Kuše

Kuše se řadí mezi tiché zbraně, které se v minulosti používaly při lovu i válčení. První kuše byly vyrobeny v Číně, tyt zbraně se používaly již 200 let př. n. l. Samostříl, jak se kuši rovněž říká je stále velmi populární. V naší zemi lze kuši používat pouze při sportovní střelbě. Někde se však využívá i při lovu. Milovníci těchto mechanických zbraní oceňují i tichou střelbu a za výhodu je považován i malý zpětný ráz.

Kuše je složena z několika částí. Hlavní část se jmenuje socha, na tuto část pak navazuje lučiště. Po stranách jsou umístěny tětivy. Spouštěcí mechanismus je složen ze spouštěcí páky a ořechu. Součástí kuše je i pojistka, který zabrání protáčení ořechu. Kladkové kuše mají konstrukci díky přídavným kladkám mnohem složitější.

Současný trh nabízí hned tři různé podoby kuše, při výběru vhodné zbraně záleží především na tom, jakým způsobem budete kuši používat. Kuši můžete koupit pro zábavu, používá se pro sportovní střelbu. Kuši byste měli vybírat i podle toho, jak dostupné je další nezbytné příslušenství. Mezi to základní patří pochopitelně šípy, dále pak optika, čistící sady, pouzdra nebo různé náhradní díly.

Porovnat ceny kuší

Nejlepší kuše

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. ManKung Kraken 200 lbs 98 % 9 990 Kč Zobrazit Zbrane-vzduchovky.cz
2. Beast Hunter JAG2 PRO 175LB 94 % 5 490 Kč Zobrazit Lukysipy.cz
3. Jandao Chace Wind 150lbs 92 % 4 790 Kč Zobrazit Balistas.cz

Typy

Koupit můžete kuši pistolovou, kladkovou nebo reflexní. Každý z typů nabízí trochu jiné vlastnosti a kromě toho se liší i pořizovací cenou. Kromě těchto moderních kuší není problém koupit historickou zbraň a svoje kuše mají i děti.

Pistolové kuše

Tyto typy jsou určeny zejména začátečníkům. Obsluha kuše je velmi jednoduchá a nátah nevyžaduje přílišnou sílu. Tyto kuše mají malé rozměry i hmotnost. Pistolové kuše mají obvykle dostřel 15 metrů, síla nátahu bývá do 80 lbs. Ačkoliv může malá kuše působit na první pohled jako neškodná hračka, má vystřelená šipka dostatečnou energii na to, aby pronikla hluboko do cíle.

Kladkové

Nejčastěji se používají při lovu, vystřelená střela dosahuje poměrně velkých rychlostí a kladkové kuše se mohou pyšnit i tím, že při výstřelu vyvinou největší energii. Nevýhodou kladkových kuší je však složitější údržba a čas od času je nechat zbraň odborně překontrolovat.

Reflexní

Tyto kuše jsou určeny zkušeným sportovním střelcům, které neodradí ani velká síla nátahu. Obsluha reflexní kuše je však poměrně jednoduchá a zbraň nevyžaduje díky jednodušší konstrukci nijak náročnou údržbu. Reflexní kuše jsou velmi přesné, střely dosahují velkých rychlostí a kuši lze používat i k lovu zvěře. K reflexním kuším je možné koupit nejvíce příslušenství, oblíbené jsou zejména natahováky, které vytvoří jakousi kladku, a používání kuše tak nebude tolik namáhavé.

Historické

Tyto zbraně mají mnohem jednodušší konstrukci, výrobním materiálem je v tomto případě dřevo. Při různých rekonstrukcích těchto historických bitev však můžete používat i lovecké kuše. Historické kuše můžete koupit ve specializovaných internetových obchodech, k dostání jsou gotické, středověké, anglické i německé kuše. Některé výrobky jsou funkční, jiné pouze plní funkci dekorace.

Dětské

Jedná se o zcela bezpečné hračky, které jsou běžně dostupné v hračkářství. Nejmenší jednoduché kuše lze koupit už 3 letým dětem, ty největší potěší i 12 leté děti. Výrobním materiálem je plast a součástí výrobku bývá i potřebné příslušenství. Starším dětem pak můžete koupit tradiční dřevěnou kuš, kterou mohou používat i ke sportovní střelbě.

Dostřel

Dostřel každé kuše určuje síla nátahu. Vystřelené šípy mohou dosáhnout poměrně velkých rychlostí, srovnávat je však s kulkou vystřelenou z pistole není možné. Energie se po výstřelu poměrně rychle vytrácí a šípy díky tomu posupně zpomalují. Proto je dobré zvážit, do jaké vzdálenosti budete chtít šíp vystřelit. Síla nátahu je značena zkratkou lbs a platí, že čím větší má být vzdálenost, tím vyšší budete potřebovat sílu nátahu.

  • Hobby – vystačíte si s pistolovou kuší, jejíž síla nátahu je cca 80 lbs, což střele umožní letět 10 – 15 metrů.
  • Sportovní – používají se pro sportovní střelbu, kdy by měla být síla nátahu cca 175 lbs. Střela pak může letět do vzdálenosti 40 a více metrů.
  • Lovecké – u loveckých kuší budete potřebovat sílu nátahu větší než 175 lbs.

Materiál

Tradičním materiálem je dřevo. Ze dřeva jsou vyrobeny historické kuše a tento materiál se používá na výrobu dětských sportovních kuší. Moderní kuše pak mohou být vyrobeny ze slitin hliníku nebo karbonu.

  • Dřevo – mezi používané dřeviny patří jasan, buk, tis či jiné dřeviny. Jednoduché kuše jsou vyrobeny pouze ze dřeva, složitější mají i některé kovové části. A častou kombinací je i dřevo – plast.
  • Kompozit – odolné kuše jsou vyrobeny z odolného kovu, slitin nebo kompozitních materiálů. Výhodou je delší životnost a vyšší odolnost zbraně.

Šípy

Šípy jsou složeny z několika částí. Tělo šípu je vyrobeno ze dřeva, laminátu, duralu nebo karbonu. Na jednom konci je umístěn končík, což je část, která zajistí ukotvení šípu na tětivě. Samotný šíp pak chrání před případným zásahem jiného šípu, což se stává při střelbě na terč poměrně často.

Na straně druhé je pak závit a na něm je upevněn hrot šípu. Levnější šípy mají hrot s tělem šípu spojen napevno. O stabilitu šípu za letu se starají letky, na jejichž výrobu se používá peří nebo umělé materiály.

Při výběru by vás měla zajímat délka a tuhost šípů. Důležitý je i výrobní materiál.

Délka

Volí se podle délky nátahu. Při natažení se hrot nesmí dotýkat žádné části zbraně. Délku nátahu jednoduše změříte, stačí se postavit rovně a předpažit ruku. Měřit budete vzdálenost od brady po konce prstů. V kombinaci s pistolovou kuší pak budete potřebovat místo dlouhých šípů krátké šipky.

Tuhost

Spine šípu vyberete podle síly kuše a délky šípu. Silná kuše potřebuje tuhé šíp. Tuhé šípy se používají v kombinaci s loveckými i silnými sportovními kušemi. Měkký šíp je vhodný pro méně výkonné sportovní a hobby kuše.

Materiál

Na výrobu se používají různé materiály. Nejlevnější a nejméně kvalitní jsou laminátové šípy. Tradičním materiále je dřevo, v případě tohoto materiálu není možné měnit končíky ani hroty a počítat musíte i s menší přesností. Kvalitnější jsou duralové šípy a nejvyšší tuhost mají šípy karbonové.

Příslušenství

Jednotlivé modely se liší svojí konstrukcí a tím i příslušenstvím, které můžete přikoupit. Mezi základní příslušenství patří tlumiče tětivy, optika, šípy. Koupit však můžete i náhradní díly jako tětivy či lankové mechanismy.

  • Tlumiče tětivy – některé dražší kuše jsou tlumiči vybaveny, levnější výrobky je umožňují dokoupit dodatečně. Úkolem tlumiče je utlumit vibrace v oblasti ramen.
  • Terče – patří k základnímu vybavení. Tyto terče jsou vhodné pro každou kuš, speciální výrobní materiál prodlouží životnost šípům. Originální terče byste tak měli upřednostnit před těmi podomácku vyrobenými.
  • Držák šípů – hodí se zejména při sportovní střelbě a používají se i během lovu.
  • Napínák tětivy – používají se v kombinaci s reflexními kušemi. Napínák plní obdobnou funkci jako kladka, díky němu půjde kuše mnohem snadněji napnout.
  • Optika – kuši můžete dovybavit také optickým zaměřovačem. Vybírat můžete mezi puškohledem nebo kolimátorem.
  • Tětiva – tato část patří ke spotřebnímu zboží a budete i muset podle potřeby měnit. Životnost tětivy prodloužíte správnou údržbou, ta spočívá v aplikaci speciálních vosků.
  • Toulce – praktický doplněk, který vám umožní mít šípy na jednom místě.

Značka

Mezi vysoce kvalitní moderní kuše patří výrobky značky Barnett. Od tohoto výrobce koupíte kuše vhodné pro děti i profesionály. Další kvalitní zejména lovecké kuše dodává Excalibur a v největší zastoupení jsou kuše značky Beast Hunter.

Cena

Kuše nepatří mezi úplně levné zbraně. Výjimkou jsou pochopitelně plastové nebo jednoduché tréninkové kuše vyrobené ze dřeva. Tyto zbraně jsou určeny dětem a stojí nejčastěji 200 – 1 000 Kč. Do 1 000 Kč lze koupit i historické repliky, které však nejsou určeny ke střelbě.

Pokud chcete funkční historickou kuši, budete muset investovat 5 – 10 000 Kč. Ještě více zaplatíte za moderní sportovní nebo loveckou zbraň. Cena těchto zbraní bývá nejčastěji v rozmezí 10 – 20 000 Kč, ale za profesionální kuši zaplatíte i mnohem více. Naopak k dostupnějším patří pistolové kuše. Ty je možné koupit od 2 000 Kč.

Porovnat ceny kuší

Údržba

Aby zbraň plnila svoji funkci spolehlivě, je nutné poskytnout jí patřičnou údržbu. To, jak přesně o vámi zvolenou zbraň pečovat byste se měli dočíst v manuálu výrobce. K tomu základnímu pochopitelně patří pravidelné čištění po každém použití. Zejména kladkové kuše pak vyžadují pravidelný servis. Ten však můžete využít u každého výrobku.

Otázky a odpovědi

Jak s kuší zacházet?

První pravidlo říká, že kuš byste nikdy neměli používat na prázdno. Výstřelem bez šípu můžete zbraň dokonce poškodit. Kuš byste měli používat v kombinaci se správnými šípy. Tuhost šípů volte podle doporučení výrobce. Nikdy byste neměly používat lehčí nebo naopak těžší šípy. A pochopitelně musíte myslet i na svoji bezpečnost a zacházet se zbraní s nejvyšší opatrností.

Jak vybrat kuš pro sportovní střelbu?

Kuše vhodné pro sportovní střelbu musí být především přesné, síla nátahu ani rychlost šípu není u těchto kuší tím prvořadým. Pro sportovní střelbu se používají zpravidla reflexní kuše, které jsou přesnější než kuše kladkové.

Kladkový mechanismus totiž může způsobovat větší vibrace, které mohou dráhu letu šípu negativně ovlivnit. Výrobním materiálem bývají různé slitiny nebo lehký hliník. Sportovním kuším by neměl chybět ani optický zaměřovač.

Jakou koupit loveckou kuši?

Lovecké kuše musí být spolehlivé, rychlé a tiché. Podstatná je i síla výstřelu. K lovu se používají především kladkové kuše. Zvolit byste měli kuši s nátahovou sílou od 180 do 225 lbs. Obsluha takto výkonných kuší může být i navzdory kladkám poměrně náročná, proto se doporučuje pořídit i natahovák tětivy. Ten však bývá velmi často součástí těchto dražších zbraní. Střely vystřelené z kuše mají dolet okolo 1,5 km.

Závěr

Kuši vždy vybírejte podle toho, jakým způsobem ji budete používat. Začátečníkům jsou určeny jednodušší pistolové kuše. Ti, co se budou chtít věnovat sportovní střelbě, mohou vybírat kuš se sílou na tahu okolo 170 lbs. Jestliže patříte mezi lovce, kteří se vyžívají v lovení divoké zvěře a neváhají za touto zábavou vycestovat za hranice, budete potřebovat silnější kuši. Milovníkům středověkých bitev postačí jednoduchá replika této mechanické střelné zbraně.


Zdroje: www.armed.cz, www.branse.cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (35 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

6 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Vybírám si svou první kuši. Hodně čtu na internetu recenze na jednotlivé výrobce a jejich weby. Prozatím jsem vybral značku EK Archery, protože má rozumné ceny a dobrou kvalitu. Man Kung je těsně druhý. Beast Hunter jsem odepsal, protože jsem zjistil, že to jsou jen přelepovači nálepek (prodávají EK Archery a Man Kung a přelepují je svými nálepkami BH, tváří se jako by to bylo jejich výroby a přirazí si na ceně). Ostatní značky mě nezaujaly, nebo jsem nebyl schopen dohledat víc informací.

    PS: Ek Archery je přesněji „EK Archery Research“ a jedná se o prodejní značku taiwanského výrobce POELANG, který dříve prodával pod touto značkou a ještě dnes se některé starší zásoby na eshopech doprodávají s tímto logem.

  2. Nedávno jsem si kupoval novou kuši a vybral si Man Kung Kraken XB 58 200lbs. Skvěle se s ní manipuluje, má dobrou kvalitu i pěkné zpracování. Cena kolem devíti tisíc, ale i to pořád jde.

  3. Kupovala jsem nedávno Barnett TS380 a jsme s ní moc spokojeni. Máme to jen na takové menší soutěže, co děláme na chalupě, takže spíš oddechovka na léto.

  4. S kamarády pořádáme pravidelné turnaje ve střelbě kuší v rámci takových her, co jako parta máme jednou měsíčně. No a bez pořádné kuše to nejde. Za mě topka Beast Hunter.

  5. Hledala jsem kuši jako dárek, protože si jí přál můj bratr. Nebylo to tedy jednoduché, ale nakonec jsem objednala Poe Lang Beast Hunter a je nadšený.

  6. Článek mi hodně usnadnil práci, děkuji za vaší pomoc.

Přidat komentář

Recenzer
Logo