěji vyrobena z kovu. Kladkový luk je cca o ½ menší než reflexní luk, díky kladkám je nátah luku mnohem jednoduší, a nemusíte do něho vynaložit celou sílu.

Sportovní

Sportovní známé i jako deflexní nebo zvratné luky. Pro tyto luky je běžný střed vyrobený z kovu.

Přímý

Luk nemá na ramenou ohyby. Stejný model luku mohou používat praváci i leváci. Tyto luky však nejsou zcela vhodné pro sportovní střelbu.

Luk pro jízdní lukostřelbu

Tato lukostřelba by měla být prováděna během jízdy na koni. Luk má tvarovaná ramena. Tvar luku může být syrský, korejský, hundský či jiný. Technika střelby je mnohem obtížnější a luk tedy vhodnou volbou pro začátečníky.

Držení luku

Správné držení luku se označuje jako lateralita. Na trhu jsou zastoupeny luky vhodné pro praváky i leváky. Některé luky patří mezi universální, použít je tak mohou praváci i leváci. Mezi universální patří především luky určené dětem nebo začátečníkům.

  • Luky vhodné pro praváky jsou označeny zkratkou HR, v tomto případě budete luk držet v levé ruce a tětivu luku napínat rukou pravou.
  • Luky vhodné pro leváky jsou označeny zkratkou LH, luk budete držet v pravé ruce a tětivu natahovat rukou levou.

Napínací síla

Při výběru vhodné velikosti je nutné nejprve zjistit délku nátahu, která je označována jako Draw lenght.

Délku natažení budete zkoušet při výběru vhodného luku přímo v prodejně. Zde se nevyplatí přeceňovat své síly a vybrat takový luk, který budete schopni bez větších potíží natáhnout. Poté, co si vaše svaly zvyknout, budete moci zvolit luk s větší nátahovou sílou.

Napínací síla je udávána v librách a odpovídá energii, kterou šíp získá po vystřelení z tětivy. 1 libra je 453,5 gramů. Napínací síla se liší v závislosti na typu luku a nejčastěji bývá v rozmezí 15 – 60 lb. Čím je napínací síla vyšší, tím rychleji budete moci šíp vystřelit. Napínací síla je zcela závislá na velikosti síly vašich paží.

Začátečníci by měli volit spíše menší napínací sílu, avšak musí počítat s tím, že střely budou letět pomaleji na kratší vzdálenost.

Děti do 13 let budou potřebovat luk o síle okolo 15 LBS. Začátečníci by měli volit sílu nátahu okolo 20 – 20 LBS. Zkušenější mohou sáhnout po síle nátahu od 30 – 40 LBS. Lovecké luky mohou mít sílu nátahu od 50 – 70 LBS.

Velikost – velikost luku je uváděna v palcích a je z velké části ovlivněna právě délkou nátahu luku. Svoji roli hraje i výška střelce nebo typ luku. Délka tradičních i loveckých luků je nejčastěji okolo 60´´, tato velikost bude vyhovovat osobám s výškou 165 – 185 cm.

Materiál

Svou roli při výběru hraje také výrobní materiál luku. Luky se vyrábí ze dřeva, laminátu a nejdražší luky mohou být vyrobeny z duralu nebo karbonu.

  • Dřevo – tradiční materiál, který se používá i na výrobu moderních luků. Méně kvalitní luky jsou vyrobeny z běžných dřevin, na výrobu kvalitnějších luků se používá ratanové dřevo. Toto dřevo je pružnější a vyznačuje se nižší hmotností.
  • Laminát – z laminátu se vyrábí nejlevnější luky, které postačí dětem i začátečníkům. Laminát je poměrně kvalitní materiál, který potěší odolností i životností.
  • Dural/karbon – předností těchto materiálů je dlouhá životnost a především nízká hmotnost. Tento materiál je typický pro sportovní i dražší luky.

Šíp

Šípy jsou nedílnou součástí luku, patří mezi příslušenství, které byste měli vybírat přímo s lukem. I zde hraje podstatnou roli délka nátahu, podle ní budete vybírat velikost šípů. Šípy se vyrábí z různých materiálů, což ovlivňuje jejich životnost i pořizovací cenu. Koupit můžete šípy vyrobené ze dřeva, laminátu, duralu nebo karbonu.

Tuhost

Důležitým parametrem při výběru šípu je tuhost, která je označena spine. Čím je spine nižší, tím tvrdší je šíp. Tvrdé šípy se volí zejména v kombinaci se sportovními a loveckými luky. V případě klasických luků může výt hodnota spine vyšší.

Značka

Mezi nejoblíbenější výrobky patří luky značek PSE, Bowtech, Strongbow, Ragim, Bear Archery, Barnett a další.

Cena

Základní luk vás vyjde na cca 1 800 Kč, cena 1 šípu je cca 100 Kč. Začátečníci by si měli pořídit také chránič prstu, jehož cena je okolo 250 Kč a chránič předloktí, jehož cena je cca 150 – 400 Kč. Pokročilejší nebo ti, kdo preferují pořízení kladkového luku, budou muset za kvalitní luk zaplatit okolo 5 000 Kč. Ještě dražší jsou pak luky určené profesionálům.

Porovnat ceny luků

Otázky a odpovědi

Jak vybrat luk pro dítě?

Zaměřit se musíte na správnou velikost luku. Pokud například dítěti pořídíte větší luk s tím, že do něj tzv. doroste, nebude dítě fyzicky schopné při nátahu dostatečně ohnout ramena luku a šíp tak nebude moci vyletět správně.

Jak správně střílet?

Před tím, než si luk pořídíte, je vhodné absolvovat několik hodin výcviku. Zde si osvojíte techniku střelby, ale také zjistíte, zda je pro vás střílení z luku tou pravou činností, které se budete chtít věnovat i nadále. Během těchto hodin si budete moci vyzkoušet luk, zjistíte, co vše budete pro střelbu potřebovat.

V začátcích se naučíte pracovat s jednoduchým lukem, domů si pak budete moci pořídit lepší luk, který splní vaše vyšší nároky.

Co vše je nutné k luku dokoupit?

Potřebovat budete pochopitelně vhodné šípy. Také šípy je nutné vybírat podle vlastních tělesných proporcí. Jiné šípy jsou vhodné pro dítě, a jiné naopak pro dospělého. Vhodné je pořídit také chránič předloktí. Chránič ruku ochrání před úderem tětivy.

V začátcích je vhodné pořídit také chránič prstu. A nakonec musíte vybrat to správné místo, do kterého budete střílet, což může být terčovnice. Výhodou terčovnice je zejména to, že zabrání možnému rozbití vystřeleného šípu.

Závěr

Pro začátečníky jsou nejvhodnější reflexní nebo kladkové luky. Nejprve je nutné zvolit stranu luku, kterou budete vybírat podle toho, zda jste pravák nebo levák. Poté je nutné vybrat správnou velikost luku, a to podle délky nátahu. Délku nátahu můžete změřit i pomocí metru, měřit budete vzdálenost od brady po konce prstů, přičemž je nutné zaujmout postoj, jako při natahování luku. Takto zjistíte nejen délku nátahu, ale i délku šípů.


Zdroje: www.insportline.cz, www.colosus.cz, www.top-armyshop.cz, www.luky-koliha.cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (44 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Přítel se rozhodl, že se chce naučit střílet s lukem. Pořídila jsem mu jako dárek Jandao Beginner a je docela spokojený. Zatím mu to sice moc nejde, ale učí se to teprve měsíc.

  2. Nejlepší luky jsou od značky Beast Hunter, mám s nimi velkou a dobrou zkušenost.

    • Beast Hunter jsou jen předprodávané čínské produkty… přelepí originální logo svou marketingovou značkou BH a tváří se jako by se jednalo o něco jedinečného. Ve většině případů je navíc dražší než originální kus. Dokonce to dělají tak mizerně, že občas na výrobku najdete i logo originálního výrobce :) I terčovnice přeprodávají s přelepenou značkou a vyjdou vás o 70% dráž, než kdyby jste si ji koupili u výrobce pod originální značkou. To je ale klasický model dnešní doby :(

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo